Czy starsze niepełnoletnie rodzeństwo może odebrać młodsze z przedszkola?

Problem może banalny ale nie wiem jak mogę go prawnie załatwić. Dziecko 5 latek chodzi do publicznego przedszkola ja z racji wykonywania swojej pracy (godziny pracy 6-18) nie jestem w stanie odebrać go o 16 z przedszkola i wysłałam 15 letnią córkę. Pani dyrektor(osoba stanowcza i bez chęci współpracy z rodzicami ) uświadomiła mnie ze jest to osoba nieletnia i nie może wydać jej malucha. Nawet nie mogę napisać oświadczenia ze na moją odpowiedzialność będzie odbierany. I teraz jest problem bo nie mam nikogo takiego kto może go odbierać więc pasowało by się zwolnić z pracy i siedzieć z dzieckiem ? Czy są jakieś konkretne przepisy które regulują takie sytuacj? Czy mogę domagać sie od Pani dyrektor aby na piśmie dala mi podstawę prawną regulującą jej wewnętrzny regulamin? No i najważniejsze czy da się to jakoś obejść aby córka mogła odbierać syna a ja spokojnie pracować. Pozdrawiam
anonim cytuj
20-10-2021
art. 68 ustawy Prawo oświatowe, art. 7 Karty Nauczyciela oraz § 2 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.). Z przedszkola może odebrać dziecko:
rodzic dziecka, który z mocy prawa sprawuje nad nim opiekę,
osoba upoważniona przez rodziców.
(art. 92, 95 § 3 i art. 96 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy).
 
anonim cytuj
20-10-2021
Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnił, że zgodnie z art. 92 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dziecko aż do pełnoletności pozostaje pod władzą rodzicielską, która przysługuje obojgu rodzicom.
- Władza ta powszechnie definiowana jest jako zespół praw i obowiązków rodziców względem małoletniego dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenia jego interesów i powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny – czytamy w przekazanym nam uzasadnieniu.
RPO wskazuje, że to rodzic znając swoje dzieci, ich stopień rozwoju i cechy charakterologiczne oraz uwarunkowania rodzinne i środowiskowe jest w stanie najlepiej ocenić, czy może powierzyć odebranie młodszego dziecka z przedszkola starszemu rodzeństwu.
 
anonim cytuj
20-10-2021
art. 43 ust. 1 i 3 Prawa o ruchu drogowym, a co za tym idzie może być udzielone wyłącznie osobie w wieku co najmniej 10 lat i zawierać:
a) dane osoby upoważnionej,
U nas obowiązuje ta ustawa i syna odbiera syn prawie 16 lat i córka prawie 11 lat młodszego brata 5 lat.
 
anonim cytuj
20-10-2021
art. 68 ustawy Prawo oświatowe, art. 7 Karty Nauczyciela oraz § 2 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.

Po pierwsze, przepisy te uprawniają rodzica do odbierania dziecka z przedszkola. Jednak warto zwrócić uwagę, że istnieje możliwość upoważnienia innych osób do odbioru dziecka.

art. 92, 95 § 3 i art. 96 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Przepisy Kodeksu rodzinny i opiekuńczego wskazują, że rodzice mają prawo wyznaczyć osobę upoważnioną do odbierania ich dziecka. Nie ma tam jasno sprecyzowanej kwestii wieku tej osoby, co wskazuje na to, że to rodzice mają pełne prawo decydować, kto jest odpowiednią osobą do odbierania ich dziecka z placówki.

Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnił, że zgodnie z art. 92 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dziecko aż do pełnoletności pozostaje pod władzą rodzicielską, która przysługuje obojgu rodzicom.

W kontekście powyższej uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich, kluczowym jest fakt, że rodzice mają prawo i obowiązek do decydowania w najlepszym interesie swojego dziecka. Jeśli uznają, że starsze rodzeństwo jest w stanie odebrać młodsze dziecko z przedszkola, prawo nie stanowi przeszkody, by tak uczynili.

art. 43 ust. 1 i 3 Prawa o ruchu drogowym, a co za tym idzie może być udzielone wyłącznie osobie w wieku co najmniej 10 lat i zawierać:
a) dane osoby upoważnionej,

Zawarte w Prawie o ruchu drogowym przepisy mówią o wieku osoby, która może być upoważniona do przewodzenia inną osobą, co ma znaczenie w kontekście bezpiecznego przemieszczania się po drogach.

W świetle powyższych przepisów, nie ma przeszkód prawnych, aby 15-letnia córka odbierała 5-letniego brata z przedszkola. Jeśli dyrektor przedszkola powołuje się na wewnętrzny regulamin placówki, warto poprosić o jego przedstawienie na piśmie i ewentualne dalsze działania podjąć w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Mam dylemat. Pracuję w małym sklepie spożywczym na umowę zlecenie. Zgodziłam się na pracę w Boże Narodzenie, ale pracodawca nie chce mi dać dodatkowej wypłaty za ten dzień.


Przecież art. 151.5 Kodeksu pracy mówi, że pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w dni świąteczne.


Rzeczywiście, art. 151.5 Kodeksu pracy mówi o dodatku za pracę w dni świąteczne, jednak dotyczy to pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Pamiętaj jednak, że na umowę zlecenie nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy w takim zakresie jak do umowy o pracę.


To prawda, umowy zlecenia regulowane są przez Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy. Dlatego przepisy dotyczące dodatku za pracę w dni świąteczne nie mają zastosowania do osób pracujących na umowę zlecenie.

Ale nawet jeśli pracujesz na umowę zlecenie, to przecież masz prawo do godziwego wynagrodzenia. A pracodawca powinien przestrzegać zasad równego traktowania w zakresie wynagrodzenia.


Chociaż osoby zatrudnione na umowę zlecenie nie mają takich samych praw jak pracownicy na umowę o pracę, to jednak mają prawo do godziwego wynagrodzenia. Jeśli uznałabyś, że Twoje wynagrodzenie za pracę w dni świąteczne jest nieadekwatne, możesz próbować wynegocjować z pracodawcą dodatkową wypłatę.

Ja pracuję w korporacji i zawsze dostaję dodatkową wypłatę za pracę w dni świąteczne.


Każdy pracodawca może mieć inne zasady wynagradzania pracowników za pracę w dni świąteczne. W przypadku korporacji mogą obowiązywać inne zasady niż w małym sklepie spożywczym.

Podsumowując, jeśli pracujesz na umowę zlecenie, nie masz prawnego prawa do dodatku za pracę w dni świąteczne na podstawie Kodeksu pracy. Jednak zawsze warto spróbować wynegocjować z pracodawcą dodatkową wypłatę za taką pracę, mając na uwadze godziwe wynagrodzenie.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

brak wypłat, zbywający szef
Dzień dobry, piszę bo mam pewien problem. Pracowałam na wakacje przez 2 miesiące w pewnej lodziarni. Rozmawiając na początku z szefem powiedział mi on, że umowę o zlecenie może wypisać nawet 2 miesiące od rozpoczęcia. Więc praca tak jakby na czarno (umowy dalej się nie doczekałam, bo facet mnie zbywa i przekłada spotkanie, na którym miałam tę umowę podpisać :)) Pierwszą pensję za lipiec elegancko mi wypłacił, a za sierpień coś...
Jak napisać testament?
Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć jak mama ma napisać testament? Chce przekazać mi mieszkanie, moje rodzeństwo nie żyje, ojciec też. Mieszkanie jest własnościowe w bloku....
Pracodawca żąda zaplanowania urlopu na cały następny rok.
Pracodawca żąda od pracownika zaplanowania urlopu na cały następny rok, zostawiając 4 dni urlopu na żądanie?, a potem i tak zmusza go do wybrania całego urlopu, także na żądanie do końca roku, czyli wzywa go do siebie i każe wypisywać wnioski urlopowe. Narzuca też ile dni urlopu można zaplanować, w danym kwartale. Czy to jest zgodne z przepisami prawa pracy?...
Ukończenie szkoły, zakończenie renty, umowa zlecenie
Witam, Opiszę sytuację. W lipcu ukończyłam szkołę i zakończyła mi się renta. Pracowałam na umowę zlecenie. Nikt nie poinformował mnie o przymusie dostarczenia zaświadczenia o ukończeniu studiów i zakończeniu renty. Dziś otrzymałam telefon że z mojej winy została naliczona nieodpłatna, składki i muszę oddać 582 zł pracodawcy za lipiec i sierpień i naliczą jeszcze za wrzesień i październik. Czy coś takiego jest legalne ? Co mogę zrobić w takiej sy...

Wyszukiwarka