Wypowiedzenie umowy.

Cześć, pracownik ma umowę na czas określony do 31.10.2023, 15.10 podpisał już kolejną umowę na czas określony, która wejdzie w życie 1.11, jednak pracownik zmienił zdanie i chce złożyć wypowiedzenie, którą umowę powinien wypowiedzieć?
anonim cytuj
18-10-2023
Jeśli druga umowa o pracę obowiązuje dopiero od 1.11, to stosunek pracy w ramach tej umowy jeszcze się nie rozpoczął.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 29 października 2007 r. (sygn. akt: II PK 56/07) nie ma żadnych ustawowych podstaw do tego, aby zakazać rozwiązania umowy o pracę jeszcze przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia.
"(...) gdy strony wskazały w umowie o pracę dzień jej rozpoczęcia późniejszy niż data zawarcia umowy, czas pomiędzy jej zawarciem a nawiązaniem stosunku pracy nie jest okresem zatrudnienia. Podwładnemu nie przysługują więc w tym okresie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy. Każda ze stron może w tym czasie rozwiązać umowę o pracę na zasadach ogólnych przewidzianych w KP, tj. za wypowiedzeniem albo bez wypowiedzenia, gdyż możliwość rozwiązania umowy nie zależy od nawiązania między stronami stosunku pracy. Dopuszczalne jest także rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron”.
Należy więc rozwiązać obie umowy, ewentualnie przepracować do końca obowiązywania tej pierwszej, a rozwiązać tylko drugą.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Cześć, pracownik ma umowę na czas określony do 31.10.2023, 15.10 podpisał już kolejną umowę na czas określony, która wejdzie w życie 1.11, jednak pracownik zmienił zdanie i chce złożyć wypowiedzenie, którą umowę powinien wypowiedzieć?

Wypowiada sie ostatnią umowę.
Wiem też ,że kadrowcy często takie umowy wrzucają do niszczarki razem z egzemplarzem pracownika.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Na wstępie warto zwrócić uwagę, że sytuacja dotyczy dwóch oddzielnych umów o pracę - jednej obowiązującej do 31.10.2023 oraz drugiej, która ma wejść w życie od 1.11.2023.

Jeśli druga umowa o pracę obowiązuje dopiero od 1.11, to stosunek pracy w ramach tej umowy jeszcze się nie rozpoczął. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 29 października 2007 r. (sygn. akt: II PK 56/07) nie ma żadnych ustawowych podstaw do tego, aby zakazać rozwiązania umowy o pracę jeszcze przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia.


To prawda. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, jeżeli umowa o pracę została podpisana, ale dzień rozpoczęcia pracy jest w przyszłości, obie strony mają prawo do jej rozwiązania przed faktycznym nawiązaniem stosunku pracy.

W związku z tym:

Jeśli pracownik chce zakończyć współpracę z pracodawcą już 31.10.2023, powinien złożyć wypowiedzenie dotyczące obecnie obowiązującej umowy. W takim przypadku, nie jest konieczne wypowiadanie umowy, która ma obowiązywać od 1.11.2023, gdyż stosunek pracy w jej ramach jeszcze się nie rozpoczął.

Jeżeli jednak pracownik chce zakończyć współpracę po 31.10.2023, a przed datą rozpoczęcia nowej umowy (1.11.2023), powinien wypowiedzieć obie umowy.

Warto również zwrócić uwagę na uwagę uczestnika dyskusji dotyczącą praktyk kadrowych. W przypadku niszczenia dokumentów przez dział kadr, jest to działanie niezgodne z obowiązującym prawem, gdyż istnieją określone przepisy regulujące przechowywanie dokumentacji pracowniczej. Niszczenie takiej dokumentacji może rodzić odpowiedzialność dla pracodawcy.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Minął termin odrzucenia spadku co teraz mam zrobić??
Witam serdecznie, Jutro będę uczestnikiem sprawy sądowej celem złożenia zapewnienia spadkowego. Sprawa na wniosek wierzyciela po zmarłym. Z tego co wiem to są same długi, żadnego spadku. Pokrewieństwo drugiej linii. Jak się bronić w takim przypadku?...
Czy przyjęty spadek można odrzucić?
Cześć. Mam prośbę i wiele pytań. Mama zmarła w maju, w maju również przyjęliśmy spadek po mamie ( ojciec i 4 dzieci) i okazuje się, że w banku jest zadłużenie na 31 tys. Czy możemy zmienić decyzje i spadek odrzucić?...
Dzień wolny na opiekę nad dzieckiem
Szanowni Państwo. Mam pytanie odnośnie wolnego dnia opieki na dzieckiem. Pracuję w systemie 12 h , jak jest liczony taki dzień jako 12 h czy 8 h....
O co może pytać sąd?
Mam bardzo drobną sprawę o wykroczenie, ale trafiłem na wredną i upierdliwą sędzinę. Pytanie jest takie o co może pytać sąd i czy muszę na to odpowiedzieć? Jestem po pierwszej rozprawie i pojawiły się pytania m.in. takie (na które nie chcę odpowiadać): - czy leczył się Pan/Pani psychiatrynicze - jakie jest Pana/Pani wykształcenie - gdzie Pan/Pani pracuje - jaki jest Pan/Pani status majątkowy Sędzina twierdziła, że "muszę" na nie o...

Wyszukiwarka