Kontynuacja l4 po ustaniu jednej z umow o pracę

Witam, pracuję na dwa etaty, w kontroli na czas nieokreślony oraz na kasie również z umową o pracę na czas określony do 31 grudnia br. 24 października na cito miałam operację cieśni nadgarstka i przebywam aktualnie na zwolenieniu do 5 stycznia 2024. W wyniku kompikacji i dłuższej rehabilitacji ortopeda do pracy chce mnie dopuścić dopiero minimum pod koniec stycznia. Umowa o pracę na kasie wygaśnie w trakcie trwania l4, dlatego nie wiem jak ZUS który aktualnie wypłaca moje zwolnienia chorobowe rozliczy styczeń w 2024 roku. Proszę o radę, ponieważ nie chce potem zwracać kwoty, którą np bezprawnie będę mieć naliczoną. ZUS sam przestanie od 1 stycznia naliczać zasilek chorobowy z wygasłej umowy? Pozdrawiam Mariola
anonim cytuj
13-12-2023
Umowa o pracę na kasie wygaśnie w trakcie trwania L4, dlatego nie wiem jak ZUS, który aktualnie wypłaca moje zwolnienia chorobowe, rozliczy styczeń w 2024 roku.


W takim przypadku istotne jest rozróżnienie dwóch sytuacji:

Jeśli zwolnienie lekarskie zostało wystawione przed zakończeniem umowy o pracę, a Ty spełniłaś wymagania dotyczące okresu wyczekiwania, ZUS będzie kontynuował wypłatę zasiłku chorobowego do czasu zakończenia zwolnienia lekarskiego, nawet po zakończeniu umowy o pracę. Zasiłek chorobowy za styczeń 2024 roku będzie więc naliczony i wypłacony na podstawie umowy, która nadal obowiązuje.

Po zakończeniu umowy o pracę na kasie, jeśli będziesz kontynuować pracę na drugim etacie, ZUS powinien wypłacać zasiłek chorobowy na podstawie tej drugiej umowy. Jeśli zwolnienie lekarskie obejmuje również ten okres, zasiłek chorobowy będzie wypłacany zgodnie z warunkami drugiej umowy.

Ważne jest, abyś poinformowała ZUS o zakończeniu umowy o pracę oraz o kontynuacji pracy na drugim etacie. Dzięki temu ZUS będzie mógł prawidłowo obliczyć wysokość zasiłku chorobowego. Zgodnie z przepisami, zasiłek chorobowy jest wypłacany proporcjonalnie do wynagrodzenia z każdej umowy, jeśli pracownik był zatrudniony na więcej niż jednym etacie.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Czy powinnam osobno zgłosić w ZUS-ie, że jedna z umów wygasła, czy oni sami to wiedzą? Boje się, że może być problem z niewłaściwym naliczeniem zasiłku, jeśli ZUS nie będzie miał aktualnych informacji. I czy w ZUS-ie muszę coś jeszcze załatwić w związku z tym, że będę nadal na L4 ale tylko na jednym etacie? Jak to właściwie wygląda od strony formalnej?
 
anonim cytuj
22-12-2023
Czy powinnam osobno zgłosić w ZUS-ie, że jedna z umów wygasła, czy oni sami to wiedzą? Boje się, że może być problem z niewłaściwym naliczeniem zasiłku, jeśli ZUS nie będzie miał aktualnych informacji.


W przypadku zmiany statusu zatrudnienia, takiej jak wygaśnięcie umowy o pracę, zaleca się, abyś sama zgłosiła tę zmianę w ZUS. Chociaż pracodawca ma obowiązek informowania ZUS o zakończeniu umowy o pracę, odpowiedzialność za dostarczenie dokładnych i aktualnych informacji, które mogą wpłynąć na wypłatę zasiłku chorobowego, spoczywa również na Tobie jako ubezpieczonej.

Powinnaś zgłosić w ZUS wygaśnięcie umowy o pracę oraz fakt, że kontynuujesz pracę na drugim etacie. To zapewni, że ZUS będzie miał aktualne informacje niezbędne do prawidłowego obliczenia wysokości zasiłku chorobowego.

I czy w ZUS-ie muszę coś jeszcze załatwić w związku z tym, że będę nadal na L4 ale tylko na jednym etacie?


Nie ma konieczności podejmowania dodatkowych działań w ZUS, jeśli kontynuujesz pracę na drugim etacie i jesteś na nim ubezpieczona. Ważne jest, abyś upewniła się, że zwolnienie lekarskie jest nadal aktualne i obejmuje okres, w którym będziesz kontynuować pracę na tym etacie. ZUS będzie wypłacać zasiłek chorobowy na podstawie Twojego zatrudnienia na tym etacie, zgodnie z aktualnymi przepisami.

Podsumowując, zalecam zgłoszenie w ZUS wszelkich zmian w zakresie zatrudnienia, które mogą wpłynąć na wypłatę zasiłku chorobowego. Dzięki temu możesz uniknąć późniejszych nieporozumień i błędów w naliczaniu świadczeń.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Jak mogę złożyć załącznik do protokołu nie mając pełnomocnika?
Jeśli nie mam pełnomocnika, czekamy na wyrok w rozwodzie, to jak teraz mogę złożyć załącznik do protokołu?...
Czy można nie stawić się na przesłuchanie?
Mój tata dostał wezwanie do Sądu w charakterze świadka. Sąd oddalony jest o około 150 km od miejsca zamieszkania. Wiek mojego taty to około 70 lat. Sprawa toczy się około 6 lat. W tym czasie już raz był wezwany przez Sąd i zeznawał. Nie chce tego robić po raz drugi. Czy można w jakiś sposób zrezygnować i nie pojechać do sądu? Np złozyc odpowiedni wniosek lub zaświadczenie od lekarza? Jeśli tak, to jak to miałoby wyglądać? Jakich użyć argumentów?...
Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera a inne formalności.
Dzień dobry. Mam nadzieję, że piszę w dobrym dziale. Otóż wczoraj odebrałem mieszkanie od dewelopera, podpisanie aktu jest dopiero w październiku. Deweloper będzie jeszcze wykonywał wskazane poprawki. Czy na chwilę obecną powinienem dokonać jakichś formalności w urzędach/wodociągach/energetyce/zgłoszeniu śmieci? Czy dopiero po przeniesieniu własności poprzez akt? Jakie kroki powinienem teraz poczynić....
Problem uciążliwego hałasu.
Witam! Chciałam zapytać, czy istnieje możliwość rozwiązania następującego problemu - w mieście, w którym mieszkam, na składzie węgla znajdują się urządzenia, które emitują bardzo uciążliwy dla mnie i mojej rodziny hałas. Hałas jest słyszalny codziennie, za wyjątkiem niedzieli (w sobotę również hałasują), w godzinach od 7.00 do 18.00 i jest tak głośny, że budzi nas rano, mimo, że nie mieszkamy w bezpośrednim sąsiedztwie strefy przemysłowej. Mierzy...

Wyszukiwarka