Czy muszę informować pracodawcę o etapach ciąży?

Jestem w 8 miesiącu ciąży , dostałam maila od pracodawcy ze zgodnie z Art. 185. § 1 KP muszę podać informacje o stanie ciąży lub lub przewidywany termin porodu .Lekarz i położna twierdzą że nie musimy udzielać takich informacji zgodnie z RODO dlatego stąd moje pytanie , czy muszę podać takie informacje i czy to prawda że jeśli je podać mogą mi odmówić płacenia zasiłku wychowawczego po ciąży?
anonim cytuj
19-10-2023
Czy lekarz wystawił L4 z kodem B? Może z tym kadry mają problem, że twierdzisz, że jesteś w ciąży, a L4 nie zostało poprawnie wystawione.
tak zostało wystawione z kodem B
 
anonim cytuj
19-10-2023
Przedstawiała zaświadczenie o ciąży? Bo Pracodawca takie zaświadczenie musi mieć bo na jego podstawie udziela wolnego na badania czy tez wizytę u lekarza.
Przebywam na l4 więc pracodawca nie udziela wolnego na czas badań , a płaci mi ZUS wiec nie wiem czy pracodawca potrzebuje tego zaświadczenia

Potrzebuje bo albo masz umowę u niego aktualna albo już jest przedłużona z mocy prawa do porodu.
poród jest zaplanowany na grudzień a umowa do końca stycznia 2024 więc , jak mógł przedłużyć umowę która nawet się nie zakończyła

To nie musisz nic przedstawiając. Wystarczy ze poinformujesz, ze umowa kończy się po porodzie. I skoro umowa się kończy to nie ma mowy o wychowawczym. Dodatkowo urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Zgodnie z Art. 185. § 1 Kodeksu pracy pracodawca nie może zatrudniać kobiety w ciąży oraz kobiety w okresie do 21 dni po porodzie na stanowisku, które jest szkodliwe dla zdrowia kobiety lub dziecka. Dlatego pracodawcy zależy na uzyskaniu informacji o stanie ciąży pracownicy, aby przestrzegać tego przepisu. Niemniej jednak, informacje o stanie zdrowia, do których zalicza się informacje o stanie ciąży, są danymi szczególnie chronionymi przez RODO. Pracownica nie jest zobowiązana do ich ujawniania, chyba że sama tego chce. Co do zasiłku wychowawczego, informacja o ciąży nie wpłynie na jego przyznanie.

Jeżeli L4 zostało wystawione z kodem B, oznacza to, że jest to zwolnienie z powodu ciąży. Pracodawca, mając takie zaświadczenie, ma pełne prawo do informacji o stanie zdrowia pracownicy.

W kwestii zaświadczenia o ciąży - jeśli pracodawca chce udzielać wolnego na badania, musi mieć takie zaświadczenie, ale skoro pracownica przebywa na L4, pracodawca faktycznie nie udziela wolnego na badania, ponieważ pracownica i tak jest zwolniona z pracy.

Jeżeli umowa o pracę kończy się po planowanym terminie porodu, to nie ma konieczności przedłużania tej umowy z mocy prawa. Jeżeli chodzi o urlop wychowawczy, to faktycznie jest to urlop bezpłatny, więc pracodawca nie ma obowiązku płacenia za ten okres.

Podsumowując, pracodawca ma prawo do informacji o stanie zdrowia pracownicy w kontekście przepisów Kodeksu pracy dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży. Jednak pracownica nie jest zobowiązana do udzielania dodatkowych informacji związanych z ciążą, jeśli nie chce tego robić. Co do zasiłku wychowawczego, to nie jest on płatny przez pracodawcę, a informacja o ciąży nie wpłynie na jego przyznanie. Jeśli umowa o pracę kończy się po terminie porodu, nie ma potrzeby jej przedłużania.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Podszywanie się i wykorzystywanie wizerunku jednego z rodziców.
Witam serdecznie I proszę o poradę. Syn mojej znajomej mieszkający z nią skradł tożsamość swojej matki i założył co najmniej kilkanaście kont w różnych sklepach internetowych podając tam jej nazwisko i adres oraz swój adres mailowy /matka nie wie jaki. Ciągle zamawia drogie rzeczy. Pod nieobecność matki odbiera paczki. Matka dowiaduje się o tym często dopiero gdy przychodzą ponaglenia zapłaty. Matka płaci wszystkie rachunki i tylko kilkakrotnie...
Nie płace podatku od zarobionych pieniędzy
Mam pytanie. Jako 20-letnia osoba studiująca, dorabiam sobie, sprzedając ubrania, sprowadzając rzeczy zza granicy i sprzedając je już w Polsce, oprócz tego robię grafiki na zamówienie. Średni zysk miesięczny to około 10-15tys. Luty był dobrym miesiącem, bo sprzedawałam gadżety walentynkowe i zarobiłam ok. 28 tys. na czysto. I jest problem. Nie mam żadnej firmy, jestem zielona w temacie podatków, a znajomi powiedzieli ze w przypadku kontroli skarb...
Najem okazjonalny.
Umowa najmu czas określony do 31.08 Właściciel w lipcu poinformowany o chęci zdania mieszkania na koniec lipca. Z racji jego urlopu protokół zdawczo odbiorczy podpisany z dniem 05.08. Czy ma prawo żądać opłaty za czynsz najmu i administracyjny za cały sierpień? Dodam, że z dniem 06.08 wszedł z pracami remontowymi na rzecz swojego mieszkania, ja od dnia podpisania protokołu nie mam już do lokalu żadnych praw. Zdałam komplet kluczy, opróżniłam lo...
Stomatolog nas oszukał i naciągnął na dodatkowe koszty
Dzień dobry, W wczorajszym dniu męża rozbolał ząb, z racji weekendu i niestety brak pogotowia stomatologicznego, umówiłam go na wizytę prywatna. Pani rejestratorka dodała ze za wizytę z racji soboty dodatkowo 150 zł. Wizyta umówiona na 10 rano , o 9 pani dzwoni czy można wcześniej bo pacjent zrezygnował. Jak najszybciej pojechaliśmy, na miejscu w poczekalni okazało się wg cennika, ze za sobotę dodatkowo 150 zł, jednorazową wizytę 500 zł, plus ...

Wyszukiwarka