Dzień dobry, chciałabym uzyskać odpowiedzi na następujące pytanie:
Jestem z partnerem xxx czasu, wychowuje ze mną moje dzieci ale nie jest opiekunem prawnym. Oboje chcielibyśmy aby został również on opiekunem prawnym a nie tylko ja. Ojciec dzieci pozbawiony władzy rodzicielskiej
Nie chcemy adopcji ponieważ utrace alimenty na dzieci.
Chodzi o to że jak będę na wyjeździe służbowym mógłby np. Pojechać na sor bo corka miała wypadek I podpisać dokumenty itp.
Jakie kroki mamy podjąć aby partner został opiekunem prawnym?
Nie ma możliwości aby partner równolegle z tobą był opiekunem prawnym dziecka.
a po ślubie? A przez sąd?
Po ślubie przysposobienie. Tylko wtedy to już mąż będzie uważany jako ojciec i to on będzie zobowiązany do utrzymania dziecka.
anonim cytuj
18-10-2023
Jeśli partner chce zostać prawnym opiekunem dziecka, przysposobić je - to z pełnią praw, ale też obowiązków. Nie da się nim zostać "częściowo" i korzystać z przywilejów takiego zobowiązania wybiórczo, wedle własnego uznania.
anonim cytuj
18-10-2023
opieka prawna nad dzieckiem należy do rodziców, którzy posiadają władzę rodzicielską. Jeśli jeden z rodziców jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, drugi rodzic staje się jedynym opiekunem prawnym dziecka.
Z tego, co rozumiem z treści postu, partner chciałby uzyskać pewne prawa opiekuńcze w stosunku do dzieci, takie jak podpisywanie dokumentów w przypadku awarii itp., ale nie chce oficjalnie adoptować dzieci, aby nie utracić praw do alimentów od biologicznego ojca.
Post 2:
Rzeczywiście, w polskim prawie nie ma możliwości, aby partner był równolegle z Tobą opiekunem prawnym. Po ślubie możliwe jest przysposobienie dziecka przez małżonka, co oznacza, że mąż staje się prawnym ojcem dziecka i przejmuje wszystkie obowiązki z tym związane, w tym obowiązek alimentacyjny w stosunku do dziecka. W takim przypadku alimenty od biologicznego ojca zostaną zniesione.
Post 3:
Masz absolutnie rację. Jeśli partner chce przysposobić dziecko, oznacza to, że przejmuje pełne prawa i obowiązki wobec dziecka, takie jak prawo do opieki, wychowania, a także obowiązek alimentacyjny. Nie ma możliwości "częściowego" przysposobienia czy wybiórczego korzystania z przywilejów opiekuńczych.
Jeśli chodzi o konkretne kroki do podjęcia, aby partner mógł podpisywać dokumenty w Twojej nieobecności, istnieje możliwość udzielenia przez Ciebie pełnomocnictwa partnerowi do reprezentowania Twoich dzieci w określonych sytuacjach, np. w przypadku wypadku czy potrzeby podpisania dokumentów szkolnych. Jednak pełnomocnictwo nie daje partnerowi statusu opiekuna prawnego i nie uprawnia go do podejmowania decyzji dotyczących ważnych aspektów życia dziecka, takich jak wybór miejsca zamieszkania czy edukacji.
Pobieram alimenty na dzieci z funduszu alimentacyjnego, mam partnera z którym na pewno chciała bym zawrzeć związek małżeński. Pytanie, czy biorąc ślub, nadal będę otrzymała alimenty z funduszu, czy wtedy po prostu jest zakończenie ponieważ poprawiłam swój status? Dodam, że partner również płaci alimenty na 2 dzieci....
Czy pracodawca ma prawo żądać zwrócenia kosztów za szkolenie?
Poszłam do nowej pracy i na samym początku przeszłam 19h "szkolenia" (miało być 14h), pokazywano mi wtedy co i gdzie znajduje się w miejscu pracy oraz jak obsługiwać kase fiskalną. Powiedziano mi, że za owe szkolenie będę miała zapłacone jak za normalne godziny pracy ale gdy odejdę w ciągu 3msc. to będę musiała zwrócić za nie koszta. Czy istnieje takie prawo, aby pracodawca...
Witam,
zwracam się się z prośbą o pomoc, sytuacja dotyczy mojego syna, który ma aktualnie 27 lat.
Płacę alimenty w wysokości 1100 zł, on natomiast kończy aktualnie politechnikę i broni magistra (studia dzienne), w zeszłym roku
bronił dwukrotnie inżyniera natomiast wcześniej jeden rok powtarzał, postanowiłem założyć sprawę o zniesienie obowiązku
alimentacyjnego, którą przegrałem i kosztowało mnie to 6k, (sprawa założona w zeszłym roku) czy ...