Ciocia mająca Alzheimera nie może przepisać mieszkania, każdy notariusz odmawia. Czy ciocia może sprzedać to mieszkanie za symboliczną kwotę czy jest jakaś minimalna kwota sprzedaży?

Hej, moja ciocia ma Alzheimera stan póki co łagodny wszystko rozumie. Nie może przepisać mieszkania na chrześniaka, bo każdy notariusz odmówił mówiąc że będzie to do łatwego podważenia. Czy mogłaby ciocia sprzedać to mieszkanie za symboliczną kwotę czy jest jakaś minimalna kwota sprzedaży?
anonim cytuj
25-07-2022
Nie może przepisać mieszkania na chrześniaka, bo każdy notariusz odmówił mówiąc że będzie to do łatwego podważenia.

Brzmi jak zupełnie wymyślona historia. Jeśli stan jest łagodny, to znaczy, że są momenty, być może częste, gdy babcia "kontaktuje". W takich momentach nie ma powodu żeby notariusz cokolwiek kwestionował. Tym bardziej, że nie ma potrzeby ani obowiązku informowania go o chorobie babci.
I nie, nie będzie to łatwe do podważenia. Będzie to bardzo trudne do podważenia, bo osoba chcąca to podważyć będzie musiała udowodnić, że akurat w momencie podpisywania aktu babcia była w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Ciocia jest świadoma, wie kto kim jest, jedyne co to zapomina różne nazwy jakiś rzeczy i każdy notariusz z którym się kontaktowałam odmówił przyjęcia jej przez to że alzheimer jest orzeczony, jak zapytałam czy można y było przyjść z lekarzem który poświadczy że jest świadoma to również odmówili.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Ciocia jest świadoma, wie kto kim jest, jedyne co to zapomina różne nazwy jakiś rzeczy i każdy notariusz z którym się kontaktowałam odmówił przyjęcia jej przez to że alzheimer jest orzeczony, jak zapytałam czy można y było przyjść z lekarzem który poświadczy że jest świadoma to również odmówili.

Nie istnieje obowiązek informowania notariusza o chorobach.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Nie istnieje obowiązek informowania notariusza o chorobach.

Oczywiście tylko takim testamentem wiesz co można sobie podetrzeć - prosta droga do obalenia i kłopotów prawnych...
 
anonim cytuj
25-07-2022
Oczywiście tylko takim testamentem wiesz co można sobie podetrzeć - prosta droga do obalenia i kłopotów prawnych...

Jasne, wystarczy jedynie udowodnić, że babcia w chwili zawierania aktu była nieświadoma tego co robi. Nie mam pojęcia jak można by to zrobić, zwłaszcza że z postu wynika, że to wczesne stadium choroby.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Jasne, wystarczy jedynie udowodnić, że babcia w chwili zawierania aktu była nieświadoma tego co robi. Nie mam pojęcia jak można by to zrobić, zwłaszcza że z postu wynika, że to wczesne stadium choroby.

Co do tego ma stadium choroby - szczególnie, że choroba ta jest mocno podstępna i we wczesnej fazie choroby nie można stwierdzić kiedy pacjent jest poczytalny a kiedy nie? Nie znasz zagadnień medycznych więc nie możesz również znać objawów i postępów choroby to, że osoba wygląda na kontaktową nie oznacza że jest w stanie z pełną odpowiedzialnością podejmować decyzje.
Napiszę jeszcze raz żaden notariusz nie sporządzi aktu a zatajenie tego faktu przed notariuszem w przyszłości może skutkować postępowaniem karnym art. 286 § 1 kk.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Co do tego ma stadium choroby - szczególnie, że choroba ta jest mocno podstępna i we wczesnej fazie choroby nie można stwierdzić kiedy pacjent jest poczytalny a kiedy nie? Nie znasz zagadnień medycznych więc nie możesz również znać objawów i postępów choroby to, że osoba wygląda na kontaktową nie oznacza że jest w stanie z pełną odpowiedzialnością podejmować decyzje.
Napiszę jeszcze raz żaden notariusz nie sporządzi aktu a zatajenie tego faktu przed notariuszem w przyszłości może skutkować postępowaniem karnym art. 286 § 1 kk.

Pozwolę sobie mieć inne zdanie. Ewentualnie może ktoś jeszcze się wypowie.
 
anonim cytuj
25-07-2022
W przypadku sprzedaży notariusz także może odmówić, zwłaszcza przy zaniżonej wartości.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Po pierwsze, kwestia zdolności do czynności prawnych:
Według art. 11 kodeksu cywilnego, osoba fizyczna nabywa zdolność do czynności prawnych w chwili ukończenia 18 lat i uzyskania pełnej zdolności do czynności prawnych. Istnieje jednak możliwość ograniczenia tej zdolności w przypadku osób, które ze względu na stan psychiczny nie są w stanie samodzielnie prowadzić swoich spraw. Jednak samo rozpoznanie choroby Alzheimera nie oznacza automatycznego pozbawienia zdolności do czynności prawnych. Konieczne jest orzeczenie sądu w tej sprawie.

Co do odmowy przez notariusza:
Notariusz ma obowiązek odmówić dokonania czynności notarialnej, jeśli istnieje podejrzenie, że strona nie jest zdolna do świadomego podjęcia decyzji (art. 92 ust. 1 ustawy o notariacie). Istnieje ryzyko, że akt notarialny sporządzony z udziałem osoby, która nie była zdolna do czynności prawnych, może zostać w przyszłości podważony.

Kwestia zatajenia informacji o chorobie:
Art. 286 § 1 kk dotyczy oszustwa, czyli doprowadzenia innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem w wyniku wprowadzenia jej w błąd lub wyzyskania błędu istniejącego. W kontekście tej sprawy, ważne byłoby ustalenie, czy zatajenie informacji o chorobie miało na celu wprowadzenie notariusza w błąd i czy prowadziło to do jakiejś szkody majątkowej.

Po drugie, kwestia symbolicznej ceny sprzedaży:
Kodeks cywilny nie określa minimalnej kwoty sprzedaży nieruchomości. Jednakże wartości symboliczne mogą budzić wątpliwości co do prawdziwej woli stron i celu transakcji. Ponadto, tak niska cena może być podważona przez inne osoby, które mogą twierdzić, że transakcja była próbą obejścia prawa.

Podsumowując, w świetle polskiego prawa, ciocia z rozpoznaną chorobą Alzheimera może dokonać czynności prawnych, takich jak sprzedaż mieszkania, jeśli nie została pozbawiona zdolności do czynności prawnych przez sąd. Jednakże w praktyce, ze względu na potencjalne ryzyko podważenia aktu notarialnego i konsekwencje karne, ważne jest, aby postępować z ostrożnością i brać pod uwagę wszelkie aspekty prawne.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Po jakim czasie następuje zatarcie skazania?
Mam pytanie - po jakim czasie następuje zatarcie skazania i wyczyszczenie z rejestru skazania....
Spłata kredytu po rozwodzie.
Witam, rozwodzimy się z mężem. Posiadamy córkę małoletnią. Mąż za kawalera wziął kredyt gotówkowy około 180tysiecy. Wzięliśmy ślub i niedawno mąż zrobił konsolidację kredytów ( poboczne kredyty na meble, piec itd.) chciałam zapytać czy przy rozwodzie dotyczy mnie ten kredyt? I czy mąż może żądać ode mnie połowy raty co miesiąc do końca kredytu? Dziękuję za poradę...
Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu.
Za ile lat wstecz w świetle obowiązujących przepisów można żądać odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości od osoby, która nigdy takiej umowy nie miała? 3,6,10, za cały okres?...
Zasiedzenie nieruchomości rolnej.
Babcia zapisała mi grunt, który przez ostatnie 25 lat obsiewał sąsiad umową ,, na słowo". Dodam że nie płacił żadnych podatków. Czy taki pan może ubiegać się o zasiedzenie ?...

Wyszukiwarka