Jakiś czas temu zmarł mój dziadek. Pół roku później zmarł jego syn, a mój wujek. Sprawa spadkowa nie była przeprowadzona. Czy żona wujka dziedziczy po dziadku część mieszkania należną wujkowi, jako, ze zmarł on po dziadku, czy całą jego część dziedziczą tylko jego dzieci?
Skoro wujek zmarł po swoim ojcu to zdążył po nim odziedziczyć (nawet jeśli nie było sprawy spadkowej). Po wujku dziedziczy jego żona i dzieci (w częściach równych ale zona nie mniej niż 1/4). Do masy spadkowej po wujku wchodzi również to, co zdążył on odziedziczyć po swoim ojcu (Twoim dziadku).
anonim cytuj
03-11-2023
No ja właśnie tak twierdzę, a wszyscy dookoła (łącznie z notariuszem) mi wmawiają, że ciocia się nie włącza do tego.
anonim cytuj
03-11-2023
Trudno mi uwierzyć żeby notariusz nie znał tak podstawowych przepisów prawa spadkowego.
Czy na pewno sytuacja wygląda tak, jak ja przedstawiłeś? Może zachodzi dziedziczenie testamentowe, a nie ustawowe?
W przypadku dziedziczenia ustawowego pominięcie żony wujka przy spadku po dziadku mogłoby nastąpić tylko wówczas gdyby wujek nie dożył otwarcia spadku po swoim ojcu (art. 931 par. 2 KC).
Podkreślam - liczy się data otwarcia spadku, którą przy dziedziczeniu ustawowym jest data zgony spadkodawcy. Nie ma tu znaczenia fakt, że wujek nie zdążył przeprowadzić sprawy spadkowej po swoim ojcu.
anonim cytuj
03-11-2023
No bardziej sekretarka niż sam notariusz, ale zawsze to pracownik kancelarii. Co nieco powinna wiedzieć. Ale jak powiedziała "żona to nie rodzina". Reszta się zgadza.
anonim cytuj
03-11-2023
A mi się wydaje, że doszło tu do nieporozumienia i pewnych skrótów myślowych.
Czy wskazana ciocia jest spadkobiercą dziadka? Oczywiście nie, spadkobiercą będzie jej mąż, gdyż żył on w chwili śmierci ojca. Ona natomiast jest spadkobiercą męża.
Finalnie tak, przypadnie jej udział w mieszkaniu, ale nie jako spadkobierczyni dziadka, tylko spadkobierczyni męża, który nabył spadek po dziadku.
Zatem jeżeli w kancelarii ktoś zapytał "czy ciocia będzie dziedziczyć po dziadku?" odpowiedź brzmi nie, bo "żona (syna) to nie rodzina". Natomiast dziedziczyć po nim będzie syn. A ciocia dopiero po synu.
Zatem, żeby stwierdzić prawo cioci do udziału w mieszkaniu należy sporządzić dwa akty poświadczenia dziedziczenia:
1. pierwszy po dziadku - gdzie jako spadkobierca będzie wskazany syn-mąż cioci;
2. drugi po synu-mężu cioci, gdzie jako spadkobierczyni będzie wskazana ona.
Witam, jeśli jestem po ślubie i rodzice chcą mi zrobić darowiznę za którą kupimy działkę i postawimy dom a mąż za swoje go wykończy ,czy w razie rozwodu z mężem ona ma jakieś prawa do tej darowizny (darowizna zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego)?
Dziękuję za odpowiedzi .
PS. Nie planuję rozwodu ale życie pisze różne scenariusze....
Od lutego do maja byłam na L4 (ciąża mnogą). 14 maja urodziłam więc od tego czasu jestem na macierzyńskim.
W trakcie mojego L4 moja firma zgłosiła się do tarczy antykryzysowej, której pomoc można było dostać pod warunkiem że wszystkim pracownikom obniży się etaty do 3/4. Moja firma tak zrobiła. Problem polega na tym że od maja będąc na macierzyńskim zostały mi obliczone pieniążki od podstawy wynagrodzenia 3/4 etatu a nie pełnego.. od lipca prac...
Witam.
Jeśli żona przed ślubem otrzymała od rodziny darowiznę pieniężna w kwocie wolnej od podatku bez zgłoszenia np. 6 lat temu. Potem wyszła za mąż to czy może te pieniądze przeznaczyć na budowę domu? Pozwolenie na budowę na 2 osoby i działka kupiona również na 2 osoby....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: