Wynajem mieszkania.

Mam pewien kłopot z umową, której chyba nie potrafię zakwalifikować, czy to zlecenie, czy inne. Otóż jestem właścicielem mieszkania nie wchodzącego w skład majątku wspólnego małżeńskiego, w którym zamieszkiwali moi teście. W związku z rozwodem chciałem je odzyskać. Wyprowadzili się do wynajętego mieszkania ale warunkiem było, że będę dokładał się do czynszu za mieszkanie, które oni wynajmują. Żeby było mało to stwierdzili, że wyprowadzą się tylko jeśli podpiszę umowę o to dokładanie się do czynszu. Treść jej jest taka:

Cytat:
"Zobowiązujemy się do wspólnego spłacania czynszu za wynajem lokalu przy.... którego kwota całkowita czynszu wynosi X. Strony zobowiązują się do co miesięcznego spłacania z podziałem na części całkowitego czynszu co wynosi Y.
Umowa zawarta jest na czas określony, to znaczy do czasu wyprowadzenia się z wynajmowanego lokalu osób wynajmujących."

I teraz pytanie. Czy mogę i jak wypowiedzieć taką umowę?
anonim cytuj
09-12-2023
To umowa między Tobą a byłymi teściami? Umowa najmu tamtego mieszkania jest na kogo?
 
anonim cytuj
09-12-2023
Dlaczego po rozwodzie chcesz płacić za mieszkanie teściów ?
 
anonim cytuj
09-12-2023
Jak dla mnie to zobowiązałeś się do darowizny. Teraz już za późno, bo teściowie się wyprowadzili, ale na Twoim miejscu po prostu eksmitowałbym ich, a jeśli nie chcieliby współpracować, to żądałbym takiego odszkodowania, że odechciałoby im się proponowania takiego układu. Tyle jeśli chodzi o uwagi ode mnie. Co zrobić z taką umową? Chyba będzie lepiej jeśli wypowie się ktoś bardziej kompetentny.
 
anonim cytuj
09-12-2023
Ta umowa o dokladanie się do czynszu wynajmowanego przez nich mieszkania jest między mną, a byłymi tesciami. Umowa najmu mieszkania, do którego się wyprowadzili jest na nich.
 
anonim cytuj
09-12-2023
Na podstawie przedstawionej sytuacji, odnosząc się do pytania dotyczącego możliwości wypowiedzenia umowy o dokładanie się do czynszu za wynajmowane mieszkanie, przedstawiam następującą analizę prawną:

Charakter umowy: Umowa, którą opisujesz, wydaje się być umową cywilnoprawną, gdzie zobowiązałeś się do partycypacji w kosztach czynszu za mieszkanie wynajmowane przez byłych teściów. Nie jest to typowa umowa najmu ani zlecenie, ale raczej umowa o świadczenie (podobna do umowy darowizny), w której zobowiązujesz się do określonych płatności.

Wypowiedzenie umowy: Aby odpowiedzieć na pytanie o możliwość wypowiedzenia takiej umowy, kluczowe jest zrozumienie jej treści i warunków. Jeżeli umowa zawiera postanowienia dotyczące jej wypowiedzenia (np. okres wypowiedzenia, warunki rozwiązania), należy postępować zgodnie z tymi zapisami. Jeśli takie postanowienia są niejasne lub nieobecne, wówczas zasady ogólne Kodeksu cywilnego dotyczące rozwiązania umów będą miały zastosowanie.

Rozwiązanie umowy na czas określony: Umowa została zawarta "do czasu wyprowadzenia się z wynajmowanego lokalu osób wynajmujących". Oznacza to, że umowa może zostać rozwiązana w naturalny sposób, gdy te osoby się wyprowadzą. Jeśli jednak chcesz zakończyć swoje zobowiązania wcześniej, musisz negocjować zmianę warunków umowy lub jej rozwiązanie z byłymi teściami.

Negocjacje i porozumienie: W sytuacji, gdy chcesz zmienić warunki lub rozwiązać umowę, najlepiej jest najpierw spróbować dojść do porozumienia z drugą stroną. W przypadku braku zgody, możesz rozważyć formalne wypowiedzenie umowy, powołując się na jej postanowienia lub zasady ogólne prawa cywilnego.

Potrzeba porady prawnej: Zawsze zaleca się konsultację z prawnikiem, aby dokładnie przeanalizować treść umowy i doradzić w kwestii najlepszych kroków prawnych w Twojej sytuacji.

Podsumowując, możliwość wypowiedzenia umowy zależy od jej konkretnych postanowień i okoliczności. Warto zwrócić uwagę na to, co dokładnie zostało ustalone w umowie i na jakich warunkach można ją zakończyć lub zmienić. W sytuacjach spornych, pomoc prawna może okazać się niezbędna.
 
anonim cytuj
03-01-2024

Sugerowane Tematy

Współwłasność wynajmowanej nieruchomości.
Jestem współwłaścicielem nieruchomości. Drugi współwłaściciel od lat wynajmuje nieruchomość, nie dzieląc się ze mną zyskami ani żadnymi informacjami, pomimo moich wieloletnich próśb. Czy podlega ro pod odpowiedzialność karna?...
Zmiana warunków pracy bez mojej zgody
Hej, mam do was forum dlajurysty.pl pytanie, bo coś mnie zastanawia i zaczynam się stresować. W pracy szef zaczął ostatnio nawijać coś o zmianie warunków pracy, mówił coś o przeniesieniu mnie do innej działu i chyba chce mi zmienić stanowisko. A ja tutaj się zastanawiam, bo jak na razie nic mi nie powiedział na 100%, ale coś czuję, że to na mnie. Czy on może mi tak po prostu, z dnia na dzień, powiedzieć, że od jutra siedzę w innym miejscu i r...
Darowizna nieruchomości ze służebnością osobistą.
Czy jeśli moją siostra otrzymała darowizną cały majątek rodziców z domem włącznie, ale rodzice mieli tam dożywotnią służebność, a ja opłacałam większość opłat związanych z domem jak i leki jak i żywność to czy oprócz zachowku mogę skutecznie wezwać siostrę do zwrotu tych nakładów? Dokładałam się do remontu domu gdy piec wybuchł oraz do zmiany dachu. Czy mogę wezwać siostrę do zwrotu poniesionych kosztów za opłaty za dom kiedy mieszali tam rodzi...
Odbieranie i czytanie cudzej korespondencji.
Co zrobić jak wyprowadziłam się z mieszkania i teraz zamieszkuje tam mój ex .Konkretnie chodzi o korespondencję ! Pozmieniałam już gdzie mogłam nowy adres zamieszkania. Mój ex nie informuje mnie, że coś jeszcze przychodzi tam do skrzynki sam sobie odbiera moje listy otwiera je, awizo czasem odbierze bo na poczcie nie wiedzą że jesteśmy po rozwodzie. Mój syn był świadkiem jak ex czyta i targa mija korespondencję. Co mogę zrobić w tej sprawie ? Nie...

Wyszukiwarka