darowizna- jak obliczyć wartosć darowizny?

Dzień dobry! moze ktoś się orientuje bo nie bardzo wiem jaką kwotę mam podąc u notariusza..... otrzymam w darowiznie budynek użytkowy ( nie nowy, lata świetnosci ma za sobą). U notariusza powinnam złożyc ośwadczenie o jego rynkowej wartosci.... lecz nie znajduje w mojej okolicy podobnych budynków na sprzedaż więc nie wiem ile moze byc wart...a dwa ceny w ogłoszeniach to niekoniecznie ceny sprzedaży.... powinnienem zatrudnić rzeczoznawce żeby wykonać operat szacunkowy żeby uniknać "dyskusji" z Urzedem skarbowym?
anonim cytuj
28-01-2024
w przypadku darowizny, dla celów podatkowych konieczne jest określenie wartości rynkowej darowanego przedmiotu. Wartość ta powinna odzwierciedlać cenę, po której dany przedmiot mógłby zostać sprzedany na wolnym rynku między niezależnymi stronami.

W sytuacji, gdy trudno jest znaleźć porównywalne budynki na sprzedaż, co mogłoby pomóc w oszacowaniu wartości rynkowej, zalecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego. Rzeczoznawca sporządzi operat szacunkowy, który będzie zawierał profesjonalną wycenę wartości rynkowej nieruchomości. Taka wycena będzie wiarygodnym dokumentem potwierdzającym wartość darowizny i może zapobiec ewentualnym "dyskusjom" z Urzędem Skarbowym.

Warto również zwrócić uwagę na przepisy Ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), która reguluje kwestie opodatkowania darowizn. Zgodnie z tą ustawą, podstawa opodatkowania darowizny jest określana na podstawie wartości rynkowej przedmiotu darowizny w dniu jej dokonania. Operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę będzie więc istotnym dokumentem do celów podatkowych.
 
anonim cytuj
31-01-2024
Ale jak to jest z tymi kosztami? Bo słyszałem, że operat szacunkowy może być dosyć drogi, a nie chciałbym wydawać fortuny. Czy jest jakaś regulacja prawna, która określa ile maksymalnie może kosztować taka wycena, czy to zależy tylko od rzeczoznawcy? I czy te koszty też mogę jakoś odliczyć od podatku, czy to już zupełnie inna para kaloszy?
 
anonim cytuj
31-01-2024
Koszty związane z wykonaniem operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego nie są regulowane bezpośrednio przez prawo polskie w sposób, który określałby maksymalną stawkę za wykonanie takiej usługi. Wynagrodzenie rzeczoznawcy zazwyczaj zależy od kilku czynników, w tym od złożoności zadania, wielkości i lokalizacji nieruchomości, a także od renomy i doświadczenia samego rzeczoznawcy.

Warto jednak wspomnieć, że koszty związane z wyceną nieruchomości mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu w przypadku, gdy nieruchomość ta generuje dochód (na przykład jest wynajmowana) lub gdy operat szacunkowy jest niezbędny do celów podatkowych, na przykład w celu ustalenia podstawy opodatkowania darowizny. W takim przypadku, koszty te mogą być odliczone od podatku dochodowego, jednak każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy.

Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.), wydatki poniesione na uzyskanie, zabezpieczenie i utrzymanie przychodu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli więc operat szacunkowy jest bezpośrednio związany z przychodem, istnieje możliwość odliczenia takiego wydatku.

W przypadku darowizny, która nie generuje bezpośrednio przychodu, sytuacja jest bardziej skomplikowana i zalecane byłoby skonsultowanie się z doradcą podatkowym, aby ocenić możliwość zastosowania takiego odliczenia w konkretnym przypadku.
 
anonim cytuj
31-01-2024

Sugerowane Tematy

Urlop na umowie o pracę.
Hej, umowa zlecenie kończy mi się w czerwcu. Od 1 lipca przechodzę na umowę o pracę u tego samego pracodawcy. Czy w lipcu mogę wziąć tydzień urlopu? Czy trzeba przepracować ileś czasu? W firmie pracuję dwa lata i mam dobra relację z szefową....
Kara łączna.
Czy w sytuacji zbiegu różnych kar tzn. warunkowego i bezwzględnego oraz ograniczenia wolności sąd orzeka karę mieszaną czy może połączyć karę ograniczenia i zamienić ja na bezwzględne pozbawienie wolności?...
stalking
Mam pytanie. Ile czasu ma osoba, która została ofiarą stalkingu SMS na zawiadomienie o tym zajściu Policji?...
dług z 2009 roku
Witam, właśnie się dowiedziałam o długu za umowę z cyfra plus z 2009 roku. Dostałam teraz cała korespondencje z tych wszystkich lat (mieszkam za granica) listy od cyfry, później od komornika sądowego w 2018 z pieczątka. Ostatni list jest od host finance z czerwca tego roku. Czy jest jakaś szansa na przedawnienie?...

Wyszukiwarka