Nakaz nadrabiania godzin (praktyki zawodowe)

Mądre głowy proszę o pomoc.
Sprawa wygląda następująco ,mój syn uczeń 2 klasy szkoły branżowej lat 17.Ma praktyki zawodowe przez całe wakacje do tego co drugą sobotę i niedzielę ma być w pracy .Nie zostało, ustalone też większe wynagrodzenie czyli kwota za powyższą pracę w granicach 330 zł za miesiąc. Czy to zgodne z przepisami??
Jego przełożony twierdzi ,że to dlatego iż w roku szkolnym był nieobecny w pracy 10 dni i musi nadrobić te godziny.
Proszę o pomoc ,chcę porozmawiać z pracodawcą syna ,acz chcę mieć wiarygodne argumenty w tej sprawie na które mogę się podczas tej rozmowy powołać.
anonim cytuj
23-07-2022
Niech syn prosi to na piśmie od pracodawcy
I jeśli będzie to tak samo napisane co Pani opisuje to zgłosić do PIP
 
anonim cytuj
23-07-2022
A z jakiego powodu ma te nieobecności?
 
anonim cytuj
23-07-2022
A z jakiego powodu ma te nieobecności?

Wypadek w miejscu pracy (oparzenie) 2 dni nieobecności, przełożony syna prosił aby nie składać zawiadomienie w kadrach bo będzie miał problemy .
Syn pracuje w małej resteruracji ,w ramach odkażania i odtłuszczania podłogi zalecają uczniom polewać podłogę w kuchni wrzątkiem z wiadra .No i wiadro się synowi wyślizgnęło i trochę chlanepneło na nogę .Nie wiem czy to jest prawidłowe bo na moje nie mieści się w standardach bhp ,ale mogę się nieznac. Pozostałe 8 dni w roku szkolnym było zwolnienie lekarskie.
 
anonim cytuj
23-07-2022
Wypadek w miejscu pracy (oparzenie) 2 dni nieobecności, przełożony syna prosił aby nie składać zawiadomienie w kadrach bo będzie miał problemy .
Syn pracuje w małej resteruracji ,w ramach odkażania i odtłuszczania podłogi zalecają uczniom polewać podłogę w kuchni wrzątkiem z wiadra .No i wiadro się synowi wyślizgnęło i trochę chlanepneło na nogę .Nie wiem czy to jest prawidłowe bo na moje nie mieści się w standardach bhp ,ale mogę się nieznac. Pozostałe 8 dni w roku szkolnym było zwolnienie lekarskie.

to nie powinien odrabiać. Ma zwolnienia. A sytuacja z poparzeniem powinna zostać zgłoszona od razu. Co kogo obchodzi że będzie miec problemy, a problemy zdrowotne pani syna to nic? Wrzątkiem w gastro sie podłogi nie traktuje, jedzie się normalnie mopem.
 
anonim cytuj
23-07-2022
Wypadek w miejscu pracy (oparzenie) 2 dni nieobecności, przełożony syna prosił aby nie składać zawiadomienie w kadrach bo będzie miał problemy .
Syn pracuje w małej resteruracji ,w ramach odkażania i odtłuszczania podłogi zalecają uczniom polewać podłogę w kuchni wrzątkiem z wiadra .No i wiadro się synowi wyślizgnęło i trochę chlanepneło na nogę .Nie wiem czy to jest prawidłowe bo na moje nie mieści się w standardach bhp ,ale mogę się nieznac. Pozostałe 8 dni w roku szkolnym było zwolnienie lekarskie.

proszę przypomnieć tę sytuację przełożonemu to powinniście się dogadać. Inna sprawa, że powinniście to zgłosić u niego się skończyło „trochę na nogę” a mogło o wiele gorzej…
 
anonim cytuj
23-07-2022
Bezwzględny zakaz pracy w niedziele i święta dotyczy:
· kobiet w ciąży,
· pracowników młodocianych (w myśl art. 203 § 3 Kp młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę). Za pracę w niedziele i święto pracodawca musi udzielić dnia wolnego, a jeżeli nie jest to możliwe wypłacić dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każda godzinę pracy. To tak dla tych co w niedzielę pracują.
 
anonim cytuj
23-07-2022
Podsumowując. Syn był na zwolnieniu lekarskim. Absolutnie nie ma nic do odrabiania. Pracodawca nie ma prawa nic nakazywać.
 
anonim cytuj
23-07-2022
Odnosząc się do sytuacji Twojego syna:

Pracownicy młodociani, w tym osoby w wieku 17 lat, mają gwarantowany przepisami prawa odpoczynek w każdym tygodniu trwający co najmniej 48 godzin, z czego przynajmniej 24 godziny powinny przypadać w niedzielę (art. 203 § 3 Kodeksu pracy). Zatem, pracodawca nie ma prawa zatrudniać Twojego syna w niedziele, chyba że udzieli mu dnia wolnego w innym dniu tygodnia. Jeżeli nie jest to możliwe, za każdą godzinę pracy w niedziele pracownik młodociany powinien otrzymać dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Jeśli chodzi o brak obecności Twojego syna w pracy, przede wszystkim nie może być on zobowiązany do nadrabiania dni, które opuścił z powodu wypadku w pracy. Takie sytuacje powinny zostać odpowiednio zgłoszone i udokumentowane. Co więcej, jeśli metoda oczyszczania podłóg przy użyciu wrzącej wody była rekomendowana przez pracodawcę, może on naruszać przepisy BHP.

Zdobywanie dowodów w postaci zeznań świadków oraz ewentualnych nagrań rozmów z pracodawcą będzie kluczowe w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Jeśli Twój syn miał zwolnienie lekarskie przez 8 dni, to nie ma obowiązku nadrabiania tych dni.

Jeśli chodzi o procedurę upadłości konsumenckiej, jest to odrębna kwestia wymagająca szerszego wyjaśnienia. Jeżeli jesteś zainteresowany, proszę o dalsze pytania na ten temat.

Co do wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy, może to zrobić sam przedsiębiorca, wierzyciel lub prokurator w przypadkach określonych w przepisach prawa upadłościowego.

Ostatecznie, zalecam, aby Twój syn nie przyjmował żadnych dodatkowych obowiązków bez odpowiedniej konsultacji prawnej.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Podatek od nieruchomości.
Jestem współwłaścicielem (50% udziałów ) działki wraz z budynkiem mieszkalnym. Przez 35 lat płaciłem regularnie podatek od nieruchomości. Drugi współwłaściciel twierdził, że również płaci podatek. Myślałem przez cały ten czas , ze wysokość podatku który place odnosi się tylko do mojej części nieruchomości a współwłaściciel płaci osobno za swoja część. Dopiero niedawno wydało się ze on przez cały ten czas nic nie płacił. Pytanie: Jakie są konsekwe...
przesunięta granica
Bardzo proszę o pomoc. Jak najlepiej rozwiązać poniższą sytuację? 25 lat temu moi rodzice kupili działkę, po jednej stronie mieszka bardzo kłótliwy sąsiad i niestety od jego strony zastali nierówną siatkę (o kształcie litery S). Rodzice domyślali się, ze granica jest przesunięta i faktycznie ostatnio (przy postępowaniu o drogę konieczną)okazało się, ze siatka stoi w taki sposób ze sąsiad zajmuje działkę moich rodziców (około 20-70cm) na całej je...
dług syna
Co trzeba zrobić żeby nie odpowiadać za długi syna Spisaliśmy testament Wykluczający go czy coś to daje...
Wizyta kuratora przed sprawą o pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Witajcie. Pytanie do osób, które odbierały władze rodzicielskie jednemu z rodziców. Sprawa przed nami, ale pani adwokat nas uprzedziła, że przed sprawą pojawi się kurator w domu. Czy to zawsze tak jest? Co sprawdza i ile przed sprawą was odwiedził?...

Wyszukiwarka