Zniesławienie i odszkodowanie.

Witam parę dni temu poniosło mnie sytuacja już się ciągnie 10miesiecy założyłam sprawę Fotografce do sądu. Niestety nie wytrzymałam do rozprawy na 5 grupach na FB dałam opinie pisząc ze oszukuje i kłamie resztę nie będę pisała bo za długie post napisałam grzecznie bez wyzwisk. Niestety natomiast w komentarzu zupełnie się nie popisałam napisałam w emocjach ze to jak się zachowywała na moim ślubie to było poniżej krytyki i świństwo i mam nadzieje ze jej kariera runie” „cwaniara, amatorka” wiem, że źle zrobiłam moja głupota ale ona na prawdę kłamie i oszukuje tylko nie wiem czy dla sądu to wystarczające dowody te co mam. Jestem sfrustrowana ponieważ muszę chodzić do psychologa i nie radzę sobie z emocjami przez ta Fotografkę jest mi bardzo przykro ale obawiam się ze będzie zadać odszkodowania z reszta ona tez napisała osobny post na mój temat i wisi do dzisiaj mój post zniknął po 30min do godziny a ludzie pod jej postem piszą kulturalnie mówiąc „dasz palec chcą cała rękę” tylko jeden komentarz jest taki „posracie się w sądzie ona jest szanowana osoba…” czuje się szkalowana. Moje pytanie jest wiec takie czy ona może zadać ogromnego odszkodowania ? Mówiąc ze działam na szkodę firmy? Nie mam siły nie mogę spać ta sytuacja mnie wykańcza i jest niesprawiedliwa.
To co napisałam o niej to prawda ze kłamie i oszukuje ale nie wiem czy sąd na to spojrzy tak samo jak ja i nie wiem czy dowód na moja prawdomówność wystarczy.
anonim cytuj
08-09-2023
Nie jest istotne, czy to, co pisałaś było prawdą, czy nie. Wystarczy, że Twoje publicznie wyrażane opinie mogły zniesławiać ją lub znieważać, aby mogła z tym iść do sądu, a następnie z dość dużym prawdopodobieństwem wygrać.
Według mnie to nienormalne zostałam źle potraktowana i teraz prawo jeszcze ją chroni czy mimo usunięcia postów to ona może zadać ode mnie duże zadośćuczynienie?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Zniesławienie to publiczne podawanie w wątpliwość faktów dotyczących osoby, które mogą naruszyć jej dobrą reputację. Przedstawienie osoby w negatywnym świetle może prowadzić do roszczeń cywilnych o odszkodowanie.

To co napisałam o niej to prawda ze kłamie i oszukuje ale nie wiem czy sąd na to spojrzy tak samo jak ja i nie wiem czy dowód na moja prawdomówność wystarczy.


W polskim prawie, w przypadku oskarżenia o zniesławienie, prawda jest jednym z podstawowych argumentów obrony. Jednakże, aby móc powołać się na prawdomówność, musisz posiadać konkretne dowody potwierdzające Twoje zarzuty. Jeśli twoje oskarżenia są prawdziwe i potrafisz je udowodnić, sąd może uznać Twoją wypowiedź za usprawiedliwioną.

Co więcej, jeśli obie strony zamieściły publiczne wypowiedzi o sobie nawzajem, to obie mogą mieć roszczenia o odszkodowanie. To, czy jedna z wypowiedzi została usunięta po pewnym czasie, nie zwalnia z odpowiedzialności za jej początkowe opublikowanie.


Według mnie to nienormalne zostałam źle potraktowana i teraz prawo jeszcze ją chroni czy mimo usunięcia postów to ona może zadać ode mnie duże zadośćuczynienie?


Tak, nawet jeśli post został usunięty, osoba, która czuje się zniesławiona, może dochodzić swoich praw. Chociaż usunięcie postu może być traktowane jako próba naprawienia szkody, to jednak nie eliminuje całkowicie odpowiedzialności za początkowe opublikowanie. Kwota zadośćuczynienia będzie zależała od wielu czynników, takich jak stopień naruszenia dobra osobistego, ewentualna szkoda majątkowa czy też zakres rozpowszechnienia wypowiedzi. Warto zwrócić uwagę na przepisy Kodeksu cywilnego, które regulują kwestie ochrony dóbr osobistych.
 
anonim cytuj
09-09-2023
Jeżeli troje sąsiadów rozpowiada na temat moich dzieci i mnie nieprawdę i przez jednego sąsiada w zeszłym roku odebrali mi dzieci to czy mogę założyć temu jednemu sąsiadowi sprawę o zniesławienie oraz starać się o zadośćuczynienie? Mam dowody na to co mówił na nasz temat w postaci zdjęć z akt sprawy
 
anonim cytuj
19-09-2023
Jeżeli troje sąsiadów rozpowiada na temat moich dzieci i mnie nieprawdę i przez jednego sąsiada w zeszłym roku odebrali mi dzieci to czy mogę założyć temu jednemu sąsiadowi sprawę o zniesławienie oraz starać się o zadośćuczynienie? Mam dowody na to co mówił na nasz temat w postaci zdjęć z akt sprawy


Jeśli posiadasz konkretne dowody potwierdzające fałszywe informacje rozpowszechniane przez sąsiada, masz podstawy do wszczęcia sprawy o ochronę dóbr osobistych na podstawie art. 23 i art. 24 Kodeksu cywilnego. Dowody, które posiadasz (zdjęcia z akt sprawy) mogą być kluczowe w udowodnieniu Twoich zarzutów.

Jeśli w wyniku tych fałszywych oskarżeń poniosłeś konkretną szkodę (np. odebranie dzieci), to możesz się starać o zadośćuczynienie. Warto zwrócić uwagę, że w sprawach dotyczących zniesławienia, polskie prawo dopuszcza możliwość uzyskania zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Wskazane jest, aby zgromadzić wszystkie dostępne dowody oraz ewentualne świadectwa osób trzecich, które mogłyby potwierdzić Twoje twierdzenia.
 
anonim cytuj
20-09-2023

Sugerowane Tematy

Ile można wpłacić na konto bez kontroli Urzędu Skarbowego?
Przez rok odkładałem 1600 zł i uzbierałem sporo sumę , i teraz bym chciał je wpłacić do banku bo nie chcę ich trzymam w domu , a te sumę wypłacałem co miesiąc z konta i jest ślad wypłacania i czy mogę wpłaci bez problemu żeby urząd skarbowy się tym nie zainteresował ....
Kara pieniężna nałożona na pracownika.
Witam, pracuje w firmie zajmującej się sprzedażą okien, zamówiłem okna u producenta, okazało się że zamówiłem błędne wymiary. Klientka zdenerwowana chce obciążyć mnie karą. którą będzie musiała zapłacić wykonawcy kuchni. Wstępnie powiedziała, że jest to 29 tysięcy. I teraz pytanie czy ja jako zarabiający minimalna krajową muszę płacić tak wysoką karę? Ewentualnie jeśli będzie chciała wyciągnąć taką karę od pracodawcy to czy pracodawca może obarc...
Podstawa zasiłku chorobowego i macierzyńskiego
W czerwcu zeszłego roku urodziłam pierwsze dziecko (umowa o pracę skończyła się w dniu porodu, zasiłek macierzyński wypłacał ZUS). Jestem obecnie w drugiej ciąży, zatrudnienie od 1 sierpnia umowa o pracę na czas nieokreślony. Mam problemy zdrowotne, nie wiem ile będę w stanie pracować - czy zasiłek macierzyński który był wypłacany przez ZUS będzie się wliczał do podstawy obliczenia ewentualnego zasiłku chorobowego? I idąc dalej do podstawy oblic...
Płatność za wynajem mieszkania.
W umowie najmu kawalerki nie ma podanego nr bankowego do przelewów. Przez 3 miesiące wynajmujący przyjmował tylko gotówkę. Od tego miesiąca zgodził się na przelewy i dał mi NIEPODPISANĄ kartkę (coś niby rachunek) z nr konta i informacją ile mam zapłacić, za co i żeby w tytule przelewu wpisać "PRZELEW ŚRODKÓW". Jak powinien być przekazany nr konta do płatności wynikających z umowy? Czy musi być aneks do umowy? Czy wystarczy jak podpis...

Wyszukiwarka