Z jakiej sytuacji? Tu nie ma żadnej sytuacji - otrzymał przedsiębiorca zezwolenie (to nie jest koncesja!!) na handel alkoholem, zgadza się z ta decyzją i podlega ona wykonaniu przed upływem terminu na wniesienie odwołania, bo jest zgodna z jego żądaniem. KPA nie stawia żadnego dodatkowego warunku, w formie jakiegoś oświadczenia do organu. Podlega wykonaniu i już.
Problem by był gdyby zaczął sprzedaż alkoholu przed dniem 1 stycznia 2016 - odpowiedzialność karna
Zgodnie z art. 61 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (K.p.a.), decyzja administracyjna, nawet jeśli nie jest jeszcze ostateczna, podlega wykonaniu, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. W omawianym przypadku przedsiębiorca otrzymał zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, które wskazuje jako datę rozpoczęcia ważności 1 stycznia 2016 roku.
Jeżeli chodzi o kwestię uprawomocnienia się decyzji, zgodnie z art. 61 § 3 K.p.a., przedsiębiorca może zwrócić się do organu, który wydał zezwolenie, z żądaniem natychmiastowego wykonania decyzji (na podstawie art. 108 § 1 K.p.a.), nawet przed upływem terminu na wniesienie odwołania. W takim przypadku, zgodnie z art. 130 § 4 K.p.a., przedsiębiorca powinien złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, co sprawia, że decyzja staje się natychmiast wykonalna.
Jeżeli zezwolenie wyraźnie stanowi, że jego obowiązywanie zaczyna się od nowego roku, to rozpoczęcie sprzedaży alkoholu przed tą datą mogłoby naruszać przepisy i wiązać się z odpowiedzialnością karną na podstawie art. 56 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.