Czy synowa dziedziczy w przypadku śmierci męża?

Jakiś czas temu zmarł mój dziadek. Pół roku później zmarł jego syn, a mój wujek. Sprawa spadkowa nie była przeprowadzona. Czy żona wujka dziedziczy po dziadku część mieszkania należną wujkowi, jako, ze zmarł on po dziadku, czy całą jego część dziedziczą tylko jego dzieci?
anonim cytuj
03-11-2023
Skoro wujek zmarł po swoim ojcu to zdążył po nim odziedziczyć (nawet jeśli nie było sprawy spadkowej). Po wujku dziedziczy jego żona i dzieci (w częściach równych ale zona nie mniej niż 1/4). Do masy spadkowej po wujku wchodzi również to, co zdążył on odziedziczyć po swoim ojcu (Twoim dziadku).
 
anonim cytuj
03-11-2023
No ja właśnie tak twierdzę, a wszyscy dookoła (łącznie z notariuszem) mi wmawiają, że ciocia się nie włącza do tego.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Trudno mi uwierzyć żeby notariusz nie znał tak podstawowych przepisów prawa spadkowego.
Czy na pewno sytuacja wygląda tak, jak ja przedstawiłeś? Może zachodzi dziedziczenie testamentowe, a nie ustawowe?
W przypadku dziedziczenia ustawowego pominięcie żony wujka przy spadku po dziadku mogłoby nastąpić tylko wówczas gdyby wujek nie dożył otwarcia spadku po swoim ojcu (art. 931 par. 2 KC).
Podkreślam - liczy się data otwarcia spadku, którą przy dziedziczeniu ustawowym jest data zgony spadkodawcy. Nie ma tu znaczenia fakt, że wujek nie zdążył przeprowadzić sprawy spadkowej po swoim ojcu.
 
anonim cytuj
03-11-2023
No bardziej sekretarka niż sam notariusz, ale zawsze to pracownik kancelarii. Co nieco powinna wiedzieć. Ale jak powiedziała "żona to nie rodzina". Reszta się zgadza.
 
anonim cytuj
03-11-2023
A mi się wydaje, że doszło tu do nieporozumienia i pewnych skrótów myślowych.
Czy wskazana ciocia jest spadkobiercą dziadka? Oczywiście nie, spadkobiercą będzie jej mąż, gdyż żył on w chwili śmierci ojca. Ona natomiast jest spadkobiercą męża.
Finalnie tak, przypadnie jej udział w mieszkaniu, ale nie jako spadkobierczyni dziadka, tylko spadkobierczyni męża, który nabył spadek po dziadku.
Zatem jeżeli w kancelarii ktoś zapytał "czy ciocia będzie dziedziczyć po dziadku?" odpowiedź brzmi nie, bo "żona (syna) to nie rodzina". Natomiast dziedziczyć po nim będzie syn. A ciocia dopiero po synu.
Zatem, żeby stwierdzić prawo cioci do udziału w mieszkaniu należy sporządzić dwa akty poświadczenia dziedziczenia:
1. pierwszy po dziadku - gdzie jako spadkobierca będzie wskazany syn-mąż cioci;
2. drugi po synu-mężu cioci, gdzie jako spadkobierczyni będzie wskazana ona.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna od rodziców do majątku osobistego. Czy powinna być przez notariusza?
Mam pytanie dotyczące darowizny od rodziców do majątku osobistego. Czy powinna być przez notariusza? Czy wystarczy jak przelew ze wspólnego konta rodziców będzie zatytułowany: "darowizna od rodziców dla córki do majątku osobistego" Czy w takim brzmieniu wystarczy aby mąż nie miał nic do tego w razie ewentualnego rozwodu? Rozumiem też, że wtedy ja zgłaszam w US darowiznę. Nie rozumiem różnicy pomiędzy zwykłym przelewem, a darowaniem u...
Badania okresowe.
Jestem zatrudniona na umowę o pracę u ajenta stacji benzynowej. Obecnie musiałam przedłużyć książeczkę zdrowia co wiązało się z kosztem 70 zł na które wzięłam fakturę. Po dostarczeniu faktury okazało się, że pracodawcą nie zwraca kosztów z czym po raz pierwszy spotkałam się w ciągu mojej wieloletniej pracy w handlu. Czy faktycznie może być tak że to pracownik pokrywa koszty związane z wykonywaniem pracy?...
Podział majątku po ślubie.
Po 13 latach wzięliśmy ślub w międzyczasie mąż kupił 3 mieszkania na kredyt (spłaca do dziś) Nie mamy rozdzielności. Czy w przypadku rozwodu będzie podział majątku? Mąż twierdzi, że tak. Jak to jest od strony prawnej?...
Ile zabiera komornik z umowy zlecenia?
Ile zabiera komornik z umowy zlecenia?...

Wyszukiwarka