Przesłuchanie dziecka w sprawie rozwodowej.

Dzień dobry. Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Mamy dwójkę wspólnych dzieci, mąż ma jeszcze syna 9-letniego z poprzedniego małżeństwa. Nie sprawuje nad nim opieki, ale często u nas bywał. Zawsze starałam się mieć z nim dobre relacje, ale jak między mną a mężem zaczęło się psuć to on zaczął go nastawiać przeciwko mnie. Opowiadał mu różne kłamstwa, np. że mieszkanie jest tylko taty, bo ja się do rachunków nie dokładam, a on później mi to mówił i byłam stawiana w głupich sytuacjach, bo to tylko dziecko, więc co miałam mówić? Teraz mąż wymyślił, że zawnioskuje do sądu o to, żeby jego syn był przebadany przez biegłego psychologa i zeznawał. Myślę, że to byłoby korzystne dla mnie i naszych dzieci, bo obarczał go informacjami, o których dziecko nie powinno wiedzieć, ale czy to jest możliwe? Sąd wyrazi na to zgodę? Czy jego mama musi na to zgodę wyrazić?
anonim cytuj
17-09-2023
zawnioskuje do sądu o to, żeby jego syn był przebadany przez biegłego psychologa i zeznawał

Zgodnie z art. 430 Kodeksu postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. 2021.1805) małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.
Rozumiem. Ale to chyba nie dotyczy badania biegłego. Czy jego mama musiałaby wyrazić na to zgodę? Czy to by coś wniosło do sprawy związanej z naszymi wspólnymi dziećmi?

Dzieci (wspólne lub tylko jednego z małżonków), które nie ukończyły trzynastego roku życia mogą być wysłuchane w związku ze sprawą o rozwód tylko jeżeli sprawy z nimi związane będą rozstrzygane w tym rozwodowym postępowaniu a ich wiek i rozwój umożliwiają wyrażenie zdania co do tych spraw (np. miejsca zamieszkania). Ponieważ syn pani męża z poprzedniego związku nie ukończył trzynastego roku życia oraz sprawa rozwodowa jego praw nie dotyczy toteż i wniosek dowodowy powinien zostać oddalony przez sąd.
Dziękuję za odpowiedź. Mieszanie dziecka w sprawy dorosłych wydawało mi się od początku złe dla niego

W wyroku rozwodowym sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej jednego z byłych małżonków. Muszą wtedy zaistnieć przyczyny wskazane w art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego : " Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców".

W sytuacji podanej w pytaniu taka sytuacja na pewno nie będzie miała miejsca. Sąd bada bowiem dowody na okoliczności podane w pozwie i wnoszonych pismach dodatkowych.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Spadek po ojcu.
Pytanie 1) Zmarł ojciec mojego dziecka z którym żyłam w wolnym związku. Który był po rozwodzie z byłą żoną która zmarła. Z tego małżeństwa są dwoje dorosłych dzieci. Czy majątek ojca jest w tej sytuacji do podziału na troje dzieci?. Pytanie 2) Rodzina chce się umówić, że mną na rozmowę w sprawie podziału dużego majątku, mam wziąć z sobą dwa oryginały skrócone aktów urodzenia mojego niepełnoletniego dziecka. Dzieci z pierwszego małżeństwa wyna...
Odrzucenie spadku
Od męża ojciec zmarł w 2019 roku. 7 grudnia tego roku urodziło mi się dziecko. Czy muszę odrzucać spadek? Napisze że ojciec męża miał długi....
Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Mam złożony wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Według przepisów ma miesiąc na odpowiedz chyba, że uzna, że potrzebuję więcej czasu to powinien przysłać list, że potrzebuję jeszcze miesiąc. Niestety urząd ten jest dla petentów niedostępny, setki telefonów i nikt nie odbiera, nikt nie odpisuje. Czy jest określone że jeżeli urząd ten nie odzywa się przez dłuższy czas to uznaje się domniemaną zgodę. Urzędnicy w innych urzędach mówią, że...
Najem okazjonalny- Oszukany przez najemcę
Witam serdecznie, piszę tutaj poniewaz moze juz ktos mial podobne doswiadczenia i może mi poradzić co powinienem zrobić w tej sytuacji. Od ponad czterech lat wynajmuje mieszkania na umowie najmu okazjonalnego. Do tej pory mialem juz trzech lokatorów. Przy dwóch pierwszych nie bylo problemow. Mieszkanie zostało pozostawiane w stanie do posprzątania, lekkiego odświeżenia i mogłem wynająć je dalej. Przy ostatniej kobiecie odebrałem mieszkanie w moc...

Wyszukiwarka