Przejęcie zakładu pracy, niższe wynagrodzenie.

Witam,
Bardzo bym prosił o szybką poradę w zakresie prawa pracy.
Zakład pracy tworzył razem z innymi spółkami grupę. Następnie ta grupa została podzielona i sprzedana do innych firm.
Okazało się, że nowy inwestor/właściciel (nie pracodawca, gdyż nie było podpisywanych nowych umów z firmą, która przejęła spółkę) postanowiła przejąć kilku pracowników. Jednak zaoferowano tym pracownikom mniejszą podstawę wynagrodzenia brutto niż mieli dotychczas i między słowami dodając, że wynagrodzenie osiągnie te minimum z pierwszej firmy po osiągnięciu celów sprzedażowych (oczywiście w formie premii), więc może się okazać, że wcale premii nie będzie.
Domyślam się, że mniejsze wynagrodzenie brutto niż się miało jest już niezgodne z prawem, jednak czy po dodaniu do tego premii zależnej od zysków nowej firmy już jest dopuszczalne?
I drugi powiązany temat: 'jeśli nie podpiszesz to się żegnamy', więc nowy właściciel wywiera nacisk na pracowników de facto innej spółki, ale będąc właścicielem wszystkiego. Tak też można?
Powołuje się tutaj na uchwałę SN z 1993 roku.
anonim cytuj
14-01-2024
Na jakiej podstawie następuje to przejęcie ? art. 23 .1 KP ?
Czy wcześniej w spółkach obowiązywał układ zbiorowy pracy , czy regulamin pracy?
 
anonim cytuj
14-01-2024
Akurat ta uchwała jest na korzyść pracownika jeśli chodzi o przejęcie pracowników , ale na podstawie art. 23.1 KP.
 
anonim cytuj
14-01-2024
Podbieranie pracowników to co innego i tutaj nowy pracodawca może kształtować dowolnie wysokość wynagrodzenia.
 
anonim cytuj
14-01-2024
Pracownicy powinni odmówić takiego zawierania umów , bo pewnie z poprzednią firmą rozwiązują umowy za porozumieniem stron i tym samym rezygnują z odpraw -jak zatrudnia min.20 osób
W pierwszej kolejności stary pracodawca "A" powinien wypowiedzieć umowy , wypłacić wszystkie należności a dopiero potem ewentualnie pracownik zainteresowany nawiązuje uop z nowym pracodawcą
Pracownik nie musi się godzić na warunki zaproponowane przez nowego pracodawcę , skoro jest to nowy stosunek pracy to wszystkie warunki podlegają negocjacji.
 
anonim cytuj
14-01-2024
Właśnie tutaj zachodzi to podbieranie, bo rozwiązania umowy z obecnym pracodawcą nie było, a przynajmniej na ten moment nie ma.
 
anonim cytuj
14-01-2024
Pracownik nie musi wyrazić zgody na przejście i zostaje w poprzedniej firmie i pracuje dopóki pracodawca nie wypowie umowy.
 
anonim cytuj
14-01-2024
Dziękuję, wszystko jasne.
 
anonim cytuj
14-01-2024

Sugerowane Tematy

Publiczny ośrodek rehabilitacyjno opiekuńczy.
Czy jest to możliwe wedle prawa, że osoba mieszkająca w ośrodku rehabilitacyjno opiekuńczym nie ma środków do życia? Nie jest w stanie sobie kupić mydła, papieru toaletowego czy pasty do zębów, nie wspomnę o bieliźnie. Z tego co wiem odebrano jej prawo do zasiłku 500 plus dla niepełnosprawnych, natomiast kwota pobierana za pobyt nie została zmniejszona adekwatnie do jednego dochodu - stałego zasiłku z zusu. Wzrosły również opłaty za leki, stąd br...
Czy musze składać wniosek PCC-3
Czy musze składać wniosek PCC-3, jeśli wartość pojazdu nie przekracza 1000 ZŁ? Wiem, że w tym przypadku wartość podatku wynosi 0 ZŁ, jednakże nigdzie nie może znalezc, czy pomimo tego takowy wniosek należy złożyć....
Nakaz nadrabiania godzin (praktyki zawodowe)
Mądre głowy proszę o pomoc. Sprawa wygląda następująco ,mój syn uczeń 2 klasy szkoły branżowej lat 17.Ma praktyki zawodowe przez całe wakacje do tego co drugą sobotę i niedzielę ma być w pracy .Nie zostało, ustalone też większe wynagrodzenie czyli kwota za powyższą pracę w granicach 330 zł za miesiąc. Czy to zgodne z przepisami?? Jego przełożony twierdzi ,że to dlatego iż w roku szkolnym był nieobecny w pracy 10 dni i musi nadrobić te godziny....
ubezpieczenie zdrowotne
Witam, Czy to prawda, że po utracie pracy 30 dni jest jeszcze ważne ubezpieczenie zdrowotne? Pracowałem tylko tydzień, ale wiem że byłem ubezpieczony i wczoraj się pożegnaliśmy z pracodawcą. ...

Wyszukiwarka