Kontynuacja l4 po ustaniu jednej z umow o pracę

Witam, pracuję na dwa etaty, w kontroli na czas nieokreślony oraz na kasie również z umową o pracę na czas określony do 31 grudnia br. 24 października na cito miałam operację cieśni nadgarstka i przebywam aktualnie na zwolenieniu do 5 stycznia 2024. W wyniku kompikacji i dłuższej rehabilitacji ortopeda do pracy chce mnie dopuścić dopiero minimum pod koniec stycznia. Umowa o pracę na kasie wygaśnie w trakcie trwania l4, dlatego nie wiem jak ZUS który aktualnie wypłaca moje zwolnienia chorobowe rozliczy styczeń w 2024 roku. Proszę o radę, ponieważ nie chce potem zwracać kwoty, którą np bezprawnie będę mieć naliczoną. ZUS sam przestanie od 1 stycznia naliczać zasilek chorobowy z wygasłej umowy? Pozdrawiam Mariola
anonim cytuj
13-12-2023
Umowa o pracę na kasie wygaśnie w trakcie trwania L4, dlatego nie wiem jak ZUS, który aktualnie wypłaca moje zwolnienia chorobowe, rozliczy styczeń w 2024 roku.


W takim przypadku istotne jest rozróżnienie dwóch sytuacji:

Jeśli zwolnienie lekarskie zostało wystawione przed zakończeniem umowy o pracę, a Ty spełniłaś wymagania dotyczące okresu wyczekiwania, ZUS będzie kontynuował wypłatę zasiłku chorobowego do czasu zakończenia zwolnienia lekarskiego, nawet po zakończeniu umowy o pracę. Zasiłek chorobowy za styczeń 2024 roku będzie więc naliczony i wypłacony na podstawie umowy, która nadal obowiązuje.

Po zakończeniu umowy o pracę na kasie, jeśli będziesz kontynuować pracę na drugim etacie, ZUS powinien wypłacać zasiłek chorobowy na podstawie tej drugiej umowy. Jeśli zwolnienie lekarskie obejmuje również ten okres, zasiłek chorobowy będzie wypłacany zgodnie z warunkami drugiej umowy.

Ważne jest, abyś poinformowała ZUS o zakończeniu umowy o pracę oraz o kontynuacji pracy na drugim etacie. Dzięki temu ZUS będzie mógł prawidłowo obliczyć wysokość zasiłku chorobowego. Zgodnie z przepisami, zasiłek chorobowy jest wypłacany proporcjonalnie do wynagrodzenia z każdej umowy, jeśli pracownik był zatrudniony na więcej niż jednym etacie.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Czy powinnam osobno zgłosić w ZUS-ie, że jedna z umów wygasła, czy oni sami to wiedzą? Boje się, że może być problem z niewłaściwym naliczeniem zasiłku, jeśli ZUS nie będzie miał aktualnych informacji. I czy w ZUS-ie muszę coś jeszcze załatwić w związku z tym, że będę nadal na L4 ale tylko na jednym etacie? Jak to właściwie wygląda od strony formalnej?
 
anonim cytuj
22-12-2023
Czy powinnam osobno zgłosić w ZUS-ie, że jedna z umów wygasła, czy oni sami to wiedzą? Boje się, że może być problem z niewłaściwym naliczeniem zasiłku, jeśli ZUS nie będzie miał aktualnych informacji.


W przypadku zmiany statusu zatrudnienia, takiej jak wygaśnięcie umowy o pracę, zaleca się, abyś sama zgłosiła tę zmianę w ZUS. Chociaż pracodawca ma obowiązek informowania ZUS o zakończeniu umowy o pracę, odpowiedzialność za dostarczenie dokładnych i aktualnych informacji, które mogą wpłynąć na wypłatę zasiłku chorobowego, spoczywa również na Tobie jako ubezpieczonej.

Powinnaś zgłosić w ZUS wygaśnięcie umowy o pracę oraz fakt, że kontynuujesz pracę na drugim etacie. To zapewni, że ZUS będzie miał aktualne informacje niezbędne do prawidłowego obliczenia wysokości zasiłku chorobowego.

I czy w ZUS-ie muszę coś jeszcze załatwić w związku z tym, że będę nadal na L4 ale tylko na jednym etacie?


Nie ma konieczności podejmowania dodatkowych działań w ZUS, jeśli kontynuujesz pracę na drugim etacie i jesteś na nim ubezpieczona. Ważne jest, abyś upewniła się, że zwolnienie lekarskie jest nadal aktualne i obejmuje okres, w którym będziesz kontynuować pracę na tym etacie. ZUS będzie wypłacać zasiłek chorobowy na podstawie Twojego zatrudnienia na tym etacie, zgodnie z aktualnymi przepisami.

Podsumowując, zalecam zgłoszenie w ZUS wszelkich zmian w zakresie zatrudnienia, które mogą wpłynąć na wypłatę zasiłku chorobowego. Dzięki temu możesz uniknąć późniejszych nieporozumień i błędów w naliczaniu świadczeń.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Przerwanie zasiedzenia w złej wierze.
Mam w sąsiedztwie opuszczone gospodarstwo - dom i działkę rolną. Stało to wiele, wiele lat bo ostatni własiciel zmarł i brak spadkobierców. Jakiś cwaniaczek zarejestrował tam firmę i z tego co się dowiedziałem, chce sobie to przejąć. Ci ludzie mieszkają w innej części Polski, wyhaczyli jakoś tą nieruchomość. Dom oczywiście popada w ruinę, działka zarasta, nikt o to nie dba, nikt się tym nie interesuje. Pustostan i bałagan. Jak można przerwać c...
Rezygnacja z pracy przed zawarciem umowy.
Dzień dobry, na okres wakacji postanowiłam zatrudnić się w tzw. call center. Wczoraj przeszłam szkolenie, na moim komputerze zostało zainstalowane mi odpowiednie oprogramowanie i dzisiaj był mój pierwszy dzień pracy. Czuję, że to nie dla mnie i będzie mi ciężko wytrzymać, ale nie wiem jak podejść do rezygnacji. Umowę teoretycznie zawieram od dzisiaj, jednak dopiero dzisiaj dostałam maila z nią i jak się okazało muszę ją wydrukować, wypełnić i o...
Mieszkanie od teściów za dożywocie. Teść żyje, czy możemy to mieszkanie przepisać?
W 2014 roku razem z mężem dostaliśmy mieszkanie od teściów za dożywocie. Czy jeśli jeszcze teść żyje, to my możemy to mieszkanie przepisać w darowiźnie na naszą trójkę dzieci, aby to one były właścicielami mieszkania a nie my, czy dopiero po śmierci teścia?...
Podatek od spadku po rodzicach.
Witajcie, mam pytanie czy syn musi zapłacić podatek , jeżeli w spadku zatwierdzonym przez sąd po rodzicach dostał działkę i stary dom o wartości 120 000zł? Bo z tego co wiem to od darowizny nie płaci się ale nie wiem jak to jest ze spadkiem....

Wyszukiwarka