Czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony?

Dzień dobry, czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony? Drugi współwłaściciel nie dokłada się do mieszkania od 25 lat, opłaty są regulowane przez nas, podatki , czynsze rachunki, bieżące naprawy i remonty, przeprowadzamy się do nowego miejsca ale nie stać nas utrzymywać drugie mieszkanie. A nie możemy się porozumieć w sprawie sprzedania, a sprzedaż połowy też jest ciężka.
Dodam że ta osoba przebywa od 35 lat zagranicą.
anonim cytuj
02-12-2022
Nie
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nie jesteś jedynym właścicielem, więc nie możesz dysponować własnością innej osoby. Najem nieruchomości przekracza zwykły zarząd nieruchomością. Możesz za to iść do sądu znieść współwłasność.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Sąd, spraw o zniesienie współwłasności i wtedy sprzedaż. Chyba, że któraś ze strony dokona spłaty drugiej.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dzień dobry, czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony?


Wynajmowanie nieruchomości będącej w współwłasności bez zgody wszystkich współwłaścicieli jest niewłaściwe. W świetle art. 197 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może korzystać z rzeczy wspólnej, ale nie może naruszać równych praw innych współwłaścicieli ani przeznaczenia rzeczy. Wynajęcie mieszkania bez zgody drugiego współwłaściciela miałoby charakter naruszenia tych praw, bowiem przekracza to, co określa się mianem zwykłego zarządu nieruchomością.

Jeśli chodzi o możliwość wynajęcia nieruchomości bez zgody drugiego współwłaściciela, w praktyce jest to ryzykowne i może prowadzić do sporów prawnych oraz roszczeń odszkodowawczych.

Jeśli między współwłaścicielami nie ma porozumienia odnośnie do przyszłości wspólnego mieszkania, jednym z rozwiązań jest skierowanie do sądu wniosku o zniesienie współwłasności, co regulowane jest przez art. 198 - 202 Kodeksu cywilnego. Sąd może orzec podział nieruchomości lub jej sprzedaż, a następnie podział uzyskanej sumy pomiędzy współwłaścicieli.

Biorąc pod uwagę opisane okoliczności, zwłaszcza długotrwałą nieobecność jednego z właścicieli i brak jego wkładu w utrzymanie nieruchomości, zastosowanie powyższych przepisów może być korzystne dla osoby chcącej wynająć lub sprzedać nieruchomość.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Unieważnienie testamentu.
Babcia zostawiła testament notarialny. Wszystko przepisała na mnie. Siostra złożyła do sądu wniosek, że kwestionuje testament, bo jej zdaniem babcia była niepoczytalna. Babcia do chwili napisania testamentu nie leczyła się psychiatrycznie. 2 miesiące po napisaniu testamentu, uległa wypadkowi, trafiła pod opiekę mojej mamy, załamała się psychicznie i trzeba było poprosić psychiatrę który wypisał Ketrel. Czy to może mieć wpływ, że sąd unieważni...
"remont" drogi wojewódzkiej
Witam, droga wojewódzka jest "w remoncie" od 3 lat. Przez pół roku rozkopali, a teraz od ponad dwóch nikt nic nie robi. Dziury okropne, teraz jak taka pogoda woda stoi praktycznie na całej drodze. Czy ktoś odpowiada za zepsucie samochodu lub wypadek rowerzysty na tej drodze?...
Uzupełnienie pozwu.
Dostałem wezwanie o uzupełnienie pozwu. Na razie jest tylko na moim panelu, listu nie otrzymałem jeszcze, mimo że wysłany tydzień temu. Czy mogę już napisać pismo uzupełniające i odesłać do sądu czy muszę czekać i odebrać najpierw ten list?...
Zalegam z czynszem, czy właściciel mieszkania może mnie wyrzucić?
Zalegam z czynszem 2 miesiące. Właściciel wczoraj napisał smsa,że przyjedzie z policja i mam oddać klucze do mieszkania. Nie bardzo mam gdzie się wyprowadzić. Sama wychowuje córkę, Pani z MOPS-u poinformowała mnie ze nie może mnie skierować do Domu samotnej matki, gdyż nie ma miejsc. Wiem że najlepiej jest zapłacić, jednak nie mam z czego na ten moment. Jakie kroki może podjąć policja jeżeli już przyjedzie z właścicielem. Mogą mnie tak po prost...

Wyszukiwarka