Wypisz sobie wydatki na dziecko, zbieraj fva, złóż pozew o alimenty i weź pod uwagę swój wkład w wychowanie dziecka, wkład ojca oraz jego możliwości zarobkowe.
Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), zarówno matka, jak i ojciec mają obowiązek utrzymania dziecka, aż osiągnie ono pełnoletność, a w pewnych okolicznościach także po osiągnięciu pełnoletności (np. w trakcie kontynuowania nauki).
Co do zasady, jak podkreślił(a) Użytkownik Post 2, wysokość alimentów nie jest powiązana bezpośrednio z ilością posiadanych przez ojca firm czy jego majątkiem. Zgodnie z przepisami K.r.o., wysokość alimentów ustalana jest na podstawie konkretnych, uzasadnionych potrzeb dziecka (art. 135 § 1 K.r.o.) oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców (art. 133 § 1 K.r.o.).
Wartościowanie rzeczywistego wkładu ojca (w tym wkład finansowy) w koszty utrzymania i wychowania dziecka może być przedmiotem analizy sądu. Tutaj istotnym jest, aby zgromadzić jak najwięcej dokumentów świadczących o faktycznym stanie rzeczy – na przykład, wskazujących na koszty związane z utrzymaniem i wychowywaniem dziecka.
Jeśli chodzi o sposób ustalania alimentów, jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, decyzję podejmuje sąd rodzinny, którego wyrok uwzględnia wspomniane wyżej czynniki: potrzeby dziecka i możliwości finansowe rodziców.
Ojciec nie posiadający firm na swoje nazwisko, ale mający z nimi realne powiązania, może starać się uchylać od odpowiedzialności finansowej, ukrywając swoje prawdziwe możliwości zarobkowe. W takim przypadku, zgromadzenie odpowiednich dowodów oraz wykorzystanie dostępnych mechanizmów prawnych (np. badanie stylu życia ojca, weryfikacja faktycznej kontroli nad przedsiębiorstwami) może być kluczowe w postępowaniu sądowym.
Warto podkreślić, że bez względu na to, jakie porozumienie dotyczące alimentów zostanie zawarte między rodzicami, sąd zawsze ma obowiązek zweryfikować, czy jest ono w najlepszym interesie dziecka i czy zapewnia mu odpowiedni poziom utrzymania, zgodnie z art. 138 K.r.o.
Powyższe informacje mogą zostać wykorzystane jako punkt wyjścia w przygotowywaniu konkretnego postępowania czy strategii prawnej w omawianej sprawie alimentów.