darowizna- jak obliczyć wartosć darowizny?

Dzień dobry! moze ktoś się orientuje bo nie bardzo wiem jaką kwotę mam podąc u notariusza..... otrzymam w darowiznie budynek użytkowy ( nie nowy, lata świetnosci ma za sobą). U notariusza powinnam złożyc ośwadczenie o jego rynkowej wartosci.... lecz nie znajduje w mojej okolicy podobnych budynków na sprzedaż więc nie wiem ile moze byc wart...a dwa ceny w ogłoszeniach to niekoniecznie ceny sprzedaży.... powinnienem zatrudnić rzeczoznawce żeby wykonać operat szacunkowy żeby uniknać "dyskusji" z Urzedem skarbowym?
anonim cytuj
28-01-2024
w przypadku darowizny, dla celów podatkowych konieczne jest określenie wartości rynkowej darowanego przedmiotu. Wartość ta powinna odzwierciedlać cenę, po której dany przedmiot mógłby zostać sprzedany na wolnym rynku między niezależnymi stronami.

W sytuacji, gdy trudno jest znaleźć porównywalne budynki na sprzedaż, co mogłoby pomóc w oszacowaniu wartości rynkowej, zalecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego. Rzeczoznawca sporządzi operat szacunkowy, który będzie zawierał profesjonalną wycenę wartości rynkowej nieruchomości. Taka wycena będzie wiarygodnym dokumentem potwierdzającym wartość darowizny i może zapobiec ewentualnym "dyskusjom" z Urzędem Skarbowym.

Warto również zwrócić uwagę na przepisy Ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), która reguluje kwestie opodatkowania darowizn. Zgodnie z tą ustawą, podstawa opodatkowania darowizny jest określana na podstawie wartości rynkowej przedmiotu darowizny w dniu jej dokonania. Operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę będzie więc istotnym dokumentem do celów podatkowych.
 
anonim cytuj
31-01-2024
Ale jak to jest z tymi kosztami? Bo słyszałem, że operat szacunkowy może być dosyć drogi, a nie chciałbym wydawać fortuny. Czy jest jakaś regulacja prawna, która określa ile maksymalnie może kosztować taka wycena, czy to zależy tylko od rzeczoznawcy? I czy te koszty też mogę jakoś odliczyć od podatku, czy to już zupełnie inna para kaloszy?
 
anonim cytuj
31-01-2024
Koszty związane z wykonaniem operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego nie są regulowane bezpośrednio przez prawo polskie w sposób, który określałby maksymalną stawkę za wykonanie takiej usługi. Wynagrodzenie rzeczoznawcy zazwyczaj zależy od kilku czynników, w tym od złożoności zadania, wielkości i lokalizacji nieruchomości, a także od renomy i doświadczenia samego rzeczoznawcy.

Warto jednak wspomnieć, że koszty związane z wyceną nieruchomości mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu w przypadku, gdy nieruchomość ta generuje dochód (na przykład jest wynajmowana) lub gdy operat szacunkowy jest niezbędny do celów podatkowych, na przykład w celu ustalenia podstawy opodatkowania darowizny. W takim przypadku, koszty te mogą być odliczone od podatku dochodowego, jednak każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy.

Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.), wydatki poniesione na uzyskanie, zabezpieczenie i utrzymanie przychodu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli więc operat szacunkowy jest bezpośrednio związany z przychodem, istnieje możliwość odliczenia takiego wydatku.

W przypadku darowizny, która nie generuje bezpośrednio przychodu, sytuacja jest bardziej skomplikowana i zalecane byłoby skonsultowanie się z doradcą podatkowym, aby ocenić możliwość zastosowania takiego odliczenia w konkretnym przypadku.
 
anonim cytuj
31-01-2024

Sugerowane Tematy

Urlop na czas pobytu w sanatorium
Dostałem skierowanie do sanatorium, czy pracodawca może mi odmówić udzielenia urlopu? Mam 11 dni urlopu wypoczynkowego, potrzebuje jeszcze 4 dni urlopu bezpłatnego. ...
Brak OC na samochód.
Witam, W zeszłym roku kupiłem swój pierwszy samochód. Ubezpieczenie było opłacone do 20.11.2023. Zbliżał się koniec terminu ubezpieczenia, więc 03.11 kupiłem OC u innego ubezpieczyciela, z datą ochrony od 20.11.2023. Dostałem od razu przypominajkę, żebym czasem nie zapomniał wypowiedzieć u obecnego ubezpieczyciela OC, bo mi się zdublują. Nie chciałem czekać do 19.11 z wypowiedzeniem, bo nie wiedziałem ile trwa proces i nie chciałem mieć zdublowa...
Zbycie udziału po nabyciu spadku.
Po śmierci taty odziedziczyłam z mamą i siostra mieszkanie. Mama już nie żyje, ja odrzuciłem spadek ma mamie, siostra przyjęła. Spadek to dom i mieszkanie. Teraz siostra nie chce mieszkania ( 1/4 mieszkania jest moja ) ze względu ze powstało zadłużenie, siostra chce żeby to mieszkanie było w całości moje, ja spłacę zadłużenie w całości. Jak formalnie to załatwić, by ponieść jak najniższe koszty? Siostra nie chce spłaty....
Czy można zawiesić alimenty na dziecko?
Witajcie mam takie pytanie czy jeśli alimenty zostały zasądzone około dwa tygodnie temu na mojego synka to czy można z nich kiedyś zrezygnować? Zawiesić ? Czy jak to jest ? Dziękuję za odpowiedzi...

Wyszukiwarka