Zgoda na odrzucenie spadku przez małoletniego

Co napisać w uzasadnieniu o zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego? Dziadek zmarł ale nie mieliśmy z nim kontaktu. Miał bardzo dużo długów ale nie mamy na to dowodów.
anonim cytuj
20-07-2022
Skoro ktoś wie, że dziadek miał długi to powołać te osoby na świadków, podnieść, że pozostali spadkobiercy spadek odrzucili, że nie utrzymywaliście kontaktu z dziadkiem, a najlepiej jeśli samemu nie jest sie w stanie uzasadnić prawidłowo takiego wniosku to udać sie po pomoc do rady prawnego.
 
anonim cytuj
20-07-2022
Co napisać w uzasadnieniu o zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego? Dziadek zmarł ale nie mieliśmy z nim kontaktu. Miał bardzo dużo długów ale nie mamy na to dowodów.


W przypadku ubiegania się o zgodę sądu na odrzucenie spadku przez małoletniego, uzasadnienie powinno zawierać merytoryczne argumenty. Oto jak można by je sformułować:

Brak kontaktu z dziadkiem: Uzyskanie spadku od osoby, z którą małoletni nie miał kontaktu, może być obciążające dla małoletniego, zwłaszcza gdy brakuje pewności co do wartości i składników spadku.

Ryzyko przewagi długów nad aktywami: Nawet jeśli nie posiadasz konkretnych dowodów na to, że zmarły dziadek miał długi, to sama obawa i niepewność co do zobowiązań przewyższających wartość majątku może stanowić uzasadnienie. Pamiętaj, że jeżeli spadkobierca przyjmie spadek, to odpowiedzialny jest za długi spadkodawcy do wysokości wartości dziedziczonego majątku (art. 1000 § 1 Kodeksu cywilnego).

Odrzucenie spadku przez innych spadkobierców: Jeśli inni spadkobiercy odrzucili spadek, może to być dodatkowym argumentem sugerującym, że przyjęcie spadku nie jest korzystne.

Działanie w najlepszym interesie małoletniego: Odrzucenie spadku może być uzasadnione troską o dobro małoletniego, tak by nie był obciążony ewentualnymi długami zmarłego.

Warto również zaznaczyć, że zgodnie z art. 1014 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego, który nie ukończył lat 13, składa jego przedstawiciel ustawowy. Jeśli małoletni ukończył 13 lat, do skutecznego odrzucenia spadku wymagana jest zgoda opiekuna sądowego.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy jest możliwe założenie działalności z komornikiem?
Bezpieczne założenie działalności gospodarczej z komornikiem... możliwe? Chodzi o salon fryzjerski, co zrobić aby komornik nie zabrał wszystkiego? Chciałabym dobrowolnie spłacać. Działalność nierejestrowana? Proszę o pomoc osobę znającą się na tym......
stłuczka
Niecały miesiąc temu uczestniczyłam w stłuczce. Dziewczyna wjechała w tył mojego auta. Była policja, dostała mandat, podała mi swoje dane, polisę itp Próbowaliśmy zgłosić szkodę, ubezpieczyciel mówił, że wyglada jakby ona nie opłaciła raty i jest problem ale postara się coś zrobić i oddzwoni. Dziś wyszło, że jej polisa w ogóle nie jest ważna, a to co mi podała to jest propozycja polisy. zdzwoniliśmy się, jej facet zobowiązał się spłacić na...
Podział spadku.
Sąd wydał postanowienie i spadek po zmarłym podzielił następująco: 1/2 majątku należy się córce 1/4 należy się wnukowi A 1/4 należy się wnukowi B Nie chce za bardzo komplikować postu pisząc o faktycznych składnikach i wartościach majątku, kwotach darowizn itd, więc zadam pytanie dość ogólnikowo. Uznajmy, że majątek osoby zmarłej wynosił 100 000 zł czyli 50 000 zł ma otrzymać córka, a po 25 000 złotych wnuk A i wnuk B. Wnuk A dostał za...
Jakie mogę mieć konsekwencje nie odebrania paczki za pobraniem?
Dzień dobry chciałabym zapytać jakie mogę mieć konsekwencje nie odebrania paczki za pobraniem. Jest to kwota 120 zł więc jeżeli coś mi grozi to może lepiej odebrać. Bardzo dużo osób kupiło po poście na FB w tej chwili te osoby które odebrały piszą że przychodzi jakaś tandeta z chin nie będąca faktycznie tym co sugerowała firma. Generalnie nikt nie odważył się odesłać towaru bo nawet nie ma adresu tej firmy. Przesyłki są nadawane z chin. Jak tylko...

Wyszukiwarka