Alimenty na dziecko.

Witam, proszę o poradę. Urodziłam parę dni dziecko, ojciec ma firmy (które nie są na niego). Jaka kwotę alimentów można uzyskać ? Ojciec chce płacić 500 zł ja się z tym nie zgadzam gdyż koszty są dużo większe chociażby ze względu na to ze 90% mojego wynagrodzenia teraz pójdzie na opłatę mieszkania.
anonim cytuj
03-10-2023
Wysokość alimentów nie zależy od ilości posiadanych firm tylko od uzasadnionych potrzeb dziecka, możliwości zarobkowych ojca oraz jego wkładu w wychowanie. To Pani musi oszacować koszty.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Wypisz sobie wydatki na dziecko, zbieraj fva, złóż pozew o alimenty i weź pod uwagę swój wkład w wychowanie dziecka, wkład ojca oraz jego możliwości zarobkowe.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), zarówno matka, jak i ojciec mają obowiązek utrzymania dziecka, aż osiągnie ono pełnoletność, a w pewnych okolicznościach także po osiągnięciu pełnoletności (np. w trakcie kontynuowania nauki).

Co do zasady, jak podkreślił(a) Użytkownik Post 2, wysokość alimentów nie jest powiązana bezpośrednio z ilością posiadanych przez ojca firm czy jego majątkiem. Zgodnie z przepisami K.r.o., wysokość alimentów ustalana jest na podstawie konkretnych, uzasadnionych potrzeb dziecka (art. 135 § 1 K.r.o.) oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców (art. 133 § 1 K.r.o.).

Wartościowanie rzeczywistego wkładu ojca (w tym wkład finansowy) w koszty utrzymania i wychowania dziecka może być przedmiotem analizy sądu. Tutaj istotnym jest, aby zgromadzić jak najwięcej dokumentów świadczących o faktycznym stanie rzeczy – na przykład, wskazujących na koszty związane z utrzymaniem i wychowywaniem dziecka.

Jeśli chodzi o sposób ustalania alimentów, jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, decyzję podejmuje sąd rodzinny, którego wyrok uwzględnia wspomniane wyżej czynniki: potrzeby dziecka i możliwości finansowe rodziców.

Ojciec nie posiadający firm na swoje nazwisko, ale mający z nimi realne powiązania, może starać się uchylać od odpowiedzialności finansowej, ukrywając swoje prawdziwe możliwości zarobkowe. W takim przypadku, zgromadzenie odpowiednich dowodów oraz wykorzystanie dostępnych mechanizmów prawnych (np. badanie stylu życia ojca, weryfikacja faktycznej kontroli nad przedsiębiorstwami) może być kluczowe w postępowaniu sądowym.

Warto podkreślić, że bez względu na to, jakie porozumienie dotyczące alimentów zostanie zawarte między rodzicami, sąd zawsze ma obowiązek zweryfikować, czy jest ono w najlepszym interesie dziecka i czy zapewnia mu odpowiedni poziom utrzymania, zgodnie z art. 138 K.r.o.

Powyższe informacje mogą zostać wykorzystane jako punkt wyjścia w przygotowywaniu konkretnego postępowania czy strategii prawnej w omawianej sprawie alimentów.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Dom jednorodzinny i mieszkanie które też ogrzewam. Czy przysługuje mi dodatek osłonowy?
Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć, czy przysługuje mi dodatek osłonowy. Mieszkam w domu jednorodzinnym razem z mężem, ale mam jeszcze mieszkanie które też ogrzewam. Mieszkanie jest moje, a nie wspólne z mężem....
Kolizja w czasie pracy samochodem służbowym.
Witam, Mam taka sytuację. Byłam zatrudniona w pewnej firmie jako magazynier, sprzedawca ale w rzeczywistości pracowałam jako kierowca (badania miałam zrobione). Przywiozłam towar pod sklep, miejsce przy drzwiach ma znak zakazu parkowania ale właściciel terenu jak stajemy na kilka minut z towarem nie czepia się. Przyjechałam, wyładowałam towar, popatrzyłam w lusterka było pusto (bo za mną też jest zakaz parkowania), odpaliłam silnik, zapaliłam św...
przedawnienie pożyczki
Witam czy pożyczka z prowidenta z 2008 r z wyrokiem sądu z tego roku ulega przedawnieniu...
Wypłata na L4
Witam piszę w sprawie wypłaty na L4 Od 31 grudnia jestem na L4 ze względu na zagrożona ciążę pierwsze l4 od 31grudnia do 20 stycznia i od 20 przedłużone do 17 lutego . Umowa na pół etatu czyli 1070 zł na rękę , a dostałam wypłatę 740 zł .. kierowniczka nie potrafi mi tego wylumaczyc .. a z tego co się zorientowałam to L4 jest 100 procent płatne , co mam zrobić w takiej sytuacji?...

Wyszukiwarka