Nie płace podatku od zarobionych pieniędzy

Mam pytanie. Jako 20-letnia osoba studiująca, dorabiam sobie, sprzedając ubrania, sprowadzając rzeczy zza granicy i sprzedając je już w Polsce, oprócz tego robię grafiki na zamówienie. Średni zysk miesięczny to około 10-15tys. Luty był dobrym miesiącem, bo sprzedawałam gadżety walentynkowe i zarobiłam ok. 28 tys. na czysto. I jest problem. Nie mam żadnej firmy, jestem zielona w temacie podatków, a znajomi powiedzieli ze w przypadku kontroli skarbówki, będę miała duże kłopoty. Co mam zrobić, żeby robić to zgodnie z prawem i nie mieć konsekwencji za to co działo się wcześnie. Od około 4 lat sobie dorabiam online, sprzedając różne rzeczy (wcześniej konta w grach, własne serwery), nigdy mnie skarbówka nie skontrolowała, ale jednak boję się ze taki dzień może nadejść. Czy coś mi grozi?
I przepraszam, że rzucam tak cenami wprost daleko mi do osoby, która by się chwaliła zarobkami, ale mam wrażenie ze tu jest to konieczne, aby podkreślić skale. Wstawiam z anonima, aby nikt nie zasugerował, że chciałam się popisać przed znajomymi czy czymkolwiek.
anonim cytuj
28-02-2023
Wstecz to możesz się co najwyżej modlić, aby to przemknęło niezauważone. Ewentualnie możesz iść do US i się przyznać. Nalicza Ci zaległy podatek i pewnie jakieś odsetki. Pewnie trzeba będzie składać jakieś oświadczenia o „czynnym żalu”.
Co do uregulowania tego na przyszłość to musisz założyć działalność gospodarczą i robić to wszystko zgodnie z przepisami.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Wszystko zależy od tego, co z tymi pieniędzmi chcesz zrobić. Jeśli planujesz kupić mieszkanie czy samochód o znacznej wartości, to wtedy faktycznie warto mieć to udokumentowane i tu musisz się wykazać "twórczością", by takie kwoty wiarygodnie zalegalizować (rejestracja działalności itd.).
Jeśli chodzi natomiast o samo przechowanie pieniędzy, to jest sporo zagranicznych instytucji płatniczych, gdzie można oszczędności przechować bez wglądu polskiego urzędu skarbowego. Śmiało wtedy korzystasz z pieniędzy za pomocą karty płatniczej. Nie kupisz po prostu za to nic, co wymaga wszelkiej maści aktów notarialnych itp. A przynajmniej nie zrobisz tego bez ryzyka.
A tak swoją drogą, to co opisujesz wygląda raczej na aktywną działalność na portalach typu OF, niż sprzedaż serwerów, ale nie mi oceniać. Powodzenia.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Revolut będzie git do trzymania pieniędzy?
 
anonim cytuj
28-02-2023
Raczej każdy fintech, którego wybierzesz może wyskoczyć z sof'em (source of funds), więc po lepiej po prostu dywersyfikować zarobki na różnych portfelach, dopóki nie robisz na koncie chorych obrotów i co jakiś czas korzystasz z nich jak z normalnego konta bankowego (jakieś zakupy zwykłe, możesz sobie podpiąć subskrypcje za Netflixa/Spotify cokolwiek, itd.) to nie powinni (co nie znaczy, że nie mogą) się przywalić.
 
anonim cytuj
28-02-2023
W Revolucie powyżej jakichś kwot chyba musisz pokazać skąd kasa.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Z jakiego kraju sprowadzasz rzeczy do Polski?
 
anonim cytuj
28-02-2023
W razie w jakby się skarbówka przyczepiła powiedz, że zarobiłeś ze zbieractwa (runo leśne jest nieopodatkowane) ewentualnie, że się prostytuujesz (w Polsce nie jest to nie legalne, a nie ma utworzonego systemu rozliczenia).
+1  
anonim cytuj
28-02-2023
Tylko z tego co wiem, to prostytucje trzeba jakoś później udowodnić, nie wystarczy tak po prostu powiedzieć, że to z tego.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Zawsze możesz poprosić kilku znajomych, żeby powiedzieli, że co drugi weekend korzystają z usług i mówisz, że to tylko część klientów a z racji, że to dość intymny biznes to wielu klientów nie chce się ujawniać, chyba że coś zmienili, ale nie wydaje mi się.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Mam pytanie. Jako 20-letnia osoba studiująca, dorabiam sobie, sprzedając ubrania, sprowadzając rzeczy zza granicy i sprzedając je już w Polsce, oprócz tego robię grafiki na zamówienie.


Sprzedawanie produktów czy świadczenie usług za wynagrodzeniem podlega opodatkowaniu w Polsce. Możesz prowadzić działalność w różny sposób, ale najważniejsze to zrozumienie podstawowych kwestii podatkowych.

a) Musisz rozważyć założenie działalności gospodarczej, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. To pozwoli Ci legalnie emitować faktury i płacić podatki od swoich przychodów.

b) Skoro nie prowadziłaś dotychczas działalności gospodarczej, ale osiągnęłaś przychody, musisz uregulować zaległe podatki. Zaległe podatki mogą być obciążone odsetkami za zwłokę, które mogą być naliczane od dnia, w którym podatek powinien zostać zapłacony.

c) W kontekście sprowadzania rzeczy zza granicy, ważne jest, abyś zrozumiała przepisy dotyczące cła i VAT-u przy imporcie towarów.

Wstecz to możesz się co najwyżej modlić, aby to przemknęło niezauważone.


Nie polecam polegania na nadziei, że urząd skarbowy nie zauważy nieuregulowanych kwestii podatkowych. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do poważnych problemów, w tym sankcji finansowych i karnych.

Wszystko zależy od tego, co z tymi pieniędzmi chcesz zrobić. Jeśli planujesz kupić mieszkanie czy samochód o znacznej wartości, to wtedy faktycznie warto mieć to udokumentowane.


Dokładnie, każdy większy zakup może wzbudzić zainteresowanie urzędu skarbowego, jeśli nie będziesz w stanie udowodnić pochodzenia środków.

Revolut będzie git do trzymania pieniędzy?


Pamiętaj, że to, gdzie przechowujesz pieniądze, nie zwalnia Cię z obowiązku płacenia podatków w Polsce. Wielu dostawców usług finansowych, w tym fintechy takie jak Revolut, może wymagać udokumentowania pochodzenia środków.

W razie w jakby się skarbówka przyczepiła powiedz, że zarobiłeś ze zbieractwa (runo leśne jest nieopodatkowane) ewentualnie, że się prostytuujesz (w Polsce nie jest to nie legalne, a nie ma utworzonego systemu rozliczenia).


Nie polecam korzystania z takich argumentów w kontakcie z urzędem skarbowym. Wprowadzanie w błąd organów państwowych może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
 
anonim cytuj
07-08-2023
\Rejestracja działalności gospodarczej\
– musisz zarejestrować działalność w CEIDG (art. 5 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej).

\Wybór formy opodatkowania i obowiązki na przyszłość\
– podatek dochodowy rozliczasz na zasadach ogólnych (PIT-36) lub w formie ryczałtu (ustawa o PIT, art. 12 i n.);
– jeśli sprowadzasz towary z UE, rejestrujesz się jako czynny płatnik VAT (ustawa o VAT, art. 96); import spoza UE – zgłosisz towar do odprawy celnej i zapłacisz VAT importowy (art. 33 ust. 1 i art. 41 ustawy o VAT) oraz ewentualne cło.

\Uregulowanie zaległych zobowiązań podatkowych\
– złóż zaległe deklaracje PIT-36 za okres do 5 lat wstecz (art. 70 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej);
– oblicz i zapłać zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę (art. 27a i art. 81 Ordynacji podatkowej);
– możesz złożyć czynny żal – ujawnić zaległość zanim urząd ją wykryje (art. 16 Ordynacji podatkowej) i uniknąć kary grzywny.

\Konsekwencje niewypełnienia obowiązków\
– kara za niezłożenie deklaracji lub zatajenie dochodu: do 720 stawek dziennych (Kodeks karny skarbowy, art. 56);
– przy dużych obrotach fiskus może wszcząć postępowanie kontrolne i nałożyć sankcje.

\Podsumowanie\
Zarejestruj działalność, wybierz formę opodatkowania, zadeklaruj i opłać zaległe PIT wraz z odsetkami, dopełnij VAT-u i cła przy imporcie – w ten sposób zalegalizujesz dotychczasowe przychody i zabezpieczysz się przed sankcjami.
 
anonim cytuj
22-05-2025

Sugerowane Tematy

Dwie darowizny.
Dzień dobry, rodzice chcą mi przekazać darowiznę w postaci mieszkania. Wiem, że jako córka nie będę musiała płacić podatku od darowizny. Natomiast za kilka lat chcą mi jeszcze przepisać ziemię - jak wtedy będzie z podatkiem? Czy ta druga darowizna będzie już opodatkowana?...
Zachowek.
Kilkanaście lat temu odbyło się postępowanie zakończone ugodą w sprawie działu spadku po zmarłym ojcu ustaleniu majątku wspólnego i zniesienia współwłasności gospodarstwa rolnego rodziców .W myśl wydanego postanowienia ja otrzymałem gospodarstwo mama i siostra zrzekły się swoich udziałów a brat otrzymał spłatę za dział spadku po ojcu i zniesienie współwłasności taką jaką żądał. Spłata została wykonana. Przez kilkanaście lat wykonywałem nieujętą w...
Czy były partner ma prawo wycofać swoją pisemną zgodę dotyczącą dobra dziecka bez istotnego powodu?
Jestem po rozwodzie. Podjęliśmy razem z ex decyzję dot. prywatnej szkoły dla córki, podpisaliśmy umowę. Ex straszy mnie, że w każdej chwili może wycofać zgodę na szkołę (mamy wspólnie podejmować decyzję odnośnie szkoły córki, tak mamy w wyroku). Czy on ma prawo wycofać swoją zgodę bez istotnego powodu? Umowa podpisana na rok, czy w takim razie mogę się obawiać, że w ciągu roku zostanę bez szkoły dla córki bo ex się wycofa?...
Zgubiona tablica rejestracyjna
Dzień dobry. Prośba o odpowiedz . Wiem ze mogę zapytać w urzędzie komunikacji ale niestety potrzebuje wiedzieć w ten weekend. Otóż wujek chce mi sprzedać starą przyczepkę za symboliczną kwotę. Przyczepka jest legalna, ma papiery . Niestety wujek zgubił tablice rejestracyjną dawno temu. Jak to teraz sprawnie zorganizować prawnie w urzędzie aby nie namnozyc kosztów. Tzn chciałbym ubiknąć konieczności wyrabiania duplikatu aby za chwilę zwracać t...

Wyszukiwarka