Dzień dobry, rodzice nie żyją, jest brat z którym nie utrzymuje kontaktów i dwie przyrodnie siostry. Mam męża, dzieci brak. Spisany testament notarialnie jeszcze przed ślubem gdzie wskazuje męża( wtedy jeszcze partnera) że dziedziczy po mnie 100 %. I na odwrót mąż wskazuje mnie w 100 %.
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, testament spisany w formie aktu notarialnego jest ważny. Jeżeli po śmierci jednego z małżonków zachowa się testament, zgodnie z którym drugi małżonek dziedziczy całość majątku, wówczas drugi małżonek stanie się jedynym spadkobiercą. Jednakże dzieci z pierwszego małżeństwa Twojego męża będą miały prawo do zachowku, jeśli ich udział w spadku zostanie pomniejszony przez testament.
Dziękuje za szybką odpowiedz. Jeszcze jedno pytanie, na zachowek dla dzieci składają się tylko dobra materialne których mąż jest właścicielem lub współ? Np samochód który ja kupiłam i jest tylko na mnie ale kupiony w trakcie małżeństwa bez rozdzielności.
Dokładnie, majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa jest majątkiem wspólnym małżonków, nawet jeżeli jest zarejestrowany tylko na jednego z małżonków. W związku z tym, nawet jeśli samochód został zakupiony za Twoje środki, ale w trakcie trwania małżeństwa, będzie on wchodził w skład majątku wspólnego.
Czyli warto zrobić rozdzielność majątkową? I tak mąż by wszystko dostał czy ja na podstawie testamentu?
Rozdzielność majątkowa może być rozwiązaniem, jeśli chcecie wykluczyć nabywanie majątku wspólnego w przyszłości. Jednak samo ustanowienie rozdzielności majątkowej nie wpłynie na majątek już nabyty przed jej ustanowieniem. Testament będzie decydował o tym, kto dziedziczy po śmierci testatora, niezależnie od rozdzielności majątkowej.
Rozumiem. Czyli musimy się liczyć z zachowkiem? To jest jakiś procent wartosci czy o tym decyduje sąd?
Tak, musicie się liczyć z zachowkiem. W sytuacji, gdy zstępni są dorosłymi i zdolnymi do pracy, przysługuje im zachowek w wysokości połowy wartości udziału spadkowego, który by im przypadał przy dziedziczeniu ustawowym.
Uzupełnię tylko ze zachowek to nie prawo do danej rzeczy tylko prawo do spłaty w takiej wysokości.
Dokładnie. Zachowek jest prawem do spłaty w wysokości odpowiadającej wartości udziału, jaki przysługiwałby uprawnionemu w przypadku dziedziczenia ustawowego. Nie jest to prawo do konkretnej rzeczy znajdującej się w spadku, ale do wartości określonej części spadku.