Nadpalenie mojego pojazdu.

Mam dość nietypowy problem.
Moje auto zostało opalone od strony kierowcy przez auto które jak na razie wiem zostało podpalone, tak twierdzi biegły sądowy.
Uszkodzonych są 3 pojazdy. Środkowy który został podpalony. Mój po prawej do niego opalony, "kogoś" po lewej także został opalony.
Środkowy oraz ten po lewej stoją już jakiś czas, nie ruszane wyglądały na opuszczone. Obawiam się że środkowy nie ma obowiązkowego OC .....
Problem mam jak rozwiązać sprawę na moją korzyść:
1. Mam wykupione AC mini w wariancie "Kradzież i Żywioły," w Link4. W OWU wyczytałem niepokojący tekst :
" Zakres ubezpieczenia Żywioły
W zakresie ubezpieczenia Żywioły wypłacamy odszkodowanie za Szkodę polegającą na uszkodzeniu lub zniszczeniu
Pojazdu, która powstanie w wyniku jednego z poniższych
zdarzeń:
1) pożaru, za wyjątkiem pożaru powstałego w wyniku pod-
palenia Pojazdu,"
ja to rozumiem w dwojaki sposób
a) Nie wypłacimy pieniążków gdy auto zostanie podpalone a przecież tak zostało auto obok podpalone przez jakiegoś sprawcę.
b) nie wypłacimy odszkodowania gdy zostanie podpalone w jakikolwiek sposób a przecież zostało podpalone przez przeniesienie ognia z pojazdu obok.
2. Czy jeśli auto zostało podpalone (dalej przytoczę że był biegły i to stwierdził od razu) czy mam szansę korzystać z OC pojazdu z którego ogień przeszedł na mój ? Skoro wypłacają odszkodowanie gdy pojazd zostanie skradziony a w międzyczasie dojdzie do szkody to tu myślę że też by mogli.
3. Pytanie. Co powinienem po kolei robić ?
Dziś w nocy tj. 10.11 był pożar, w nocy były służby, koło 12:00 kontaktowałem się z policją i też koło 13:00 przyjechał Pan policjant z biegłym. Spisali notatki, zdjęcia, okoliczności itp.
Do 2 dni Pan policjant ma zadzwonić abym stawił się na komendzie aby złożyć zawiadomienie w związku ze szkodą majątkową czy coś, już nie pamiętam.
Co mam dalej począć.
Bardzo proszę o pomoc, auto warte 20tyś, niestety nie stać mnie na drugie auto, nie zarabiam kokosów aby sobie sprawić ....
anonim cytuj
14-11-2023
Czy słowo pojazd jest pisane dużą literą "Pojazd" i jako takie jest zdefiniowane w OWU jako pojazd ubezpieczony?
Czy OWU zawiera w słowniczku słowo Pojazd zdefiniowanego w jakikolwiek sposób?
 
anonim cytuj
14-11-2023
Skoro wg OWU "Pojazd" to pojazd ubezpieczony, każdy inny pożar, nawet powstały w wyniku podpaleniu innego pojazdu mieści się w w zakresie odpowiedzialności TU. Zakaz wykładni homonimicznej wyklucza nazywanie Pojazdem wszystkich pojazdów. Podpalono coś innego niż Pojazd ergo pożar Pojazdu nie jest następstwem podpalenia Pojazdu.
 
anonim cytuj
14-11-2023
W OWU jest też moim zdaniem kluczowa definicja:
Żywioły - nagłe działanie sił przyrody, np. huragan, grad, uderzenie pioruna, powódź, zapadanie lub osuwanie się ziemi, lawina.

Nie ma takiego zapisu w OWU dotyczące smart casco.
Skoro wg OWU "Pojazd" to pojazd ubezpieczony, każdy inny pożar, nawet powstały w wyniku podpaleniu innego pojazdu mieści się w w zakresie odpowiedzialności TU. Zakaz wykładni homonimicznej wyklucza nazywanie Pojazdem wszystkich pojazdów. Podpalono coś innego niż Pojazd ergo pożar Pojazdu nie jest następstwem podpalenia Pojazdu.

Czyli rozumiem że mogę śmiało korzystać i zgłosić z mojego smart casco ( nie mylić z pełnoprawnym AC)
Lecz drodzy, zależy mi bardziej na zgłoszeniu szkody z OC pojazdu z którego ogień przeniósł się na mój pojazd.
zgodnie z art. 34 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003r. ”z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.”
Zgodnie z ustępem drugim tego artykułu:
„Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą:
1) przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego,
2) bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu mechanicznego,
3) podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.”
W tym wypadku wydaje mi się że nie ma znaczenia czy było to celowe podpalenie przez osobę trzecią czy samozapłon. Moje mienie w postaci pojazdu zostało uszkodzone w związku z "ruchem" pojazdu.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 1982.10.18 I CR 160/82 OSP 1985/12/224: „Ustalenie i przypisanie winy osobie trzeciej, której działanie miało być wyłączną - w rozumieniu art. 435 § 1 k.c. - przyczyną powstania szkody, związane jest zawsze z konkretnie oznaczonym podmiotem. Niezidentyfikowanie tego podmiotu jest równoznaczne z upadkiem wskazanej przesłanki egzoneracyjnej. Anonimowość sprawcy nie pozwala bowiem na wyłączenie go z kręgu osób, za zachowanie których odpowiedzialność ponosi prowadzący zakład (art. 429 i 430 k.c.), a także spośród kręgu osób korzystających z ustawowego unormowania nieodpowiedzialności, skoro nie można ich w ogóle (w znaczeniu subiektywnym) obarczyć winą (art. 426 i nast. k.c.).”
 
anonim cytuj
14-11-2023

Sugerowane Tematy

Szef stosuje wobec nas mobbing w pracy. Gdzie zgłosić mobbing? Co zrobić?
Witam , pracuje w firmie gastronomicznej od 1,5 roku , Szef stosuje wobec nas mobbing w pracy , między innymi wydarzyła się sytuacja że trafiłam do szpitala z przemęczenia , w zamian po powrocie ze szpitala szef daje mi tylko pracować 2 dni w tygodniu i o tą pracę jeszcze muszę prosić , prześmiewczo mówi że nie bo się ,,przemeczysz hehe " i chce dać mi umowę teraz na pół etatu. Czy muszę przyjąć umowę na pół etatu? Gdzie zgłosić mobbing? ...
Czy żona może wziąć L4 na dziecko kiedy ja mam zawieszoną działalność gospodarczą
Pytanie o opiekę na dziecko (L4), żona pracuje na umowę o pracę, ja mam zawieszoną działalność gospodarczą (nie jestem zarejestrowany jako bezrobotny), czy w sytuacji gdy dziecko zachoruje to żona może od lekarza wziąć L4 na dziecko? ...
Obowiązek alimentacyjny.
Jak ma się sytuacja odnośnie tego, gdy to nowa żona płaci alimenty przelewem ze swojego konta tytułując „ alimenty” za swojego małżonka ? Bo ten rzecz jasna, ukrywa dochody ponieważ ma problem z łożenie na dziecko. Jakieś rady do takiego zachowania...
Jaka jest stawka godzinowa w 2024r. ?
Byłem na rozmowie o pracę gdzie zostałem przyjęty. Będę pracował na pół etatu na umowie o pracę. Zaproponowano mi stawkę 25.25 zł za godzinę pracy. Prace będę wykonywać tylko w godzinach nocnych więc będę miał 20 procent dodatku za pracę w godzinach nocnych. Wiem ,że teraz stawka z nowym rokiem wzrosła i również że może być stawka niższa na umowie pod warunkiem ,że pracodawca to wyrówna np. dodając premie itd. Czy te dodatkowe 20% za godziny noc...

Wyszukiwarka