Ustanie obowiązku alimentacyjnego.

Rocznikiem mam obecnie 21 l. W ubiegłym roku ukończyłem technikum zawodowe. Uzyskałem tytuł technika logistyka ale poległem na maturze. Pan ojciec płaci od 20 l alimenty w kwocie 200 zł jest pozbawiony praw rodzicielskich...słowem nie znam człowieka. Mama nigdy nie występowała o zwiększenie alimentów dawała radę wychować mnie sama. Przez obecny rok dorywczo pracowałem i miałem korki aby ponownie przystąpić do matury. Otrzymałem listem poleconym pismo od Pana ojca, który domaga się ode mnie zaświadczenia o kontynowaniu nauki inaczej złoży pozew do Sądu celem ustania obowiązku alimentacyjnego. Czy musze mu odpowiadać na takie pismo informując, że maju mam zamiar ponownie stawać do matury lub w kolejnym roku? ( bo tylko w okresie 3 l od ukończenia szkoły mogę przystąpić do egzaminu nieodpłatnie). Dodam, że w ciągu ostatnich dwóch lat jeszcze podczas mojej nauki mama straciła pracę ma problemy ze zdrowiem. Nie pracuje na etacie ( dorabia bez umowy żadnej) nie pobiera żadnych świadczeń. Ale razem dajemy jakoś radę bo musimy.
Moje pytanie czy muszę odpowiadać na pismo w jakikolwiek sposób?
czy Sąd może mimo wszystko odebrać mi alimenty w kwocie 200 zł ponieważ na chwile obecną nie podjąłem nauki?
anonim cytuj
20-11-2023
Tak.
Może także - o ile ojciec o to wystąpi - nakazać zwrot nienależnie pobranych alimentów od momentu zakończenia nauki.
 
anonim cytuj
20-11-2023
Sąd może przychylić się do wniosku ojca. Pan ojciec płacił, czyli wypełniał w 100% swój obowiązek, w jaki sposób po swoich 18 urodzinach starał się Pan poznać ojca? Dowiedzieć się jaki np. ma stan zdrowia? Oczywiście wysokość alimentów była nieadekwatne do potrzeb, ale to wina nie ojca tylko Pańskiej matki.
Jeśli znajdzie Pan jednak zrozumienie w oczach sądu i w najbliższych tygodniach zda maturę plus będzie Pan kontynuował naukę na studiach dziennych to jest szansa, że sąd alimenty podtrzyma.
Nie musi Pan odpowiada ojcu, może spokojnie poczekać na pozew.
Zgodnie jednak z Pana postawą należy w przyszłości pamiętać, że zarówno matce jak i ojcu będą się należały w zaistniałej sytuacji alimenty. Ojcu tylko w postaci gotówki. Pozbawienie/ograniczenie władzy nie ma znaczenia jeśli ojciec wywiązuje się ze swoich obowiązków nałożonych przez sąd.
 
anonim cytuj
20-11-2023
Tak gwoli wyjaśnienia bo chyba zostałem poddany jakieś ocenie bez poznania faktów.
Moja mama chciała aby ojciec po moim urodzeniu pełnił rolę ojca ale nie było to możliwe bo :
1. rok po moim urodzeniu Panu ojcu urodziło się drugie dziecko i wystąpił w związku z tym o obniżenie alimentów z 280 zł na 200 zł które otrzymuję do dziś i nie utrzymywał żadnych kontaktów.
2.Pan ojciec nigdy dobrowolnie nie płacił alimentów nawet w tej małej kwocie. Zawsze miał z tego tytułu komornika były nawet lata a dokładnie lat 10 kiedy i komornik nic nie wyegzekwował bo Pan ojciec się migał. Nie tylko od płacenia ale również kontaktów. Mama występowała o sądowe kontakty Pana ojca i dziadków...efekt bez zmian dla tych Państwa nie ma ze mną żadnej więzi.
3.Po 10 latach zaległości komornik dokonał cudów i mama dostała zaległości, które powstały i to tylko dlatego, że Pan ojciec uzyskał kredyt, który pojawił się na jego rachunku i zajął te środki mój komornik.
i po 4.dla mnie najważniejsze....mając 14 l doznałem poważnego wypadku w wyniku ,którego spędziłem kilkanaście tygodni w szpitalu. Mam za sobą kilka operacji neurochirurgicznych w tym rekonstrukcję dłoni i wielomiesięczną rehabilitację. Pan ojciec był powiadomiony o wypadku i zero reakcji nawet nie wzruszyło go zapytać czy chociażby żyję.
Dlatego prosiłbym o nieocenianie mnie jako wyrodnego syna, który nadal chce czerpać korzyści z Pana ojca i liczyć na 200 zł alimentów.
Mama przez 20 l dawała radę mnie wychować i wspierać i z pewnością teraz też będzie.
Moje pytanie dotyczyło czy muszę Panu ojcu odpowiadać na jego list a to czy Sąd w mojej obecnej sytuacji podtrzyma lub uchyli te zawrotne alimenty jest sprawą drugorzędną.
Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź.
 
anonim cytuj
20-11-2023
Z pierwszego postu wynikało zupełnie coś innego. W przyszłości warto opisać wszystkie istotne fakty - a te w ostatnim poście mają duże znaczenie.
Odpowiedź jednak jest dalej taka sama: nie ma potrzeby odpisywać ojcu. Po otrzymaniu pozwu napisać koniecznie odpowiedź w której przytoczyć fakty z ostatniego postu, bo mają znaczenie dla sprawy i wnosić o podwyżkę alimentów i oddalenie pozwu ojca. Zanim sąd zajmie się sprawa zapewne minie kilkanaście tygodni, zatem będzie już po egzaminie dojrzałości. Na rozprawę zabrać ze sobą wyniki egzaminów i jeśli dalej się będzie Pan uczyć to jakieś zaświadczenie o złożeniu dokumentów. W takim przypadku wnosiłbym o odroczenie/zawieszenie postępowania do sierpnia/września gdy otrzymam Pan wyniki o przyjęciu na uczelnie. W tym przypadku należałoby kolejny raz złożyć też wniosek o podniesienie alimentów uwzględniając wydatki związane ze studiami. Oczywiście alimentacja ojca w przyszłości jest raczej tematem zamkniętym, ma Pan sporo dowodów na możliwości uczestniczenia w Pana życiu i na brak choćby dobrowolnego wsparcia finansowego (płacenia alimentów bez udziału komornika).
 
anonim cytuj
20-11-2023

Sugerowane Tematy

umowa słowna o alimenty
Jeśli matka dziecka umówi się z ojcem dziecka na daną wysokość alimentów słownie - czy wezmą to pod uwagę w sądzie na sprawie o alimenty, jeśli ojciec dziecka się nie zjawi? (Weźmy też pod uwagę, że matka ma nagranie) Czy po takim umówieniu się trzeba przedstawiać paragony itd (ile wydaje się na dziecko)?...
Co jeśli ktoś weźmie na mnie pożyczkę?
Witam potrzebuje pomocy. Dostałam wezwanie na policję . Okazało się że ktoś wziął na mnie pożyczkę w X ( czy jakoś tak) na 4000 złoty. Dodatkowo pożyczka wzięta za granicą, z innego numeru telefonu. Przypomniałam sobie, że kiedyś robiłam aplikacje bankowe za 50 złoty blika i podałam tam właśnie login do tego banku, oczywiście mam prawnika , ale czy jest szansa że znajdą złodzieja ?...
wniosek o naniesienie korekty
Dobry wieczór, W listopadzie 2019 otrzymaliśmy postanowienie sądu, które dotyczy podziału spadku na 10 spadkobierców. W marcu 2020 jedna ze spadkobierczyń, zorientowała się że jej część jest źle policzona- wkradł się błąd matematyczny. Został złożony wniosek o naniesienie korekty. Zaczęła się pandemia i lockdown, wiec tą sprawą nikt się nie zajął. We wrześniu skontaktowaliśmy się z sądem i okazało się, że nadal nikt nie zainteresował się tym wn...
Spadek a wysokość alimentów.
Otrzymany przez zobowiązanego spadek może wpłynąć na wysokość alimentów?...

Wyszukiwarka