Koszty komornicze.

Czy komornik MUSI mi zostawić z wypłaty najniższą krajową ( umowa o pracę pełny etat), tj. ok 2700 zł , czy z tej kwoty może coś jeszcze potrącić ( zobowiązania niealimentacyjne), np. swoje koszty ?
Mam wrażenie, że coś jest nie tak ...coś jak by 500 zł brakło ...
anonim cytuj
07-11-2023
Domyślam się, że chodzi o zajęcie na rachunku bankowym, gdzie obowiązuje inna kwota wolna (75% minimalnego wynagrodzenia brutto).
 
anonim cytuj
07-11-2023
Proszę zapytać pracodawcę, bo to pracodawca dokonuje potrąceń a nie komornik.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Pracodawca potrącił 1800 zł tj. 60% ale komornik na alimenty przelał tylko 1000 zł....Czy mógł resztę przelać na inne zajęcia , czy powinien mi je zwrócić ?
 
anonim cytuj
07-11-2023
mit potrąceń: Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu pracy, potrącenia z wynagrodzenia za pracę nie mogą przekroczyć ściśle określonych limitów. Dla zobowiązań niealimentacyjnych limit ten wynosi maksymalnie 60% wynagrodzenia netto pracownika.

Kwota wolna od potrąceń: Niezależnie od rodzaju długu, komornik musi zostawić pracownikowi kwotę wolną od potrąceń. W przypadku zobowiązań niealimentacyjnych, kwota ta wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 833 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Rozdział potrąconych środków: Jeśli pracownik ma więcej niż jedno zobowiązanie, komornik powinien dokonać podziału potrąconych środków zgodnie z przepisami prawa i wskazaniami w tytułach wykonawczych. Komornik ma obowiązek informować dłużnika o sposobie podziału tych środków.

Obowiązek informacyjny komornika: Komornik jest zobowiązany do informowania dłużnika o dokonywanych potrąceniach i ich wysokości. W przypadku wątpliwości co do prawidłowości potrąceń, pracownik ma prawo zażądać od komornika szczegółowego wyjaśnienia.

Weryfikacja potrąceń: Jeśli pracownik uważa, że potrącenia zostały dokonane nieprawidłowo, powinien skontaktować się z komornikiem i pracodawcą w celu wyjaśnienia sytuacji. Może też zwrócić się do sądu z wnioskiem o kontrolę działań komornika.

W przedstawionej sytuacji, jeżeli pracodawca potrącił 1800 zł, a na alimenty przelano tylko 1000 zł, należy wyjaśnić, gdzie została przekazana reszta środków. Możliwe, że zostały one przeznaczone na pokrycie innych zobowiązań lub kosztów komorniczych, ale pracownik ma prawo do pełnej informacji na ten temat.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Zrzeczenie się długów w imieniu dziecka.
5 lat temu zmarł mój tata, zostawiając po sobie długi. Od razu się ich zrzekłam notarialnie. Od tego czasu urodziłam dziecko. Właśnie dzisiaj dowiedziałam się, że powinnam również zrzec się długów w imieniu dziecka. 6 miesięcy minęło już dawno, ponieważ syn ma teraz 17 miesięcy...czy da się coś z tym jeszcze zrobić, aby dziecku nie zostały długi po dziadku?...
Zwrot kosztów szkolenia.
Podpisałem umowę lojalnościową na szkolenie w którym pracodawca zawarł paragraf mówiący o zwrocie kosztów poniesionych przez pracodawcę w przypadku między innymi nie zdania egzaminu. Ponadto jest paragraf o brzmieniu: Wysokość podlegających zwrotowi kosztów podnoszenia kwalifikacji ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do okresu przepracowanego od dnia zdania egzaminu. Czy to nie stoi w sprzeczności z Art. 103 paragraf 5. KP ? Naprawdę mogę być z...
Jak złożyć wniosek o odzyskanie prawa jazdy?
Dzień dobry, chciałbym zapytać jak powinien wyglądać i co zawierać wniosek do sądu o odzyskanie prawa jazdy i do jakiego sądu go złożyć. Prawo jazdy zabrane zostało na 3 lata....
Mój syn przypadkowo uszkodził komuś telefon. Czy aby napewno to moja wina?
Witam chciałbym zasięgnąć porady prawnej jak mam zachować się w danej sytuacji. Otóż sprawa wygląda następująco. Byliśmy na imprezie jako goście i mój syn chcąc przejść do nas rodziców przeszedł pod tacka od krzesełka do karmienia i niechcący podnosząc głowę uderzył w ta tackę i zrzucił telefon innego gościa, który stał na tej tacce, ponieważ córka tego gościa oglądała bajki. Okazało się że jest rysa na wyświetlaczu. Gość wyskoczył na imprezie d...

Wyszukiwarka