Spadek z zadłużeniem.

Otrzymałam spadek wraz zadłużeniem. W skład masy spadkowej wchodzą: mieszkanie i 80 tys dlugu wynikającego z pożyczek w bankach. Kto w pierwszej kolejności upomni się o ten dług? Urząd skarbowy czy bank? I co jeśli nie jestem w stanie w chwili obecnej spłacać tego zadłużenia?
Czy od spadku muszę odprowadzić podatek?
anonim cytuj
18-08-2023
Czy od spadku muszę odprowadzić podatek?

To zależy od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą oraz czasu jaki minął od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.
Kto w pierwszej kolejności upomni się o ten dług? Urząd skarbowy czy bank? I co jeśli nie jestem w stanie w chwili obecnej spłacać tego zadłużenia?

Jeżeli ma Pani na myśli podatek od nabycia tych przedmiotów spadkowych to najpierw musiałaby zapaść wobec Pani decyzja o wymiarze podatku - potem w razie braku spłaty może zostać wszczęta egzekucja administracyjna. Ewentualny podatek może być rozłożony na raty lub jego płatność odroczona. Jeżeli nie była wobec spadkodawcy wszczęta egzekucja co do długów pożyczkowych to najpierw bank musi uzyskać tytuł wykonawczy przeciwko Pani jako spadkobiercy. Jeżeli egzekucja została już wszczęta za życia spadkodawcy to nie musi.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Zadłużenie zostawił mój ojciec. Nigdzie nie zgłaszałam że otrzymałam spadek
 
anonim cytuj
18-08-2023
Zadłużenie zostawił mój ojciec. Nigdzie nie zgłaszałam że otrzymałam spadek

Skoro jest to spadek po ojcu to być może w ogóle nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku. W celu skorzystania z całkowitego zwolnienia należy przedłożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie nabycia spadku na odpowiednim formularzu w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Na początek warto podkreślić, że przyjęcie spadku może odbyć się z dobrodziejstwem inwentarza, co pozwala na odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wysokości wartości pozostawionych przez spadkodawcę składników majątku. Jeżeli Pani jeszcze nie dokonała formalnego przyjęcia spadku, warto się nad tym zastanowić.

Jeśli chodzi o kolejność ściągania długów, procedura jest następująca:

Jeśli nie było rozpoczętej egzekucji przed śmiercią spadkodawcy, bank musi uzyskać przeciwko Pani tytuł wykonawczy. Jeśli egzekucja była już rozpoczęta za życia spadkodawcy, bank nie musi tego robić.
Co do zobowiązań podatkowych, Urząd Skarbowy może wszcząć egzekucję administracyjną w przypadku braku spłaty. Możliwe jest jednak rozłożenie podatku na raty lub odroczenie jego płatności.
Z uwagi na fakt, że Pani spadek pochodzi od ojca, istnieją pewne ulgi podatkowe. Jeśli wartość spadku nie przekracza 10 000 PLN, podatek od spadku wynosi 0%. Nawet jeśli wartość spadku przekracza tę kwotę, pierwsze 10 000 PLN nie podlega opodatkowaniu. Ponadto, w celu skorzystania z tego zwolnienia, należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym zgłoszenie nabycia spadku na odpowiednim druku w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.

Radziłbym jednak skonsultować się z notariuszem w celu dokładnego wyjaśnienia kwestii przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza oraz z doradcą podatkowym w kwestii podatku od spadku.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy komornik może zabrać coś z najniższej krajowej?
Mam pytanie odnośnie zajęcia przez komornika. Mam długi z tytułu niespłaconych pożyczek, dostałem też informację o zajęciu części mieszkania. Czy jeśli dostaję najniższą krajową (a więc minimum) to czy komornik może coś z tego ruszyć (zabrać jakąś część)?...
Dodatek mieszkaniowy.
Czy ktoś może znalazł się w podobnej sytuacji, że mimo spełnienia wszystkich wymogów (próg dochodowy, metraż i najemca mieszkania ) o przyznanie dodatku mieszkaniowego dostał decyzję odmowną ?...
Umowa próbna
Witam. Znalazłam prace. Ustalone zostało że od 1 grudnia popisze umowę na 1/4 etatu. Dzisiaj dowiaduje się że mam dostać umowę o pracę na okres próbny? Moje pytanie: Czy umowa próbna może być na 1/4 etatu? Jak wygląda przy umowie o prace na okres próbny wynagrodzenie? I ile trzeba godzin przepracować?...
Moje mieszkanie zostało wciągnięte do egzekucji komorniczej.
Moje mieszkanie zostało wciągnięte do egzekucji komorniczej, mimo to że nie jestem dłużnikiem. Ale pytanie brzmi, gdzie zgłosić nieuczciwą pracę rzeczoznawcy, który to samo mieszkanie dwa lata temu wycenił na wiele drożej dla innych celów a teraz dla komornika wiele taniej, mimo że generalnie ceny nieruchomości poszły tak znacząco w górę? Komornik nie wziął tego w ogóle pod uwagę....

Wyszukiwarka