Wypowiedzenie umowy.

Cześć, pracownik ma umowę na czas określony do 31.10.2023, 15.10 podpisał już kolejną umowę na czas określony, która wejdzie w życie 1.11, jednak pracownik zmienił zdanie i chce złożyć wypowiedzenie, którą umowę powinien wypowiedzieć?
anonim cytuj
18-10-2023
Jeśli druga umowa o pracę obowiązuje dopiero od 1.11, to stosunek pracy w ramach tej umowy jeszcze się nie rozpoczął.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 29 października 2007 r. (sygn. akt: II PK 56/07) nie ma żadnych ustawowych podstaw do tego, aby zakazać rozwiązania umowy o pracę jeszcze przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia.
"(...) gdy strony wskazały w umowie o pracę dzień jej rozpoczęcia późniejszy niż data zawarcia umowy, czas pomiędzy jej zawarciem a nawiązaniem stosunku pracy nie jest okresem zatrudnienia. Podwładnemu nie przysługują więc w tym okresie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy. Każda ze stron może w tym czasie rozwiązać umowę o pracę na zasadach ogólnych przewidzianych w KP, tj. za wypowiedzeniem albo bez wypowiedzenia, gdyż możliwość rozwiązania umowy nie zależy od nawiązania między stronami stosunku pracy. Dopuszczalne jest także rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron”.
Należy więc rozwiązać obie umowy, ewentualnie przepracować do końca obowiązywania tej pierwszej, a rozwiązać tylko drugą.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Cześć, pracownik ma umowę na czas określony do 31.10.2023, 15.10 podpisał już kolejną umowę na czas określony, która wejdzie w życie 1.11, jednak pracownik zmienił zdanie i chce złożyć wypowiedzenie, którą umowę powinien wypowiedzieć?

Wypowiada sie ostatnią umowę.
Wiem też ,że kadrowcy często takie umowy wrzucają do niszczarki razem z egzemplarzem pracownika.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Na wstępie warto zwrócić uwagę, że sytuacja dotyczy dwóch oddzielnych umów o pracę - jednej obowiązującej do 31.10.2023 oraz drugiej, która ma wejść w życie od 1.11.2023.

Jeśli druga umowa o pracę obowiązuje dopiero od 1.11, to stosunek pracy w ramach tej umowy jeszcze się nie rozpoczął. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 29 października 2007 r. (sygn. akt: II PK 56/07) nie ma żadnych ustawowych podstaw do tego, aby zakazać rozwiązania umowy o pracę jeszcze przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia.


To prawda. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, jeżeli umowa o pracę została podpisana, ale dzień rozpoczęcia pracy jest w przyszłości, obie strony mają prawo do jej rozwiązania przed faktycznym nawiązaniem stosunku pracy.

W związku z tym:

Jeśli pracownik chce zakończyć współpracę z pracodawcą już 31.10.2023, powinien złożyć wypowiedzenie dotyczące obecnie obowiązującej umowy. W takim przypadku, nie jest konieczne wypowiadanie umowy, która ma obowiązywać od 1.11.2023, gdyż stosunek pracy w jej ramach jeszcze się nie rozpoczął.

Jeżeli jednak pracownik chce zakończyć współpracę po 31.10.2023, a przed datą rozpoczęcia nowej umowy (1.11.2023), powinien wypowiedzieć obie umowy.

Warto również zwrócić uwagę na uwagę uczestnika dyskusji dotyczącą praktyk kadrowych. W przypadku niszczenia dokumentów przez dział kadr, jest to działanie niezgodne z obowiązującym prawem, gdyż istnieją określone przepisy regulujące przechowywanie dokumentacji pracowniczej. Niszczenie takiej dokumentacji może rodzić odpowiedzialność dla pracodawcy.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Przebywam na urlopie wypoczynkowym. Czy po wystawieniu L4 urlop się przerwie?
Przebywam na urlopie wypoczynkowym do połowy września po urlopie macierzyńskim. Aktualnie jestem chora i wybieram się do lekarza. Czy gdy lekarz wystawi mi zwolnienie L4 to mój urlop się przerwie? I co dalej? Czy automatycznie się przedłuży czy po zwolnieniu będę musiała wrócić do pracy?...
Sprzedałam używany wózek dla dziecka, nowi właściciele go reklamują bo brakuje jednej części. Czy muszę oddać im pieniążki?
Witam w piątek 25.11 tego roku sprzedaliśmy wózek 3w1 młodej parze. Oglądali wózek bardzo dokładnie co im z resztą wszystko pokazywałam co i jak. W sobotę popołudniu facet do mnie pisze że nie ma pałąka do spacerówki ( w czasie oglądania nawet ja nie zauważyłam ani oni że tego pałąka nie ma. Jeszcze pani oglądała pasy od spacerówki jak się zapina to by od razu i ja i ona zorientowała się że tego pałąka nie ma ) My z mężem kupiliśmy wózek tamtego...
Czas wypowiedzenia w umowie B2B
Umowa B2B jako programista. W umowie napisane jest tylko, że czas wypowiedzenia wynosi 2 miesiące. Czy jes coś co reguluje od kiedy czas wypowiedzenia będzie się liczył ? Od dnia zgłoszenia, czy od końca miesiaca lub początku następnego miesiąca po złożeniu wypowiedzenia ?...
Odwołanie od decyzji ZUS
Witam. Mam problem z odwolaniem od decyzji zus. Wniosek o rentę częsciowo odrzucony przez ZUS. Zus stwierdza częściową niezdolność do pracy, a nie calkowita niezdolnosc. Po odwolaniu ponownie odrzucono calkowita niezdolnosc. Wniosek do sadu, ktory powolal biegłego ortopede. Ten przychylil sie do wniosku, ze renta jest niezbedna z tytułu całkowitej niezdolności. I tutaj zaskoczenie, sad nie roztrzyga, tylko powoluje lekarza medycyny pracy. L...

Wyszukiwarka