Co zrobić z dłużnikiem - alimenciarzem?

Witam,
Co zrobić z dłużnikiem - alimenciarzem, który nie płaci regularnie i ma już dług około 34 tys.? Wiem, że posiada na siebie jedynie auto i nic więcej. Jest zgłoszony u komornika, ale komornik powiedział że ma związane ręce, bo można liczyć jedynie na to aż dłużnik sam będzie wpłacał. Konta dwa zajęte,na których nic się nie pojawia. Wiem, że ma już żonę i nowe dziecko,ale to chyba nie ważne. Czy jeżeli on nie płaci mogę pozwać jego matkę o płacenie jeżeli wiem że jest majętna i ma z czego płacić? Czy jeżeli ją o to pozwę to on będzie zwolniony z płacenia i ten obowiązek przejdzie tylko na jego matkę?
anonim cytuj
22-11-2022
Złożyć zawiadomienie na policji - będzie wszczęte postępowanie i sprawa trafi do prokuratury jeśli wciąż nie będzie płacić.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Co zrobić z dłużnikiem - alimenciarzem, który nie płaci regularnie i ma już dług około 34 tys.?


Problem dłużników-alimenciarzy jest bardzo powszechny w Polsce. Jeśli dłużnik nie płaci regularnie alimentów i jest zgłoszony u komornika, ale komornik nie jest w stanie odzyskać należności, istnieją pewne kroki, które można podjąć.

Czy jeżeli on nie płaci mogę pozwać jego matkę o płacenie jeżeli wiem że jest majętna i ma z czego płacić?


Po pierwsze, odnośnie pozwalania matki dłużnika. Zgodnie z polskim prawem, obowiązek alimentacyjny spoczywa przede wszystkim na rodzicach względem ich dzieci. Matka dłużnika (czyli babcia dziecka) może być zobowiązana do płacenia alimentów jedynie w sytuacji, gdy rodzice nie są w stanie spełnić tego obowiązku. Takie zobowiązanie wynika z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jednakże, nawet jeśli babcia zostałaby zobowiązana do płatności alimentów, nie zwalnia to ojca z obowiązku spłaty zaległych alimentów.

Po drugie, jak zasugerował użytkownik w poście drugim, jeśli dłużnik nie płaci alimentów, można złożyć zawiadomienie na policji o możliwości popełnienia przestępstwa przez dłużnika opisanego w art. 209 Kodeksu karnego (niealimentacja). Jeśli postępowanie zostanie wszczęte i sprawa trafi do prokuratury, dłużnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego.

Warto podkreślić, że wszczęcie postępowania karnego może być dodatkowym bodźcem dla dłużnika do regulowania zobowiązań, ale nie gwarantuje natychmiastowego odzyskania zaległych środków.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Podpisałam umowę o pracę na miesiąc. Ile będzie trwał okres wypowiedzenia?
Dzień dobry. Podpisałam umowę o pracę na miesiąc, na umowie nie ma okresu wypowiedzenia. Praca niezbyt mi się podoba, a właściwie spotkało mnie coś tutaj bardzo niemiłego, ile będzie trwał okres wypowiedzenia? Można to też jakoś inaczej rozwiązać jeśli nie chcę już do niej przychodzić? Proszę o zrozumienie. Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam....
Zachowek
Moja babcia zmarła w 2022 roku. Mój tata nie żyje od 13 lat rodzina z nami nie rozmawia. Czy mi i mojemu rodzeństwu należy się zachówek?...
Spadkobiercy ustawowi, odrzucenie spadku.
Witam. Chciałem zapytać o odrzucenie spadku przez 1 czy 2 osoby. Sytuacja wygląda tak, że po zmarłym mężu ustawowo dziedziczy żona, matka i ojciec. Dziedziczą procentowo 50% żona, 25% matka i 25% ojciec. Co w przypadku gdy żona czy ojciec odrzuca spadek? Albo oboje naraz? Wtedy ich część przechodzi na pozostałych na zasadzie przyrostu czy są powoływani następni spadkobiercy? Jeżeli na zasadzie przyrostu to czy oni mogą tego przyrostu nie przyjm...
Zbyt wysokie koszty adwokackie dla oskarżyciela posiłkowego.
Mój znajomy miał sprawę o niewielką kradzież, poddał się karze na podstawie 387 kpk., żeby skrócić postępowanie i dostał bardzo niskie zawiasy. Na rozprawę stawił się pokrzywdzony z adwokatem, który działał jako oskarżyciel posiłkowy. Rozprawa trwała max. 40 minut, sąd go skazał i zasądził od niego dla pokrzywdzonego 2300 zł kosztów adwokackich. To chyba lekka przesada. Co znajomy może zrobić ?...

Wyszukiwarka