Nieważny dowód osobisty

Dobry wieczór Państwu.
Mam pytanie
Kolega dziś mi powiedział,że od 3 lat ma nieważny dowód osobisty!
Chce teraz iść złożyć wniosek o nowy dowodem ,ale się boi ,że dostanie karę.
Z tego co wiem co jest kara 5tys. Lub więzienie ,ale on nie korzystał z tego dowodu z powodu depresji. Będzie mu coś grozić ?
anonim cytuj
11-10-2021
Nie ma żadnych kar
 
anonim cytuj
11-10-2021
Po pierwsze nie ma kar.
Po drugie dowód może wyrobić w dowolnym usc w polsce(nie ma rejonizacji) i po trzecie-jest to bezpłatne, jedyny koszt to fotograf.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Zorientowałem się się że od 3 dni mam nieważny dowód ,okres ważności miną co teraz będzie kara? Jak pójdę wyrobić nowy?
 
anonim cytuj
05-03-2022
W przypadku posiadania nieważnego dowodu osobistego, istotne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do właściwego urzędu stanu cywilnego, aby złożyć wniosek o nowy dowód. W polskim prawie nie ma przewidzianej kary pieniężnej ani pozbawienia wolności za posiadanie nieważnego dowodu osobistego, chyba że dowód był używany w sposób niezgodny z prawem, np. do popełnienia przestępstwa.

Poniżej przedstawiam kilka istotnych informacji dotyczących wyrobienia nowego dowodu osobistego:

Proces jest zazwyczaj bezpłatny (z wyjątkiem kosztów związanych z wykonaniem zdjęcia do dowodu).

Nie ma rejonizacji urzędów, co oznacza, że wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce.

Zgłoszenie się do urzędu ze względu na posiadanie nieważnego dowodu osobistego nie powinno spowodować nałożenia kary na wnioskodawcę, chyba że dowód był używany do popełnienia przestępstwa.

Proces wydania nowego dowodu osobistego może zająć kilka tygodni. Po złożeniu wniosku, ważne jest, aby śledzić status jego realizacji i odebrać nowy dowód w wyznaczonym terminie.

Podsumowując, nie ma powodów do obaw co do ewentualnych kar związanych z posiadaniem nieważnego dowodu osobistego. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej zgłosić się do urzędu stanu cywilnego, aby złożyć wniosek o nowy dowód i przestrzegać wszelkich procedur związanych z tym procesem.
 
anonim cytuj
30-04-2023
Obowiązek posiadania ważnego dowodu osobistego: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2018 r. poz. 532), obywatel polski, który ukończył 18 lat, ma obowiązek posiadać ważny dowód osobisty. Nieważny dowód osobisty nie spełnia swojej funkcji, dlatego warto jak najszybciej złożyć wniosek o nowy.

Ograniczenia związane z nieważnym dowodem osobistym: Posiadanie nieważnego dowodu może utrudnić korzystanie z usług, które wymagają potwierdzenia tożsamości, takich jak zawieranie umów, korzystanie z usług bankowych, czy dokonywanie rejestracji w urzędach i innych instytucjach. Warto być świadomym tych ograniczeń i jak najszybciej załatwić formalności związane z wyrobieniem nowego dowodu.

Zgubienie dowodu osobistego: Jeśli nieważny dowód osobisty zostanie zgubiony, warto zgłosić tę sytuację na policję, aby uniknąć możliwych konsekwencji związanych z wykorzystaniem dowodu przez osoby nieuprawnione. Następnie należy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego w urzędzie stanu cywilnego.

Okresowe kontrole dowodów osobistych: Warto regularnie sprawdzać ważność swojego dowodu osobistego i innych dokumentów tożsamości, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z posiadaniem nieważnych dokumentów.

Wymiana dowodu osobistego przed upływem okresu ważności: W niektórych przypadkach, np. gdy dowód osobisty jest uszkodzony lub jego dane są nieaktualne, może być konieczne złożenie wniosku o nowy dowód przed upływem okresu jego ważności. W takich sytuacjach warto również zgłosić się do urzędu stanu cywilnego i postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wymiany dowodu osobistego.
 
anonim cytuj
30-04-2023
Mam pytanie

Kolega dziś mi powiedział,że od 3 lat ma nieważny dowód osobisty!


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, obywatel polski, który ukończył 18 lat, ma obowiązek posiadać ważny dowód osobisty. Jednakże, polskie prawo nie przewiduje kar za sam fakt posiadania nieważnego dowodu osobistego, o ile nie był on używany w sposób niezgodny z prawem, np. do popełnienia przestępstwa. Jeżeli Twój kolega nie korzystał z nieważnego dowodu w sposób niezgodny z prawem, nie powinien obawiać się kary.

Zorientowałem się się że od 3 dni mam nieważny dowód ,okres ważności miną co teraz będzie kara? Jak pójdę wyrobić nowy?


Jeśli Twój dowód stracił ważność 3 dni temu, nie musisz obawiać się kary. Istotne jest, abyś jak najszybciej zgłosił się do właściwego urzędu stanu cywilnego, aby złożyć wniosek o nowy dowód. Proces jest zazwyczaj bezpłatny, z wyjątkiem kosztów związanych z wykonaniem zdjęcia do dowodu. Możesz to zrobić w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce, gdyż nie ma rejonizacji urzędów.

W przypadku posiadania nieważnego dowodu osobistego, istotne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do właściwego urzędu stanu cywilnego, aby złożyć wniosek o nowy dowód.


Zgadza się, zgłoszenie się do urzędu ze względu na posiadanie nieważnego dowodu osobistego nie powinno spowodować nałożenia kary na wnioskodawcę, chyba że dowód był używany do popełnienia przestępstwa. Jeżeli zgubisz swój dowód, niezależnie od tego czy jest ważny czy nieważny, warto zgłosić tę sytuację na policję, aby uniknąć możliwych konsekwencji związanych z wykorzystaniem dowodu przez osoby nieuprawnione.

Warto również regularnie sprawdzać ważność swojego dowodu oraz innych dokumentów tożsamości, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z posiadaniem nieważnych dokumentów. W przypadku, gdy dowód jest uszkodzony lub jego dane są nieaktualne, można zgłosić się do urzędu przed upływem okresu ważności, aby złożyć wniosek o nowy dowód.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Sąsiad chce podłączyć się do mojego odpływu, który jest w ścianie nośnej
Witam serdecznie. Jestem najemca mieszkania w którym sama przeprowadzałam gruntowne remonty. Sąsiad który wynajął mieszkanie za ścianą chce abym pozwoliła mu przekłuć się przez ścianę nośną do mojej łazienki w celu podłączenia się do mojego odpływu. Na tą chwilę sąsiad na odpływ ale chce zwiększyć średnicę rury i przenieść go w inne miejsce. Do odpływu chce podłączyć WC i prysznic. Mam obawy ze skutkowało by to zapychaniem się rury lub wybiciem d...
chorobliwie zazdrosny mąż/monitoring
Witam, narzeczony zamontował monitoring w domu (salon, kuchnia, przedpokój) bez mojej zgody jestem praktycznie cały czas obserwowana, tłumaczy się tym że za mną tęskni jak go nie ma (pracuje jako kierowca od pon do pt w delegacjach)oraz że chce mieć pewność że z nikim się nie spotykam w tym czasie. Jest chorobliwie zazdrosny, co weekend sprawdza mój telefon czy z kimś pisałam. Gdy dzwoni a ja nie odbiore telefonu lub nr jest zajęty robi mi awantu...
Ustalenie kontaktów dziadków z dzieckiem
Rok temu zmarł ojciec dziecka. Przez ten czas nie blokowałam ani nie utrudniałam kontaktów rodziców męża z synem. Byłam wyrozumiała przez ten czas, mając na uwadze sytuację, w której się znaleźliśmy. Natomiast Zaczynają pojawiać się zgrzyty jeśli chodzi o spotkania, wymuszanie kilkudniowych nocowań, na co ja się nie chce zgodzić, ciągły płacz dziadków przy dziecku co nie poprawia zupełnie sytuacji. Po kilku ostatnich spotkaniach dziecko jest zden...
Samobójstwo fotografa, jak odzyskać pamiątki ślubne?
Proszę o poradę. Sprawa jest dosyć trudna, ponieważ dotyczy kwestii śmierci. Koleżanka skorzystała z usług fotografa, uprzednio płacąc za usługę wykonania zdjęć ŚLUBNYCH, niestety kilka dni po zdjęciach osoba popełniła samobójstwo. Nie bardzo wiemy co mamy w takiej sytuacji zrobić, czy jest szansa odzyskania jakkolwiek tych udokumentowanych wspomnień bądź chociaż pieniędzy? Jak to wygląda w kwestii prawnej?...

Wyszukiwarka