Mąż chce odebrać mój samochód.

Mam sytuację taka że z mężem od prawie dwóch lat nam się nie układa( on alkoholik) dwa miesiące temu kupiliśmy auto...umowa na mnie ( on nie ma prawa jazdy) OC na mnie, przerejestrowany na mnie. Jego rodzice dali mu jakieś pieniądze na ten samochód . A teraz się wyprowadził i chce zabrać mi auto...jak to wygląda prawnie? Bo mam horror z nim o ten samochód !! Dodam że będę składać pozew o rozwód.
anonim cytuj
16-11-2023
Jeżeli auto zostało zakupione tylko ze środków podarowanych przez rodziców jemu to niestety ma rację. Ale możecie się poboksować prawnie, ale na końcu ty przegrasz i będziesz musiała zwrócić koszty(Jeżeli będą oczywiście).
 
anonim cytuj
16-11-2023
Auto w sumie kosztowało 4 tys. i jego rodzice dali mu 2 tys....o czym ja nie wiedziałam.....dopiero ostatnio mi to wykrzyczał. Ja dałam następne 2 tys. oraz wszystkie opłaty opłaciłam ja... OC, przerejestrowanie.
No to auto jest wspólne i możesz z niego korzystać, tylko w przypadku rozwodu i podziału majątku jak udowodni pochodzenie pieniędzy (np. umowa darowizny) to auto będzie jego w 75%, bo jeżeli płaciłaś ze środków wspólnych( pensja) no to wtedy jego 50% plus 25% z twojej części.
 
anonim cytuj
16-11-2023
Jeżeli samochód został zakupiony w 100% ze środków które dostał od rodziców to jest to jego majątek osobisty i może żądać jego zwrotu.
 
anonim cytuj
16-11-2023
Jak macie wspólnotę to wszystko jest wasze, nie ma "moje twoje". Składaj papiery o rozwód, kontaktuj się z nim tylko przez adwokata.
 
anonim cytuj
16-11-2023
Mam sytuację taka że z mężem od prawie dwóch lat nam się nie układa( on alkoholik) dwa miesiące temu kupiliśmy auto...umowa na mnie ( on nie ma prawa jazdy) OC na mnie, przerejestrowany na mnie. Jego rodzice dali mu jakieś pieniądze na ten samochód. A teraz się wyprowadził i chce zabrać mi auto...jak to wygląda prawnie?


Zgodnie z polskim prawem majątkowym, w przypadku małżeństwa w systemie wspólności majątkowej, majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa jest uważany za wspólny, niezależnie od tego, na kogo zarejestrowana jest umowa. To oznacza, że nawet jeśli auto jest zarejestrowane na Ciebie, nadal może być uznane za majątek wspólny małżonków, chyba że udowodnione zostanie, że zostało zakupione wyłącznie za środki prywatne jednego z małżonków.

Jeśli chodzi o środki przekazane przez rodziców męża, kluczowe będzie ustalenie, czy były to środki prywatne (np. darowizna) czy pochodziły ze wspólnego majątku małżeńskiego. Jeśli środki na zakup samochodu pochodziły z darowizny, mogą być traktowane jako majątek osobisty męża.

Jednakże, Twoje wkłady finansowe do zakupu samochodu również mają znaczenie. Zgodnie z art. 34 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w przypadku rozwodu, majątek wspólny małżonków zostanie podzielony, przy czym wkłady każdego z małżonków będą brane pod uwagę.

W Twoim przypadku, ponieważ samochód został zarejestrowany na Ciebie, a Ty również wniosłaś wkład finansowy, istnieje podstawa do uznania go za majątek wspólny. W przypadku rozwodu, sąd dokona podziału majątku, uwzględniając wkłady obu stron.

W sytuacji rozwodu i podziału majątku, zaleca się skonsultowanie się z prawnikiem, który pomoże w dokładnej analizie sytuacji i reprezentacji Twoich interesów prawnych.
 
anonim cytuj
20-11-2023

Sugerowane Tematy

Adopcja/ rodzina zastępcza
Adopcja/ rodzina zastępcza Czy możliwe jest zabranie dziecka (13l) z Domu Dziecka bez wcześniejszego poznania się rodziców z dzieckiem, bez prób itp.? Jeśli tak, to na jakich zasadach? ...
Budowa domu a sprawy spadkowe.
Witam, mój mąż będąc kawalerem kupił dom posadowiony na działce 500m2. Był to stary budynek nadający się do gruntownej modernizacji bądź rozbiórki. Po zawarciu małżeństwa, na działce rozpoczęliśmy wspólnie budować nowy dom a stary został rozebrany. Mamy wspólnotę majątkową. Wszelkie plany budowy i pozwolenia są na męża. Wydatki na budowę domu pochodziły z naszych wspólnych dochodów. Trochę finansowo pomogli moi rodzice a także mój ojciec pomagał ...
Czy jest okres wypowiedzenia na okresie próbnym?
Mam umowę próbną z pracodawcą zawartą na czas określony 6 miesięcy. W umowie jest zapisane, że okres wypowiedzenia jest zgodny z kodeksem pracy. Normalnie jest tak, że pracując do 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, od 6 miesięcy wzwyż miesiąc. Powiedzcie mi, czy przy takiej umowie jak wyżej okres wypowiedzenia liczy się jako 2 tygodnie, czy jako miesiąc?...
Umowa o dochodzenie roszczeń
Umowa o dochodzenie roszczeń - czy podpisując taką umowę z kancelarią prawną do ustalonego procentu od kwoty zasądzonej przez sąd należnego kancelarii czy ZAWSZE doliczany jest podatek VAT? To kancelarię zgodnie z przepisami on obowiązuje, a niejako jest on przerzucony na osobę, która podpisała takową umowę. Czy taka praktyka jest nagminnie stosowana? Jak chronić się przed nią po podpisaniu takiej umowy? Czy jest jeszcze jakaś możliwość wybrnięci...

Wyszukiwarka