Budowa domu a sprawy spadkowe.

Witam, mój mąż będąc kawalerem kupił dom posadowiony na działce 500m2. Był to stary budynek nadający się do gruntownej modernizacji bądź rozbiórki. Po zawarciu małżeństwa, na działce rozpoczęliśmy wspólnie budować nowy dom a stary został rozebrany. Mamy wspólnotę majątkową. Wszelkie plany budowy i pozwolenia są na męża. Wydatki na budowę domu pochodziły z naszych wspólnych dochodów. Trochę finansowo pomogli moi rodzice a także mój ojciec pomagał w robociźnie. Kiedy jednak przez 5 lat byłam na urlopie wychowawczym więc wiadomo nie pracowałam wówczas i nie posiadałam własnych dochodów które mogłabym przeznaczać na budowę domu. Właścicielem budynku jest mąż i na wszelkich dokumentach związanych z użytkowaniem domu również. Nie jestem dopisana jako współwłaściciel domu.
Moje pytanie jest takie: Czy jeśli umrę pierwsza to dzieci nasze (dwoje) będą należały do spadku po mnie czy tylko mąż? A jeśli pierwszy umrze mąż to wówczas dziedziczę w spadku połowę domu i 1/3 z drugiej połowy a 2/3 dzieci?
Czy może lepiej za naszego życia uregulować te sprawy i dopisać notarialnie mnie jako współwłaściciela domu? Ma to jakieś znaczenie w przyszłości?
anonim cytuj
17-11-2023
Czy jeśli umrę pierwsza to dzieci nasze (dwoje) będą należały do spadku po mnie czy tylko mąż?

Mąż i dzieci. Mąż nie mniej jak 1/4 udziału w majątku spadkowym. Z tym, że obecnie nie masz żadnych praw do tej nieruchomości.
A jeśli pierwszy umrze mąż to wówczas dziedziczę w spadku połowę domu i 1/3 z drugiej połowy a 2/3 dzieci?

Nie. Dziedziczysz Ty i dzieci, każde w części równej. Z tym, że Ty nie mniej jak 1/4.
Czy może lepiej za naszego życia uregulować te sprawy i dopisać notarialnie mnie jako współwłaściciela domu?

Dopisać się nie da, bo nie ma takiej czynności. Mąż może darować Tobie udział lub możecie rozszerzyć wspólność ustawową na ten składnik majątku osobistego męża. To raczej zabezpiecza cię na wypadek rozwodu.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Nie ma więc znaczenia że dom budowaliśmy wspólnie z naszych wspólnych dochodów i z racji tego należy mi się z tego połowa w przypadku jego śmierci?
 
anonim cytuj
17-11-2023
Dom jest nadal własnością męża. Zostały jedynie poczynione nakłady z majątku wspólnego na jego majątek osobisty. Z racji nakładów nie przysługuje prawo własności. W przypadku śmierci, to nabywasz jego majątek w wyniku dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, o ile w testamencie zostaniesz powołana.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Zacznijcie od wizyty u notariusza. Dowiecie się co ile kosztuje i jakie dokumenty należy zgromadzić i jemu dostarczyć. Na sporządzenie aktu wybierzecie termin który Wam odpowiada. Notariusz za was zgłosi ewentualną darowiznę do urzędu skarbowego, jak również złoży wniosek do wydziału ksiąg wieczystych właściwego sądu w celu dokonania zmian w dziale II KW dotyczącym własności. Na końcu dostaniecie z ksiąg wieczystych pismo dotyczące aktualnego zapisu prawa własności. Wam pozostanie zgłosić się jedynie do wydziału podatkowego w gminie i okazanie aktu do naliczania podatku od nieruchomości (notariusz też powinien o tym informować).
 
anonim cytuj
17-11-2023
W przypadku śmierci jednego z małżonków, majątek wspólny podlega podziałowi w ramach tzw. wspólności ustawowej. Jeśli umrze pierwsza osoba zadająca pytanie, a majątek został nabyty w trakcie trwania małżeństwa, mąż oraz dzieci będą współdziedzicami. Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, małżonek i dzieci dziedziczą w równych częściach, ale udział małżonka nie może być mniejszy niż 1/4 całości spadku.

Jeśli natomiast umrze mąż, jako małżonek, osoba zadająca pytanie dziedziczy połowę majątku wspólnego. Pozostała połowa będątku wspólnego, a także cały majątek osobisty zmarłego męża, zostanie podzielona pomiędzy nią a dziećmi. Oznacza to, że dziedziczy ona łącznie 1/2 majątku wspólnego oraz 1/3 z pozostałej połowy majątku wspólnego i majątku osobistego męża, podczas gdy każde z dzieci otrzyma po 1/3 z pozostałej połowy majątku wspólnego i majątku osobistego męża.

Warto zauważyć, że budowa domu z funduszy wspólnych na działce należącej do jednego z małżonków nie powoduje automatycznie zmiany prawa własności tego domu. Dom pozostaje własnością męża, a nakłady z majątku wspólnego nie zmieniają tego stanu prawnego. Możliwe jest jednak, że w przypadku śmierci męża, wartość tych nakładów zostanie uwzględniona przy ustalaniu wielkości spadku.

Jeśli chodzi o uregulowanie spraw własnościowych za życia, istnieje kilka opcji. Mąż może darować część nieruchomości żonie, co wymagałoby aktu notarialnego i zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Alternatywnie, małżonkowie mogą rozszerzyć wspólnotę majątkową na tę nieruchomość, co także wymagałoby udziału notariusza i odpowiednich zmian w księdze wieczystej.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Szef nie chcę wypłacić wynagrodzenia
Szef nie chce mi wypłacić ostatniego wynagrodzenia (zakończyłam pracę w tej firmie 30.11). Jakie mogę podjąć kroki prawne by wymusić na nim wypłatę wynagrodzenia?...
Odroczenie-
Czy okres ten zostanie uwzględniony nie e mogę wysłać poczty że na stan zagrożenia ...
dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe
witam, dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe (posiadajaca dzieci), ale jest on splacany przez 2 osoby nie zwiazane ze soba w sposob prawny, obie mieszkaja w tym domu. w momencie kiedy wlasciciel kredytu umiera lub zwiazek sie rozpada, caly dom zostaje przepisany dzieciom? czy ta druga osoba moze sie jakos zabezpieczyc? czy pozostaje tylko testament lub malzenstwo?...
Co mogę zrobić jeśli farmaceuta wprowadził mnie w błąd?
Mąż pojechał po konkretny lek bez recepty dla mnie który wiedziałam ze mogę zastosować, farmaceutka stwierdziła ze jest od dwóch lat wycofany (nie jest) I dała inny lek mężowi, kiedy zapytał czy można go stosować jeśli karmi się piersią usłyszał oburzenie „przecież tego się nie połyka to czemu nie można by było karmić” (a nawet nie których kremów przecież nie można) jednak z oburzona mina, farmaceutka wyciągnęła ulotkę i przeczytała ze nic nie j...

Wyszukiwarka