Pracodawca nie wypłaca na czas wynagrodzenia.

Pracodawca nie wypłaca na czas wynagrodzenia. Zwłoka jest prawie miesięczna, nie zapowiada się, aby kolejne wypłaty były na czas. Sytuacja nie jest jednorazowa.
Posiadam umowę zlecenie (z uwagi na koszty, ponieważ mam poniżej 26 lat), z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.
1.Czy w obecnej sytuacji mam prawo do zerwania umowy z dnia na dzień?
2. Czy mogę żądać odsetek (art. 481 k.c..)? W którym momencie należałoby złożyć wniosek o takie odsetki? - po wypłacie czy już teraz? oraz do kogo to kierować?
3. W k.p. jest możliwość wypowiedzenia natychmiastowego i zarządzania odszkodowania wypłacenia wynagrodzenia za okres, który przysługuje za okres wypowiedzenia (art. 85 i 86 k.p.) czy jest podobnego w sytuacji umowy zlecenie?
anonim cytuj
07-04-2024
1. nie masz pracodawcy.
2. kodeks pracy cię nie dotyczy.
 
anonim cytuj
07-04-2024
Dziękuję za odpowiedź. Nie rozumiem stwierdzenia, że nie mam pracodawcy. Zgadza się, że nie dotyczy mnie kodeks pracy, dlatego zapytałam czy jest może coś podobnego w kodeksie cywilnym lub może, w niektórych przypadkach umowę zlecenie można traktować na takich samych lub podobnych warunkach co umowę o pracę.
 
anonim cytuj
07-04-2024
Pracodawca jest stroną umowy o pracę, ty masz zleceniodawcę. Z automatu umowa zlecenie nie jest umowa o pracę, jeżeli zlecenie ma znamiona umowy o pracę to możesz wytoczyć powództwo o ustalenie stosunku pracy - że wszystkimi konsekwencjami łącznie z koniecznością zapłaty zaległych składek.
 
anonim cytuj
07-04-2024
A wystawia Pani w ogóle rachunek do umowy zlecenia ?
 
anonim cytuj
07-04-2024
Hmm, a jest taki potrzebny? Jest to firma, która jest spółką akcyjną i myślę że gdyby trzeba było to by wystawiał, ale być może coś jest omijane...
Jest to umowa zlecenie, ma ona 3 miesięczny okres wypowiedzenia, mam normalnie urlop płatny tak jak na umowę o prace oraz gdybym zachorowała to wypłacane 80%. Mam w umowie wpisane ile powinnam przepracować godzin w tygodniu, oraz miesięczną stawkę. Umowa jest podpisana na czas określony, więc czy jest konieczność wystawiania rachunku co miesiąc? Ponieważ nie jestem na freelance.
 
anonim cytuj
07-04-2024
Ale podstawa wypłacenia należności za realizację UZ jest właśnie rachunek do UZ. Jak księgowa spółki akcyjnej ma wypłacić Pani kasę jak nie wie za co ?
 
anonim cytuj
07-04-2024
W takim razie nie posiadam takich rachunków, ale nigdy nie stanowiło to problemu wpływu. Nie mniej jednak postaram się ze zdobyć, być może pracodawca sam je wystawiał.
 
anonim cytuj
07-04-2024
Ale to Pani ma wystawić rachunek i przekazać go zleceniodawcy.
 
anonim cytuj
07-04-2024

Sugerowane Tematy

Czy współwłaścicielka ma prawo przysłać rzeczoznawców bez zgody współwłaścicieli
Witam. Czy współwłaścicielka ma prawo przysłać rzeczoznawców bez zgody nieobecnych współwłaścicieli zamieszkujących posesję?...
urlop na żądanie
Cześć, mam pytanie odnośnie urlopu na żądanie. Z tego co wiem to osobie zatrudnionej o umowę o pracę, przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Czy można taki urlop wziąć za jednym razem, czyli wszystkie 4? Czy musi być pomiędzy tym jakiś odstęp czasowy? Oraz czy szef mógłby zwolnić z pracy za takie zachowanie? Sytuacja dotyczy np. końca roku (sylwester), szef może być oporny by dać urlop z powodu dużego ruchu w firmie. Więc czy wtedy można wziąć ur...
potrzebuję ściągnąć dług od osoby prywatnej
Dzień dobry, potrzebuję ściągnąć dług od osoby prywatnej. Adwokat wysłała list adwokacki, ale niestety osoba nie odpowiedziała na ten list. Co mogę zrobić aby odzyskać dług? Pozdrawiam....
Lekarz źle wystawił zwolnienie, jak to naprawić?
Kobieta w 8 miesiącu ciąży, lekarz wystawił zwolnienie od 13 stycznia do 13 stycznia, zamiast do 13 lutego, pracodawca grozi że nie wypłaci wynagrodzenia. Teraz pytanie, jak można to naprawić, dodam że lekarz wystawiający zwolnienie jest na L4....

Wyszukiwarka