wielokrotna kradzież w sklepie

Wielokrotnie ukradłem rzeczy w sklepie (art. spożywcze, chemia, kosmetyki) i w końcu zostałem złapany. Mają nagrania z monitoringu i pewnie będzie to łączna kwota 2000-3000zł. Co mi grozi, jeśli nie myłem wcześniej karany? Mam ponad 40 lat, trójkę dzieci a żona nie pracuje.
anonim cytuj
04-10-2023
Twoja sytuacja w kontekście przepisów prawnych może być skomplikowana. Jeżeli suma kradzionych towarów przekracza kwotę 2000-3000 zł, Twoje działania mogą być klasyfikowane jako kradzież w myśl art. 278 § 1 Kodeksu Karnego, który przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.
 
anonim cytuj
06-10-2023
Art. 278 § 1 Kodeksu Karnego (kk) wskazuje, że "Kto zabiera cudzą rzecz ruchomą, aby się nią przywłaszczyć, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5". Jako, że jesteś osobą, która nie była wcześniej karana, sąd może wziąć to pod uwagę, zwracając uwagę na art. 60 kk, zgodnie z którym sąd uwzględnia motywy postępowania sprawcy, jego właściwości i sposób życia przed popełnieniem czynu, a także jego postawę po popełnieniu czynu.

Ponadto, art. 59 § 1 kk stanowi, że „Sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli sprawca przestępstwa niedochodzącego do znaczenia w świetle dobra prawnego stanowi jedynie naruszenie obowiązków, a okoliczności przestępstwa i właściwości sprawcy uzasadniają nadzieję, że sprawca również w przyszłości będzie przestrzegał prawa”.

Czy wartość dokładnie przekracza 1000 zł jest kwestią, którą oceni organ ścigania oraz sąd, na podstawie dowodów jakie zostaną zgromadzone w sprawie (np. nagrania, o których wspomniałeś, oraz ceny skradzionych produktów). Istotne jest również to, czy sprawa dotyczy jednego aktu kradzieży, czy też wielokrotnego działania, co mogłoby wpłynąć na klasyfikację prawną Twojego postępowania.

Wartość skradzionych przedmiotów może faktycznie wpływać na kwalifikację prawna czynu i wyznaczać ramy kary. Jeżeli suma kradzionych towarów faktycznie przekracza 1000 zł, traktowane może to być jako przestępstwo, a nie wykroczenie. Art. 278 § 1 kk rzeczywiście jest tutaj kluczowy. Warto jednak podkreślić, że każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie, uwzględniając wszystkie okoliczności, co może wpłynąć na ostateczną karę. Sądy często uwzględniają szereg czynników, takich jak motywacja sprawcy, jego historia i sytuacja życiowa, co zostało wspomniane wyżej przy odpowiedzi na Post 1.
 
anonim cytuj
06-10-2023
Kwalifikacja czynu: Zgodnie z art. 278 § 1 Kodeksu Karnego (kk), kradzież, czyli zabranie cudzej rzeczy ruchomej w celu przywłaszczenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Jeśli łączna wartość skradzionych przedmiotów wynosi 2000-3000 zł, Twoje działania mogą być klasyfikowane jako kradzież w myśl tego przepisu.

Brak wcześniejszych karalności: Twoja dotychczasowa nieskazitelność może być brana pod uwagę przez sąd, zgodnie z art. 60 kk. Sąd może uwzględnić motywy postępowania sprawcy, jego właściwości i sposób życia przed popełnieniem czynu, a także postawę po popełnieniu czynu. To może mieć wpływ na wymiar kary.

Możliwość odstąpienia od wymierzenia kary: Art. 59 § 1 kk stanowi, że sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli przestępstwo jest niedochodzące do znaczenia i okoliczności przestępstwa oraz właściwości sprawcy uzasadniają nadzieję, że sprawca będzie przestrzegać prawa. Jednak należy pamiętać, że przestępstwa o łącznej wartości 2000-3000 zł raczej nie będą traktowane jako niedochodzące do znaczenia.

Waga dowodów: Kluczowe będzie ocena dowodów przez organ ścigania i sąd, takich jak nagrania z monitoringu i wartość skradzionych przedmiotów. Jeżeli czyny miały charakter wielokrotny, może to wpłynąć na klasyfikację prawną Twojego postępowania i ostateczny wymiar kary.

Podsumowując, w przypadku potwierdzenia zarzutów kradzieży o wartości 2000-3000 zł, grozi Ci kara pozbawienia wolności do lat 5. Jednakże, Twoja dotychczasowa nieskazitelność oraz okoliczności życiowe mogą wpłynąć na decyzję sądu. W takiej sytuacji zalecam skonsultowanie się z adwokatem, który pomoże Ci przygotować się do postępowania sądowego i będzie mógł skuteczniej reprezentować Twoje interesy.
 
anonim cytuj
03-01-2024

Sugerowane Tematy

Jak wygląda L4 na umowie zlecenie?
Witam, jak wygląda L4 na umowie zlecenie?...
Pracodawca odmówił urlopu.
Pracuje już 12 lat w jednej firmie, w tym roku zmienił się zarząd i dzieją się cuda. 18 listopada złożyłem wniosek urlopowy na dni 2-5 stycznia, kilka dni temu udało się kupić wyjazd last minute, a w dniu dzisiejszym kierownik przekazał mi wiadomość od pani prezes: wypisanie wniosku nie jest jednoznaczne z dostaniem urlopu. Do dziś nikt mi słowem nie powiedział że nie dostanę urlopu, zawsze po prostu był wpisany na liście obecności i tyle. Jes...
Blokada środków przez bank.
Dn.22 czerwca została mi pobrana kaucja w wysokości 200zl na poczet pobytu w hotelu. Hotel dwukrotnie próbował zwrócić ta kwotę, ale zamiast zwrotów następowała blokada moich pieniędzy. W tej chwili mam nie wiedzieć czemu zablokowane 600 zł. zamiast oddanych 200zł....
Czy moge być współwłaścicielem darowizny męża?
Mąż otrzymał w darowiźnie od swojej matki dom wraz z działką, na której ów dom stoi. Kilka lat później od ojca dostał w darowiźnie działkę rolną. Obie darowizny były mu darowane, gdy byliśmy już małżeństwem. Obecnie zastanawiamy się nad tym, bym stała się współwłaścicielką obu działek, w tym domu. Jak to prawnie ugryźć, oraz na jakie koszta musimy się nastawić, bo znajduję sprzeczne informacje?...

Wyszukiwarka