Wypowiedzenie ubezpieczenia przez nowego nabywcę samochodu.

Klient kupił ode mnie samochód przy licytacji powiedział że zrezygnuje z ubezpieczenia, oczywiście tego nie zrobił auto zostało sprzedane na fv czy mogę jakoś odzyskać pieniądze za swoją składkę.
anonim cytuj
08-09-2023
Nic nie zrobisz. Nabywca kupując pojazd przejął prawa i obowiązki, wynikające z polisy OC. Czyli może ją kontynuować na swoje dane do końca okresu, na który została zawarta. Może też wypowiedzieć - tylko wtedy zbywcy przysługuje zwrot niewykorzystanej składki.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Podłączę się do tematu. Do kiedy mogę zrezygnować z polisy OC przejętej z kupionym samochodem? Kiedyś było to chyba 30 dni, podobno teraz nie ma ograniczenia czasowego, czy tak jest faktycznie?
Możesz w każdym momencie od zakupu pojazdu zrezygnować. A nawet jeśli tego nie zrobisz, to polisa po zbywcy i tak nie odnowi się na kolejny rok. Jednak pamiętaj, że jeśli nie złożysz wypowiedzenia polisy zbywcy, ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki za okres od nabycia przez Ciebie pojazdu do końca okresu ochrony. Wypowiedzenie polisy pozbawia go takiego prawa.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, przy przeniesieniu prawa własności pojazdu mechanicznego na inną osobę, umowa ubezpieczenia obowiązkowego OC przechodzi na nabywcę. Jeśli nabywca nie wypowiedział umowy, obowiązany jest do płacenia składki za okres od dnia nabycia pojazdu do końca okresu ubezpieczenia. Jeżeli nie dokona zapłaty, ubezpieczyciel może dochodzić składki bezpośrednio od nabywcy pojazdu.

Jeśli chodzi o zwrot składki, musisz mieć na uwadze, że możliwość jej zwrotu wynika z wypowiedzenia umowy przez nabywcę, a nie zbywcę. W przypadku, gdy nabywca nie wypowie umowy, nie masz prawa do zwrotu składki.
Dokładnie tak. Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, umowa ubezpieczenia przechodzi na nabywcę pojazdu, a to on decyduje, czy chce ją kontynuować. Zbywca nie ma możliwości wypowiedzenia tej umowy, więc nie ma podstaw do dochodzenia zwrotu składki.
Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, nabywca pojazdu może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w ciągu 30 dni od dnia nabycia pojazdu. Jeśli tego nie zrobi, ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki za okres od dnia nabycia pojazdu. W przypadku wypowiedzenia umowy przez nabywcę, rekalkulacja składki nie jest dokonywana. Dlatego jeśli nie chcesz płacić wyższej składki, powinieneś dokonać wypowiedzenia umowy w wskazanym terminie.
 
anonim cytuj
08-09-2023
co się stanie jeżeli klient, który kupił ode mnie auto, miał wypadek przed złożeniem wypowiedzenia? Kto wtedy pokrywa koszty? Czy ja jako poprzedni właściciel będę miał jakieś konsekwencje czy problemy z ubezpieczycielem? Wiem, że auto zostało sprzedane na fv, ale co jeżeli ubezpieczyciel nie został poinformowany o zmianie własności?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Jeśli chodzi o sytuację przedstawioną w Post 1, to w świetle art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, umowa ubezpieczenia OC przechodzi na nabywcę pojazdu po dokonaniu transakcji sprzedaży. To oznacza, że nabywca przejmuje wszystkie prawa i obowiązki związane z tą polisą. Zbywca nie ma prawa do zwrotu składki za okres, w którym umowa jest kontynuowana przez nabywcę.

Zgodnie z art. 31 ust. 2 tej samej ustawy, nabywca pojazdu ma prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w ciągu 30 dni od dnia nabycia pojazdu. Jeśli tego nie uczyni w wyznaczonym terminie, ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki.


W sytuacji, gdy nabywca pojazdu miał wypadek przed dokonaniem wypowiedzenia polisy, odpowiedzialność pokrycia kosztów wynikających z tego wypadku spoczywa na ubezpieczycielu, z którym zawarta była umowa OC. Zbywca, czyli poprzedni właściciel pojazdu, nie ponosi odpowiedzialności za działania nabywcy po dokonaniu transakcji. Co do kwestii nieinformowania ubezpieczyciela o zmianie własności, art. 31 ust. 1 jasno wskazuje, że przeniesienie prawa własności pojazdu powoduje automatyczne przejście umowy ubezpieczenia na nabywcę. O ile ważne jest, by ubezpieczyciel był informowany o wszelkich zmianach, nieinformowanie go o zmianie własności nie zmienia faktu, że odpowiedzialność przechodzi na nabywcę.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

Postępowanie spadkowe
Dzień dobry, Sytuacja wygląda następująco: Babcia zostawiła spisany u notariusza testament. Przepisała wszystko na jedno dziecko. Testament został odczytany u notariusza. Jeden z członków rodziny się z nim nie zgadza. Testament był odczytany już miesiąc temu. Czy jest jakiś termin kiedy ta niezgadzajaca się osoba może się odwołać? Czy jest coś takiego jak uprawomocnienie się testamenu? Co robić dalej, żeby wszystko było zgodne z prawem? (c...
Czy darowizna wchodzi do masy spadkowej?
Dzień dobry, proszę o pomoc, będę wdzięczna za wszelkie informacje. Otóż: trzy lata temu zmarł wuj, nie pozostawiając testamentu. Jego rodzice nie żyją, wuj nie miał dzieci. Osoby dziedziczące to żona oraz czwórka jego rodzeństwa. 16 lat przed śmiercią wuj przepisał jednemu bratu oraz jednej siostrze po hektarze ziemi. Pytanie: czy te darowizny na rzecz dwójki rodzeństwa wchodzą w skład masy spadkowej? Czy jeśli wartość tych nieruchomości jest...
Czy prawnie mogę starać się po takim czasie o odszkodowanie?
Witam. W lutym 2020 roku zgłosiłem szkode, zerwany dach na budynku gospodarczym po silnych wiatrach. Po oględzinach pracownika z ubezpieczalni stwierdzili , ze drzewo było zjedzone przez robaki a dach zawalił się do środka ze to podejrzane i nie wypłaca odszkodowania. Pisalem sam odwołania i nic. Czy prawnie mogę jeszcze się starać po takim czasie o odszkodowanie? Czy lepiej jakieś pismo wystosować przez prawnika ? Dodam , że po zgłoszeniu szkod...
Zgłoszenie nabycia pojazdu.
Witam. Czy jest obowiązek zgłaszania nabycia pojazdu w terminie do 30 dni od zakupu? W internecie widnieje informacja, że obowiązek ten został zniesiony 26.05.2023r. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy opłacenie podatku za nabycie pojazdu jest równoważne ze zgłoszeniem jego nabycia?...

Wyszukiwarka