Przesłuchanie dziecka w sprawie rozwodowej.

Dzień dobry. Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Mamy dwójkę wspólnych dzieci, mąż ma jeszcze syna 9-letniego z poprzedniego małżeństwa. Nie sprawuje nad nim opieki, ale często u nas bywał. Zawsze starałam się mieć z nim dobre relacje, ale jak między mną a mężem zaczęło się psuć to on zaczął go nastawiać przeciwko mnie. Opowiadał mu różne kłamstwa, np. że mieszkanie jest tylko taty, bo ja się do rachunków nie dokładam, a on później mi to mówił i byłam stawiana w głupich sytuacjach, bo to tylko dziecko, więc co miałam mówić? Teraz mąż wymyślił, że zawnioskuje do sądu o to, żeby jego syn był przebadany przez biegłego psychologa i zeznawał. Myślę, że to byłoby korzystne dla mnie i naszych dzieci, bo obarczał go informacjami, o których dziecko nie powinno wiedzieć, ale czy to jest możliwe? Sąd wyrazi na to zgodę? Czy jego mama musi na to zgodę wyrazić?
anonim cytuj
17-09-2023
zawnioskuje do sądu o to, żeby jego syn był przebadany przez biegłego psychologa i zeznawał

Zgodnie z art. 430 Kodeksu postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. 2021.1805) małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.
Rozumiem. Ale to chyba nie dotyczy badania biegłego. Czy jego mama musiałaby wyrazić na to zgodę? Czy to by coś wniosło do sprawy związanej z naszymi wspólnymi dziećmi?

Dzieci (wspólne lub tylko jednego z małżonków), które nie ukończyły trzynastego roku życia mogą być wysłuchane w związku ze sprawą o rozwód tylko jeżeli sprawy z nimi związane będą rozstrzygane w tym rozwodowym postępowaniu a ich wiek i rozwój umożliwiają wyrażenie zdania co do tych spraw (np. miejsca zamieszkania). Ponieważ syn pani męża z poprzedniego związku nie ukończył trzynastego roku życia oraz sprawa rozwodowa jego praw nie dotyczy toteż i wniosek dowodowy powinien zostać oddalony przez sąd.
Dziękuję za odpowiedź. Mieszanie dziecka w sprawy dorosłych wydawało mi się od początku złe dla niego

W wyroku rozwodowym sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej jednego z byłych małżonków. Muszą wtedy zaistnieć przyczyny wskazane w art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego : " Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców".

W sytuacji podanej w pytaniu taka sytuacja na pewno nie będzie miała miejsca. Sąd bada bowiem dowody na okoliczności podane w pozwie i wnoszonych pismach dodatkowych.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Jaki jest maksymalny czas l4 po zakończeniu umowy?
Dzień dobry. Moja umowa o pracę na czas określony zakończyła się 11 lipca, a od 12 lipca mam l4 na dwa miesiące. Czy ja muszę to gdzieś do zusu zgłosić? Którego dnia ZUS wypłaci te 80%, czy w ten sam dzień miesiąca tak jak miałam w zakończonej pracy? Jaki jest maksymalny czas l4 po zakończeniu umowy?...
Wyrzeczenie sie rodzica.
Jest możliwe wyrzec się rodzica? Nie jest on opiekunem prawnym....
agresywny pies jaka podstawa prawna?
Na jakie artykuły prawne się powołać przy zgłoszeniu na policji agresywnego zachowania psa . Właściciel wychodzi z psami ,,dog,, i spuszcza je za smyczy. Psy są agresywne i atakują inne zwierzaki.(pogryzły mojego kundla który byl na smyczy) Właściciel nie reaguje na uwagi....
Czy syn, który opiekował się jako jedyny matką może liczyć na większy spadek ?
Zmarła matka 4 dorosłych dzieci. Pozostawiła olbrzymi dom i kawał ziemi. Czy syn, który jako jedyny opiekował się matka(mieszkał z nią), ma jakiekolwiek szansę na uzyskanie większego spadku niż pozostałe rodzeństwo? Nie ma testamentu....

Wyszukiwarka