Pracodawca nie wypłaca na czas wynagrodzenia.

Pracodawca nie wypłaca na czas wynagrodzenia. Zwłoka jest prawie miesięczna, nie zapowiada się, aby kolejne wypłaty były na czas. Sytuacja nie jest jednorazowa.
Posiadam umowę zlecenie (z uwagi na koszty, ponieważ mam poniżej 26 lat), z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.
1.Czy w obecnej sytuacji mam prawo do zerwania umowy z dnia na dzień?
2. Czy mogę żądać odsetek (art. 481 k.c..)? W którym momencie należałoby złożyć wniosek o takie odsetki? - po wypłacie czy już teraz? oraz do kogo to kierować?
3. W k.p. jest możliwość wypowiedzenia natychmiastowego i zarządzania odszkodowania wypłacenia wynagrodzenia za okres, który przysługuje za okres wypowiedzenia (art. 85 i 86 k.p.) czy jest podobnego w sytuacji umowy zlecenie?
anonim cytuj
07-04-2024
1. nie masz pracodawcy.
2. kodeks pracy cię nie dotyczy.
 
anonim cytuj
07-04-2024
Dziękuję za odpowiedź. Nie rozumiem stwierdzenia, że nie mam pracodawcy. Zgadza się, że nie dotyczy mnie kodeks pracy, dlatego zapytałam czy jest może coś podobnego w kodeksie cywilnym lub może, w niektórych przypadkach umowę zlecenie można traktować na takich samych lub podobnych warunkach co umowę o pracę.
 
anonim cytuj
07-04-2024
Pracodawca jest stroną umowy o pracę, ty masz zleceniodawcę. Z automatu umowa zlecenie nie jest umowa o pracę, jeżeli zlecenie ma znamiona umowy o pracę to możesz wytoczyć powództwo o ustalenie stosunku pracy - że wszystkimi konsekwencjami łącznie z koniecznością zapłaty zaległych składek.
 
anonim cytuj
07-04-2024
A wystawia Pani w ogóle rachunek do umowy zlecenia ?
 
anonim cytuj
07-04-2024
Hmm, a jest taki potrzebny? Jest to firma, która jest spółką akcyjną i myślę że gdyby trzeba było to by wystawiał, ale być może coś jest omijane...
Jest to umowa zlecenie, ma ona 3 miesięczny okres wypowiedzenia, mam normalnie urlop płatny tak jak na umowę o prace oraz gdybym zachorowała to wypłacane 80%. Mam w umowie wpisane ile powinnam przepracować godzin w tygodniu, oraz miesięczną stawkę. Umowa jest podpisana na czas określony, więc czy jest konieczność wystawiania rachunku co miesiąc? Ponieważ nie jestem na freelance.
 
anonim cytuj
07-04-2024
Ale podstawa wypłacenia należności za realizację UZ jest właśnie rachunek do UZ. Jak księgowa spółki akcyjnej ma wypłacić Pani kasę jak nie wie za co ?
 
anonim cytuj
07-04-2024
W takim razie nie posiadam takich rachunków, ale nigdy nie stanowiło to problemu wpływu. Nie mniej jednak postaram się ze zdobyć, być może pracodawca sam je wystawiał.
 
anonim cytuj
07-04-2024
Ale to Pani ma wystawić rachunek i przekazać go zleceniodawcy.
 
anonim cytuj
07-04-2024

Sugerowane Tematy

Spadek po ojcu.
Pytanie 1) Zmarł ojciec mojego dziecka z którym żyłam w wolnym związku. Który był po rozwodzie z byłą żoną która zmarła. Z tego małżeństwa są dwoje dorosłych dzieci. Czy majątek ojca jest w tej sytuacji do podziału na troje dzieci?. Pytanie 2) Rodzina chce się umówić, że mną na rozmowę w sprawie podziału dużego majątku, mam wziąć z sobą dwa oryginały skrócone aktów urodzenia mojego niepełnoletniego dziecka. Dzieci z pierwszego małżeństwa wyna...
Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem?
Czy ojciec 10 letniego syna pozbawiony władzy rodzicielskiej może założyć sprawę o widzenia z dzieckiem? Z tego co mi wiadomo to pozbawienie władzy rodzicielskiej to niemożność decydowania o sprawach dziecka. Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem? Czy mimo pozbawienia praw rodzicielskich jest sens o starania się przed sądem o widzenia z synem?...
Zobowiązanie do kredytu.
Posiadam z żoną wspólność majątkową. Zamierzamy w nie długim czasie zrobić u notariusza rozdzielność. Chciałbym poręczyć (zobowiązać się) żonie już teraz, że będę za nią spłacał kredyt który zaciągnęła na siebie. Jak to zrobić? Notariusz mówi, że takich umów nie robi i odsyła do kancelarii prawnej....
Zgoda wspólnoty mieszkaniowej.
Potrzebuje pomocy w pewnej sprawie. Wspólnota mieszkaniowa, która liczy dziewięciu członków dostała propozycje od inwestora. Sprzedaż strychu czyli części wspólnej w zamian za częściowe finansowanie remontu klatki schodowej. Nie zgadzają się na to tylko dwie osoby, które mieszkają na najwyższym piętrze i bezpośrednio sąsiadują ze strychem oraz stale z niego korzystają. Pytanie brzmi czy zgoda na sprzedaż części wspólnej wspólnoty mieszkaniowej mu...

Wyszukiwarka