Wyłudzenie pieniędzy na fałszywe dane.

Niedawno zostałam oszukana na portalu olx. Kupiłam od jednej pani towar za 50 zł którego do dnia dzisiejszego nie dostałam a minęły już prawie 2 miesiące. Kobieta podała mi fikcyjne dane do przelewu bo taki adres nie istnieje myślę że imię i nazwisko tez jest zmyślone. Zastanawiam się czy jest sens zgłaszać to na policje bo co jej w sumie mogą zrobić? 50zl to niewielka kwota a może za fałszywe dane mogą ją ukarać?
anonim cytuj
15-11-2023
Oszustwo to oszustwo, nie ma dolnej granicy kwoty.
Dane personalne może i są zmyślone, ale numer rachunku *musi* być prawdziwy.
W zasadzie masz dwie możliwości: możesz albo iść z tym na policje, a oni na podstawie numeru konta ustalą personalia właściciela lub możesz na własną rękę wydrukować potwierdzenie wpłaty, potem sprawdzić w internecie jaki to bank i iść tam złożyć wniosek o zwrot wpłaty.
Działa to w taki sposób, że wtedy ta osoba dostanie pismo ze swojego banku, że taka i taka osoba prosi o zwrot takiej a takiej wpłaty o takim czy innym tytule i ma na to 30 dni. W przeciwnym wypadku bank będzie zmuszony podać Ci jej *prawdziwe* dane osobowe w celu wszczęcia postępowania na drodze sądowej.
 
anonim cytuj
15-11-2023
Ty tak poważnie ?, że bank uchyli tajemnicę i poda byle komu dane swoich klientów ?
 
anonim cytuj
15-11-2023
Jak byś czytał przepisy to byś wiedział, że to obowiązek banku od 4 lat.
 
anonim cytuj
15-11-2023
Piszę to z własnego doświadczenia i pisma, jakie dostałem ze swojego banku.
Aż byłem się spytać jak to u nich jest z ochroną danych osobowych.
 
anonim cytuj
15-11-2023
Niedawno zostałam oszukana na portalu olx. Kupiłam od jednej pani towar za 50 zł którego do dnia dzisiejszego nie dostałam a minęły już prawie 2 miesiące.


Zgodnie z Kodeksem karnym, oszustwo jest przestępstwem niezależnie od wysokości kwoty. Zgodnie z art. 286 § 1 KK, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadza w błąd inną osobę, powodując jej niekorzystne rozporządzenie własnym lub cudzym mieniem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8. Możesz zatem zgłosić ten incydent na policję. Funkcjonariusze mogą wykorzystać numer rachunku bankowego, na który przelałaś pieniądze, aby zidentyfikować sprawcę.

Jeśli chodzi o zwrot wpłaty, zgodnie z prawem bankowym, banki mają obowiązek ochrony danych osobowych swoich klientów. Jednakże, w sytuacjach, gdy są podstawy do podejrzenia popełnienia przestępstwa, banki mogą być zobowiązane do współpracy z organami ścigania. Art. 105 ustawy o działalności bankowej pozwala organom ścigania na uzyskanie informacji o rachunkach bankowych w przypadku prowadzenia dochodzenia w sprawie przestępstwa.

Nie jest jednak standardową praktyką, aby banki udzielały informacji na wniosek indywidualnych osób, chyba że istnieje wyraźny nakaz sądowy. Zaleca się zgłoszenie sprawy na policję, która ma odpowiednie narzędzia i procedury do zajęcia się tego rodzaju sprawami.

Ty tak poważnie ?, że bank uchyli tajemnicę i poda byle komu dane swoich klientów ?


Zgodnie z prawem bankowym, banki mają obowiązek ochrony danych osobowych swoich klientów i nie mogą ich ujawniać "byle komu". Jednak w przypadku podejrzenia przestępstwa, mogą być zobowiązane do współpracy z organami ścigania, w tym do ujawnienia danych osobowych sprawcy. To organy ścigania, a nie poszkodowani, są uprawnione do uzyskania takich informacji.

Dlatego zaleca się, aby w przypadku podejrzenia oszustwa zgłosić sprawę na policję, która będzie mogła legalnie zająć się dochodzeniem i, jeśli zajdzie taka potrzeba, uzyskać dane sprawcy od banku.
 
anonim cytuj
20-11-2023

Sugerowane Tematy

Zapis na umowie zlecenie dotyczący okresu wypowiedzenia
Cześć, mam zapis na umowie zlecenie (na okres 6 miesięcy) dotyczący okresu wypowiedzenia - miesięcznego. Orientuje się, że cechą takiej umowy jest natychmiastowe wygaśnięcie w momencie wypowiedzenia. Czy ten zapis to zmienia i przy takiej umowie można dopisać sobie dowolny okres wypowiedzenia?...
Podatek od nieruchomości
Witam, odziedziczyłam po zmarłym bracie mieszkanie, sprawa spadkowa była w zeszłym roku w marcu, nie zgłosiłam do urzędu gminy zmiany właściciela ( głupota i całkowite zaćmienie umysłu) i cały czas opłacałam podatek na brata. Nie ma żadnych zaległości. Byłam już w urzędzie dostałam druki IN-1 i IN-3 do wypełnienia, nic nie załatwiłam bo pani która się tym zajmuje jest na zwolnieniu lekarskim i chyba nikt jej nie zastępuje. Nie bardzo wiem jak z...
Jak zrobić testament?
Chciałabym zrobić testament tak aby był ważny i przekazać go urzędowi na przechowanie (chce wykluczyć rodzinę). Jak to zrobić najtaniej? Jakie są opcje?...
Ojciec nie wyraża zgody na wyjazd dzieci za granicę.
Czy jest szansa bez zabierania praw sądownie ustalić - o decyzjach związanych ze zdrowiem - żebym to ja decydowała o miejscu gdzie dzieci będą mieszkać Chodzi mi o wyjazd na stałe za granicę ale ojciec nie wyraża zgody chociaż widuje ich raz na ruski rok i nie dzwoni. Jest alkoholikiem i jego ojciec, z którym mieszka też, jedyną trzeźwą osobą w domu jest jego matka ale ja nie będę tam puszczać dzieci o czym on wie. Nie potrzebuje zabierać m...

Wyszukiwarka