Ustalenie ojcostwa po latach.

Moja Matka, przed porodem, rozstała się z moim Ojcem. Nie byli małżeństwem. W akcie urodzenia mam wpisane tylko jego imię. Przez te wszystkie lata nie utrzymywał ze mną żadnego kontaktu. Dziś chcę by formalności stały się zadość, by później walczyć o spadek. Od czego mam zacząć, zanim wynajmę adwokata? Dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
19-11-2023
Czy znasz pełne dane twojego ojca?
Jego cale imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz aktualny adres? Musisz tez wyjąć z usc swój akt zupełny urodzenia będziesz musiała podać swoją matkę na świadka w tej sprawie.
To ze twoje ojcostwo jest nieuznane jest przede wszystkim wina twojej matki która mogła zadbać aby formalności zostały dopełnione a ojciec łożył na twoje utrzymanie.
 
anonim cytuj
19-11-2023
1. tak znam pełne dane Ojca
2. mam akt urodzenia
3. Ojciec zostawił Matkę przed moim urodzeniem. Później Matka uniosła się dumą i nie potrzebowała pomocy na łożenie na mnie
Zapytam wprost. Lepiej teraz wyjść z nim na drogę sądową, czy poczekać aż umrze? Może po pytanie nie jest z rodzaju zbyt czułych, ale życie mnie nie rozpieszczało.
 
anonim cytuj
19-11-2023
Dla Ciebie - korzystniej wydaje się już teraz o to zadbać.
Bo czekać rok czy lat 10 - nie tylko ojciec i matka mogą odejść (może dość brutalne stwierdzenie) ale i inni świadkowie, no i samemu też nie jesteśmy nieśmiertelni - Ty możesz zadbać o swoje dzieci (nawet jeśli to są potencjalne i przyszłe dzieci - to po dziadku też coś odziedziczą jeśli Ciebie zabraknie).
Są też inni świadkowie wspólnego pożycia, oni też się starzeją :\
Prozaicznie - zawsze łatwiej zobowiązać domniemanego żyjącego ojca do oddania próbki DNA (dłużej spisują z dowodu niż pobiera się wymaz z pod policzka), niż pobrać po śmierci :\ (może brutalnie, za co przepraszam, ale wprost o to zapytałaś).
 
anonim cytuj
19-11-2023
Szczerze, to wolałabym zrobić to teraz. Jednak boje się, że on może mnie wydziedziczyć. To jest bardzo majętny człowiek i ma potomstwo z małżeństwa.
Co mają do tego świadkowie? DNA nie wystarczy?
 
anonim cytuj
19-11-2023
Moim zdaniem powinnaś ustalić ojcostwo kiedy żyje ponieważ jest to o wiele łatwiejsze.
Po jego śmierci może być o wiele trudniej pobrać materiał dowodowy.
"co maja do tego świadkowie?"
Musisz przecież jakoś udowodnić ze twoi rodzice się znali i współżyli dlatego są potrzebni świadkowie szczególnie jeśli już twoich rodziców nie byłoby na świecie byłoby to bardzo potrzebne, musisz przekonać sąd ze ojcostwo tego pana jest prawdopodobne, nie zawsze jest łatwe pobranie próbek od rodziny, a tym bardziej zmarłego.
 
anonim cytuj
19-11-2023
Niestety jest też drugi koniec kija.
Po pierwsze, jeśli ojciec i jego pozostali spadkobiercy będą wystarczająco zdeterminowani to i tak nic nie dostaniesz. Sposobów na ominięcie zachowku (tych całkowicie zgodnych z prawem, jak i tych nie do końca) jest wiele. A Ty dajesz im na to czas.
Po drugie, kiedy tylko ojciec znajdzie się w ciężkiej sytuacji finansowej (co po przejściu na emeryturę jest tylko kwestią czasu), zapewne bez skrupułów pozwie Cię o alimenty (weź pod uwagę, że dla tamtej rodziny możesz stać się wrogiem i mogą to zrobić dla samej zasady).
Co prawda ojciec nie utrzymywał Ciebie w dzieciństwie, więc jest szansa, że sąd uzna pozew za "sprzeczny z zasadami współżycia społecznego", ale też nie był do tego zobowiązany skoro ojcostwo nie zostało ustalone. Co więcej, sąd zapewne weźmie pod uwagę to, że to Ty parłaś do ustalenia ojcostwa, więc może być bardziej skory do nałożenia na Ciebie obowiązków z niego wynikających.
 
anonim cytuj
19-11-2023

Sugerowane Tematy

Wyposażenie mieszkania przy jego sprzedaży.
Dzień dobry, wraz z żoną zakupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego. Podczas zawierania aktu notarialnego zawarliśmy ustne porozumienie co do rzeczy pozostających w mieszkaniu tj. Zabudowy kuchennej oraz szaf w dwóch pomieszczeniach. W dniu przekazania kluczy okazało się, że dotychczasowi właściciele zabrali ze sobą piekarnik w zabudowie, lampy, oraz zabudowany w ścianie kominek elektryczny. Wydaje mi się, że są to elementy stałe, które były element...
Odstąpienie od umowy przedwstępnej.
Umowa przedwstępna była do 30.09.2023. Kupujący nieruchomość z rynku wtórnego załatwili wszystkie dokumenty potrzebne do finalizacji umowy. Pozostał tylko notariusz. Zbywca nieruchomości miał donieść dokument ze swojego banku, lecz ciągle się ociągał, twierdził, że będzie jutro, za tydzień. Jednym słowem zwodził. Zbywca odstąpił od umowy, gdyż twierdzi że umowa przedwstępna była do 30.09 i do umowy przyrzeczonej nie doszło. Jak tu wygląda spr...
Przeniesienie prawa własności.
Potrzebuję porady, siostra mojej babci chce przepisać na mnie swój dom. Nie posiada już żadnej rodzin, nie miała dzieci. Jak to jest z podatkiem od darowizny nieruchomości? Jeśli będę musiała zapłacić to jaki procent?...
Małżeństwo posiada na własność garaż, żona umiera. Spadkobiercami jest też dwójka pełnoletnich dzieci. Co trzeba zrobić przed sprzedażą?
Małżeństwo posiada na własność garaż wartości ok. 20.000zl. Umiera żona. Mąż chce sprzedać ten garaż. Spadkobiercami jest też dwójka pełnoletnich dzieci. Czy przed sprzedażą musi być przeprowadzona sprawa spadkową w Sądzie? Czy wystarczy aby wszyscy spadkobiercy podpisali umowę sprzedaży przed notariuszem?...

Wyszukiwarka