Czy pozyczka może zostać w jakiś sposób opodatkowana?

Członek najbliższej rodziny pożycza mi 50 tysięcy. Czy pozyczka może zostać w jakiś sposób opodatkowana? Powinnam dopełnić jakichś formalności, żeby tego uniknąć?
anonim cytuj
01-10-2021
Powinnas zgłosić fakt otrzymania pożyczki w US. I byc moze bedzie zwolnienie z podatku. Zalezy od kogo ta pozyczka.
 
anonim cytuj
01-10-2021
Przede wszystkim według mnie powinna być jakaś umowa. Żeby potem pożyczkodawca nie został na lodzie.
 
anonim cytuj
01-10-2021
Do Urzędu Skarbowego zgłasza się darowiznę i w zależności od stopnia pokrewieństwa płaci się podatek lub jest się zwolnionym.Taką umowę pożyczki najlepiej spisać u notariusza.
 
anonim cytuj
01-10-2021
Członek najbliższej rodziny pożycza mi 50 tysięcy. Czy pozyczka może zostać w jakiś sposób opodatkowana? Powinnam dopełnić jakichś formalności, żeby tego uniknąć?


Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), pożyczka pomiędzy osobami fizycznymi podlega opodatkowaniu w wysokości 2%. Istnieją jednak pewne wyjątki:

Pożyczki udzielane przez osoby najbliższej rodziny (np. małżonka, rodzeństwo, rodziców, dziadków, wnuków) są zwolnione z opodatkowania pod warunkiem zgłoszenia tego faktu do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki.

Aby skorzystać z tego zwolnienia, powinniście sporządzić umowę pożyczki na piśmie i zgłosić ją do Urzędu Skarbowego na odpowiednim formularzu (PCC-3).

Powinnas zgłosić fakt otrzymania pożyczki w US. I być może będzie zwolnienie z podatku. Zależy od kogo ta pożyczka.


Dokładnie, zgłoszenie takiego faktu do Urzędu Skarbowego jest kluczowe, aby skorzystać ze zwolnienia. W przypadku najbliższej rodziny, istnieje możliwość uniknięcia podatku PCC, ale konieczne jest zachowanie terminu zgłoszenia oraz odpowiednie udokumentowanie pożyczki.

Przede wszystkim według mnie powinna być jakaś umowa. Żeby potem pożyczkodawca nie został na lodzie.


Zgoda, umowa pożyczki spisana na piśmie jest zalecana nie tylko ze względów podatkowych, ale także dla bezpieczeństwa obu stron. Gwarantuje ona pewność co do warunków pożyczki, takich jak termin jej zwrotu czy ewentualne odsetki.

Do Urzędu Skarbowego zgłasza się darowiznę i w zależności od stopnia pokrewieństwa płaci się podatek lub jest się zwolnionym.Taką umowę pożyczki najlepiej spisać u notariusza.


Zgłaszanie darowizny to inna kwestia niż zgłaszanie pożyczki. Chociaż obie te czynności mają swoje podobieństwa pod względem zwolnień podatkowych w zależności od stopnia pokrewieństwa, to ważne jest rozróżnienie tych dwóch sytuacji. Umowa pożyczki u notariusza nie jest wymagana do skorzystania ze zwolnienia z podatku PCC, jednakże dodatkowo zabezpiecza obie strony transakcji.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Kupiłem samochóz zajetu przez komornika
Witam.Kupiłem samochodów poszedłem do wydziału komunikacji w celu przerejestrowania go, okazało się że jest jest zajęty przez komornika ,to starą z przed 5 lat ,poprzedni właściciel nie odbiera a zadłużenie jest na jeszcze wcześniejszego właściciela .Co powinienem zrobić żeby to wyjaśnić?...
Sytuacja rodzinna- spadkowa.
Sytuacja rodzinna- spadkowa. Są 2 siostry i ciężko chorujący brat. Jedna z sióstr jest z wizyta u brata z początkiem września do 15 września, widzi ze sytuacja zdrowotna jest trudna…nie ma zbytnio kontaktu z bratem, aby chciał cokolwiek zakomunikować. Osoba z zewnątrz rodziny - konkubina 2 tyg po wizycie siostry zwołuje notariusza do domu i spisuje na siebie testament. W testamęcie zapisuje dom rodzinny na siebie. 6 października Brat um...
Co grozi za nieodrobienie prac społecznych?
Witam, mam pytanie miałem zasądzone prace społeczne, nie odrobiłem wszystkiego ze względu na chorobę (depresja, urojenia lękowe) jestem z tego tytułu osobą niepełnosprawną. Wyrok przedawnił się 1 stycznia czy będę musiał trafić do odbycia kary za te nieodrobione godziny....
Uregulowanie kontaktów z dzieckiem.
Mam dziecko z kobietą z którą żyłem, mieszkałem do tej pory. Dziecko ma prawie 3 lata. To ja wynajmowałem mieszkanie, utrzymywałem ją i dziecko. Zawsze dbałem o to żeby nic nie brakowało i jej i dziecku. Dziecko było, jest i będzie dla mnie najważniejsze w życiu. Owa partnerka się wyprowadziła nagle, zabrała dziecko i wszystkie jego rzeczy. Wielokrotnie usiłowałem się z nią dogadać polubownie ale z tą osobą nie da się dogadać. Wieczna manipula...

Wyszukiwarka