Jaka będzie kwota wypłacana na L4 jeśli mam przepracowane 3 miesiące?

Pracuje na umowie zlecenie , 12 grudnia będzie 90 dni więc w teorii mogę iść już na L4 ciążowe , lekarz nalega ze względu na ciężka ciążę. Wiem że wysokość l4 jest wyliczana ze średniej z ostatnich 12 miesięcy , a co jeśli nie pracowałam wcześniej ? Jeśli było przepracowane tylko te 3 miesiące ? Z tych trzech miesięcy średnia będzie wyliczana ? W sensie wynagrodzenie z tych trzech miesięcy dzielone na 12 miesięcy ? I to będzie kwota wypłacana na l4? Jak to wygląda ? Dziękuję za odpowiedzi.
anonim cytuj
24-11-2022
Średnie wynagrodzenie z pełnych miesięcy. Czyli tu będą 2 pełne. I cóż trzeba liczyć się z kontrola.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Z pełnych kalendarzowych. Skoro 12.12 będzie 90 dni, to będzie tylko jeden pełny miesiąc kalendarzowy - listopad.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Październik też będzie pełny.
 
anonim cytuj
25-11-2022
ok, no tak.:-)))
 
anonim cytuj
25-11-2022
Poszłam w ciąży po miesiącu pracy (ze względów zdrowotnych) nie miałam żadnej kontroli
 
anonim cytuj
25-11-2022
To się tylko cieszyć. Niestety z miesiąca na miesiąc kontroli jest coraz więcej.
 
anonim cytuj
26-11-2022
Oczywiście wylicza się z trzech miesięcy średnią
 
anonim cytuj
26-11-2022
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, świadczenie chorobowe przysługuje ubezpieczonemu po spełnieniu wymogu 90 dniowego okresu ubezpieczenia w ciągu 365 dni przed dniem zachorowania.

Pracuje na umowie zlecenie , 12 grudnia będzie 90 dni więc w teorii mogę iść już na L4 ciążowe

Jeżeli 12 grudnia upłynęło 90 dni od zawarcia umowy zlecenie, spełniasz warunek w zakresie okresu ubezpieczenia.

Jeżeli chodzi o sposób obliczenia świadczenia chorobowego:
Zgodnie z art. 20 ust. 1 tej samej ustawy, podstawę wymiaru świadczenia stanowi średnie miesięczne wynagrodzenie za pracę osiągnięte w okresie trzech kalendarzowych miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiło zachorowanie. Jeżeli więc pracowałaś tylko przez trzy miesiące, to świadczenie będzie wyliczane ze średniego wynagrodzenia osiągniętego w tych trzech miesiącach, a nie z wynagrodzenia podzielonego przez 12 miesięcy.

Średnie wynagrodzenie z pełnych miesięcy. Czyli tu będą 2 pełne.

Z pełnych kalendarzowych. Skoro 12.12 będzie 90 dni, to będzie tylko jeden pełny miesiąc kalendarzowy - listopad.

Październik też będzie pełny.

Jeśli rozpoczęłaś pracę na początku października, to za pełne miesiące pracy zostaną uznane październik i listopad. Gdybyś rozpoczęła pracę po 1 października, tylko listopad zostałby uznany za pełny miesiąc.

Warto dodać, że ewentualna kontrola z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może dotyczyć zarówno spełnienia warunku ubezpieczenia, jak i prawidłowości wyliczenia podstawy wymiaru świadczenia. Jeżeli jednak spełniasz wszystkie warunki do uzyskania świadczenia i dokładnie podałaś swoje dochody, kontrola powinna przebiegnąć bez problemów.
 
anonim cytuj
12-08-2023
skoro już mówicie o kontroli, to czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jakie konkretnie dokumenty powinnam przygotować dla ZUS, żeby wszystko przebiegło bez problemów? Bo serio, nie chcę mieć żadnych niespodzianek czy problemów, skoro i tak mam tyle na głowie z tą ciążą. Chcę wszystko załatwić jak najszybciej i jak najprościej. Czy jest coś co może mi pomóc udowodnić moje dochody czy coś w tym stylu? Czekam na odpowiedzi i dziękuję.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeśli chodzi o kontrolę ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w sprawie wypłaty świadczeń chorobowych, istotne jest, aby przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające Twoje dochody oraz spełnienie innych warunków.

Aby ułatwić procedurę i uniknąć potencjalnych problemów podczas kontroli, warto przygotować:

Umowę zlecenie z pracodawcą – dokument ten potwierdzi datę rozpoczęcia współpracy oraz warunki finansowe.

Wyciągi z konta bankowego potwierdzające wpływy wynagrodzenia za okres objęty świadczeniem. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój pracodawca dokonywał przelewów na Twoje konto bankowe.

Zaświadczenia od pracodawcy o wysokości wypłaconego wynagrodzenia w okresie, z którego będzie wyliczane świadczenie. Warto również, aby zaświadczenie zawierało informacje o ewentualnych nieobecnościach (np. nieobecności usprawiedliwionej czy urlopie bezpłatnym), które mogłyby wpłynąć na obniżenie średniej wynagrodzenia.

Dokumenty potwierdzające wcześniejsze zatrudnienie (jeżeli dotyczy) – mogą to być umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też inne dokumenty potwierdzające wcześniejsze zatrudnienie w innych miejscach.

Zaświadczenie od lekarza potwierdzające konieczność przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Jeśli spełniasz wszystkie warunki do uzyskania świadczenia i masz odpowiednie dokumenty potwierdzające, kontrola ze strony ZUS powinna przebiegnąć sprawnie. Ważne jest, aby wszystkie przedstawione dokumenty były prawidłowo wypełnione i nie zawierały błędów. Jeśli masz wątpliwości co do jakiegoś dokumentu, warto skonsultować się bezpośrednio z pracodawcą lub bezpośrednio z pracownikiem ZUS.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Rozliczenie PIT.
Dzień dobry mam bardzo ważne pytanie odnośnie rozliczenia pit na dzieci. Jestem po rozwodzie 2 lata Ale mieszkamy z byłym mężem i dziećmi w jednym mieszkaniu ponieważ ja nie mam gdzie iść on też. Płaci mi na dzieci alimenty w kwiecie 900zl i tylko tyle,ja gotuje osobno on osobno każdy robi sobie zakupy itp Ja robię wszystkie rachunki itp opłaty w szkołach,ubrania on tylko 900zl nic więcej go nie interesuje Ale chodzi mi o to jak będzie z roz...
Mieszkanie komunalne.
Partner jest głównym najemcą mieszkania komunalnego, przez około 10 lat nie przebywał w mieszkaniu, partnerka opłacała wszelkie opłaty, ale na jego nazwisko. Partner po latach wrócił, chce mieszkać bez ponoszenia kosztów, uczucie wygasło co w tej sytuacji partnerka ma zrobić?...
Obowiązek alimentacyjny.
Jak ma się sytuacja odnośnie tego, gdy to nowa żona płaci alimenty przelewem ze swojego konta tytułując „ alimenty” za swojego małżonka ? Bo ten rzecz jasna, ukrywa dochody ponieważ ma problem z łożenie na dziecko. Jakieś rady do takiego zachowania...
Jak nabyć działkę od rodziców?
Dzień dobry. Rodzice mojej żony mają działkę budowlaną , którą chcieliby nam przekazać . Jednak żona ma również siostrę , która jest bardzo konfliktowa. W jaki sposób możemy nabyć działkę od rodziców mojej żony, aby jej siostra nie mogła wnosić żadnych roszczeń nawet po śmierci ich rodziców ?...

Wyszukiwarka