Ślub z nieletnią

Mam 26 lat dziewczyna jeszcze 17 lat. 18-nastkę kończy dopiero 15 lipca, matka dziewczyny nie zgadza się na ślub w sądzie co mamy robić bym miał nad nią opiekę, mamy wspólnego syna co, do którego mam pełne prawa rodzicielskie, zależy mi na tym bym miał nad nią opiekę, gdyż do urodzin siedzi w Placówce Opiekuńczo Wychowawczej.
anonim cytuj
22-02-2023
Sądy nie udzielają ślubów. Masz na myśli raczej zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez kobietę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych. Takiego zezwolenia udziela sąd na wniosek zainteresowanej kobiety (art. 561 par. 1 kpc). Jednak rzeczywiście co do zasady osoba nieposiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych nie ma zdolności procesowej (art. 65 par. 1), w związku z czym może podejmować czynności procesowe tylko przez swojego przedstawiciela ustawowego (art. 66). Jednak może ona podejmować czynności procesowe w sprawach wynikających z czynności prawnych, których może dokonywać samodzielnie (art. 65 par. 2). W związku z tym powstaje kwestia, jak rozumieć zakres tych spraw. Nie mam co do tego pewności. Masz potwierdzenie ze strony sądu, że tego wniosku nie może złożyć samodzielnie potencjalna małżonka?
 
anonim cytuj
22-02-2023
Sąd nam nie udzielił.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Czyli sprawa o zezwolenie już była i sąd rozstrzygnął ją negatywnie?
 
anonim cytuj
22-02-2023
Tak dokładnie.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Postanowienie jest prawomocne?
 
anonim cytuj
22-02-2023
Tak, wyrokiem drugiej instancji, że nie.
 
anonim cytuj
22-02-2023
To koniec sprawy. Trzeba czekać do osiemnastki.
 
anonim cytuj
22-02-2023
A opieka nad nią przez mnie lub ktoś z mojej rodziny?
 
anonim cytuj
22-02-2023
Nie widzę podstaw do przyznania opieki, gdy znajduje się ona jeszcze pod normalnie sprawowaną władzą rodzicielską.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Władza rodzicielska jest ograniczona.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Obojga rodziców?
 
anonim cytuj
22-02-2023
Tak.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Samo ograniczenie władzy rodzicielskiej nie jest jeszcze powodem do przyznania opieki nad dzieckiem komuś innemu. Ale skoro mówisz, że dziewczyna ma trafić do placówki opiekuńczo wychowawczej, to przypuszczalnie ktoś może zostać jej opiekunem. W pierwszej kolejności będzie to rodzina, dalej mógłbyś być również Ty. Jeśli jej opiekunem miałby zostać ktoś z tej placówki opiekuńczo wychowawczej, to już równie dobrze możesz zgłosić się Ty i zobaczysz, co zrobi sąd.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Skoro w ciąży dają, to jak jest dziecko to nie powinno być większego problemu. Dziecko musi mieć tez matkę.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Tylko ze KRiO jest zapis że kobieta może mieć 16 lat i brać ślub po uprzedniej zgodzie sądu. Tylko że musi być w ciąży lub już mieć dziecko.
 
anonim cytuj
22-02-2023
W krio jest zapis o ciąży?
 
anonim cytuj
22-02-2023
art 10. Wiek wymagany do zawarcia małżeństwa
§ 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.
I to dobro jest tłumaczone tak:
Wnioskodawczyni musi krótko opisać sytuację: czy ona i jej partner uczą się, czy pracują, czy zamieszkują razem, z czego się utrzymują. Trzeba też podać powód starań o zezwolenie na zawarcie małżeństwa. Nie musi to być ciąża czy urodzenie się dziecka, choć w ogromnej większości przypadków sądowe zezwolenie na małżeństwo wydawane jest właśnie z tych powodów. Ważnym powodem może być także długotrwały związek faktyczny (pożycie) z partnerem, czyli duże prawdopodobieństwo, że kobieta zajdzie z nim w ciążę. Sąd może przychylić się do wniosku także wtedy, gdy stwierdzi trudną sytuację rodzinną małoletniej, a jednocześnie silny związek emocjonalny z partnerem czy też niebezpieczeństwo śmierci jednego z partnerów.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Jest problem, żeby sąd udzielił zgody na ślub, gdyż nie zgadza się na to jej matka, ma domniemania, że my się możemy rozstać i fakt, że wprowadziła sąd w błąd, że moja dziewczyna ma nadal orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim (jednakże sprawdzone jest w PCPR, że orzeczenie jest nieaktualne od połowy 2019 roku) i sąd kieruje się "dobrem" dziewczyny. My nie możemy wyciągnąć dokumentu z PCPR, bo ja według przepisów jestem dla niej obcy, dziewczyna nie ma 18, matce na tym nie zależy i mówi, że mamy przeczekać do jej 18-nastki, czyli do 15 lipca, a jest nam ciężko, bo jednak synek rośnie i potrzebuje obojga rodziców, nie zrozumiałe jest dla mnie, dlaczego samo domniemanie jest podstawą do wydania orzeczenia.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Orzeczenia o niepełnosprawności intelektualnej, nawet jeśli straciło ważność to dla sądu jest istotna informacja. Samo ustanie terminu ważności orzeczenia nie oznacza, że przyczyna jego wydania ustała. W przypadku niepełnosprawności intelektualnej jednego z rodziców, bardzo często wgląd w sytuację rodzinną dziecka jest wnikliwszy, jeżeli z jakiegoś powodu taki wgląd nastąpił.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Ale jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności nie było przedłużone, poprzedzone badaniami i decyzją SKO oraz WSA, to nadal jest istotne?
 
anonim cytuj
22-02-2023
Czy może Pan doprecyzować?
Od orzeczenia od niepełnosprawności złożono odwołanie do Wojewódzkiego zespołu ds.orzekania o niepełnosprawności, zaś następnie odwołano się do sądu?
 
anonim cytuj
22-02-2023
Tak jak Pani pisze, gdzie nastąpiło odrzucenie odwołania teściowej od decyzji lekarza, który uznał, że moja dziewczyna jest zdrowa. Teściowej pasuje to, że tak jest, i że dziewczyna moja jest w placówce.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Jeżeli lekarz orzecznik zespołu powiatowego/ miejskiego uznał, że nie ma powodu zaliczenia danej osoby do osób z niepełnosprawnością - to TAK, taka osoba nie legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Jeśli natomiast odwołanie dotyczyło nie tego, że dana osoba "nie została uznana za osobę z niepełnosprawnością", tylko uznana za osobę z niepełnosprawnością - ale nie przyznano, któregoś z punktów w tym orzeczeniu, to odwołanie dotyczyło najprawdopodobniej tego.
Najczęściej przyczyną odwołań od orzeczeń o niepełnosprawności wydanych przez zespół powiatowy/miejski, jest brak punktu 7. Przy punkcie 7 i 8 określonym na TAK lub WYMAGA jest możliwość uzyskania świadczenia dla opiekuna osoby z niepełnosprawnością.
Bez wglądu w samo orzeczenie/ odwołanie, możemy tylko snuć przypuszczenia.
 
anonim cytuj
22-02-2023

Sugerowane Tematy

Wyrok prawomocny a upadłość dłużnika.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą zatrudniając kilka osób. Byłem podwykonawcą spółki z o.o. która to nie zapłaciła mi ok. 100 tys. zł. Doszły koszty prawnika i opłata sądowa, ale sprawę wygrałem. Wyrok jest prawomocny z klauzulą wykonalności, ale dłużnik nie płaci. Dłużnik zgłosił upadłość zmienił KRS i ma się świetnie wygrywając kolejne przetargi. Wierzycieli jest długa u syndyka kolejka: ZUSy, leasingi, i oszukane firmy. Mój p...
Pełnomocnictwo notarialne w sądzie.
Witam, mam pełnomocnictwo notarialne od swojej mamy, w którym zapisane jest w jednym z punktów że: "Nadto pełnomocnik upoważniony jest do reprezentowania mocodawcy przed wszelki władzami, urzędami administracji państwowej w tym urzędem skarbowym, sądami, bankami w jakimkolwiek charakterze, do składania wszelkich pism, wniosków i oświadczań oraz czynienia wszystkiego co przy realizacji niniejszego pełnomocnictwa okaże się konieczne, a także...
Nieuzasadniony wpis w KW.
Na mojej współwłasnej nieruchomości za zaległości dokonał wpisu wierzyciel. Zaległość została uregulowana w lutym ubiegłego roku, w marcu złożyłem wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki przymusowej, załączyłem zgodę wierzyciela, upłynął sobie prawie jeden rok, w marcu bieżącego roku sąd oddalił mój wniosek o wykreślenie hipoteki przymusowej ponieważ wierzyciel błędnie wpisał na zgodzie kwotę zaległości. Do dnia dzisiejszego hipoteka przymusowa ...
Zdarzenie na drodze.
Jadąc nocą wjechałam w leżący na środku jezdni bieżnik opony od tira. W miejscu nieoświetlonym i dość ruchliwym. Mam uszkodzoną chłodnicę i zderzak przedni. Pytanie jest czy mogę liczyć na odszkodowanie od zarządu dróg? Gdzie mam zgłosić takie zdarzenie?...

Wyszukiwarka