Ustalenie ojcostwa po latach.

Moja Matka, przed porodem, rozstała się z moim Ojcem. Nie byli małżeństwem. W akcie urodzenia mam wpisane tylko jego imię. Przez te wszystkie lata nie utrzymywał ze mną żadnego kontaktu. Dziś chcę by formalności stały się zadość, by później walczyć o spadek. Od czego mam zacząć, zanim wynajmę adwokata? Dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
19-11-2023
Czy znasz pełne dane twojego ojca?
Jego cale imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz aktualny adres? Musisz tez wyjąć z usc swój akt zupełny urodzenia będziesz musiała podać swoją matkę na świadka w tej sprawie.
To ze twoje ojcostwo jest nieuznane jest przede wszystkim wina twojej matki która mogła zadbać aby formalności zostały dopełnione a ojciec łożył na twoje utrzymanie.
 
anonim cytuj
19-11-2023
1. tak znam pełne dane Ojca
2. mam akt urodzenia
3. Ojciec zostawił Matkę przed moim urodzeniem. Później Matka uniosła się dumą i nie potrzebowała pomocy na łożenie na mnie
Zapytam wprost. Lepiej teraz wyjść z nim na drogę sądową, czy poczekać aż umrze? Może po pytanie nie jest z rodzaju zbyt czułych, ale życie mnie nie rozpieszczało.
 
anonim cytuj
19-11-2023
Dla Ciebie - korzystniej wydaje się już teraz o to zadbać.
Bo czekać rok czy lat 10 - nie tylko ojciec i matka mogą odejść (może dość brutalne stwierdzenie) ale i inni świadkowie, no i samemu też nie jesteśmy nieśmiertelni - Ty możesz zadbać o swoje dzieci (nawet jeśli to są potencjalne i przyszłe dzieci - to po dziadku też coś odziedziczą jeśli Ciebie zabraknie).
Są też inni świadkowie wspólnego pożycia, oni też się starzeją :\
Prozaicznie - zawsze łatwiej zobowiązać domniemanego żyjącego ojca do oddania próbki DNA (dłużej spisują z dowodu niż pobiera się wymaz z pod policzka), niż pobrać po śmierci :\ (może brutalnie, za co przepraszam, ale wprost o to zapytałaś).
 
anonim cytuj
19-11-2023
Szczerze, to wolałabym zrobić to teraz. Jednak boje się, że on może mnie wydziedziczyć. To jest bardzo majętny człowiek i ma potomstwo z małżeństwa.
Co mają do tego świadkowie? DNA nie wystarczy?
 
anonim cytuj
19-11-2023
Moim zdaniem powinnaś ustalić ojcostwo kiedy żyje ponieważ jest to o wiele łatwiejsze.
Po jego śmierci może być o wiele trudniej pobrać materiał dowodowy.
"co maja do tego świadkowie?"
Musisz przecież jakoś udowodnić ze twoi rodzice się znali i współżyli dlatego są potrzebni świadkowie szczególnie jeśli już twoich rodziców nie byłoby na świecie byłoby to bardzo potrzebne, musisz przekonać sąd ze ojcostwo tego pana jest prawdopodobne, nie zawsze jest łatwe pobranie próbek od rodziny, a tym bardziej zmarłego.
 
anonim cytuj
19-11-2023
Niestety jest też drugi koniec kija.
Po pierwsze, jeśli ojciec i jego pozostali spadkobiercy będą wystarczająco zdeterminowani to i tak nic nie dostaniesz. Sposobów na ominięcie zachowku (tych całkowicie zgodnych z prawem, jak i tych nie do końca) jest wiele. A Ty dajesz im na to czas.
Po drugie, kiedy tylko ojciec znajdzie się w ciężkiej sytuacji finansowej (co po przejściu na emeryturę jest tylko kwestią czasu), zapewne bez skrupułów pozwie Cię o alimenty (weź pod uwagę, że dla tamtej rodziny możesz stać się wrogiem i mogą to zrobić dla samej zasady).
Co prawda ojciec nie utrzymywał Ciebie w dzieciństwie, więc jest szansa, że sąd uzna pozew za "sprzeczny z zasadami współżycia społecznego", ale też nie był do tego zobowiązany skoro ojcostwo nie zostało ustalone. Co więcej, sąd zapewne weźmie pod uwagę to, że to Ty parłaś do ustalenia ojcostwa, więc może być bardziej skory do nałożenia na Ciebie obowiązków z niego wynikających.
 
anonim cytuj
19-11-2023

Sugerowane Tematy

O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej bez orzekania o winie?
Witam, Żona i ja jesteśmy w trakcie rozwodu i zdecydowaliśmy się na rozwód bez orzekania o winie. Jesteśmy małżeństwem od 12 lat, a przez ostatnie 3 lata przeżywaliśmy poważne kryzysy, które doprowadziły do trwałego i zupełnego zepsucia naszego małżeństwa. Mamy dwójkę małoletnich dzieci i obawiamy się, jak sąd rozstrzygnie kwestię władzy rodzicielskiej, ponieważ nie możemy dojść do porozumienia co do tego, kto powinien sprawować pełną opiekę. Po...
zbiorowy pozew za PPV - clout mma
Witam, potrzbuje podpowiedzi. kilka dni temu odbyla sie gala clut mma. wykupilem PPV, zaplacilem chyba 44 zł, albo cos takiego, a pozniej okazalo sie ze przez 80% transmicji nie bylem w stanie nic zrobic. co chwile wyskakiwaly na stronie z playerem inne komunikaty. raz error 403, raz jakis inny, innym razem w ogole nie bylem w stanie sie zalogowac. juz nie chodzi o te pieniadze, tylko ja po prostu kupe nerwow stracilem. bardzo kibicowalem, mia...
udostępnianie wizerunku
Dzień dobry. Witam wszystkich serdecznie. Mam takie pytanie. Czy jest jakiś konkretny paragraf na udostępnianie czyjegoś wizerunku? Bez pozwolenia? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru....
Czy szef może zapłacić mi za niewykorzystany urlop?
Witam. Mam pytanie. Mam 20 dni urlopu z czego 10 wykorzystałam, 10 mi zostaje czy szef za te 10 dni może mi zapłacić? Gdy jest sytuacja że są mi potrzebne pieniądze. Jeśli tak , to poproszę o podanie paragrafu bym mogła się na niego powołać. ...

Wyszukiwarka