Alimenty

Płacę alimenty na córkę, 19l. Niestety z przyczyn ode mnie niezależnych nie mam z nią kontaktu. Nie mogę w żaden sposób dowiedzieć się czy pracuje, czy się uczy. Jakie mam możliwości prawne, aby się tego dowiedzieć?
anonim cytuj
24-01-2023
W sytuacji, gdy nie masz kontaktu z córką i nie wiesz, czy jest ona zatrudniona lub uczy się, a nadal jesteś zobowiązany do płacenia jej alimentów, możesz podjąć następujące działania w celu uzyskania informacji na temat jej sytuacji:

1. Złożenie wniosku o zmianę orzeczenia o alimentach: Możesz złożyć wniosek o zmianę orzeczenia o alimentach, w którym wykażesz, że twoja sytuacja materialna uległa zmianie, a twoja córka jest zatrudniona lub kontynuuje naukę.

2. Skierowanie wniosku do sądu: Możesz zwrócić się do sądu o pomoc w uzyskaniu informacji na temat sytuacji twojej córki. Sąd może wydać nakaz udzielenia informacji, który będzie wiążący dla osób, które są zobowiązane do udzielenia informacji.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Warto podkreślić, że jako rodzic mający obowiązek alimentacyjny, masz prawo wiedzieć, czy Twoja córka nadal spełnia warunki do otrzymywania alimentów, czyli czy nie jest samodzielna ekonomicznie. W polskim systemie prawnym, na przykład, prawo do alimentów przysługuje dzieciom do ukończenia 18 lat, chyba że kontynuują naukę, co oznacza, że prawo do alimentów wygasa, jeśli dziecko kończy edukację i zaczyna pracować. Możliwości prawne, które możesz rozważyć, to:

Po pierwsze, możesz złożyć wniosek do sądu o ustalenie, czy Twoja córka nadal ma prawo do alimentów. W tym celu musisz przedstawić sądowi argumenty i dowody wskazujące na zmianę sytuacji, na przykład informacje sugerujące, że Twoja córka może być teraz samodzielna ekonomicznie. Sąd oceni te dowody i podejmie decyzję. Podstawą do wniosku o zmianę orzeczenia o alimentach może być art. 138 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, który stanowi, że obowiązek alimentacyjny może ulec zmianie, jeżeli nastąpiła istotna zmiana stosunków.

Po drugie, zgodnie z art. 26 ust. 3 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, mając prawo alimentacyjne, masz prawo żądać informacji o dochodach, majątku i zarobkach osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Teoretycznie, ten sam przepis mógłby być zastosowany w odwrotny sposób, umożliwiając Ci zwrócenie się do sądu o wydanie postanowienia nakazującego Twojej córce ujawnienie informacji o jej dochodach i statusie zatrudnienia.

Po trzecie, ważne jest, aby wiedzieć, że alimenty nie są automatycznie wygasane w momencie, gdy dziecko rozpoczyna pracę lub kończy edukację. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego musi zostać stwierdzone przez sąd. Czyli nawet jeżeli dowiesz się, że Twoja córka pracuje, nie możesz samodzielnie zdecydować o zaprzestaniu płacenia alimentów. W tej sytuacji powinieneś złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, powołując się na art. 129 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Po czwarte, warto zwrócić uwagę, że prawo do informacji o dochodach i majątku osoby zobowiązanej do płacenia alimentów (art. 26 ust. 3 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego) niekoniecznie musi obejmować prawo do informacji o statusie edukacyjnym. Tutaj znowu przydałaby się profesjonalna porada prawna, aby dowiedzieć się, jakie są Twoje prawa w tym zakresie.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy będą konsekwencje z tego ze najemca będzie wnioskował o dodatek mieszkaniowy?
Jestem wynajmującą mieszkanie i osoba, która je wynajmuje, czyli najemca zapytał mnie, czy nie będzie problemu, jeśli podczas najmu zgłosi wniosek do urzędu miasta i otrzyma dodatek mieszkaniowy do czynszu? Czy ja jako wynajmująca nie poniosę z tego powodu żadnych konsekwencji? Czy ja będę musiała składać do urzędu jakieś dokumenty? Co miesiąc odprowadzam podatek od wynajmu. Czy taki dodatek mieszkaniowy wpływa w jakikolwiek sposób na ten podatek...
Kiedy pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie?
Jeśli pracuje na umowie zlecenie i okres rozliczenia mam miesięczny, czy pracodawca może mi uciąć godziny pracy z wynagrodzenia na podstawie wcześniej „wypłaconych, a nie wypracowanych” godzin? Zostało mi ucięte wynagrodzenie za 40h w rozliczeniu marcowym, za styczeń i luty. Kolejne pytanie jak ten zapis rozumieć? Zmianie ulega punkt 3.1. umowy zlecenia obowiązującej od dnia 01.01.2022 г. dotyczący wynagrodzenia. Strony zgodnie ustalają, że p...
Koszty zastępstwa procesowego.
Czy jeśli w sprawie cywilnej sama się reprezentuję (nie mam pełnomocnika) to Sąd przyzna mi koszty zastępstwa procesowego? Oczywiście zakładając że "wygram" sprawę. Musiałam poświęcić mnóstwo czasu na przestudiowanie prawa w tym zakresie, doszkolenie się. Czy jest jakiś sposób aby sąd jednak koszty zastępstwa procesowego mi zasądził?...
Chcielibyśmy znieść ta rozdzielność majątkowa.
Witam. Mam z mężem rozdzielność majątkowa. Podczas rozdzielności majątkowej kupilismy dom. Wszystko jest na męża, on brak kredy i jest właścicielem domu. Chcielibyśmy znieść ta rozdzielność majątkowa. Pytanie moje jest czy mąż może mnie ustanowić współwłascicielem domu? Na dom był brany kredyt hipoteczny, kredyt jest tylko na męża. Czy w razie ustanowienia mnie współwłascicielem domu place jakiś podatek? Co z kredytem w takim wypadku ?...

Wyszukiwarka