Przesłuchanie dziecka w sprawie rozwodowej.

Dzień dobry. Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Mamy dwójkę wspólnych dzieci, mąż ma jeszcze syna 9-letniego z poprzedniego małżeństwa. Nie sprawuje nad nim opieki, ale często u nas bywał. Zawsze starałam się mieć z nim dobre relacje, ale jak między mną a mężem zaczęło się psuć to on zaczął go nastawiać przeciwko mnie. Opowiadał mu różne kłamstwa, np. że mieszkanie jest tylko taty, bo ja się do rachunków nie dokładam, a on później mi to mówił i byłam stawiana w głupich sytuacjach, bo to tylko dziecko, więc co miałam mówić? Teraz mąż wymyślił, że zawnioskuje do sądu o to, żeby jego syn był przebadany przez biegłego psychologa i zeznawał. Myślę, że to byłoby korzystne dla mnie i naszych dzieci, bo obarczał go informacjami, o których dziecko nie powinno wiedzieć, ale czy to jest możliwe? Sąd wyrazi na to zgodę? Czy jego mama musi na to zgodę wyrazić?
anonim cytuj
17-09-2023
zawnioskuje do sądu o to, żeby jego syn był przebadany przez biegłego psychologa i zeznawał

Zgodnie z art. 430 Kodeksu postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. 2021.1805) małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.
Rozumiem. Ale to chyba nie dotyczy badania biegłego. Czy jego mama musiałaby wyrazić na to zgodę? Czy to by coś wniosło do sprawy związanej z naszymi wspólnymi dziećmi?

Dzieci (wspólne lub tylko jednego z małżonków), które nie ukończyły trzynastego roku życia mogą być wysłuchane w związku ze sprawą o rozwód tylko jeżeli sprawy z nimi związane będą rozstrzygane w tym rozwodowym postępowaniu a ich wiek i rozwój umożliwiają wyrażenie zdania co do tych spraw (np. miejsca zamieszkania). Ponieważ syn pani męża z poprzedniego związku nie ukończył trzynastego roku życia oraz sprawa rozwodowa jego praw nie dotyczy toteż i wniosek dowodowy powinien zostać oddalony przez sąd.
Dziękuję za odpowiedź. Mieszanie dziecka w sprawy dorosłych wydawało mi się od początku złe dla niego

W wyroku rozwodowym sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej jednego z byłych małżonków. Muszą wtedy zaistnieć przyczyny wskazane w art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego : " Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców".

W sytuacji podanej w pytaniu taka sytuacja na pewno nie będzie miała miejsca. Sąd bada bowiem dowody na okoliczności podane w pozwie i wnoszonych pismach dodatkowych.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Zmiana nazwy stanowiska.
Dzień dobry, od 1.12.2023 pracodawca wdrożył nowy regulamin wynagradzania, porządkując i zmieniając tym samym nazwy stanowisk. Np. pracownik na kategorii zaszeregowania 10 do tej pory miał nazwe stanowiska Starszy Specjalista ds. ..., od 1.12 będzie miał nazwe stanowiska Specjalista ds. .... . Regulamin został ogłoszony. Jak w tej sytuacji nalezy wdrożyć nowe nazwy stanowisk? Czy ogłoszenie samego regulaminu jest wystarczające czy trzeba podpisyw...
Czy moge sprawdzić co obejmuje spadek?
Czy można gdzieś sprawdzić co obejmuje spadek po zmarłym wujku? Wujek był kawalerem, nie miał dzieci, część rodziny zrzeka się spadku bo są tam podobno długi ok 50 tys zł, z tego co wiem to są też jakieś ziemię. Chciałabym dokładnie wiedzieć, żeby móc podjąć przemyślana decyzje. ...
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.
2.03 rozwiązano ze mną umowę o pracę na czas nieokreślony. Tego samego dnia dostałem "zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy". Oba dokumenty podpisane przez kierownika lokalu. 6.04 (wczoraj) zadzwoniono do mnie z tej firmy i nakazano wrócić do pracy, bo ten, który dał mi rozwiązanie umowy i zwolnienie z obowiązku nie miał upoważnienia do wystawienia mi takiego zwolnienia. Powiedziano mi, że jeśli nie przyjdę do pracy, to mi nie zapł...
Jaki jest maksymalny czas l4 po zakończeniu umowy?
Dzień dobry. Moja umowa o pracę na czas określony zakończyła się 11 lipca, a od 12 lipca mam l4 na dwa miesiące. Czy ja muszę to gdzieś do zusu zgłosić? Którego dnia ZUS wypłaci te 80%, czy w ten sam dzień miesiąca tak jak miałam w zakończonej pracy? Jaki jest maksymalny czas l4 po zakończeniu umowy?...

Wyszukiwarka