Spisany testament notarialnie z mężem że dziedziczy po mnie 100% i na odwrót. Czy te testamenty wystarczą żebyśmy dziedziczyli tylko względem siebie?

Dzień dobry, rodzice nie żyją, jest brat z którym nie utrzymuje kontaktów i dwie przyrodnie siostry. Mam męża, dzieci brak. Spisany testament notarialnie jeszcze przed ślubem gdzie wskazuje męża( wtedy jeszcze partnera) że dziedziczy po mnie 100 %. I na odwrót mąż wskazuje mnie w 100 % Wszystko co mam kupione jeszcze przed ślubem( mieszkanie) po ślubie samochód też na mnie. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Mąż ma dzieci z poprzedniego małżeństwa. Czy testamenty które mamy wystarczą żebyśmy dziedziczyli tylko względem siebie? Mąż ma mamę i rodzeństwo.
anonim cytuj
07-08-2022
Tak, z tym ze dzieci męża będą miały prawo do zachowku po nim.
 
anonim cytuj
09-08-2022
Dziękuje za szybką odpowiedz. Jeszcze jedno pytanie, na zachowek dla dzieci składają się tylko dobra materialne których mąż jest właścicielem lub współ? Np samochód który ja kupiłam i jest tylko na mnie ale kupiony w trakcie małżeństwa bez rozdzielności.
 
anonim cytuj
09-08-2022
Z jakich środków zakupiono samochód?
 
anonim cytuj
12-08-2022
Z moich które odkładam przez dwa lata w gotówce.
 
anonim cytuj
13-08-2022
Czyli skąd pochodzących? Z darowizny? Oszczędności? Oszczędności z jakiego czasu?
 
anonim cytuj
15-08-2022
Jeżeli w czasie małżeństwa to są to pieniądze wspólne a nie Twoje. Samochód jest zatem tez majątkiem wspólnym.
 
anonim cytuj
18-08-2022
Czyli warto zrobić rozdzielność majątkową? I tak mąż by wszystko dostał czy ja na podstawie testamentu?
 
anonim cytuj
20-08-2022
Sama rozdzielność majątkowa nic nie zmieni.
 
anonim cytuj
22-08-2022
Rozumiem. Czyli musimy się liczyć z zachowkiem? To jest jakiś procent wartosci czy o tym decyduje sąd?
 
anonim cytuj
25-08-2022
„Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).”
 
anonim cytuj
27-08-2022
Dzieci są dorosłe i zdolne do pracy, na ten moment czyli dobrze rozumiem że by im się nie należało?
 
anonim cytuj
28-08-2022
Nie, im się należy 1/2 tego co by dziedziczyli z ustawy.
 
anonim cytuj
29-08-2022
Dziękuję za wyjaśnienie tematu i życzę miłego dnia. Pozdrawiam
 
anonim cytuj
30-08-2022
Uzupełnię tylko ze zachowek to nie prawo do danej rzeczy tylko prawo do spłaty w takiej wysokości.
 
anonim cytuj
02-09-2022
Dzień dobry, rodzice nie żyją, jest brat z którym nie utrzymuje kontaktów i dwie przyrodnie siostry. Mam męża, dzieci brak. Spisany testament notarialnie jeszcze przed ślubem gdzie wskazuje męża( wtedy jeszcze partnera) że dziedziczy po mnie 100 %. I na odwrót mąż wskazuje mnie w 100 %.


Zgodnie z Kodeksem cywilnym, testament spisany w formie aktu notarialnego jest ważny. Jeżeli po śmierci jednego z małżonków zachowa się testament, zgodnie z którym drugi małżonek dziedziczy całość majątku, wówczas drugi małżonek stanie się jedynym spadkobiercą. Jednakże dzieci z pierwszego małżeństwa Twojego męża będą miały prawo do zachowku, jeśli ich udział w spadku zostanie pomniejszony przez testament.

Dziękuje za szybką odpowiedz. Jeszcze jedno pytanie, na zachowek dla dzieci składają się tylko dobra materialne których mąż jest właścicielem lub współ? Np samochód który ja kupiłam i jest tylko na mnie ale kupiony w trakcie małżeństwa bez rozdzielności.


Dokładnie, majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa jest majątkiem wspólnym małżonków, nawet jeżeli jest zarejestrowany tylko na jednego z małżonków. W związku z tym, nawet jeśli samochód został zakupiony za Twoje środki, ale w trakcie trwania małżeństwa, będzie on wchodził w skład majątku wspólnego.

Czyli warto zrobić rozdzielność majątkową? I tak mąż by wszystko dostał czy ja na podstawie testamentu?


Rozdzielność majątkowa może być rozwiązaniem, jeśli chcecie wykluczyć nabywanie majątku wspólnego w przyszłości. Jednak samo ustanowienie rozdzielności majątkowej nie wpłynie na majątek już nabyty przed jej ustanowieniem. Testament będzie decydował o tym, kto dziedziczy po śmierci testatora, niezależnie od rozdzielności majątkowej.

Rozumiem. Czyli musimy się liczyć z zachowkiem? To jest jakiś procent wartosci czy o tym decyduje sąd?


Tak, musicie się liczyć z zachowkiem. W sytuacji, gdy zstępni są dorosłymi i zdolnymi do pracy, przysługuje im zachowek w wysokości połowy wartości udziału spadkowego, który by im przypadał przy dziedziczeniu ustawowym.

Uzupełnię tylko ze zachowek to nie prawo do danej rzeczy tylko prawo do spłaty w takiej wysokości.


Dokładnie. Zachowek jest prawem do spłaty w wysokości odpowiadającej wartości udziału, jaki przysługiwałby uprawnionemu w przypadku dziedziczenia ustawowego. Nie jest to prawo do konkretnej rzeczy znajdującej się w spadku, ale do wartości określonej części spadku.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

W jakiej sytuacji sąd w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie może zasądzić alimenty na korzyść pozywającego?
Mam pytanie w jakiej sytuacji sąd w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie może zasądzić alimenty na korzyść pozywającego? Na jakiej podstawie sąd orzeka o winie? Nie mam żadnych dowodów na sytuację, które miały miejsce w małżeństwie - totalny brak współżycia, ignorowanie, chamstwo, traktowanie domu jak hotelu, nałogowe granie w gry komputerowe. Trwam w tym związku ze względów finansowych, mąż podejrzewam również bo nie łączą nas kompletnie ża...
Jak odnaleźć testament sporządzony około 2009 roku u notariusza?
Jak odnaleźć testament sporządzony około 2009 roku u notariusza? Wiadomo jedynie w jakim mieście był notariusz, ale nie wiadomo na pewno kto to był, wiadomo kto był testatorem i spadkobiercą i na tym wiedza się kończy. Elektroniczny rejestr testamentów powstał dwa lata później. Notariusz u którego prawdopodobnie został sporządzony testament odpowiedział, że po 10 latach przekazuje wszystkie akta do sądu i już śladu po testamencie u siebie n...
Kto dziedziczy długu po żonie?
Chciałbym z moja kobietą wziąć ślub, lecz ona ma kredytu 2 miliony zł. Moje pytanie brzmi, czy jak po ślubie by coś jej się stało i by zmarła to ja zostanę z jej długami czy dzieci? Dzieci mają nazwiska ojców jak to wygląda w świetle prawa?...
Wynagrodzenie za korzystanie z mojej części mieszkania.
Witam czy mogę od byłego męża brać czynsz za korzystanie z mojej części mieszkania? Mieszkanie jest wspólne, jest podział po 50%z czego ja przez 5lat nie korzystałam ze swojej części....

Wyszukiwarka