Jaka będzie kwota wypłacana na L4 jeśli mam przepracowane 3 miesiące?

Pracuje na umowie zlecenie , 12 grudnia będzie 90 dni więc w teorii mogę iść już na L4 ciążowe , lekarz nalega ze względu na ciężka ciążę. Wiem że wysokość l4 jest wyliczana ze średniej z ostatnich 12 miesięcy , a co jeśli nie pracowałam wcześniej ? Jeśli było przepracowane tylko te 3 miesiące ? Z tych trzech miesięcy średnia będzie wyliczana ? W sensie wynagrodzenie z tych trzech miesięcy dzielone na 12 miesięcy ? I to będzie kwota wypłacana na l4? Jak to wygląda ? Dziękuję za odpowiedzi.
anonim cytuj
24-11-2022
Średnie wynagrodzenie z pełnych miesięcy. Czyli tu będą 2 pełne. I cóż trzeba liczyć się z kontrola.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Z pełnych kalendarzowych. Skoro 12.12 będzie 90 dni, to będzie tylko jeden pełny miesiąc kalendarzowy - listopad.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Październik też będzie pełny.
 
anonim cytuj
25-11-2022
ok, no tak.:-)))
 
anonim cytuj
25-11-2022
Poszłam w ciąży po miesiącu pracy (ze względów zdrowotnych) nie miałam żadnej kontroli
 
anonim cytuj
25-11-2022
To się tylko cieszyć. Niestety z miesiąca na miesiąc kontroli jest coraz więcej.
 
anonim cytuj
26-11-2022
Oczywiście wylicza się z trzech miesięcy średnią
 
anonim cytuj
26-11-2022
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, świadczenie chorobowe przysługuje ubezpieczonemu po spełnieniu wymogu 90 dniowego okresu ubezpieczenia w ciągu 365 dni przed dniem zachorowania.

Pracuje na umowie zlecenie , 12 grudnia będzie 90 dni więc w teorii mogę iść już na L4 ciążowe

Jeżeli 12 grudnia upłynęło 90 dni od zawarcia umowy zlecenie, spełniasz warunek w zakresie okresu ubezpieczenia.

Jeżeli chodzi o sposób obliczenia świadczenia chorobowego:
Zgodnie z art. 20 ust. 1 tej samej ustawy, podstawę wymiaru świadczenia stanowi średnie miesięczne wynagrodzenie za pracę osiągnięte w okresie trzech kalendarzowych miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiło zachorowanie. Jeżeli więc pracowałaś tylko przez trzy miesiące, to świadczenie będzie wyliczane ze średniego wynagrodzenia osiągniętego w tych trzech miesiącach, a nie z wynagrodzenia podzielonego przez 12 miesięcy.

Średnie wynagrodzenie z pełnych miesięcy. Czyli tu będą 2 pełne.

Z pełnych kalendarzowych. Skoro 12.12 będzie 90 dni, to będzie tylko jeden pełny miesiąc kalendarzowy - listopad.

Październik też będzie pełny.

Jeśli rozpoczęłaś pracę na początku października, to za pełne miesiące pracy zostaną uznane październik i listopad. Gdybyś rozpoczęła pracę po 1 października, tylko listopad zostałby uznany za pełny miesiąc.

Warto dodać, że ewentualna kontrola z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może dotyczyć zarówno spełnienia warunku ubezpieczenia, jak i prawidłowości wyliczenia podstawy wymiaru świadczenia. Jeżeli jednak spełniasz wszystkie warunki do uzyskania świadczenia i dokładnie podałaś swoje dochody, kontrola powinna przebiegnąć bez problemów.
 
anonim cytuj
12-08-2023
skoro już mówicie o kontroli, to czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jakie konkretnie dokumenty powinnam przygotować dla ZUS, żeby wszystko przebiegło bez problemów? Bo serio, nie chcę mieć żadnych niespodzianek czy problemów, skoro i tak mam tyle na głowie z tą ciążą. Chcę wszystko załatwić jak najszybciej i jak najprościej. Czy jest coś co może mi pomóc udowodnić moje dochody czy coś w tym stylu? Czekam na odpowiedzi i dziękuję.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeśli chodzi o kontrolę ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w sprawie wypłaty świadczeń chorobowych, istotne jest, aby przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające Twoje dochody oraz spełnienie innych warunków.

Aby ułatwić procedurę i uniknąć potencjalnych problemów podczas kontroli, warto przygotować:

Umowę zlecenie z pracodawcą – dokument ten potwierdzi datę rozpoczęcia współpracy oraz warunki finansowe.

Wyciągi z konta bankowego potwierdzające wpływy wynagrodzenia za okres objęty świadczeniem. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój pracodawca dokonywał przelewów na Twoje konto bankowe.

Zaświadczenia od pracodawcy o wysokości wypłaconego wynagrodzenia w okresie, z którego będzie wyliczane świadczenie. Warto również, aby zaświadczenie zawierało informacje o ewentualnych nieobecnościach (np. nieobecności usprawiedliwionej czy urlopie bezpłatnym), które mogłyby wpłynąć na obniżenie średniej wynagrodzenia.

Dokumenty potwierdzające wcześniejsze zatrudnienie (jeżeli dotyczy) – mogą to być umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też inne dokumenty potwierdzające wcześniejsze zatrudnienie w innych miejscach.

Zaświadczenie od lekarza potwierdzające konieczność przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Jeśli spełniasz wszystkie warunki do uzyskania świadczenia i masz odpowiednie dokumenty potwierdzające, kontrola ze strony ZUS powinna przebiegnąć sprawnie. Ważne jest, aby wszystkie przedstawione dokumenty były prawidłowo wypełnione i nie zawierały błędów. Jeśli masz wątpliwości co do jakiegoś dokumentu, warto skonsultować się bezpośrednio z pracodawcą lub bezpośrednio z pracownikiem ZUS.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Mąż zadłuża siebie/nas. Co robić?
Dzień dobry. Jestem emerytką. Mój mąż z którym faktycznie już tylko mieszkamy w jednym domu, tzw. pożycie dawno ustało, gospodarstwa też prowadzimy osobne chociaż pod jednym dachem ma problem alkoholowy i to duży co było jedną z przyczyn naszego rozstania. Formalnie jednak pozostajemy małżeństwem i mamy wspólnotę majątkową. Mąż też jest emerytem. Ostatnio dowiedziałam się, że mąż trafił w dziwne towarzystwo z którym pije i pod jego wpływem zaczą...
Czy karę aresztu za prace społeczne można zamienić o dozór elektroniczny ?
Witam serdecznie. Mam pytanie czy karę aresztu za prace społeczne można zamienić o dozór elektroniczny ?...
Czy sąsiad może żądać połowy kosztów za płot?
Dzień dobry. Moja siostra posiada działkę budowlaną. Obok ma sąsiada. Sąsiad postawił na granicy działek płot i nie poinformował o tym mojej siostry. Teraz żąda od niej połowy kosztów za ten płot. Czy moja siostra musi ponosić koszty tego płotu skoro nie wiedziała o nim? I czy jest jakiś przepis mówiący, że musi ponieść te koszty?...
Pracodawca wzywa mnie do siebie na zwolnieniu lekarskim.
Mam problem odnoście pracodawcy. Umowa do maja 2024 aktualnie przebywam na l4. Jestem w zagrożonej ciąży kilka razy w miesiącu ląduje na oddziale patologii ciąży. W chwilach gdy jestem w domu mam za zadanie się oszczędzać. Od jakiegoś czasu pracodawca meczy mnie bym osobiście wstawiła się w miejscu pracy zdać ubrania służbowe. Nie byłoby problemem gdyby nie to ze ja za bardzo nie mogę chodzić co rusz zaczynam krwawić i ląduje na sorze jak tylko s...

Wyszukiwarka