art. 68 ustawy Prawo oświatowe, art. 7 Karty Nauczyciela oraz § 2 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.
Po pierwsze, przepisy te uprawniają rodzica do odbierania dziecka z przedszkola. Jednak warto zwrócić uwagę, że istnieje możliwość upoważnienia innych osób do odbioru dziecka.
art. 92, 95 § 3 i art. 96 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Przepisy Kodeksu rodzinny i opiekuńczego wskazują, że rodzice mają prawo wyznaczyć osobę upoważnioną do odbierania ich dziecka. Nie ma tam jasno sprecyzowanej kwestii wieku tej osoby, co wskazuje na to, że to rodzice mają pełne prawo decydować, kto jest odpowiednią osobą do odbierania ich dziecka z placówki.
Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnił, że zgodnie z art. 92 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dziecko aż do pełnoletności pozostaje pod władzą rodzicielską, która przysługuje obojgu rodzicom.
W kontekście powyższej uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich, kluczowym jest fakt, że rodzice mają prawo i obowiązek do decydowania w najlepszym interesie swojego dziecka. Jeśli uznają, że starsze rodzeństwo jest w stanie odebrać młodsze dziecko z przedszkola, prawo nie stanowi przeszkody, by tak uczynili.
art. 43 ust. 1 i 3 Prawa o ruchu drogowym, a co za tym idzie może być udzielone wyłącznie osobie w wieku co najmniej 10 lat i zawierać:
a) dane osoby upoważnionej,
Zawarte w Prawie o ruchu drogowym przepisy mówią o wieku osoby, która może być upoważniona do przewodzenia inną osobą, co ma znaczenie w kontekście bezpiecznego przemieszczania się po drogach.
W świetle powyższych przepisów, nie ma przeszkód prawnych, aby 15-letnia córka odbierała 5-letniego brata z przedszkola. Jeśli dyrektor przedszkola powołuje się na wewnętrzny regulamin placówki, warto poprosić o jego przedstawienie na piśmie i ewentualne dalsze działania podjąć w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.