Spadek z zadłużeniem.

Otrzymałam spadek wraz zadłużeniem. W skład masy spadkowej wchodzą: mieszkanie i 80 tys dlugu wynikającego z pożyczek w bankach. Kto w pierwszej kolejności upomni się o ten dług? Urząd skarbowy czy bank? I co jeśli nie jestem w stanie w chwili obecnej spłacać tego zadłużenia?
Czy od spadku muszę odprowadzić podatek?
anonim cytuj
18-08-2023
Czy od spadku muszę odprowadzić podatek?

To zależy od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą oraz czasu jaki minął od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.
Kto w pierwszej kolejności upomni się o ten dług? Urząd skarbowy czy bank? I co jeśli nie jestem w stanie w chwili obecnej spłacać tego zadłużenia?

Jeżeli ma Pani na myśli podatek od nabycia tych przedmiotów spadkowych to najpierw musiałaby zapaść wobec Pani decyzja o wymiarze podatku - potem w razie braku spłaty może zostać wszczęta egzekucja administracyjna. Ewentualny podatek może być rozłożony na raty lub jego płatność odroczona. Jeżeli nie była wobec spadkodawcy wszczęta egzekucja co do długów pożyczkowych to najpierw bank musi uzyskać tytuł wykonawczy przeciwko Pani jako spadkobiercy. Jeżeli egzekucja została już wszczęta za życia spadkodawcy to nie musi.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Zadłużenie zostawił mój ojciec. Nigdzie nie zgłaszałam że otrzymałam spadek
 
anonim cytuj
18-08-2023
Zadłużenie zostawił mój ojciec. Nigdzie nie zgłaszałam że otrzymałam spadek

Skoro jest to spadek po ojcu to być może w ogóle nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku. W celu skorzystania z całkowitego zwolnienia należy przedłożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie nabycia spadku na odpowiednim formularzu w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Na początek warto podkreślić, że przyjęcie spadku może odbyć się z dobrodziejstwem inwentarza, co pozwala na odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wysokości wartości pozostawionych przez spadkodawcę składników majątku. Jeżeli Pani jeszcze nie dokonała formalnego przyjęcia spadku, warto się nad tym zastanowić.

Jeśli chodzi o kolejność ściągania długów, procedura jest następująca:

Jeśli nie było rozpoczętej egzekucji przed śmiercią spadkodawcy, bank musi uzyskać przeciwko Pani tytuł wykonawczy. Jeśli egzekucja była już rozpoczęta za życia spadkodawcy, bank nie musi tego robić.
Co do zobowiązań podatkowych, Urząd Skarbowy może wszcząć egzekucję administracyjną w przypadku braku spłaty. Możliwe jest jednak rozłożenie podatku na raty lub odroczenie jego płatności.
Z uwagi na fakt, że Pani spadek pochodzi od ojca, istnieją pewne ulgi podatkowe. Jeśli wartość spadku nie przekracza 10 000 PLN, podatek od spadku wynosi 0%. Nawet jeśli wartość spadku przekracza tę kwotę, pierwsze 10 000 PLN nie podlega opodatkowaniu. Ponadto, w celu skorzystania z tego zwolnienia, należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym zgłoszenie nabycia spadku na odpowiednim druku w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.

Radziłbym jednak skonsultować się z notariuszem w celu dokładnego wyjaśnienia kwestii przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza oraz z doradcą podatkowym w kwestii podatku od spadku.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Tacierzyńskie.
W lutym 2022 roku urodziłam dziecko. Przebywałam na urlopie macierzyńskim (wykorzystałam go w pełnym wymiarze). Obecnie korzystam z urlopu rodzicielskiego. Pytanie czy ojciec dziecka może jeszcze skorzystać z urlopu tacierzyńskiego? I czy może skorzystać z niego w momencie kiedy ja korzystam z urlopu rodzicielskiego?...
Wyrok do odsiedzenia zamieniony na pracę społeczne, które nie zostały wykonane
Ktoś miał do odsiedzenia wyrok ,dostał jednak zamienione na prace społeczne. Jednak owy człowiek nie wykonał ani jednej godziny i teraz dostał wezwanie do odsiadki wyroku 30 dni . Czy jest jakaś szansa aby ubiegać się o zmianę środka?...
Wypłata kwoty za szkodę całkowitą.
Problem z ubezpieczycielem. Byla stłuczka nie z mojej winy, spisane oświadczenie sprawca przyznał się do winy. Ubezpieczyciel na podstawie zdjęć wyslal propzycie kwoty, nie przyjęliśmy jej. Na podstawie większej ilości zdjęć stwierdzili szkodę całkowita. I tu zaczyna się problem, ponieważ zaczęli zmieniać ceny. Wysłali pierwsze pismo z kwota 6100. Nastepnie podesłali kolejne pismo z kwota 5000 ale zabierają auto. Tłumacza się że pierwsze pismo...
Czy właściciel ma prawo wchodzić do wynajmowanego domu
Witam.Dom wynajmowany na pół mieszkają w nim dwie rodziny(obce dla siebie).Czy właściciel ma prawo codziennie wchodzić do niego? Chodzi po całej klatce lokale są osobne do mieszkań.Od strychu do piwnicy codziennie przyjeżdża i sobie chodzi i sprawdza czym palimy co wyrzucamy do koszy czy sprzątamy....

Wyszukiwarka