Zwolnienie dyscyplinarne.

Wpadłem w ciąg alkoholowy, po którym przyszedłem do pracy pod wpływem alkoholu. Pracodawca odesłał mnie do domu. Ja poinformowałem go że udaje się na leczenie odwykowe gdzie przebywam do dziś. Jednak w międzyczasie dostałem zwolnienie dyscyplinarne. Zdiagnozowano unie chorobę alkoholowa czy mogę odwołać się od decyzji pracodawcy? Zwłaszcza że go informowałem o fakcie tego że udaje się na leczenie.
anonim cytuj
16-11-2023
Przyjście PIJANYM do pracy to czysta podstawa do zwolnienia dyscyplinarnego.
 
anonim cytuj
16-11-2023
No właśnie z tego co się dowiedziałem jeśli mam rozpoznana chorobę alkoholowa i byłem w ciągu działałem w stanie nieświadomości i wina była nieumyślną. Jest to wyjaśnione w jednej z decyzji sądu najwyższego.
 
anonim cytuj
16-11-2023
Kiedy otrzymałeś zwolnienie dyscyplinarne ?

Wyrok z dnia 10 października 2000 r. , I PKN 76/00 :
Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości pracownika dotkniętego
przewlekłą psychozą alkoholową nie stanowi dostatecznej podstawy do przypisania mu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych(art. 52 § 1 pkt 1 KP).

Z uzasadnienia
(...) Sąd Okręgowy przyjął (za Sądem pierwszej instancji), że w wymienionym dniu powód był we wstępnej fazie psychozy alkoholowej i nie był w stanie zapanować nad piciem kolejnych dawek alkoholu. Miał bowiem zniesioną zdolność pokierowania swoim postępowaniem i nie mógł powstrzymać się od picia alkoholu. W świetle zatem przytoczonych ustaleń trafny okazał się wniosek Sądów obu instancji, że przebywanie powoda w miejscu pracy w stanie po spożyciu alkoholu nie mogło być zakwalifikowane jako zawinione przez niego naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w znaczeniu przyjętym w art. 52 § 1 pkt 1 KP. Należy też zaznaczyć, że na powyższe rozumienie winy nie mogła mieć wpływu podniesiona przez stronę pozwaną okoliczność, iż powód nie przeciwdziałał wcześniej swojemu nałogowi i nie podjął leczenia. Przedmiotem oceny w sprawie jest bowiem konkretny czyn – jako czyn pracownika – z chwili jego popełnienia, a nie postępowanie pracownika z przeszłości, które przyczyniło się lub mogło się przyczynić do choroby alkoholowej, nie objęte zarzutami pracodawcy".
 
anonim cytuj
16-11-2023
O wszystkim poinformowałem pracodawcę tego samego dnia tzn. 30.10 że jestem w ciągu i idę na terapie
Ma odtrucie przyjęto mnie 2.10 gdyż musiałem być kompletnie trzeźwy. 2.11 również przyszła poczta dyscyplinarka mimo tego że zwolnienie lekarskie mam od 30.10 bo w moim stanie w jakim byłem miałem szyta rękę. Ale samo leczenie odwykowe rozpoczęło się 2.11. zaliczyłem oddział detoksykacji a od dziś leczę się w ośrodku zamkniętym.
 
anonim cytuj
16-11-2023
Wpadłem w ciąg alkoholowy, po którym przyszedłem do pracy pod wpływem alkoholu.


Zgodnie z art. 52 §1 pkt 1 Kodeksu pracy (KP), pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jeżeli pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości zwykle kwalifikuje się jako takie naruszenie.

Jednakże, jak wskazuje post 3, istnieją wyjątki, szczególnie w przypadku uzależnienia od alkoholu, które jest traktowane jako choroba. Wyrok Sądu Najwyższego (I PKN 76/00) podkreśla, że w przypadku przewlekłej psychozy alkoholowej nie można automatycznie przypisać pracownikowi winy za naruszenie obowiązków pracowniczych.

Zdiagnozowano u mnie chorobę alkoholową czy mogę odwołać się od decyzji pracodawcy? Zwłaszcza że go informowałem o fakcie tego że udaje się na leczenie.


W tej sytuacji, możesz rozważyć odwołanie się od decyzji pracodawcy, powołując się na wyżej wymieniony wyrok Sądu Najwyższego. Istotne będzie przedstawienie dowodów na to, że Twoje zachowanie wynikało z choroby alkoholowej, a także faktu, że poinformowałeś pracodawcę o problemie i podjętej terapii.

2.11 również przyszła poczta dyscyplinarka mimo tego że zwolnienie lekarskie mam od 30.10 bo w moim stanie w jakim byłem miałem szyta rękę.


Jeśli zostałeś zwolniony dyscyplinarnie podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, może to mieć wpływ na legalność takiego zwolnienia. Pracodawca powinien również wziąć pod uwagę fakt, że podjąłeś leczenie.
 
anonim cytuj
20-11-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy o prace przez pracodawce.
Czy ktoś jest w stanie pomoc w sprawie wypowiedzenia umowy o prace na czas nieokreślony od strony pracodawcy? Podobno powinno być uzasadnione dlaczego dana osoba została zwolniona. Na rozwiązaniu umowy jest tylko mowa o likwidacji stanowiska pracy. ( z czego druga osoba która zajmowała się tym samym, tylko miała inna nazwę stanowiska, została). Czy można żądać od pracodawcy uzasadnienia? ...
Przyłączenie się do egzekucji z nieruchomości.
Witam! Sytuacja wygląda następująco: 1 wierzyciel rozpoczął egzekucje z nieruchomości i jest na ten temat wpis w księdze wieczystej. 2 wierzyciel przyłączył się do egzekucji z nieruchomości i także jest wpis w kw. 1 wierzyciel został w całości spłacony i złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Z 2 wierzycielem została zawarta ugoda i postepowanie egzekucyjne zostało zawieszone. Czy znikną dwa wpisy z KW czy tylko wpis 1 wierzyciela...
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.
Witam. Mam pytanie odnośnie zrzeczenia się spadku po moim ojcu. Czy moje dzieci też muszę brać pod uwagę? (8 lat i niespełna rok) Nie wydaje mi się żeby ojciec miał komorników za pożyczki czy kredyty. Na pewno miał komornika za alimenty. Czy dług po dziadku może przejść na dzieci ?...
Eksmisja i brak lokalu socjalnego.
Witam dzisiaj miałam rozprawę o eksmisję, mam miesiąc na wyprowadzenie się z lokalu. Sąd nie przyznał mi lokalu socjalnego, po mimo tego że mam trójkę dzieci nieletnich. Proszę mnie nie osądzać bo, wiem że to moja wina że tak się stało ale każdy popełnia błędy. Mam pytanie czy mogę jeszcze odwołać się od decyzji sądu o przydział mieszkania socjalnego może ktoś pomoże napisać mi taki wniosek albo podpowie jak to zrobić. Nie jesteśmy żadna patologi...

Wyszukiwarka