Partner na dziecko z innego związku. Po małżeństwie jakie będę miała zobowiązania do tego nieletniego dziecka?
Witam
Chciałabym zasięgnąć porady od ludzi lepiej znających się na prawie ode mnie, bo meczy mnie cała ta sprawa przez moje niewiedzę.
Jestem młoda kobieta, która związała się z mężczyzna z dzieckiem z poprzedniego związku. Nasz związek nie jest formalny (tj. konkubinat). Zastanawiam się jak fakt, że mój partner posiada dziecko wpłynie na naszą przyszłość. W pełni rozumiem obowiązek alimentacyjny oraz spotkań z nieletnim. Co mnie męczy to kwestia dziedziczenia, bądź moja rola w tej sytuacji.
Czy jeżeli będziemy małżeństwem ja będę mieć jakieś zobowiązania w stosunku do nieletniego dziecka?
Czy po zawarciu związku małżeńskiego dobra materialne, które nabyłam przed jego zawarciem w przyszłości, po mojej śmierci, będą przekazane tylko moim dzieciom czy to również należy się temu nieletniemu? (W niedalekiej przyszłości kupuje nieruchomość).
Czy spadek po moich rodzicach będzie tylko moja własnością, a następnie moich dzieci?
Czy w takiej sytuacji lepiej mieć rozdzielność majątkowa czy na tę sytuacje to nie wpłynie jakoś znacznie?
Czy my jako para/małżeństwo musimy udzielać jakiś informacji matce dziecka dotyczącej moich zarobków, bądź rzeczy materialnych jakie posiadam?
Z góry dziękuje za odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam.
Nie, po Pani to dziecko nie odziedziczy. Ale już po Pani przyszłym mężu tak. Co do informacji o zarobkach i majątku to absolutnie nie, chyba że będzie jakaś sprawa sądowa i sąd Panią lub przyszłego męża do tego zobliguje.
anonim cytuj
26-11-2022
Zależy mi na jakimś rozwiązaniu, aby wszystko na co ja pracowałam zostało przekazane mojemu dziecku, bądź mojej rodzinie.
anonim cytuj
27-11-2022
Nie ma Pani wpływu na to kto dziedziczy po Pani mężu.
anonim cytuj
27-11-2022
Zakładamy, że weźmiecie ślub. Mąż umiera pierwszy - dziedziczy po nim Pani i jego/wasze wspólne dzieci. Pani umiera pierwsza - dziedziczy mąż i Pani/wasze wspólne dzieci. I w tej drugiej sytuacji po śmierci męża odziedziczą znów jego spadkobiercy, w tym to dziecko, wymienione w poście.
anonim cytuj
29-11-2022
Dziękuje za odpowiedz w sprawie dziedziczenia
anonim cytuj
29-11-2022
Jest jeszcze opcja, aby Pani z mężem podpisali zrzeczenie się dziedziczenia. Wówczas po Pani odziedziczą tylko Pani dzieci
anonim cytuj
29-11-2022
Zobowiązania alimentacyjnego nie będziesz mieć. Nie masz obowiązku udostępnienia byłej małżonce męża swoich dochodów czy majątku.
anonim cytuj
29-11-2022
A co do umowy majątkowej, czyli tzw. intercyzy, to ona wygasa wraz ze śmiercią jednej ze stron, więc nie ma żadnego zastosowania po śmierci. A za życia ma wpływ na możliwość egzekwowania długów z majątku wspólnego oraz na podział majątku podczas rozwodu. To już zatem pod rozwagę Pani.
anonim cytuj
29-11-2022
Biorąc pod uwagę wszystkie podniesione przez Ciebie kwestie, postaram się przedstawić Ci najistotniejsze aspekty, mając na uwadze regulacje prawa polskiego.
Po pierwsze, odnosząc się do Twojego pytania o ewentualne zobowiązania względem dziecka Twojego partnera, to w świetle polskiego prawa, jako małżonka i macocha dziecka, nie będziesz zobowiązana do alimentów na rzecz tego dziecka. Odpowiedzialność za utrzymanie dziecka spoczywa na jego biologicznych rodzicach (zgodnie z art. 128 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Po drugie, jeśli chodzi o dziedziczenie, to w standardowej sytuacji, kiedy nie ma testamentu, to zgodnie z prawem polskim dziedziczą najbliżsi krewni zmarłego. W Twoim przypadku, jeżeli nie pozostawisz testamentu, Twoje dobra materialne po Twojej śmierci przypadałyby na Twojego męża oraz Twoje biologiczne dzieci (zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego). Dziecko Twojego męża z poprzedniego związku nie byłoby uprawnione do dziedziczenia po Tobie.
Po trzecie, spadek po Twoich rodzicach jest Twoją osobistą własnością. W sytuacji, gdybyś zdecydowała się na wspólność majątkową, to mimo wszystko spadek, jak i darowizny, które otrzymasz w trakcie trwania małżeństwa, wchodzą do Twojego majątku osobistego (zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), a więc nie stanowią części majątku wspólnego małżonków.
Po czwarte, co do rozdzielności majątkowej – decyzja o tym jest ściśle związana z Twoimi indywidualnymi preferencjami i oczekiwaniami. Jeżeli chcesz, aby Twój majątek był wyłącznie Twoją własnością, bez względu na to, co przyniesie przyszłość, rozważenie rozdzielności majątkowej może być rozsądnym krokiem (zgodnie z art. 36 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Po piąte, odnośnie informacji o Twoich zarobkach czy majątku - nie masz obowiązku udostępniać tych informacji byłej partnerce Twojego męża. Jedyne wyjątki to sytuacje, kiedy sąd zdecyduje inaczej, na przykład w kontekście ustalania wysokości alimentów na rzecz dziecka.
W końcu, jeśli chodzi o umowy majątkowe, zwane też intercyzą, to mają one wpływ na możliwość egzekwowania długów z majątku wspólnego oraz na podział majątku podczas rozwodu (zgodnie z art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Interesujące może być dla Ciebie też to, że możliwe jest sporządzenie intercyzy, w której zastrzegane są prawa i obowiązki małżonków na wypadek śmierci jednego z nich (zgodnie z art. 44 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
anonim cytuj
02-08-2023
Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za poprzednią odpowiedź, pomogła mi zrozumieć wiele kwestii. Chciałabym pogłębić jeszcze jedno zagadnienie, o którym wspomniałeś. Mówiłeś o umowie majątkowej, tzw. intercyzie, w której mogę zastrzec prawa i obowiązki na wypadek mojej śmierci. Czy mógłbyś mi powiedzieć więcej o tym? Czy takie zastrzeżenie mogłoby np. gwarantować, że po mojej śmierci cały mój majątek przepada na moje dzieci, z pominięciem mojego męża? Czy jest to możliwe w świetle prawa polskiego?
anonim cytuj
02-08-2023
Dzień dobry,
Po pierwsze, dobrze zrozumiała Pani, że umowa majątkowa, zwana inaczej intercyzą, pozwala na regulację wzajemnych praw majątkowych między małżonkami. To prawda. W tym kontekście, małżonkowie mają możliwość określenia, co stanie się z ich majątkiem po ich śmierci. Interesuje Panią szczególnie pytanie, czy może Pani zastrzec, że po Pani śmierci cały Pani majątek przejdzie na Pani dzieci, z pominięciem męża.
Po drugie, w świetle polskiego prawa, jest to dość skomplikowane. Intercyza jest umową regulującą stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami za ich życia, ale nie po ich śmierci. Natomiast to, co mogłaby Pani zrobić, to spisać testament, w którym rozporządzi Pani swoim majątkiem na wypadek śmierci.
Jeżeli chciałaby Pani, aby cały Pani majątek przeszedł na Pani dzieci po Pani śmierci, powinna Pani to określić w testamencie. Warto jednak zwrócić uwagę, że mąż, jako małżonek, ma prawo do zachowku, czyli minimalnej części spadku, której nie można mu odebrać testamentem. W polskim prawie, zachowek wynosi połowę tego, co przysługiwałoby mężowi, gdyby dziedziczył z ustawy.
Mam nadzieję, że ta odpowiedź pozwoliła Pani lepiej zrozumieć te kwestie. Jeżeli ma Pani jeszcze jakieś pytania, chętnie na nie odpowiem.
Cześć, czy jeżeli wada (kupujący to osoba prywatna) ujawniona/zauważona została przed upływem 24 miesięcy, a reklamacja zostaje złożona już po upływie tych 24 miesięcy to mieścimy się w terminie?
Liczy się data stwierdzenia/zauważenia/wystąpienia czy data złożenia reklamacji?
2. Czy przyjmując reklamację sprzedawca może ją odrzucić tylko i wyłącznie na podstawie tego, że została złożona po upływie 24ch miesięcy (pisze o tym wprost) - bez analiz...
Dzień dobry.
Mego męża babki brat był kawalerem, zmarł w wieku 97 lat. Na własność posiadał dom i ok. 1,5 ha pola, które wydzierzawiał. Jego nieżyjąca siostra miała 3 dzieci. L(córka- 3 dzieci)A (syn po udarze -2 dzieci) J.( już nie żyje - troje dzieci B, M/zakonnica, S- mój mąż ).
Jeżeli wujek nie zostawił testamentu, a za życia twierdził, że dom z polem będzie dla osoby B, to jak to ma się do pozostałych członków rodziny.? Czy będzie sprawa...
Podpowie ktoś jak to jest z wycofaniem alimentów, gdy dziecko nie uczy się i jest pełnoletnie (18 lat).
Gdzie i jak to się zgłasza, robi, jakie są procedury?...
Czy można wnosić o zasiedzenie, jeśli od lat 80-tych corocznie był płacony podatek (decyzje podatkowe z urzędu miasta wysyłane jako do głównego właściciela), ale nieruchomość była wynajmowana najemcy? "Kto rzeczą włada..." wynajmowanie najemcy nieruchomości ( oddanie w posiadanie zależne) jest chyba też formą jej władania (samoistnego)...
...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: