nie udowodniona wada sprzętu / zwrot

Witam,
Dwa dni temu sprzedałam Xboxa series s, kupujący testował sprzęt, oglądał, zatwierdził i kupił.
Na następny dzień odezwał się z informacją, jako że sprzęt jest niesprawny. Wyłącza się podczas użytkowania i się przegrzewa. Na prośbę o załączenie dowodu tj. Filmiku na którym się rzekomo wyłącza, kupujący zareagował w stylu, nie będę nic nagrywał chce zwrot pieniędzy.
Sprzęt był używany przez 4 miesiące, przez kilka osób i żadnej się takie coś nie zdarzyło, został sprzedany w bardzo dobrym stanie.
Co zrobić w przypadku, kiedy kupujący nie udowodni ewentualnej wady a będzie się upierał przy swojej racji (że chce dokonać zwrotu).
Sprzęt był sprzedany od ręki, jako od osoby prywatnej, nie mam żadnej działalności.
anonim cytuj
11-07-2022
Po prostu olej, brak dowodu to koniec tematu
 
anonim cytuj
11-07-2022
Sprawdził stan przed zakupem, wiedział co kupuje. Jeżeli nie może teraz udowodnić że kupiona przez niego konsola jest niesprawna to zignorować go i tyle.
 
anonim cytuj
11-07-2022
Jesli nie masz serio nic na sumieniu, i jestes pewna ze sprzedalas dobry sprzet, to mysle ze mozesz go zignorowac, tym bardziej ze dalas mozliwosc sprawdzenia, zatwierdzil i do widzenia
 
anonim cytuj
11-07-2022
Jako osoba prywatna nie masz obowiązku przyjmować zwrotu.
 
anonim cytuj
11-07-2022
Co zrobić w przypadku, kiedy kupujący nie udowodni ewentualnej wady a będzie się upierał przy swojej racji (że chce dokonać zwrotu).


W świetle prawa polskiego sprzedaż między osobami prywatnymi jest regulowana przepisami Kodeksu Cywilnego. Kluczowe kwestie do uwzględnienia:

W transakcjach między osobami prywatnymi nie obowiązuje prawo do odstąpienia od umowy, co oznacza, że konsument (kupujący) nie ma prawa zwrotu zakupionego produktu w ciągu 14 dni bez podania przyczyny, jak ma to miejsce w przypadku zakupów dokonywanych w sklepach czy przez Internet.

Jeśli przedmiot zakupu ma wadę, która istniała w chwili zawarcia umowy (przy czym nie została wskazana przez sprzedającego), kupujący może domagać się wymiany przedmiotu na wolny od wad, obniżenia ceny czy odstąpienia od umowy. Jednakże w Twoim przypadku, skoro kupujący sam sprawdził sprzęt przed zakupem, a teraz nie dostarcza dowodu na jego uszkodzenie, będzie trudno mu udowodnić, że wada istniała w chwili zakupu.

Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej, a sprzedaż była sporadyczna, nie obowiązują Cię przepisy o ochronie praw konsumenta.

Wobec powyższego, jeśli jesteś pewna stanu sprzedanego sprzętu i nie masz dowodów potwierdzających zarzuty kupującego, nie jesteś zobligowana do przyjęcia zwrotu. Warto jednak mieć świadomość, że kupujący może podjąć próbę dochodzenia swoich praw przed sądem, choć w oparciu o dostarczone informacje wydaje się to mało prawdopodobne.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Służebność.
Witam, bardzo proszę o wytłumaczenie mi co może a co nie. Ciocia ma ustanowioną służebność mieszkalną w domu murowanym bez wyszczególnionych pomieszczeń. Co w takim razie jeśli upiera się przy prowadzeniu ogródka warzywnego i we wszystkich pomieszczeniach gospodarczych chce wprowadzać swoje rządy. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam...
Egzekwowanie długu przez komornika z tytułu naczelnika skarbowego
Witam, Jak wygląda teraz sytuacja egzekwowania długu przez komornika z tytułu naczelnika skarbowego? Posiadam tam jakieś 760zł do oddania za mandaty ale znalazłem informację, że wszelkie egzekucje z ZUSu, skarbówki etc. są wstrzymane ze względu na stan epidemii. Czy to jest prawda? Jak to się ma w rzeczywistości? Dodam, że chciałem to zapłacić ale po prostu dało by mi to odwlec w czasie i miałbym więcej "pieniążków" na święta. Pozdraw...
Długi po zmarłym.
Mój tata zmarł wczoraj w szpitalu. Właśnie znalazłem w Jego telefonie smsy od dwóch banków, że zalega z płatnościami za raty kredytów. Oczywiście ani moja mama, ani ja i moje rodzeństwo nie mieliśmy o tym pojęcia i nie czerpaliśmy żadnych korzyści z tych środków, nie wydaliśmy ani grosza z tego bo po prostu o tym nie wiedzieliśmy. Co możemy z tym zrobić dalej ? Mieszkanie w którym żyli moi rodzice jest tylko mojej mamy....
odrzucenie spadku
Dzień dobry, mój ojciec od ponad 2 lat przebywa w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych. Niedawno zmarł brat ojca. Jak w takiej sytuacji wygląda proces odrzucenia spadku?...

Wyszukiwarka