Czy można iść do sądu na zwolnieniu lekarskim?

Witam.

Znalazłem się w skomplikowanej sytuacji. Jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu złamanej nogi, która uniemożliwia mi chodzenie bez pomocy. Jednak mam zbliżający się termin w sądzie związany z moim rozwodem. Czy mój stan zdrowia daje mi prawo do prośby o przesunięcie terminu rozprawy? Czy muszę dostarczyć sądowi kopię mojego zwolnienia lekarskiego? Co jeśli moja żona, która jest stroną przeciwną, zarzuci, że celowo wykorzystuję moje zwolnienie lekarskie, aby opóźnić postępowanie?
anonim cytuj
23-07-2023
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.), osoba, która ma prawo do udziału w rozprawie, powinna stawić się na wezwanie sądu prowadzącego sprawę karną. Jeżeli jednak taka osoba nie stawi się na rozprawie, a nie ma dowodu, że została o niej powiadomiona, oraz gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że niestawiennictwo wynikło z powodu przeszkód żywiołowych lub innych wyjątkowych przyczyn, lub gdy osoba ta usprawiedliwiła należycie niestawiennictwo i wnosi o nieprzeprowadzanie czynności bez jej obecności, czynności pod jej nieobecność nie przeprowadza się (chyba, że ustawa stanowi inaczej). To jest generalna reguła zawarta w art. 117 § 2 k.p.k.

Istotne jest, że zgodnie z art. 117 § 2a k.p.k., usprawiedliwienie niestawiennictwa (także na rozprawę) z powodu choroby wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie, wystawionego przez lekarza sądowego. Jest to reguła wprowadzona, aby uniknąć celowego przewlekanie procesu.

Jeśli chodzi o usprawiedliwienie niestawiennictwa, jest to usprawiedliwienie, które wskazuje na okoliczności rzeczywiście uniemożliwiające stronie stawienie się na rozprawę, udokumentowane w sposób niebudzący wątpliwości co do zaistnienia tych okoliczności.

Jednakże, jeśli przewodniczący składu orzekającego decyduje się na pouczenie, że Sąd uzna nieobecność spowodowaną stanem zdrowia tylko wówczas, gdy zostanie mu przedłożone zaświadczenie o niezdolności wystawione przez lekarza sądowego, takie pouczenie nie uchyla regulacji ustawowych. Stosuje się wówczas art. 117 § 2a k.p.k., który wymaga zaświadczenia od lekarza sądowego.
 
anonim cytuj
23-07-2023
Sorry, nie doczytałem, że to sprawa rozwodowa, co znacznie zmienia postać rzeczy.

W sytuacji, gdy strona nie jest w stanie uczestniczyć w rozprawie rozwodowej z powodu stanu zdrowia, zasadniczo może to usprawiedliwiać niestawiennictwo. W zależności od okoliczności, mogą być możliwe różne rozwiązania.

Po pierwsze, zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego (KPC), sąd może wyznaczyć rozprawę na inny termin, jeżeli nieobecność strony jest należycie usprawiedliwiona (art. 213 § 1 KPC). W praktyce, oznacza to, że strona mogłaby przedstawić sądowi zaświadczenie lekarskie potwierdzające jej niemożność stawiennictwa.

Po drugie, możliwe jest skierowanie wniosku o przeprowadzenie rozprawy przez środek komunikacji na odległość, jeżeli stan zdrowia uniemożliwia stawiennictwo w sądzie. W takim przypadku, sąd może na wniosek strony zezwolić na przeprowadzenie rozprawy za pośrednictwem telekonferencji, videokonferencji lub innego środka komunikacji na odległość (art. 153b KPC). Oczywiście, taka decyzja zależy od indywidualnej oceny sądu, który musi uwzględnić okoliczności konkretnej sprawy.

Ostatecznie, jeśli strona jest niezdolna do uczestnictwa w postępowaniu rozwodowym, może ona upoważnić pełnomocnika do działania w jej imieniu. Pełnomocnik może uczestniczyć w rozprawach, składać wnioski i podejmować inne czynności procesowe w imieniu strony (art. 87 KPC).
 
anonim cytuj
23-07-2023
Uprawiedliwienie niestawiennictwa na rozprawie z powodu stanu zdrowia:

Zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego (KPC), sąd może odroczyć rozprawę, jeżeli nieobecność strony jest należycie usprawiedliwiona (art. 213 § 1 KPC). Stan zdrowia, który uniemożliwia stawienie się na rozprawie, może być uznany za takie usprawiedliwienie.
W takim przypadku, zaleca się dostarczenie do sądu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niemożność stawienia się na rozprawie.
Oskarżenia o celowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego:

Jeżeli strona przeciwna zarzuca, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane w celu celowego opóźnienia postępowania, sąd oceni rzetelność takiego twierdzenia w oparciu o przedstawione dowody, w tym zaświadczenie lekarskie.
Sąd ma obowiązek uwzględnienia wszystkich okoliczności sprawy, w tym stanu zdrowia strony, przy podejmowaniu decyzji o odroczeniu rozprawy.
Możliwość przeprowadzenia rozprawy zdalnie:

W przypadku niemożności stawiennictwa w sądzie, istnieje również opcja wnioskowania o przeprowadzenie rozprawy przez środek komunikacji na odległość, np. za pośrednictwem telekonferencji (art. 153b KPC). Takie rozwiązanie może być rozważone przez sąd, szczególnie w sytuacjach, gdy stan zdrowia uniemożliwia osobiste stawiennictwo.
Udział pełnomocnika w rozprawie:

Jeśli fizyczna obecność na rozprawie nie jest możliwa, strona może udzielić pełnomocnictwa adwokatowi lub radcy prawnemu, aby reprezentował ją podczas rozprawy (art. 87 KPC).
Podsumowując, w sytuacji, gdy jesteś na zwolnieniu lekarskim i nie możesz stawić się na rozprawie, masz kilka opcji. Możesz wnioskować o odroczenie rozprawy, przedstawiając odpowiednie zaświadczenie lekarskie, lub poprosić o przeprowadzenie rozprawy zdalnie. Możliwe jest także upoważnienie pełnomocnika do reprezentowania Cię na rozprawie. W każdym przypadku, ważne jest, aby w odpowiedni sposób poinformować sąd o swojej sytuacji i przedstawić wymagane dokumenty.
 
anonim cytuj
03-01-2024

Sugerowane Tematy

Zaplata za źle wykonany remont.
Witam , Zleciłam firmie budowlanej wykończenie mieszkania, podpisaliśmy umowę i chłopaki zaczęli prace. Pobrali opłatę za I etap prac i dwie zaliczki, wszystko zapisane w umowie i podpisane. Teraz uważają, ze remont zakończyli a ja teraz widzę, ze wszystko jest do poprawy. Czy jeśli oni uważają, że remont zakończony musze im zapłacić teraz mimo , ze robota spartaczona? Czy mogę najpierw pisemnie żądać usunięcia wad z wyznaczonym terminem i dopie...
Reklamacja towaru.
Zakupiłem zestaw kluczy od sklepu na allegro, po pierwszym użytkowaniu grzechotka klucza się poddała na chyba 7 śrubie do odkręcenia. Poinformowałem sklep na allegro, przesłałem zdjęcia uszkodzeń, pracownik poinformował mnie aby dokręcić jeden z elementów ale jeżeli to nie pomoże to odesłać na reklamacje na ich formularzu. Na formularzu wnioskowałem o wymianę towaru na nowy. W 14 dniu pracownik odpisał: Na formularzu reklamacyjnym zgodził się P...
Czy mogę nie posyłać dziecka do ojca, pomimo ustanowionych spotkań przez sąd?
Proszę o poradę co począć w sytuacji gdy mój 10 letni syn wraca z weekendu od ojca z płaczem. Problem leży w obecnej partnerce mojego byłego męża. Ciągle krytykuje syna, wzbudza poczucie w nim winy typu "to przez ciebie jest mi smutno", ostatnio doszło , że wyzwała go od wieśniaków. Neguje jego wygląd i wagę. Syn jest wrażliwym dzieckiem i wszystko bardzo przezywa. Ojciec nie reaguje ,syn już nie chce tam jeździć i tak ostatnio był tam ...
Czy przyjęty spadek można odrzucić?
Cześć. Mam prośbę i wiele pytań. Mama zmarła w maju, w maju również przyjęliśmy spadek po mamie ( ojciec i 4 dzieci) i okazuje się, że w banku jest zadłużenie na 31 tys. Czy możemy zmienić decyzje i spadek odrzucić?...

Wyszukiwarka