Dzień dobry, chciałabym uzyskać odpowiedzi na następujące pytanie:
Jestem z partnerem xxx czasu, wychowuje ze mną moje dzieci ale nie jest opiekunem prawnym. Oboje chcielibyśmy aby został również on opiekunem prawnym a nie tylko ja. Ojciec dzieci pozbawiony władzy rodzicielskiej
Nie chcemy adopcji ponieważ utrace alimenty na dzieci.
Chodzi o to że jak będę na wyjeździe służbowym mógłby np. Pojechać na sor bo corka miała wypadek I podpisać dokumenty itp.
Jakie kroki mamy podjąć aby partner został opiekunem prawnym?
Nie ma możliwości aby partner równolegle z tobą był opiekunem prawnym dziecka.
a po ślubie? A przez sąd?
Po ślubie przysposobienie. Tylko wtedy to już mąż będzie uważany jako ojciec i to on będzie zobowiązany do utrzymania dziecka.
anonim cytuj
18-10-2023
Jeśli partner chce zostać prawnym opiekunem dziecka, przysposobić je - to z pełnią praw, ale też obowiązków. Nie da się nim zostać "częściowo" i korzystać z przywilejów takiego zobowiązania wybiórczo, wedle własnego uznania.
anonim cytuj
18-10-2023
opieka prawna nad dzieckiem należy do rodziców, którzy posiadają władzę rodzicielską. Jeśli jeden z rodziców jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, drugi rodzic staje się jedynym opiekunem prawnym dziecka.
Z tego, co rozumiem z treści postu, partner chciałby uzyskać pewne prawa opiekuńcze w stosunku do dzieci, takie jak podpisywanie dokumentów w przypadku awarii itp., ale nie chce oficjalnie adoptować dzieci, aby nie utracić praw do alimentów od biologicznego ojca.
Post 2:
Rzeczywiście, w polskim prawie nie ma możliwości, aby partner był równolegle z Tobą opiekunem prawnym. Po ślubie możliwe jest przysposobienie dziecka przez małżonka, co oznacza, że mąż staje się prawnym ojcem dziecka i przejmuje wszystkie obowiązki z tym związane, w tym obowiązek alimentacyjny w stosunku do dziecka. W takim przypadku alimenty od biologicznego ojca zostaną zniesione.
Post 3:
Masz absolutnie rację. Jeśli partner chce przysposobić dziecko, oznacza to, że przejmuje pełne prawa i obowiązki wobec dziecka, takie jak prawo do opieki, wychowania, a także obowiązek alimentacyjny. Nie ma możliwości "częściowego" przysposobienia czy wybiórczego korzystania z przywilejów opiekuńczych.
Jeśli chodzi o konkretne kroki do podjęcia, aby partner mógł podpisywać dokumenty w Twojej nieobecności, istnieje możliwość udzielenia przez Ciebie pełnomocnictwa partnerowi do reprezentowania Twoich dzieci w określonych sytuacjach, np. w przypadku wypadku czy potrzeby podpisania dokumentów szkolnych. Jednak pełnomocnictwo nie daje partnerowi statusu opiekuna prawnego i nie uprawnia go do podejmowania decyzji dotyczących ważnych aspektów życia dziecka, takich jak wybór miejsca zamieszkania czy edukacji.
Dostałam pismo od komornika z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji. Problem polega na tym, że nie dostawałam prędzej żadnych pism z sądu, żeby w ogóle się odwołać, a dług jest niezapłaconym ubezpieczeniem (tak się domyślam, bo wierzyciel jest firmą ubezpieczeniową), natomiast ja nigdy nie ubezpieczałam niczego w tej firmie. Pismo od komornika również przyszło na adres, pod którym nie mieszkam od dawna (zameldowania), ale zostało mi przekazane awi...
Witam.
Mam motocykl kupiony na umowę kupna sprzedaży, koleś który chce go ode mnie kupić chce żebym go najpierw zarejestrował na siebie bo są 3 umowy i boi się że coś będzie nie tak i teraz pytanie czy mogę go sprzedać tego samego dnia co zarejestruje na siebie np jutro rano a po polodniu go sprzedac?...
Umowa B2B jako programista. W umowie napisane jest tylko, że czas wypowiedzenia wynosi 2 miesiące. Czy jes coś co reguluje od kiedy czas wypowiedzenia będzie się liczył ? Od dnia zgłoszenia, czy od końca miesiaca lub początku następnego miesiąca po złożeniu wypowiedzenia ?...
Dowiedziałem się, że mój pracodawca nie opłaca mi składek ZUS. Czy jest jakaś możliwość wyegzekwowania ich? Współpraca z nim niebawem dobiegnie końca, pytanie czy mam jakieś opcje....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: