Czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony?

Dzień dobry, czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony? Drugi współwłaściciel nie dokłada się do mieszkania od 25 lat, opłaty są regulowane przez nas, podatki , czynsze rachunki, bieżące naprawy i remonty, przeprowadzamy się do nowego miejsca ale nie stać nas utrzymywać drugie mieszkanie. A nie możemy się porozumieć w sprawie sprzedania, a sprzedaż połowy też jest ciężka.
Dodam że ta osoba przebywa od 35 lat zagranicą.
anonim cytuj
02-12-2022
Nie
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nie jesteś jedynym właścicielem, więc nie możesz dysponować własnością innej osoby. Najem nieruchomości przekracza zwykły zarząd nieruchomością. Możesz za to iść do sądu znieść współwłasność.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Sąd, spraw o zniesienie współwłasności i wtedy sprzedaż. Chyba, że któraś ze strony dokona spłaty drugiej.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dzień dobry, czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony?


Wynajmowanie nieruchomości będącej w współwłasności bez zgody wszystkich współwłaścicieli jest niewłaściwe. W świetle art. 197 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może korzystać z rzeczy wspólnej, ale nie może naruszać równych praw innych współwłaścicieli ani przeznaczenia rzeczy. Wynajęcie mieszkania bez zgody drugiego współwłaściciela miałoby charakter naruszenia tych praw, bowiem przekracza to, co określa się mianem zwykłego zarządu nieruchomością.

Jeśli chodzi o możliwość wynajęcia nieruchomości bez zgody drugiego współwłaściciela, w praktyce jest to ryzykowne i może prowadzić do sporów prawnych oraz roszczeń odszkodowawczych.

Jeśli między współwłaścicielami nie ma porozumienia odnośnie do przyszłości wspólnego mieszkania, jednym z rozwiązań jest skierowanie do sądu wniosku o zniesienie współwłasności, co regulowane jest przez art. 198 - 202 Kodeksu cywilnego. Sąd może orzec podział nieruchomości lub jej sprzedaż, a następnie podział uzyskanej sumy pomiędzy współwłaścicieli.

Biorąc pod uwagę opisane okoliczności, zwłaszcza długotrwałą nieobecność jednego z właścicieli i brak jego wkładu w utrzymanie nieruchomości, zastosowanie powyższych przepisów może być korzystne dla osoby chcącej wynająć lub sprzedać nieruchomość.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Jestem w ciąży a nie mam ubezpieczenia.
Jestem w ciąży nie wiem który to tydzień ponieważ nie byłam jeszcze u lekarza. Robiłam wczoraj test. A nie mam ubezpieczenia. Czy ja mogę iść normalnie do lekarza nie płacąc za wizyty?...
Jak zakończyć działalność nierejestrowaną?
Jak zakończyć działalność nierejestrowaną? Kiedyś zakładałam taką działalność aby próbować swoich sił w jednej branży, niestety nie wyszło. Zapomniałam o tym, że taka działalność była. Ostatnie wpływy były może jakoś 2 lata temu albo i więcej. Co mogę zrobić aby zakończyć? Czy z tego tytułu że nie było żadnych wpływów a wcześniej nie zakończyłam coś mi grozi?...
Produkt niezgodny z opisem.
Witam serdecznie, Mam takie pytanie, bo co prawda wiem, że zawsze jest prawo do zwrotu do 14 dni, ale tutaj sytuacja jest trochę inna. A więc kupiłem gryf do gitary, od lutnika znalezionego na olx. Za gryf zapłaciłem 2 tysiące i umówiliśmy się na poszczególne parametry. Gdy przyszedł gryf, odebrałem go osobiście, okazało się, że nie ma on dokładnie takich parametrów jakie chciałem, mimo wcześniejszych ustaleń. Początkowo towar przyjąłem, bo pom...
W jakich przypadkach nie obowiązuje reklamacja?
W jakich przypadkach nie obowiązuje reklamacja?...

Wyszukiwarka