Ważność podpisu na testamencie.

Mam do was takie nietypowe pytanie o ważność testamentu. Wiadomo, że najlepiej sporządzić go u notariusza, ale ze względu na stan zdrowia osoby której sprawa dotyczy jest to mocno problematyczne, w dodatku testament wg. tego co mi staruszka mówiła będzie dość obszerny, minimum kilkanaście jak nie kilkadziesiąt stron – tak szacuję, co powoduje, że napisanie jego odręczne także będzie problematyczne. Oczywiście można go sporządzić komputerowo i potem podpisać odręcznie wydruk, ale taka forma nie jest zalecana. I tak się zastanawiam czy testament sporządzony w wersji elektronicznej (pdf) i podpisany profilem zaufanym będzie ważny?
anonim cytuj
26-10-2023
Nie do końca jest to oczywiste, trzeba by dodatkowo wykazać, że to testator własnoręcznie (za pomocą komputera i programu do edycji tekstów) sporządzał ten dokument o takiej a nie innej treści. Przepis odnośnie testamentu własnoręcznego wydaje się niedostosowany do obecnych czasów (np. właśnie odnośnie narzędzia sporządzania, urządzeń technicznych, podpisu elektronicznego zrównanego z podpisem własnoręcznym). Problem w tym, że wszelkie inne formy testamentu holograficznego inne niż pismo odręczne zwieńczone podpisem odręcznym testatora mogą stać się już polem interpretacji przez sąd spadku, który niekoniecznie może podzielać poglądy doktryny czy orzecznictwa w tym zakresie co naraża na ustalenie nieważności testamentu.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Czy można prosić o podanie źródeł z doktryny i orzecznictwa (nazwisko autora/sygnaturę akt), z których wynika że wydrukowanie i podpisanie testamentu umożliwia uznanie go za ważny testament własnoręczny?
W mojej ocenie - przynajmniej obecnie - jest odmiennie, taki testament jest nieważny. Wynika to z literalnej treści przepisów, ponadto taki pogląd podawany jest też przez 99% komentatorów i pojawia się w doktrynie (są starsze orzeczenia SN, ale i nowsze orzeczenia z SO).
Jedynym znalezionym przeze mnie komentarzem "aprobującym" ważność takiego testamentu jest komentarz Załuckiego (Legalis), a i tak nie do końca. Załucki mocno i wokalnie wypowiada się w kwestii konieczności wprowadzenia nowych form testamentu (w tym właśnie drukowanego, ale i cyfrowego i wideo testamentu). Z treści jego komentarza wynika jednak w miarę jednoznacznie, że obecnie formy takie są niedopuszczalne, a rozważania w tym zakresie są jedynie postulatami.
Ja osobiście nie spotkałam się z sytuacją uznania wydrukowanego testamentu za ważny (choć trudno mi się wypowiadać, bo miałam z taką sprawą styczność może ze 2 razy).
 
anonim cytuj
26-10-2023
napisanie jego odręczne także będzie problematyczne

W świetle art. 949 § 1 Kodeksu cywilnego spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.
Sąd Najwyższy w uzasadnienie Uchwały z dnia 9 maja 1995 r. (sygn. akt III CZP 56/95, Legalis) podkreślił: "Podpisanie testamentu własnoręcznego przez spadkodawcę pełni rozmaite funkcje:
a) świadczy o tym, że osoba sporządzająca testament miała wolę i świadomość testowania, b) pozwala zidentyfikować osobę spadkodawcy, c) jest wyrazem tego, że spadkodawca złożył oświadczenie woli w całości, że sporządzone pismo jest ukończonym testamentem".
 
anonim cytuj
26-10-2023
Mam do was takie nietypowe pytanie o ważność testamentu.


Testament sporządzony w formie elektronicznej i podpisany profilem zaufanym nie będzie ważny zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Art. 949 § 1 Kodeksu cywilnego wymaga, aby testament własnoręczny został napisany w całości pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą przez testatora. Testament elektroniczny nie spełnia tych wymogów.

Problem w tym, że wszelkie inne formy testamentu holograficznego inne niż pismo odręczne zwieńczone podpisem odręcznym testatora mogą stać się już polem interpretacji przez sąd spadku


To prawda. Ustalenie ważności testamentu opartego na innej formie niż pismo ręczne, nawet jeśli poparty jest podpisem elektronicznym, będzie polem interpretacji sądowej. W obecnych przepisach brak jest jednoznacznej akceptacji dla takiej formy testamentu.

Czy można prosić o podanie źródeł z doktryny i orzecznictwa


Niektóre źródła, które popierają tezę o nieważności testamentu niebędącego w całości pisem ręcznym to:

Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 9 maja 1995 r. (sygn. akt III CZP 56/95, Legalis) wskazuje na konieczność własnoręcznego podpisu w celu potwierdzenia woli i świadomości testowania.
Komentarze większości prawników, w tym wspomniany komentarz Załuckiego, choć postulują nowe formy testamentu, obecnie przyznają, że testament niebędący pisem ręcznym jest nieważny.
W świetle art. 949 § 1 Kodeksu cywilnego spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym


Tak jest. Zgodnie z powyższym przepisem, aby testament był ważny, musi spełniać konkretne wymogi. Testament elektroniczny nie spełnia wymogów formalnych przewidzianych dla testamentu własnoręcznego.

Podsumowując, chociaż obecne technologie umożliwiają różne formy komunikacji i dokumentacji, obowiązujące przepisy dotyczące testamentu własnoręcznego są jednoznaczne i wymagają sporządzenia testamentu w całości pismem ręcznym. Testament sporządzony elektronicznie i podpisany profilem zaufanym nie spełnia tych wymogów i jest nieważny.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy pracodawca może narzucić wykorzystanie urlopu?
Jestem 30 dni na okresie wypowiedzenia czy pracodawca ma prawo kazać mi iść, na 25 dniowy zaległy urlop z zeszłego roku zamiast mi go wypłacać?...
Świadectwo pracy.
31.10.2023 zakończyłam pracę. Świadectwo pracy powinnam otrzyma w ciągu 7 dni, nie otrzymałam. Moje pytanie co teraz?...
Spłaciłem dług alimentacyjny, czy komornik sądowy może zająć mi kwotę kosztów egzekucyjnych z wypłaty bez wcześniejszego skierowania pisma do mnie?
Witam. Mam następujące pytanie Spłaciłem dług alimentacyjny w całości oprócz kosztów egzekucyjnych, czy komornik sądowy może zająć mi kwotę kosztów egzekucyjnych z wypłaty bez wcześniejszego skierowania pisma do mnie o uiszczenie tych kosztów. Z góry dziękuję. Pozdrawiam....
Odrzucenia spadku przez nieletnich.
Jak wygląda sprawa odrzucenia spadku przez nieletnich? Śmierć dziadka ze strony ojca. Ojciec pozbawiony władzy. Czy trzeba zakładać sprawę w sądzie rodzinnym?...

Wyszukiwarka