Powrót do pracy na pół etatu (urlop wychowawczy)

Dzień dobry.
Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym (wzięłam póki co 4 miesiące). Od początku 2021 r. wrócę do pracy. Będę miała do wybrania jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy. Sytuacja covidowa i problemy ze znalezieniem opieki dla dziecka zmuszają mnie do wrócenia do pracy tylko na pół etatu. I tu moje pytanie: czy Pracodawca (praca na umowę o pracę na czas nieokreślony) może mi odmówić tego pół etatu?
Kiedy muszę złożyć wniosek? Czy jestem jeszcze jakoś chroniona przed zwolnieniem gdy mam niższy wymiar etatu? Dla mnie prawo pracy to czarna magia, zwłaszcza to związane z kwestiami macierzyńskimi. Dziękuję z góry za pomoc.
anonim cytuj
08-12-2020
Pracownik, który zdecyduje się na powrót do pracy ma prawo do obniżenia etatu. Obniżenie etatu może być maksymalnie do połowy etatu. Art. 186 paragraf 7 Kodeksu Pracy. Pracodawca musi wyrazić zgodę.
Wniosek o obniżenie etatu powinien być złożony na 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.
Tak, jest Pani chroniona przed zwolnieniem, w okresie wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.
 
anonim cytuj
08-12-2020
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
08-12-2020
A jeszcze przepraszam. Czy jeśli wezmę pół etatu na pół roku, to tylko wtedy będę chroniona i po tym czasie Pracodawca w ramach np. odwetu będzie mógł mnie zwolnić jak wrócę na pełny etat? Chodzi mi o to, czy w zależności od sytuacji mogę to pół etatu przedłużać np. co pół roku, czy lepiej wziąć od razu na dłuższy czas?
 
anonim cytuj
08-12-2020
Zmniejszenie etatu można wykorzystać w okresie, w którym można skorzystać z urlopu wychowawczego. Jednak ochrona jest przyznana na okres od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy przez maksymalnie 12 miesięcy.
Nie działa to tak że po powrocie na etat jest pani "nie do zwolnienia"
Czy lepiej wziąć od razu całość czy nie to już nie kwestia prawa czy kodeksu pracy. Jak również nie mi to oceniać.
 
anonim cytuj
08-12-2020
Ale chodzi mi o to, czy mogę przedłużyć po pół roku na następne pół roku? Jak się okaże, że po pół roku sytuacja z dzieckiem się nie zmieni, to będę mogła złożyć kolejny wniosek o kolejne pół roku pół etatu? Czy Pracodawca mi powie, że raz się zgodził i jak nie wrócę na pełny etat, to mnie zwalnia.
 
anonim cytuj
08-12-2020
Tak, oczywiście że może pani przedłużyć (oczywiście dochowując terminu bo jak wnoszę chodzi żeby nie było przerwy ewentualnie). Nie ma możliwości nie zgodzenia się. Przy kolejnym wniosku są takie same zasady, czy pracodawca nie ma prawa odmówić.
 
anonim cytuj
08-12-2020
Bardzo dziękuję, moje wszystkie wątpliwości zostały rozwiane
 
anonim cytuj
08-12-2020
Obniżenie etatu - w okresie w ktoorym można skorzystać z urlopu wychowawczego .co to oznacza? Ze tylko 35 miesięcy? Czy aż do ukończenia 6 roku życia dziecka? Będąc 3 miesiące na u. Wychowawczym , moge teraz tyljo 32 miesiące skorzystać z obniżonego etatu ?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Obniżenie etatu - w okresie w którym można skorzystać z urlopu wychowawczego .co to oznacza? Ze tylko 35 miesięcy? Czy aż do ukończenia 6 roku życia dziecka? Będąc 3 miesiące na u. Wychowawczym, mogę teraz tylko 32 miesiące skorzystać z obniżonego etatu?


Według przepisów Kodeksu Pracy (Dz. U. 2018 poz. 917 z późn. zm.):

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje do ukończenia przez dziecko 6. roku życia.

Pracownik ma prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy do połowy etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego (Art. 186^7 Kodeksu Pracy). To oznacza, że obniżenie etatu jest możliwe do ukończenia przez dziecko 6. roku życia.

Jeśli więc była Pani 3 miesiące na urlopie wychowawczym, to nie oznacza to, że pozostało tylko 32 miesiące na obniżony etat. Możliwość korzystania z obniżonego etatu jest niezależna od długości korzystania z urlopu wychowawczego. W praktyce oznacza to, że jeśli Pani dziecko nie ukończyło jeszcze 6 lat, ma Pani prawo składać wnioski o obniżenie etatu do tego czasu, niezależnie od tego, ile czasu wcześniej korzystała Pani z urlopu wychowawczego.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na byłego małżonka.
W jakim przypadku możliwe jest otrzymanie alimentów nie tylko na dzieci, a też na siebie ? Czy zdrada jednej ze stron jest wystarczającym argumentem ?...
Zachowanie okresu wypowiedzenia.
Dostałam wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska pracy z powodów ekonomicznych. Pracowałam w tej firmie ponad 12 lat a firma zatrudnia ponad 20 pracowników. Czy w związku z tym przysługuje mi odprawa?...
Nieodrobienie prac społecznych a zamiana kary na areszt.
Potrzebuje porady dostałam pismo o posiedzenie zarządzenia kary pozbawienia wolności z prac społecznych tylko problem jest taki że ja ciągle odrabiam te godziny. Jak byłam chora mam zaświadczenie lekarskie które wysyłałam kuratorce i nie rozumiem dlaczego chcą mi zamienić to na karę pozbawienia wolności....
Rozliczanie mediów w wynajmowanym mieszkaniu
Mam problem z właścicielem mieszkania, które wynajmuje. Dostaje tylko kwotę do zapłaty za cały miesiąc-ciąg cyfr, dopiero jeśli się upomnę to dostaję te jego rozliczenia z zeszytu, na których w zasadzie może pisać co chce. Czuję że jestem oszukiwana, moje rachunki są naprawdę spore. Na prośbę pokazania Faktur zasłania się tym, że tam są jego dane itp., nie może mi tego pokazać. Jest to najem zwykły, umowa nie została przedłużona automatycznie ...

Wyszukiwarka