Mam do was takie nietypowe pytanie o ważność testamentu.
Testament sporządzony w formie elektronicznej i podpisany profilem zaufanym nie będzie ważny zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Art. 949 § 1 Kodeksu cywilnego wymaga, aby testament własnoręczny został napisany w całości pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą przez testatora. Testament elektroniczny nie spełnia tych wymogów.
Problem w tym, że wszelkie inne formy testamentu holograficznego inne niż pismo odręczne zwieńczone podpisem odręcznym testatora mogą stać się już polem interpretacji przez sąd spadku
To prawda. Ustalenie ważności testamentu opartego na innej formie niż pismo ręczne, nawet jeśli poparty jest podpisem elektronicznym, będzie polem interpretacji sądowej. W obecnych przepisach brak jest jednoznacznej akceptacji dla takiej formy testamentu.
Czy można prosić o podanie źródeł z doktryny i orzecznictwa
Niektóre źródła, które popierają tezę o nieważności testamentu niebędącego w całości pisem ręcznym to:
Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 9 maja 1995 r. (sygn. akt III CZP 56/95, Legalis) wskazuje na konieczność własnoręcznego podpisu w celu potwierdzenia woli i świadomości testowania.
Komentarze większości prawników, w tym wspomniany komentarz Załuckiego, choć postulują nowe formy testamentu, obecnie przyznają, że testament niebędący pisem ręcznym jest nieważny.
W świetle art. 949 § 1 Kodeksu cywilnego spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym
Tak jest. Zgodnie z powyższym przepisem, aby testament był ważny, musi spełniać konkretne wymogi. Testament elektroniczny nie spełnia wymogów formalnych przewidzianych dla testamentu własnoręcznego.
Podsumowując, chociaż obecne technologie umożliwiają różne formy komunikacji i dokumentacji, obowiązujące przepisy dotyczące testamentu własnoręcznego są jednoznaczne i wymagają sporządzenia testamentu w całości pismem ręcznym. Testament sporządzony elektronicznie i podpisany profilem zaufanym nie spełnia tych wymogów i jest nieważny.