Nie płace podatku od zarobionych pieniędzy

Mam pytanie. Jako 20-letnia osoba studiująca, dorabiam sobie, sprzedając ubrania, sprowadzając rzeczy zza granicy i sprzedając je już w Polsce, oprócz tego robię grafiki na zamówienie. Średni zysk miesięczny to około 10-15tys. Luty był dobrym miesiącem, bo sprzedawałam gadżety walentynkowe i zarobiłam ok. 28 tys. na czysto. I jest problem. Nie mam żadnej firmy, jestem zielona w temacie podatków, a znajomi powiedzieli ze w przypadku kontroli skarbówki, będę miała duże kłopoty. Co mam zrobić, żeby robić to zgodnie z prawem i nie mieć konsekwencji za to co działo się wcześnie. Od około 4 lat sobie dorabiam online, sprzedając różne rzeczy (wcześniej konta w grach, własne serwery), nigdy mnie skarbówka nie skontrolowała, ale jednak boję się ze taki dzień może nadejść. Czy coś mi grozi?
I przepraszam, że rzucam tak cenami wprost daleko mi do osoby, która by się chwaliła zarobkami, ale mam wrażenie ze tu jest to konieczne, aby podkreślić skale. Wstawiam z anonima, aby nikt nie zasugerował, że chciałam się popisać przed znajomymi czy czymkolwiek.
anonim cytuj
28-02-2023
Wstecz to możesz się co najwyżej modlić, aby to przemknęło niezauważone. Ewentualnie możesz iść do US i się przyznać. Nalicza Ci zaległy podatek i pewnie jakieś odsetki. Pewnie trzeba będzie składać jakieś oświadczenia o „czynnym żalu”.
Co do uregulowania tego na przyszłość to musisz założyć działalność gospodarczą i robić to wszystko zgodnie z przepisami.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Wszystko zależy od tego, co z tymi pieniędzmi chcesz zrobić. Jeśli planujesz kupić mieszkanie czy samochód o znacznej wartości, to wtedy faktycznie warto mieć to udokumentowane i tu musisz się wykazać "twórczością", by takie kwoty wiarygodnie zalegalizować (rejestracja działalności itd.).
Jeśli chodzi natomiast o samo przechowanie pieniędzy, to jest sporo zagranicznych instytucji płatniczych, gdzie można oszczędności przechować bez wglądu polskiego urzędu skarbowego. Śmiało wtedy korzystasz z pieniędzy za pomocą karty płatniczej. Nie kupisz po prostu za to nic, co wymaga wszelkiej maści aktów notarialnych itp. A przynajmniej nie zrobisz tego bez ryzyka.
A tak swoją drogą, to co opisujesz wygląda raczej na aktywną działalność na portalach typu OF, niż sprzedaż serwerów, ale nie mi oceniać. Powodzenia.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Revolut będzie git do trzymania pieniędzy?
 
anonim cytuj
28-02-2023
Raczej każdy fintech, którego wybierzesz może wyskoczyć z sof'em (source of funds), więc po lepiej po prostu dywersyfikować zarobki na różnych portfelach, dopóki nie robisz na koncie chorych obrotów i co jakiś czas korzystasz z nich jak z normalnego konta bankowego (jakieś zakupy zwykłe, możesz sobie podpiąć subskrypcje za Netflixa/Spotify cokolwiek, itd.) to nie powinni (co nie znaczy, że nie mogą) się przywalić.
 
anonim cytuj
28-02-2023
W Revolucie powyżej jakichś kwot chyba musisz pokazać skąd kasa.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Z jakiego kraju sprowadzasz rzeczy do Polski?
 
anonim cytuj
28-02-2023
W razie w jakby się skarbówka przyczepiła powiedz, że zarobiłeś ze zbieractwa (runo leśne jest nieopodatkowane) ewentualnie, że się prostytuujesz (w Polsce nie jest to nie legalne, a nie ma utworzonego systemu rozliczenia).
+1  
anonim cytuj
28-02-2023
Tylko z tego co wiem, to prostytucje trzeba jakoś później udowodnić, nie wystarczy tak po prostu powiedzieć, że to z tego.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Zawsze możesz poprosić kilku znajomych, żeby powiedzieli, że co drugi weekend korzystają z usług i mówisz, że to tylko część klientów a z racji, że to dość intymny biznes to wielu klientów nie chce się ujawniać, chyba że coś zmienili, ale nie wydaje mi się.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Mam pytanie. Jako 20-letnia osoba studiująca, dorabiam sobie, sprzedając ubrania, sprowadzając rzeczy zza granicy i sprzedając je już w Polsce, oprócz tego robię grafiki na zamówienie.


Sprzedawanie produktów czy świadczenie usług za wynagrodzeniem podlega opodatkowaniu w Polsce. Możesz prowadzić działalność w różny sposób, ale najważniejsze to zrozumienie podstawowych kwestii podatkowych.

a) Musisz rozważyć założenie działalności gospodarczej, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. To pozwoli Ci legalnie emitować faktury i płacić podatki od swoich przychodów.

b) Skoro nie prowadziłaś dotychczas działalności gospodarczej, ale osiągnęłaś przychody, musisz uregulować zaległe podatki. Zaległe podatki mogą być obciążone odsetkami za zwłokę, które mogą być naliczane od dnia, w którym podatek powinien zostać zapłacony.

c) W kontekście sprowadzania rzeczy zza granicy, ważne jest, abyś zrozumiała przepisy dotyczące cła i VAT-u przy imporcie towarów.

Wstecz to możesz się co najwyżej modlić, aby to przemknęło niezauważone.


Nie polecam polegania na nadziei, że urząd skarbowy nie zauważy nieuregulowanych kwestii podatkowych. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do poważnych problemów, w tym sankcji finansowych i karnych.

Wszystko zależy od tego, co z tymi pieniędzmi chcesz zrobić. Jeśli planujesz kupić mieszkanie czy samochód o znacznej wartości, to wtedy faktycznie warto mieć to udokumentowane.


Dokładnie, każdy większy zakup może wzbudzić zainteresowanie urzędu skarbowego, jeśli nie będziesz w stanie udowodnić pochodzenia środków.

Revolut będzie git do trzymania pieniędzy?


Pamiętaj, że to, gdzie przechowujesz pieniądze, nie zwalnia Cię z obowiązku płacenia podatków w Polsce. Wielu dostawców usług finansowych, w tym fintechy takie jak Revolut, może wymagać udokumentowania pochodzenia środków.

W razie w jakby się skarbówka przyczepiła powiedz, że zarobiłeś ze zbieractwa (runo leśne jest nieopodatkowane) ewentualnie, że się prostytuujesz (w Polsce nie jest to nie legalne, a nie ma utworzonego systemu rozliczenia).


Nie polecam korzystania z takich argumentów w kontakcie z urzędem skarbowym. Wprowadzanie w błąd organów państwowych może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Spadek po rodzicach.
Chciałbym się upewnić, czy dobrze myślę, mianowicie teść wraz ze swoją siostrą odziedziczyli dom po rodzicach (po połowie). Miało to miejsce w czasie, gdy teść był w związku małżeńskim z teściową (która wcześniej wyrzuciła teścia z ich wspólnego domu, ale bez żadnego postępowania sądowego, po prostu miała taki kaprys, do rozwodu nie doszło). Obecnie teść umiera i zastanawia się, czy po jego śmierci jakaś część odziedziczonego po rodzicach domu pr...
Mieszkanie od dewelopera- zmiany w projekcie.
Kupiłem mieszkanie od dewelopera. W grudniu 2022, kiedy jeszcze przyłącza nie były rozprowadzone po lokalu wniosłem mailowo zmiany do projektu, chciałem usunąć jedną ścianę oraz rozmieścić grzejniki w innym miejscu. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi zwrotnej, więc po jakimś czasie zadzwoniłem z pytaniem co w mojej sprawie. Dostałem informację, że jeśli wysłałem to na maila to na pewno ktoś się sprawą zajmie i mam się nie martwić. Dalej nikt się ni...
Jak uzyskać akt zgonu?
Śmierć dziadka. W ubezpieczeniu zgłoszeni jego trzej synowie oraz wnuczka (dlatego że to córka zmarłej córki dziadka). Konflikt rodzinny. Jak dowiedzieć się czegoś o tym ubezpieczeniu, aktu zgonu nie wyda syn, który załatwiał pogrzeb....
"zmuszenie" do urlopu
Dzień dobry, Podczas lockdownu nasz sklep został zamknięty i przebywaliśmy wtedy w domu oprócz kilku dni, w których przyjechaliśmy przyjąć dostawę. W dniu wczorajszym pracodawca oznajmił nam, że mamy wszystkie nasze dni urlopowe wpisać właśnie w ten okres kiedy byliśmy zamknięci (czyli wstecz). Wszyscy w pracy nie wyraziliśmy na to zgody, chcemy ten urlop faktycznie wykorzystać w przyszłości. Dzisiaj zadzwonił do mnie regionalny z informacją, że...

Wyszukiwarka