Co zrobić z dłużnikiem - alimenciarzem?

Witam,
Co zrobić z dłużnikiem - alimenciarzem, który nie płaci regularnie i ma już dług około 34 tys.? Wiem, że posiada na siebie jedynie auto i nic więcej. Jest zgłoszony u komornika, ale komornik powiedział że ma związane ręce, bo można liczyć jedynie na to aż dłużnik sam będzie wpłacał. Konta dwa zajęte,na których nic się nie pojawia. Wiem, że ma już żonę i nowe dziecko,ale to chyba nie ważne. Czy jeżeli on nie płaci mogę pozwać jego matkę o płacenie jeżeli wiem że jest majętna i ma z czego płacić? Czy jeżeli ją o to pozwę to on będzie zwolniony z płacenia i ten obowiązek przejdzie tylko na jego matkę?
anonim cytuj
22-11-2022
Złożyć zawiadomienie na policji - będzie wszczęte postępowanie i sprawa trafi do prokuratury jeśli wciąż nie będzie płacić.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Co zrobić z dłużnikiem - alimenciarzem, który nie płaci regularnie i ma już dług około 34 tys.?


Problem dłużników-alimenciarzy jest bardzo powszechny w Polsce. Jeśli dłużnik nie płaci regularnie alimentów i jest zgłoszony u komornika, ale komornik nie jest w stanie odzyskać należności, istnieją pewne kroki, które można podjąć.

Czy jeżeli on nie płaci mogę pozwać jego matkę o płacenie jeżeli wiem że jest majętna i ma z czego płacić?


Po pierwsze, odnośnie pozwalania matki dłużnika. Zgodnie z polskim prawem, obowiązek alimentacyjny spoczywa przede wszystkim na rodzicach względem ich dzieci. Matka dłużnika (czyli babcia dziecka) może być zobowiązana do płacenia alimentów jedynie w sytuacji, gdy rodzice nie są w stanie spełnić tego obowiązku. Takie zobowiązanie wynika z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jednakże, nawet jeśli babcia zostałaby zobowiązana do płatności alimentów, nie zwalnia to ojca z obowiązku spłaty zaległych alimentów.

Po drugie, jak zasugerował użytkownik w poście drugim, jeśli dłużnik nie płaci alimentów, można złożyć zawiadomienie na policji o możliwości popełnienia przestępstwa przez dłużnika opisanego w art. 209 Kodeksu karnego (niealimentacja). Jeśli postępowanie zostanie wszczęte i sprawa trafi do prokuratury, dłużnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego.

Warto podkreślić, że wszczęcie postępowania karnego może być dodatkowym bodźcem dla dłużnika do regulowania zobowiązań, ale nie gwarantuje natychmiastowego odzyskania zaległych środków.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Ile kosztuje rozszerzenie wspólnoty małżeńskiej?
Ile kosztuje u notariusza wpisanie do księgi wieczystej drugiego małżonka jako właściciela? Chodzi o mieszkanie....
Alimenty na dorosłe dziecko.
Dzień dobry. Córka skończyła 19 lat, zaszła w ciążę dodam, że się uczy. Mam zasądzone alimenty, czy w takim wypadku nadal mnie obowiązuje płatność tych alimentów? Jeśli tak to do kiedy?...
W jaki sposób osoba przebywająca w areszcie śledczym może odrzucić spadek?
Witam serdecznie, w jaki sposób osoba przebywająca w areszcie śledczym może odrzucić spadek?...
Jak wygląda sprawa o odrzucenie spadku przez małoletniego?
Mam pytanie, mój syn 16 lat mieszkający w Niemczech, może po swojej prababci odrzucić spadek w Polsce? Mając tam też meldunek, czy podlega prawnie tu i powinien to zrobić tu u notariusza....

Wyszukiwarka