Co zrobić z dłużnikiem - alimenciarzem?

Witam,
Co zrobić z dłużnikiem - alimenciarzem, który nie płaci regularnie i ma już dług około 34 tys.? Wiem, że posiada na siebie jedynie auto i nic więcej. Jest zgłoszony u komornika, ale komornik powiedział że ma związane ręce, bo można liczyć jedynie na to aż dłużnik sam będzie wpłacał. Konta dwa zajęte,na których nic się nie pojawia. Wiem, że ma już żonę i nowe dziecko,ale to chyba nie ważne. Czy jeżeli on nie płaci mogę pozwać jego matkę o płacenie jeżeli wiem że jest majętna i ma z czego płacić? Czy jeżeli ją o to pozwę to on będzie zwolniony z płacenia i ten obowiązek przejdzie tylko na jego matkę?
anonim cytuj
22-11-2022
Złożyć zawiadomienie na policji - będzie wszczęte postępowanie i sprawa trafi do prokuratury jeśli wciąż nie będzie płacić.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Co zrobić z dłużnikiem - alimenciarzem, który nie płaci regularnie i ma już dług około 34 tys.?


Problem dłużników-alimenciarzy jest bardzo powszechny w Polsce. Jeśli dłużnik nie płaci regularnie alimentów i jest zgłoszony u komornika, ale komornik nie jest w stanie odzyskać należności, istnieją pewne kroki, które można podjąć.

Czy jeżeli on nie płaci mogę pozwać jego matkę o płacenie jeżeli wiem że jest majętna i ma z czego płacić?


Po pierwsze, odnośnie pozwalania matki dłużnika. Zgodnie z polskim prawem, obowiązek alimentacyjny spoczywa przede wszystkim na rodzicach względem ich dzieci. Matka dłużnika (czyli babcia dziecka) może być zobowiązana do płacenia alimentów jedynie w sytuacji, gdy rodzice nie są w stanie spełnić tego obowiązku. Takie zobowiązanie wynika z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jednakże, nawet jeśli babcia zostałaby zobowiązana do płatności alimentów, nie zwalnia to ojca z obowiązku spłaty zaległych alimentów.

Po drugie, jak zasugerował użytkownik w poście drugim, jeśli dłużnik nie płaci alimentów, można złożyć zawiadomienie na policji o możliwości popełnienia przestępstwa przez dłużnika opisanego w art. 209 Kodeksu karnego (niealimentacja). Jeśli postępowanie zostanie wszczęte i sprawa trafi do prokuratury, dłużnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego.

Warto podkreślić, że wszczęcie postępowania karnego może być dodatkowym bodźcem dla dłużnika do regulowania zobowiązań, ale nie gwarantuje natychmiastowego odzyskania zaległych środków.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Zakup przez internet ("zaginione" przesyłki, brak zwrotu pieniędzy)
Witam serdecznie. W zeszłym roku zamówiłam dla synka tablicę manipulacyjną. Trzeba było zrobić przedpłatę w wysokości 549 zł, a to nie jest mała kwota. Tablica nie dotarła, za to po drodze były różne wymówki. Tablica nadana, zaginęła w firmie kurierskiej, przesłanie fałszywego nadania. Znowu paczka niby nadana i znowu zaginęła. W końcu po prawie 4 miesiącach, potwierdzenie przelewu (zwrot kasy na moje konto) Oczywiście kasa nie dotarła. Pani u...
Problem z kaucją.
Witam, niedługo mija miesiąc od momentu zdania mieszkania. Przy zdawaniu wszystko ok, teraz nagle właściciel mi pisze, że potrąca mi ok 1/3 kaucji na poczet zaległych rachunków (to ok) oraz 1/3 za koszty sprzątania mieszkania, a dokładniej kamień w toalecie, na blacie w kuchni oraz w kabinie prysznicowej. Zapytałem skad ta cena, odpisał, że tyle kosztowały go srodki czystości, poprosiłem o rachunek i na razie cisza Moje pytania 1. Na protokole ...
Jakiś czas nie płacone alimenty. Jak spłacać aby było ok? (dług)
Znajomy jakiś czas nie płacił alimentów. Alimenty z FA, komornik. Teraz chce zacząć normalnie płacić alimenty, wysłał przekazem pocztowym na adres byłej żony. Ale ona go nie odebrała i napisała, że nie będzie odbierała, żeby kontaktował się z komornikiem i przez niego wysyłał pieniądze (żeby pierwsze spłacić dług). Czy to świadczy na jej niekorzyść? Jak znajomy ma dalej płacić aby było ok?...
Umowa najmu okazjonalnego.
Czy w jakiś sposób umowa najmu okazjonalnego może być niekorzystna na najemcy? Chodzi o samą formę umowy. Osoby zainteresowane wynajmem nie chcą podpisać umowy najmu okazjonalnego, tłumacząc się komplikacjami prywatnymi, których nie chcą mówić. Czy ta umowa w jakiś sposób różni się od umowy na czas określony dla najemcy? Czy np. po zakończeniu umowy na czas określony trzeba znaleźć lokal zastępczy w sytuacji kiedy najemca nie chce się wyprowadz...

Wyszukiwarka