Przesłuchanie dziecka w sprawie rozwodowej.

Dzień dobry. Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Mamy dwójkę wspólnych dzieci, mąż ma jeszcze syna 9-letniego z poprzedniego małżeństwa. Nie sprawuje nad nim opieki, ale często u nas bywał. Zawsze starałam się mieć z nim dobre relacje, ale jak między mną a mężem zaczęło się psuć to on zaczął go nastawiać przeciwko mnie. Opowiadał mu różne kłamstwa, np. że mieszkanie jest tylko taty, bo ja się do rachunków nie dokładam, a on później mi to mówił i byłam stawiana w głupich sytuacjach, bo to tylko dziecko, więc co miałam mówić? Teraz mąż wymyślił, że zawnioskuje do sądu o to, żeby jego syn był przebadany przez biegłego psychologa i zeznawał. Myślę, że to byłoby korzystne dla mnie i naszych dzieci, bo obarczał go informacjami, o których dziecko nie powinno wiedzieć, ale czy to jest możliwe? Sąd wyrazi na to zgodę? Czy jego mama musi na to zgodę wyrazić?
anonim cytuj
17-09-2023
zawnioskuje do sądu o to, żeby jego syn był przebadany przez biegłego psychologa i zeznawał

Zgodnie z art. 430 Kodeksu postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. 2021.1805) małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.
Rozumiem. Ale to chyba nie dotyczy badania biegłego. Czy jego mama musiałaby wyrazić na to zgodę? Czy to by coś wniosło do sprawy związanej z naszymi wspólnymi dziećmi?

Dzieci (wspólne lub tylko jednego z małżonków), które nie ukończyły trzynastego roku życia mogą być wysłuchane w związku ze sprawą o rozwód tylko jeżeli sprawy z nimi związane będą rozstrzygane w tym rozwodowym postępowaniu a ich wiek i rozwój umożliwiają wyrażenie zdania co do tych spraw (np. miejsca zamieszkania). Ponieważ syn pani męża z poprzedniego związku nie ukończył trzynastego roku życia oraz sprawa rozwodowa jego praw nie dotyczy toteż i wniosek dowodowy powinien zostać oddalony przez sąd.
Dziękuję za odpowiedź. Mieszanie dziecka w sprawy dorosłych wydawało mi się od początku złe dla niego

W wyroku rozwodowym sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej jednego z byłych małżonków. Muszą wtedy zaistnieć przyczyny wskazane w art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego : " Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców".

W sytuacji podanej w pytaniu taka sytuacja na pewno nie będzie miała miejsca. Sąd bada bowiem dowody na okoliczności podane w pozwie i wnoszonych pismach dodatkowych.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Spadek a działka ROD.
Moja ciocia zmarła i miała działkę ROD i długi. Ma jednego syna. Czy mogą mu tą działkę zabrać na poczet długów? Chce odrzucić spadek - czy będzie się mógł wtedy ubiegać o prawa do działki?...
Wypadek w pracy.
Znajoma uległa wypadkowi w pracy. Pracuje w Dziale gdzie sterylizuje się narzędzia do operacji. Po sterylizacji, niektóre narzędzia musi dostarczyć do innego budynku. W tym celu musi wyjść z jednego budynku szpitala i przejść na terenie szpitala do drugiego budynku. W dniu, w którym uległa wypadkowi ( jest na zwolnieniu ponieważ poważnie uszkodziła sobie między innymi staw skokowy) była gołoledź, było bardzo ślisko a teren należący do szpitala ni...
zwrot prowizji
Witam. Czy za pośrednictwo w pozyskiwaniu zwrotów prowizji z umowy kredytowej można żądać wynagrodzenia w wysokości 50 % zwrotu?...
Wezwanie z prokuratury a pobyt za granicą.
Mój bliski kuzyn dostał na adres zameldowania w Polsce ( zapomniał o wymeldowaniu) wezwanie do prokuratury w charakterze podejrzanego. Chodzi o art. 224 kk. Problem polega na tym, że on od wielu lat mieszka daleko poza granicami Polski i nie bardzo ma możliwość, by specjalnie przylecieć do Polski na takie przesłuchanie. Pytanie co w tej sytuacji można zrobić?...

Wyszukiwarka