Problem ze zwrotem kaucji.

Wypowiedziałam umowę o najem mieszkania na czas określony za porozumieniem stron. Według umowy miałam czas na wyprowadzkę do 31 października, jednak właściciel mieszkania zaproponował telefoniczne, że odda mi kaucję pod warunkiem, że wyprowadzę się do 30 września. Umowa zawierała zapis, że w wypadku przedterminowego wypowiedzenia umowy kaucja przepada. Najważniejsze pytanie: czy w takim wypadku właściciel powinien oddać mi kaucję czy to tylko jego dobra wola? Zobowiązał się do tego telefonicznie
Jeżeli powinien oddać kaucję to dalszy problem wygląda następująco:
Wprowadziłam się do mieszkania, które wymagało remontu (brudne białe ściany, drzwi, grzejniki). Umowa była zawarta przez biuro nieruchomości i posiadam protokół oraz dokumentacje fotograficzną, że ściany były brudne. Pomalowałam ściany na inny kolor za zgodą właściciela na własny koszt i dokonałam innych ulepszeń remontowych. Aktualnie właściciel twierdzi, że zgodził się na pomalowanie ścian, ale pod warunkiem, że wrócą do pierwotnego stanu (białego koloru), ponieważ malował to mieszkanie przed moją wprowadzką a zmiana koloru ścian to była moja fanaberia. Jako dowód ma faktury za farbę z tamtego okresu. Oczywiście protokół i dokumentacja fotograficzna temu zaprzeczają. Posiadam również e-mail, który dowodzi, że właściciel nie miał nic przeciwko przeprowadzenia remontu.
Posiadam również aktualny protokół z oddania mieszkania i nie ma w nim żadnych zastrzeżeń, ściany w dobrym stanie. Oddałam klucze, właściciel nie odbiera ode mnie telefonu. Czy właściciel może ode mnie żądać przywrócenia pierwotnego koloru, jeżeli wtedy ściany były brudne, a teraz są ładnie pomalowane i czyste? Jak odzyskać kaucję?
anonim cytuj
15-11-2023
Nie ma takiej czynności jak wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron.
Wypowiedzenie jest czynnością jednostronną, natomiast porozumienie wymaga zgody wszystkich stron umowy.
 
anonim cytuj
15-11-2023
Chodzi o porozumienie, zgoda wszystkich stron umowy.
 
anonim cytuj
15-11-2023
Umowa zawierała zapis, że w wypadku przedterminowego wypowiedzenia umowy kaucja przepada.

Kaucja "przepada" tylko w warunkach określonych w przepisach. A te nie przewidują takiej możliwości.
Jak odzyskać kaucję?

Wezwać do jej zwrotu.
Czy właściciel może ode mnie żądać przywrócenia pierwotnego koloru, jeżeli wtedy ściany były brudne, a teraz są ładnie pomalowane i czyste.

Art 6d. Ustawy o ochronie praw lokatorów jednoznacznie to określa. Brudna ściana to nie jest wada wymagająca naprawy, dlatego przemalowanie ścian na inny kolor - moim zdaniem - stanowi ulepszenie lokalu.
 
anonim cytuj
15-11-2023

Sugerowane Tematy

Wspólnoty mieszkaniowe.
Witam, WM powstają w określonych ustawą okolicznościach i z mocy prawa. Muszą wtedy dokonać pewnych czynności (NIP, konto, zarząd, etc.). Czy, wzgl. kto może/ma prawo kontrolować czy te czynności zostały dokonane ?...
Wynajem mieszkania od mamy.
Wynajmuję od 2 lat mieszkanie, które należy do mojej matki. Nie ma żadnej umowy najmu, nie mogę się jej doprosić. Miała początkowo być, ale matka ciągle zwlekała, ponieważ nie chce odprowadzać podatku do skarbówki. Tak na prawdę nie mam pojęcia ile czasu w tym mieszkaniu mogę mieszkać, czy muszę ponosić wszystkie koszty bierzących napraw itp. Oczywiście co miesiąc kasuje ode mnie czynsz + media. Oczywiście gotówką bo przecież „skarbówka się dowie...
Leżące L4
Witam, mam L4 leżące od lekarza. Czy w czasie takiego zwolnienia mogę odprowadzać dziecko do przedszkola? Czy nie mogę w ogóle wychodzić z domu?...
Zakup nieruchomości z wynajmującymi.
Zastanawiamy się nad zakupem mieszkania od osoby prywatnej. Niestety jest ono aktualnie wynajmowane przez rodzinę z dziećmi. Umowa najmu bezterminowa. Sprzedający oraz wynajmujący zapewniają, że w chwili sprzedaży mieszkania zostanie rozpoczęty okres wypowiedzenia, który oni sobie w umowie ustalili na miesiąc. Wiem, że sprzedaż mieszkania nie powoduje wypowiedzenia umowy, ale oni tak są między sobą dogadani. Wynajmujący twierdzą, że bez problemu ...

Wyszukiwarka