Szkody podczas montażu fotowoltaiki.

Mam problem z firmą, która montowała u mnie instalację fotowoltaiczną. Na początek dodam, że umowę podpisaliśmy z firmą A, która zleciła montaż instalacji firmie B i o tej firmie będę pisać. Panowie podczas montażu tejże instalacji, wywiercili w dachu sporo dziur ( szukali krokwi grubym wiertłem zamiast cienkim, według umowy gwarantowali profesjonalny sprzęt ), dziurawiąc również membranę. Wykonaliśmy test szczelności i niestety ale woda ciekła tymi dziurami do wewnątrz domu. Panowie pozaklejali dziury taśmą dekarską i dokończyli montaż reszty paneli oraz falownika. Kiedy przyszedł czas podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, odmówiliśmy. Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z szefem firmy B, w dniu dzisiejszym pofatygował się do nas obejrzeć szkody wykonane przez jego pracowników u stwierdził, że w poniedziałek może poszukać blachy i ewentualnie to naprawić. Po około godzinie napisał smsa, że musimy podpisać protokół zdawczo-odbiorczy bo on inaczej nie otrzyma wynagrodzenia, a tak poza tym to instalacja a uszkodzony dach to dwie różne sprawy, a przecież instalacja jest sprawna i na taśmę dekarską daje nam 10 lat gwarancji. Chcę załatwić tę sprawę polubownie, bo zdaję sobie sprawę ile trwałaby walka w sądzie. Czy po podpisaniu protokołu wykonawca może odmówić naprawy szkód ? Co mogę zrobić żeby nie zostać na lodzie z tym problemem? Dodam jeszcze, że według umowy mamy 2 tygodnie od dnia zakończenia montażu na podpisanie protokołu, po tym czasie wykonawca może odstąpić od umowy, w poniedziałek minie tydzień, a instalacja nie została przez nas jeszcze opłacona.
anonim cytuj
21-09-2023
Czy w umowie masz zapis o płatności po podpisaniu protokołu, czy po podpisaniu bezusterkowego protokołu?
Generalnie wpisz w protokół usterki polegające na uszkodzeniu poszycia i konstrukcji dachu powodujące jego nieszczelność. Wpisz też uwagę, że płatność nastąpi po usunięciu wszelkich usterek polegającym na przywróceniu dachu, membrany, izolacji wiatro i paroszczelnej oraz wszelakich innych elementów do funkcji i stanu pierwotnego.
W umowie zapisane jest, że płatność ma nastąpić 1 dzień po wystawieniu faktury VAT.

Protokół możesz podpisać gdy zostaną naprawione wszelkie wyrządzone szkody tzn. wszystko będzie działać jak należy zarówno dach jak i instalacja. W przeciwnym przypadku wykonawca dobrowolnie nie naprawi dachu.
A czy w przypadku braku podpisania protokołu w tej sytuacji wykonawca może wypowiedzieć umowę i zdemontować panele ? Ja chcę te panele zostawić, bo z samej instalacji jestem zadowolona.

Ze względu na to, że usługa została wykonana niezgodnie z umową to skontaktuj się z firmą A. Zażądaj albo naprawy dachu przez firmę B albo obniżenia kosztów usługi.
Niestety firma A każe dogadać się z firmą B, bo to oni byli odpowiedzialni za montaż.

Masz podpisaną umowę z firmą A i wszelkie roszczenia powinnaś do nich kierować. Reklamuj usługę pisemnie i wyślij listem poleconym.
Próbowałam reklamacji ( a raczej wezwania do usunięcia szkód) drogą mailową, ale bez skutku bo firma A przekazywała to firmie B. Spróbuję wysłać pismo pocztą, ale czy w takim razie mam w dalszym ciągu odmówić podpisania protokołu? Czy sporządzić jakieś oświadczenie, że wyrażam chęć podpisania go, po usunięciu szkód. Żeby później właściciel firmy A, nie zerwał umowy, bo odmawiam odbioru instalacji.

Jutro ma przyjechać właśnie firma B i prawdopodobnie będzie domagała się podpisania protokołu i już sama nie wiem czy mogę odmówić podpisania bez konsekwencji w postaci zerwania umowy z mojej winy.
Niby dlaczego masz podpisywać protokół odbioru? Usługa została źle wykonana z winy firmy B.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Czy po podpisaniu protokołu wykonawca może odmówić naprawy szkód ?

Podpisując protokół zdawczo-odbiorczy, przyjmujesz wykonaną pracę wraz z ewentualnymi wadami. Jeżeli protokół zostanie podpisany bez zastrzeżeń, może być trudniejsze egzekwowanie naprawy szkód później. Dlatego zaleca się, aby wszelkie usterki były dokładnie opisane w protokole. Należy również zawrzeć postanowienia dotyczące terminu i sposobu ich usunięcia.

A czy w przypadku braku podpisania protokołu w tej sytuacji wykonawca może wypowiedzieć umowę i zdemontować panele ?

Jeżeli usługa została wykonana niezgodnie z umową, masz prawo odmówić podpisania protokołu do czasu usunięcia usterek. Zgodnie z art. 638 §1 kodeksu cywilnego, jeżeli przedmiot nie jest zgodny z umową, możesz żądać, aby przedmiot został doprowadzony do stanu zgodnego z umową przez naprawę. Wykonawca nie może jednostronnie zdemontować paneli bez twojej zgody, jeśli takie działanie nie zostało zastrzeżone w umowie.

Masz podpisaną umowę z firmą A i wszelkie roszczenia powinnaś do nich kierować.

Dokładnie, umowę zawarłaś z firmą A, a więc to z nią powinnaś dochodzić wszelkich roszczeń. W myśl art. 535 kodeksu cywilnego, dłużnik odpowiada za działanie lub zaniechanie swojego zastępcy tak, jak za swoje własne. Firma A nie może przerzucić odpowiedzialności na firmę B.

W umowie zapisane jest, że płatność ma nastąpić 1 dzień po wystawieniu faktury VAT.

Jeżeli usługa nie została wykonana prawidłowo, można wstrzymać płatność do czasu usunięcia usterek. Płatność może nastąpić po akceptacji protokołu zdawczo-odbiorczego, uwzględniającego wszelkie usterki i warunki ich usunięcia.

Próbowałam reklamacji ( a raczej wezwania do usunięcia szkód) drogą mailową, ale bez skutku

Doprecyzowanie reklamacji i wysłanie jej listem poleconym może być bardziej skuteczne, gdyż firma A nie będzie mogła zaprzeczyć jej otrzymaniu. Należy również zaznaczyć, jakie kroki podejmiesz, jeśli usterki nie zostaną usunięte w określonym czasie, np. zgłoszenie sprawy na drogę sądową.

Czy sporządzić jakieś oświadczenie, że wyrażam chęć podpisania go, po usunięciu szkód.

Tak, sporządzenie takiego oświadczenia może być dobrą praktyką. Oświadczenie to może zawierać warunki, na jakich jesteś gotowa podpisać protokół oraz sposób i termin usunięcia szkód.

Podsumowując, masz prawo odmówić podpisania protokołu i wstrzymać się z płatnością do czasu usunięcia wszelkich usterk. Należy precyzyjnie określić wszelkie niezgodności i szkody w protokole i oświadczeniach, oraz ewentualnie zgłosić sprawę na drogę sądową, jeśli inne środki zawiodą.
 
anonim cytuj
23-09-2023

Sugerowane Tematy

Kto dziedziczy po zmarłej żonie?
Witam moje pytanie brzmi tak, Narzeczona ma syna z poprzedniego związku, który mieszka z ojcem, my mamy dziecko razem i planujemy ślub i kredyt - zakup domu, moje pytanie brzmi, gdy ja wraz z moją partnerką potem już żoną weźmiemy kredyt i kupimy dom dla siebie, to co w przypadku gdy ona np. umrze? Będę miał z własnym dzieckiem na głowie jej byłego męża i syna, bo mu się pół domu po matce należy? Jak rozwiązać tą sytuację? W tym momencie każdy ...
Postępowanie alimentacyjne.
Ojciec dziecka ma zaległość alimentów 28 miesięcy zgłosiłam do prokuratury przestępstwo niealimentacji. W czasie postępowania ojciec zapłacił za dwa bieżące miesiące, na poczet zaległości żadnej wpłaty. W zeznaniach ojciec potwierdza ze zarabia 10 razy tyle co rata alimentów. Prokuratura dziś umorzyła postepowanie. Miał ktoś podobnie? Jakieś rady? Oczywiście będę się odwoływać....
Zniesienie alimentów.
Witam serdecznie mam zapytanie , płacę alimenty synowi na bieżąco przez komornika , syn ma 25 lat pracuje i uczy się prawdopodobnie zaocznie ,czy w tej sytuacji mogę się starać o zniesienie alimentów ,czy muszę zrobić to sądownie czy wystarczy przez komornika ( jeżeli syn sam się uda i zgłosi zaprzestanie ściągalności )?...
Czy muszę spłacać długi zmarłego brata?
Czy muszę spłacać długi zmarłego brata? Przejazd bez ważnego biletu,6 lat temu. Brat nie żyje prawie 3 lata....

Wyszukiwarka