Opłacenie OC po terminie

Witam.
Czy słusznie siostra dostała 7000 kary za spóźnię opłaty OC.
Auto zakupione 28 marca z myślą że OC jest po sprawdzeniu w domu okazało się że skończyło się na początku miesiąca odrazu zostało wykupione 29 marca
Auto zakupione bez OC 28 wykupiono OC 29
anonim cytuj
22-11-2022
Obowiązek ubezpieczenia OC pojazdu spoczywa na właścicielu. Ubezpieczenie OC ma charakter ciągły, co oznacza, że bezpośrednio po wygaśnięciu poprzedniej polisy powinna zostać zawarta nowa. Jeżeli właściciel pojazdu nie dopełni tego obowiązku, naraża się na sankcje.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) ma prawo nałożyć karę na właściciela pojazdu, który nie dopełnił obowiązku ubezpieczenia OC. Ta kara wynosi siedmiokrotność składki minimalnej za ubezpieczenie OC, co na dzień dzisiejszy wynosi około 7000 PLN.

Jeśli chodzi o sytuację Twojej siostry, jeżeli była jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu, to teoretycznie rzeczywiście mogła narażać się na karę. UFG w praktyce nie monitoruje jednak każdego dnia wszystkich pojazdów w Polsce i nie jest w stanie nałożyć kary za jednodniową przerwę w ubezpieczeniu.

Jeżeli natomiast karę nałożono, a potem ubezpieczenie zostało wykupione, to warto złożyć odwołanie. W odwołaniu należy wykazać, że pojazd był ubezpieczony, a jednodniowa przerwa wynikała z błędu lub niedopatrzenia. W takim przypadku istnieje szansa na uchylenie kary.
 
anonim cytuj
21-07-2023
Czy ktoś z Was miał już doświadczenie z odwoływaniem się od takiej kary? W jaki sposób najlepiej sformułować odwołanie i jakie dokumenty dołączyć? Bo moja siostra strasznie się martwi, że nie będzie w stanie tego uregulować i każda rada się przyda.

Jeżeli natomiast karę nałożono, a potem ubezpieczenie zostało wykupione, to warto złożyć odwołanie. W odwołaniu należy wykazać, że pojazd był ubezpieczony, a jednodniowa przerwa wynikała z błędu lub niedopatrzenia. W takim przypadku istnieje szansa na uchylenie kary.


Czy ktoś z forumowiczów przeszedł przez ten proces? Jakie są wasze doświadczenia z UFG w takich sytuacjach? Czy są skłonni do wyrozumiałości czy raczej trzymają się litery prawa?
 
anonim cytuj
07-08-2023
W kontekście opisanej sytuacji, przepisy prawa jasno określają obowiązki właściciela pojazdu w zakresie ubezpieczenia OC oraz ewentualne sankcje za ich niewywiązanie się. Na podstawie Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) ma prawo nałożyć karę w przypadku braku ubezpieczenia.

Jeżeli natomiast karę nałożono, a potem ubezpieczenie zostało wykupione, to warto złożyć odwołanie.


Zgadza się, istnieje możliwość odwołania się od nałożonej kary. Proces odwoławczy jest złożony, ale przygotowując odpowiednie argumenty i materiały dowodowe, można zwiększyć szanse na uchylenie kary. W tym przypadku warto przedstawić:

Kopię nowo zawartej umowy ubezpieczenia OC.
Dowód zakupu pojazdu z datą 28 marca.
Wszelkie inne dokumenty, które mogą potwierdzić, że opóźnienie w zakupie ubezpieczenia wynikło z niedopatrzenia.
Co do doświadczeń z UFG, każda sytuacja jest inna i trudno jednoznacznie określić podejście tej instytucji. Niemniej jednak, UFG ma pewne wytyczne, które musi przestrzegać. Warto zwrócić uwagę na przepisy i interpretacje dotyczące krótkoterminowych przerw w ubezpieczeniu, aby lepiej zrozumieć stanowisko UFG w tej kwestii. W przypadku jednodniowej przerwy, ważne jest przedstawienie, że brak ubezpieczenia nie wynikał z zaniedbania, ale z błędu czy niedopatrzenia.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Poniżej przedstawiam przykładowy wzór odwołania w sprawie nałożonej kary za spóźnienie w opłaceniu OC:

[Adres nadawcy (Twoja siostra)]

[Adresat: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny]
[Adres UFG]
[Data]

Dotyczy: Odwołanie od decyzji w sprawie nałożenia kary za brak ubezpieczenia OC

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do decyzji o nałożeniu na mnie kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, pragnę złożyć odwołanie i przedstawić okoliczności, które doprowadziły do jednodniowej przerwy w ubezpieczeniu.

Zakupiłam pojazd dnia 28 marca [rok], zakładając, że posiada on ważne ubezpieczenie OC. Niestety, po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że ubezpieczenie wygasło wcześniej w tym miesiącu. Natychmiast, już dnia 29 marca [rok], zawarłam nową umowę ubezpieczenia OC, co potwierdza załączona kopia polisy oraz dowód zakupu pojazdu.

Przerwa w ubezpieczeniu była jednodniowa i wynikała z błędu oraz niedopatrzenia z mojej strony. Nie było moją intencją unikania obowiązku ubezpieczenia pojazdu. W załączeniu do niniejszego odwołania znajdują się kopie dokumentów potwierdzających powyższe okoliczności.

Z uwagi na przedstawione okoliczności, uprzejmie proszę o ponowne rozpatrzenie sprawy i uchylenie nałożonej na mnie kary. Wierzę, że przedstawione przeze mnie argumenty oraz materiały dowodowe pozwolą na dokładne zrozumienie sytuacji i uwzględnienie mojego odwołania.

Z wyrazami szacunku,

[Imię i nazwisko Twojej siostry]
[Podpis (jeżeli odwołanie jest wysyłane tradycyjną pocztą)]

Załączniki:

Kopia umowy ubezpieczenia OC z dnia 29 marca [rok].
Dowód zakupu pojazdu z datą 28 marca [rok].
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

174kpc
But [url=https://touriststate.com/destinations/darara/]https://touriststate.com/destinations/darara/[/url] also can be stored in specific virtual wallets that are very similar to traditional physical wallets and credit cards....
Opieka nad schorowaną matką.
Witam. Moja babcia niecały rok temu miała udar i jest sparaliżowana do tego stopnia że nie może mówić, chodzić, nie może sama jeść, wykąpać się, skorzystać z łazienki. Moja mama (czyli jej córka) wzięła ją do siebie by móc się nią opiekować. Jest przy niej 24/7, kapie ja, zmienia pampersy, karmi, wykonuje z nią ćwiczenia przepisane przez rehabilitanta, płaci że swoich pieniędzy za wszystko (leki, jedzenie, artykuły do higieny). Moja mama stara si...
Czy osoba karana może pójść na Studia Prawnicze i wykonywać zawód Adwokata?
Witam serdecznie. Przychodzę trochę z nieco nietypowym pytaniem, ale ważnym dla mnie. Jestem osobą karaną z art.286 KK (zaznaczę stałem się słupem). Czy mogę pójść na Studia Prawnicze i wykonywać zawód Adwokata? Czy już bez zamazania karalności nie mogę? Z góry dziękuje za pomoc....
Grobowiec rodzinny.
Dzień dobry. Moja mama jest właścicielem grobu w którym obecnie od 2008 spoczywa mój św. pamięci tata. Przedwczoraj zmarł mąż mojej siostry i mama chce wraz z siostra pochować męża właśnie w tym grobie( 2 kondygnacje ). Pytanie: Czy mama może pochować zięcia w tym grobie mimo iż moje rodzeństwo się na to nie zgadza? Dodam że tata jest pochowany w trumnie a mama chce być skremowana i zięć też będzie....

Wyszukiwarka