Darowizna mieszkania a późniejszy zachowek.

Chciałabym zaczerpnąć informacji w następującej sprawie. Mój tato chce przepisać na mnie jedno ze swoich mieszkań w którym obecnie mieszkam ja z mężem i dziećmi. Posiada on również drugie mieszkanie (większe) w którym mieszka z moją mamą i moim bratem(37 lat) i to mieszkanie chce zostawić mojemu bratu. Tato chce za życia (a ciężko choruje) zrobić tzw. ,, porządek '' żeby później nie było jakiś nieporozumień. (ja nie bardzo dogaduje się ze swoja mamą i bratem) Czy jak mi zrobi taką darowiznę to ja z tego mniejszego mieszkania będę musiała brata spłacić? Czy jemu coś jeszcze będzie się należało jakiś zachowek? Jak to zrobić żeby to mieszkanie było tylko moje a on niech bierze to większe. Brat jest alkoholikiem na razie niepijącym ale nie wiem jak długo to potrwa i czy później, mimo że dostanie tamto mieszkanie to jeszcze nie przyjdzie do mnie żeby go spłacić.
anonim cytuj
23-02-2024
Jeśli tata zrobi darowiznę przed śmiercią dla Ciebie to mniejsze dla brata większe to nikt nikogo nie będzie spłacać. Trzeba tylko pokryć koszta notarialne- podatku od darowizny nie płacicie. Tylko co z mamą - ufa na tyle synowi i jest pewna ze będzie mogła w tym mieszkaniu dożywotnio mieszkać?
 
anonim cytuj
23-02-2024
Myślę, że tata ją zabezpieczy. Pewnie zrobią tą darowiznę z umową na dożywocie. Zresztą w tym przypadku to bardziej myślę, że brat bez mamy sobie nie poradzi.
 
anonim cytuj
23-02-2024
Jeśli brat dostanie większe, a więc więcej warte mieszkanie, to raczej Tobie będzie się należał od niego zachowek, a nie jemu od ciebie. Poza tym zachowku ewentualnie może się domagać Twoja mama, bo to ona jest trzecim ustawowym spadkobiercą Twojego taty.
 
anonim cytuj
23-02-2024
A czy brat i mama mogą się zrzec praw do tego mniejszego mieszkania czy to tak nie działa? Przy podpisywaniu tej darowizny u notariusza?
 
anonim cytuj
23-02-2024
Nie można się zrzec prawa do zachowku, można się go po prostu nie domaga.
 
anonim cytuj
23-02-2024

Sugerowane Tematy

Dziedziczenie przez dzieci konkubenta.
Moja mama była w nieformalnym związku przez prawie 20 lat. Po Jej śmierci, 4 lata temu, majątek odziedziczyliśmy we trójkę razem z rodzeństwem. Partner mamy oczywiście mieszkał do końca życia z Nami. Ma On dwójkę dzieci z, którymi nie utrzymywał kontaktu. Czy mogą Oni teraz żądać jakiegoś spadku lub ewentualnie chcieć żebyśmy spłacało kredyt, który miał mamy partner a nie ubezpieczył go na wypadek swojej śmierci?...
Darowizna od brata.
Jakiś czas temu otrzymałem dość sporą darowiznę od brata (zgłoszone do US). On i ja posiadamy rodziny. Niedawno za podarowaną gotówkę kupiłem mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Czy po śmierci brata jego dzieci mogą upomnieć się o zachowek z tytułu tej darowizny? Jeśli tak, czy jest w takim przypadku jakaś droga prawna by tego uniknąć? Dodam, że ja i brat w tej kwestii jesteśmy zgodni, by prawa do tego mieszkania były tylko moje (ewentualnie po...
Dożywotnia nieodpłatna służebność.
Witam serdecznie. Nurtuje mnie pytanie - czy w przypadku DOŻYWOTNIEJ NIEODPŁATNEJ SŁUŻEBNOŚCI, należy się zachowek po śmierci darczyńcy? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi....
Po jakim czasie uprawomocni się nakaz zapłaty?
Złożyłem pozew o nakaz zapłaty do e-sądu. Nakaz został wydany i wysłany do powoda ale powód nie odebrał po 2 krotnym awizo, co jest już w aktach sprawy. W aktach widnieje: Tradycyjne Doręczenie zastępcze XXXXXX w dniu 2024-03-12. Minęło już więc 14 dni i powinno się uprawomocnić, jednak nie mam takiego statusu w e-sądzie. Czy coś muszę teraz zrobić? wystąpić z jakimś pismem albo wnioskiem? Jak to teraz wygląda i dlaczego nie ma statusu uprawomocn...

Wyszukiwarka