Zniesławienie i odszkodowanie.

Witam parę dni temu poniosło mnie sytuacja już się ciągnie 10miesiecy założyłam sprawę Fotografce do sądu. Niestety nie wytrzymałam do rozprawy na 5 grupach na FB dałam opinie pisząc ze oszukuje i kłamie resztę nie będę pisała bo za długie post napisałam grzecznie bez wyzwisk. Niestety natomiast w komentarzu zupełnie się nie popisałam napisałam w emocjach ze to jak się zachowywała na moim ślubie to było poniżej krytyki i świństwo i mam nadzieje ze jej kariera runie” „cwaniara, amatorka” wiem, że źle zrobiłam moja głupota ale ona na prawdę kłamie i oszukuje tylko nie wiem czy dla sądu to wystarczające dowody te co mam. Jestem sfrustrowana ponieważ muszę chodzić do psychologa i nie radzę sobie z emocjami przez ta Fotografkę jest mi bardzo przykro ale obawiam się ze będzie zadać odszkodowania z reszta ona tez napisała osobny post na mój temat i wisi do dzisiaj mój post zniknął po 30min do godziny a ludzie pod jej postem piszą kulturalnie mówiąc „dasz palec chcą cała rękę” tylko jeden komentarz jest taki „posracie się w sądzie ona jest szanowana osoba…” czuje się szkalowana. Moje pytanie jest wiec takie czy ona może zadać ogromnego odszkodowania ? Mówiąc ze działam na szkodę firmy? Nie mam siły nie mogę spać ta sytuacja mnie wykańcza i jest niesprawiedliwa.
To co napisałam o niej to prawda ze kłamie i oszukuje ale nie wiem czy sąd na to spojrzy tak samo jak ja i nie wiem czy dowód na moja prawdomówność wystarczy.
anonim cytuj
08-09-2023
Nie jest istotne, czy to, co pisałaś było prawdą, czy nie. Wystarczy, że Twoje publicznie wyrażane opinie mogły zniesławiać ją lub znieważać, aby mogła z tym iść do sądu, a następnie z dość dużym prawdopodobieństwem wygrać.
Według mnie to nienormalne zostałam źle potraktowana i teraz prawo jeszcze ją chroni czy mimo usunięcia postów to ona może zadać ode mnie duże zadośćuczynienie?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Zniesławienie to publiczne podawanie w wątpliwość faktów dotyczących osoby, które mogą naruszyć jej dobrą reputację. Przedstawienie osoby w negatywnym świetle może prowadzić do roszczeń cywilnych o odszkodowanie.

To co napisałam o niej to prawda ze kłamie i oszukuje ale nie wiem czy sąd na to spojrzy tak samo jak ja i nie wiem czy dowód na moja prawdomówność wystarczy.


W polskim prawie, w przypadku oskarżenia o zniesławienie, prawda jest jednym z podstawowych argumentów obrony. Jednakże, aby móc powołać się na prawdomówność, musisz posiadać konkretne dowody potwierdzające Twoje zarzuty. Jeśli twoje oskarżenia są prawdziwe i potrafisz je udowodnić, sąd może uznać Twoją wypowiedź za usprawiedliwioną.

Co więcej, jeśli obie strony zamieściły publiczne wypowiedzi o sobie nawzajem, to obie mogą mieć roszczenia o odszkodowanie. To, czy jedna z wypowiedzi została usunięta po pewnym czasie, nie zwalnia z odpowiedzialności za jej początkowe opublikowanie.


Według mnie to nienormalne zostałam źle potraktowana i teraz prawo jeszcze ją chroni czy mimo usunięcia postów to ona może zadać ode mnie duże zadośćuczynienie?


Tak, nawet jeśli post został usunięty, osoba, która czuje się zniesławiona, może dochodzić swoich praw. Chociaż usunięcie postu może być traktowane jako próba naprawienia szkody, to jednak nie eliminuje całkowicie odpowiedzialności za początkowe opublikowanie. Kwota zadośćuczynienia będzie zależała od wielu czynników, takich jak stopień naruszenia dobra osobistego, ewentualna szkoda majątkowa czy też zakres rozpowszechnienia wypowiedzi. Warto zwrócić uwagę na przepisy Kodeksu cywilnego, które regulują kwestie ochrony dóbr osobistych.
 
anonim cytuj
09-09-2023
Jeżeli troje sąsiadów rozpowiada na temat moich dzieci i mnie nieprawdę i przez jednego sąsiada w zeszłym roku odebrali mi dzieci to czy mogę założyć temu jednemu sąsiadowi sprawę o zniesławienie oraz starać się o zadośćuczynienie? Mam dowody na to co mówił na nasz temat w postaci zdjęć z akt sprawy
 
anonim cytuj
19-09-2023
Jeżeli troje sąsiadów rozpowiada na temat moich dzieci i mnie nieprawdę i przez jednego sąsiada w zeszłym roku odebrali mi dzieci to czy mogę założyć temu jednemu sąsiadowi sprawę o zniesławienie oraz starać się o zadośćuczynienie? Mam dowody na to co mówił na nasz temat w postaci zdjęć z akt sprawy


Jeśli posiadasz konkretne dowody potwierdzające fałszywe informacje rozpowszechniane przez sąsiada, masz podstawy do wszczęcia sprawy o ochronę dóbr osobistych na podstawie art. 23 i art. 24 Kodeksu cywilnego. Dowody, które posiadasz (zdjęcia z akt sprawy) mogą być kluczowe w udowodnieniu Twoich zarzutów.

Jeśli w wyniku tych fałszywych oskarżeń poniosłeś konkretną szkodę (np. odebranie dzieci), to możesz się starać o zadośćuczynienie. Warto zwrócić uwagę, że w sprawach dotyczących zniesławienia, polskie prawo dopuszcza możliwość uzyskania zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Wskazane jest, aby zgromadzić wszystkie dostępne dowody oraz ewentualne świadectwa osób trzecich, które mogłyby potwierdzić Twoje twierdzenia.
 
anonim cytuj
20-09-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna po ślubie.
Narzeczony kupi dom na siebie (próg dochodowy zaniżałam ja i dzieci ) Teraz chcemy aby mnie dopisał ale ale jest podatek nie mały. Za tydzień bierzemy ślub cywilny by go uniknąć. Jak dopisać mnie by nie były duże koszta ?...
Odwołanie darowizny jest możliwe?
Mam pytanie retoryczne. Siostra otrzymała kilka lat temu mieszkanie od mojego ojca pod warunkiem pomocy mu na starość (przepisał je na nią a nie umowa dożywocia). Siostra olewa ojca od wielu lat zajmuje się nim ja i mój brat (tata jeszcze dorabia sobie do emerytury ale jednak trzeba z nim jeździć do lekarza lub na zakupy, posprzątać mu w domu Itp.). Czy możemy z bratem starać się o zachowek od tej siostry? Nie chcieliśmy na początku od niej nic...
abonamentu za TV,
Witam, mój tata dostał pismo z Urzędu skarbowego o pobraniu kwoty z tytułu braku opłacania abonamentu za TV, kwota naliczona jest za okres 09.2015 do 09.2021. czyli za 5 lat. Tylko że kwota została naliczona za okres kiedy mój tata pod tym adresem już nie mieszka od 10 lat, czyli od 2011 r. Pismo dostał na adres gdzie teraz mieszka. Pytanie czy można się od tego odwołać? Jeśli tak gdzie kierować takie pismo, do Urzędu skarbowego czy do Poczty po...
Działalność gospodarcza - a nierejestrowana.
od 2020r do 2022r, prowadziłem działalność gospodarczą, w 2022 została zawieszona. Aktualnie w 2023 chciałbym dodatkowo dorobić na sklepie internetowym, na zasadach działalności nierejestrowanej. Przeczytałem sporo artykułów i dowiedziałem się że nie jest możliwe prowadzenie działalności nierejestrowanej, jeśli w ciągu 5 lat wstecz prowadziło się działalność gospodarczą. Czy są jakieś wyjątki, uchylenia od tego ? Co grozi jeśli prowadziłbym t...

Wyszukiwarka