Zwolnienie dyscyplinarne.

Wpadłem w ciąg alkoholowy, po którym przyszedłem do pracy pod wpływem alkoholu. Pracodawca odesłał mnie do domu. Ja poinformowałem go że udaje się na leczenie odwykowe gdzie przebywam do dziś. Jednak w międzyczasie dostałem zwolnienie dyscyplinarne. Zdiagnozowano unie chorobę alkoholowa czy mogę odwołać się od decyzji pracodawcy? Zwłaszcza że go informowałem o fakcie tego że udaje się na leczenie.
anonim cytuj
16-11-2023
Przyjście PIJANYM do pracy to czysta podstawa do zwolnienia dyscyplinarnego.
 
anonim cytuj
16-11-2023
No właśnie z tego co się dowiedziałem jeśli mam rozpoznana chorobę alkoholowa i byłem w ciągu działałem w stanie nieświadomości i wina była nieumyślną. Jest to wyjaśnione w jednej z decyzji sądu najwyższego.
 
anonim cytuj
16-11-2023
Kiedy otrzymałeś zwolnienie dyscyplinarne ?

Wyrok z dnia 10 października 2000 r. , I PKN 76/00 :
Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości pracownika dotkniętego
przewlekłą psychozą alkoholową nie stanowi dostatecznej podstawy do przypisania mu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych(art. 52 § 1 pkt 1 KP).

Z uzasadnienia
(...) Sąd Okręgowy przyjął (za Sądem pierwszej instancji), że w wymienionym dniu powód był we wstępnej fazie psychozy alkoholowej i nie był w stanie zapanować nad piciem kolejnych dawek alkoholu. Miał bowiem zniesioną zdolność pokierowania swoim postępowaniem i nie mógł powstrzymać się od picia alkoholu. W świetle zatem przytoczonych ustaleń trafny okazał się wniosek Sądów obu instancji, że przebywanie powoda w miejscu pracy w stanie po spożyciu alkoholu nie mogło być zakwalifikowane jako zawinione przez niego naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w znaczeniu przyjętym w art. 52 § 1 pkt 1 KP. Należy też zaznaczyć, że na powyższe rozumienie winy nie mogła mieć wpływu podniesiona przez stronę pozwaną okoliczność, iż powód nie przeciwdziałał wcześniej swojemu nałogowi i nie podjął leczenia. Przedmiotem oceny w sprawie jest bowiem konkretny czyn – jako czyn pracownika – z chwili jego popełnienia, a nie postępowanie pracownika z przeszłości, które przyczyniło się lub mogło się przyczynić do choroby alkoholowej, nie objęte zarzutami pracodawcy".
 
anonim cytuj
16-11-2023
O wszystkim poinformowałem pracodawcę tego samego dnia tzn. 30.10 że jestem w ciągu i idę na terapie
Ma odtrucie przyjęto mnie 2.10 gdyż musiałem być kompletnie trzeźwy. 2.11 również przyszła poczta dyscyplinarka mimo tego że zwolnienie lekarskie mam od 30.10 bo w moim stanie w jakim byłem miałem szyta rękę. Ale samo leczenie odwykowe rozpoczęło się 2.11. zaliczyłem oddział detoksykacji a od dziś leczę się w ośrodku zamkniętym.
 
anonim cytuj
16-11-2023
Wpadłem w ciąg alkoholowy, po którym przyszedłem do pracy pod wpływem alkoholu.


Zgodnie z art. 52 §1 pkt 1 Kodeksu pracy (KP), pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jeżeli pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości zwykle kwalifikuje się jako takie naruszenie.

Jednakże, jak wskazuje post 3, istnieją wyjątki, szczególnie w przypadku uzależnienia od alkoholu, które jest traktowane jako choroba. Wyrok Sądu Najwyższego (I PKN 76/00) podkreśla, że w przypadku przewlekłej psychozy alkoholowej nie można automatycznie przypisać pracownikowi winy za naruszenie obowiązków pracowniczych.

Zdiagnozowano u mnie chorobę alkoholową czy mogę odwołać się od decyzji pracodawcy? Zwłaszcza że go informowałem o fakcie tego że udaje się na leczenie.


W tej sytuacji, możesz rozważyć odwołanie się od decyzji pracodawcy, powołując się na wyżej wymieniony wyrok Sądu Najwyższego. Istotne będzie przedstawienie dowodów na to, że Twoje zachowanie wynikało z choroby alkoholowej, a także faktu, że poinformowałeś pracodawcę o problemie i podjętej terapii.

2.11 również przyszła poczta dyscyplinarka mimo tego że zwolnienie lekarskie mam od 30.10 bo w moim stanie w jakim byłem miałem szyta rękę.


Jeśli zostałeś zwolniony dyscyplinarnie podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, może to mieć wpływ na legalność takiego zwolnienia. Pracodawca powinien również wziąć pod uwagę fakt, że podjąłeś leczenie.
 
anonim cytuj
20-11-2023

Sugerowane Tematy

Rozliczanie PIT-u
Mam pytanie w sprawie rozliczenia pit: jestem osobą poniżej 26 roku życia (kończę pod koniec lutego). W zeszłym roku pracowałam w kilku zakładach pracy zarówno na UOP jak i zlecenie (także jednodniowe). Moje pytanie brzmi, czy muszę rozliczać się z tych wszystkich zatrudnień, czy wystarczy wypełnić jakiś dokument online? Zawsze płaciłam za rozliczenie księgowej, ale wydaje mi się, że stówka za rozliczenie pit zerowego to trochę dużo....
Czy mogą wyrzucić mojego tatę z mieszkania?
Hej, chciałabym prosić o poradę, w skrócie, mój tata mieszka w mieszkaniu po swoim ojcu, mieszka tam koło 30 lat, mieszkanie nie było wykupione na własność, było zadłużone ale zostało spłacone i mój tata będąc w spółdzielni dowiedział się że ma do końca września się wyprowadzić i dostanie tylko wkład własny mieszkania koło 240 tys. I teraz moje pytanie brzmi czy oni mogą tak po prostu mojego tatę wyrzucić z tego mieszkania? Nie dostał żadnego pi...
Dożywotnia służebność mieszkania.
Proszę o poradę. Chcemy z mężem sprzedać nasze mieszkanie, uzyskaną kwotę przekazać w darowiźnie córce, a ona wraz z zięciem dodatkowo wezmą kredyt i kupią dom, który już będzie ich własnością. Pozbywamy się swojej własności w zamian za dożywocie. Jak to wszystko przeprowadzić, aby zabezpieczyć nasze dożywocie u córki i zięcia....
Wezwanie na policję bez oficjalnego pisma.
Dzień dobry! Dostałem dziś wezwanie na komisariat telefonicznie bez żadnego oficjalnego wezwania pojechałem i dowiedziałem się że moja koleżanka jest szantażowana na FB i Snapchat i że tak jakby jestem w gronie oskarżonych więc moje pytanie jest takie ile możne trwać taka sprawa i czy może iść do prawnika? Łatwo jest takie coś wyjaśnić?...

Wyszukiwarka