Czy synowa dziedziczy w przypadku śmierci męża?

Jakiś czas temu zmarł mój dziadek. Pół roku później zmarł jego syn, a mój wujek. Sprawa spadkowa nie była przeprowadzona. Czy żona wujka dziedziczy po dziadku część mieszkania należną wujkowi, jako, ze zmarł on po dziadku, czy całą jego część dziedziczą tylko jego dzieci?
anonim cytuj
03-11-2023
Skoro wujek zmarł po swoim ojcu to zdążył po nim odziedziczyć (nawet jeśli nie było sprawy spadkowej). Po wujku dziedziczy jego żona i dzieci (w częściach równych ale zona nie mniej niż 1/4). Do masy spadkowej po wujku wchodzi również to, co zdążył on odziedziczyć po swoim ojcu (Twoim dziadku).
 
anonim cytuj
03-11-2023
No ja właśnie tak twierdzę, a wszyscy dookoła (łącznie z notariuszem) mi wmawiają, że ciocia się nie włącza do tego.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Trudno mi uwierzyć żeby notariusz nie znał tak podstawowych przepisów prawa spadkowego.
Czy na pewno sytuacja wygląda tak, jak ja przedstawiłeś? Może zachodzi dziedziczenie testamentowe, a nie ustawowe?
W przypadku dziedziczenia ustawowego pominięcie żony wujka przy spadku po dziadku mogłoby nastąpić tylko wówczas gdyby wujek nie dożył otwarcia spadku po swoim ojcu (art. 931 par. 2 KC).
Podkreślam - liczy się data otwarcia spadku, którą przy dziedziczeniu ustawowym jest data zgony spadkodawcy. Nie ma tu znaczenia fakt, że wujek nie zdążył przeprowadzić sprawy spadkowej po swoim ojcu.
 
anonim cytuj
03-11-2023
No bardziej sekretarka niż sam notariusz, ale zawsze to pracownik kancelarii. Co nieco powinna wiedzieć. Ale jak powiedziała "żona to nie rodzina". Reszta się zgadza.
 
anonim cytuj
03-11-2023
A mi się wydaje, że doszło tu do nieporozumienia i pewnych skrótów myślowych.
Czy wskazana ciocia jest spadkobiercą dziadka? Oczywiście nie, spadkobiercą będzie jej mąż, gdyż żył on w chwili śmierci ojca. Ona natomiast jest spadkobiercą męża.
Finalnie tak, przypadnie jej udział w mieszkaniu, ale nie jako spadkobierczyni dziadka, tylko spadkobierczyni męża, który nabył spadek po dziadku.
Zatem jeżeli w kancelarii ktoś zapytał "czy ciocia będzie dziedziczyć po dziadku?" odpowiedź brzmi nie, bo "żona (syna) to nie rodzina". Natomiast dziedziczyć po nim będzie syn. A ciocia dopiero po synu.
Zatem, żeby stwierdzić prawo cioci do udziału w mieszkaniu należy sporządzić dwa akty poświadczenia dziedziczenia:
1. pierwszy po dziadku - gdzie jako spadkobierca będzie wskazany syn-mąż cioci;
2. drugi po synu-mężu cioci, gdzie jako spadkobierczyni będzie wskazana ona.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Zniszczenie mienia.
Witam, mam problem z facetem, który zniszczył mi ogrodzenie ciągnikiem rolniczym. Niby chce mi zwrócić pieniądze, ale stawia mi warunek żeby mu oddać uszkodzone przęsła ( to jest moje mienie więc nie bardzo mi się to uśmiecha mimo, że to jest uszkodzone), a pieniądze to zadośćuczynienie za wyrządzone straty. Czy on w tym przypadku może żądać zwrotu starych przęseł?...
Zdarzenie na drodze.
Jadąc nocą wjechałam w leżący na środku jezdni bieżnik opony od tira. W miejscu nieoświetlonym i dość ruchliwym. Mam uszkodzoną chłodnicę i zderzak przedni. Pytanie jest czy mogę liczyć na odszkodowanie od zarządu dróg? Gdzie mam zgłosić takie zdarzenie?...
czy można przestać płacić alimenty?
Mój partner spłaca zaległości i ponoć olbrzymie odsetki do komornika. Czy może przestać płacić alimenty na 24 i 26 letnie dzieci , tak poprostu czy trzeba jakoś to załatwiać....
Zaprzestanie pracy dzień po zakończeniu umowy.
Mam taki problem z moim pracodawcą. W przyszły poniedziałek potrzebuje koniecznie wolne. Problem w tym, że pracodawca nie chce się na to zgodzić. Moja umowa zakończyła się z dniem wczorajszym i zastanawiam się czy stanie się coś jeżeli np. jutro nie stawie się w pracy mimo to, że mam rozpisany grafik na cały miesiąc? Od razu mówię też, że o zakończeniu współpracy myślę od dłuższego czasu głównie przez brak wyrozumienia pracodawcy w co do studiów....

Wyszukiwarka