Zadłużenie za lokal.

Dostałem zadłużenie za opłaty lokalowe za rok 2014r. Z racji że nie mieszkałem pod wskazanym adresem od 01 listopada 2011 ( zgłoszone w administracji), o tego czasu mieszkam w Niemczech dlatego też nie mogli mnie znaleźć, w lokalu mieszka moja była żona. Złożyłem sprzeciw z racji przedawnienia. Sąd przychylił się do niego. Natomiast dziś dostałem wyrok z posiedzenia niejawnego gdzie ma zapłacić ok. 32 tys. W uzasadnieniu wyroku jest że nie ma mowy o przedawnieniu gdyż nie znali mojego adresu i nie rozpoczął się okres z powodu jego bezskuteczności wobec czego nie można mówić o rozpoczęciu biegu terminu do dokonania czynności procesowej. Czy mogę się odwołać od tego wyroku? była żona nie posiada żadnego dochodu.
anonim cytuj
21-09-2023
Pierwsza sprawa dotyczyła zaległości za opłaty czynszowe w kwocie 317zl .Po dokładnym sprawdzeniu dokumentów okazało się ze pierwsza sprawa to jest jeszcze inny watek gdzie zostało umorzone postępowanie .Natomiast w dniu dzisiejszym przyszło do mnie pismo z sadu cywilnego o zapłatę 32 tysięcy zaległych płatności od roku 2014 do 2017 no i w tym piśmie napisano ze nie można się powołać na przedawnienie z racji nie możności ustalenia mojego adresu. Czy jest możliwość odwołania się od tego wyroku .A jeśli tak to na co mam się powołać?
 
anonim cytuj
21-09-2023
Nawet nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem co pisze do Ciebie sąd.
Pisze jak byk, że sprzeciw jest przedwczesny, ponieważ sąd nie doręczył skutecznie Tobie pozwu. Dalej przeczytasz, że nakaz został uchylony w dniu 15.09.br. Teraz czekaj aż sąd doręczy Ci pozew z załącznikami. Zarzut przedawnienia może być chybiony. Być może odpowiedni by był brak istnienia roszczenia, tylko że z twojego mizernego opisu nie można tego wywnioskować.
 
anonim cytuj
21-09-2023
W polskim prawie istnieje zasada, zgodnie z którą bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z chwilą, gdy roszczenie staje się wymagalne, to jest możliwe do dochodzenia przed sądem (zgodnie z art. 118 kc). Jednakże, bieg przedawnienia może być zawieszony, jeśli strony prowadzą negocjacje (art. 123 kc) lub jeśli wierzyciel nie mógł zgłosić roszczenia z przyczyn niezależnych od niego (art. 121 kc).

W przypadku braku możliwości skutecznego doręczenia pozwu z powodu nieznajomości miejsca pobytu dłużnika, bieg przedawnienia może być zawieszony. Jednak warto tu zauważyć, że brak możliwości ustalenia adresu dłużnika nie zawsze jest równoznaczny z zawieszeniem biegu przedawnienia. Oznacza to, że każda sytuacja powinna być analizowana indywidualnie.

Odpowiedź na kwestie odwołania:
Jeśli chodzi o możliwość odwołania się od wyroku, to jest to zdecydowanie możliwe. Na podstawie art. 378 k.p.c., strona może wnieść apelację od wyroku sądu pierwszej instancji. Istotne jest, aby odwołanie spełniało wszystkie formalne wymogi oraz aby zostało wniesione w ustawowym terminie.

Jeśli sąd uzna, że przesłanki zawieszenia biegu przedawnienia zaistniały i stąd roszczenie nie jest przedawnione, możliwe jest także odwołanie się od tego ustalenia, wykazując, że przedawnienie de facto nastąpiło.

Odpowiedź na Post 3:
Co do zarzutów postawionych w post 3, kluczowe jest, aby przeanalizować całość dokumentacji oraz wszelkie korespondencje sądowe. Jeśli rzeczywiście sąd uznał, że sprzeciw jest przedwczesny, to kluczowe jest, aby po otrzymaniu wszelkich załączników i dokumentacji jeszcze raz zanalizować sytuację prawną.

Ostatecznie, jeśli roszczenie nie istnieje lub jest przedawnione, to można zgłosić te okoliczności w odpowiedzi na pozew. Kluczowe będzie, aby zgłosić wszystkie zarzuty, na jakie strona może się powołać, w odpowiedzi na pozew.
 
anonim cytuj
23-09-2023

Sugerowane Tematy

Dom jednorodzinny i mieszkanie które też ogrzewam. Czy przysługuje mi dodatek osłonowy?
Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć, czy przysługuje mi dodatek osłonowy. Mieszkam w domu jednorodzinnym razem z mężem, ale mam jeszcze mieszkanie które też ogrzewam. Mieszkanie jest moje, a nie wspólne z mężem....
Moje 5- letnie dziecko będąc w przedszkolu niechcący zniszczyło okulary nauczycielki. Pani dyrektor powiadomiła mnie, że mam pokryć koszty zakupu nowych okularów
Dzień dobry, Proszę o poradę - moje 5- letnie dziecko będąc w przedszkolu niechcący zniszczyło okulary nauczycielki. Dzisiaj pani dyrektor powiadomiła mnie, że mam pokryć koszty zakupu nowych okularów, twierdząc że jako rodzic ponoszę odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez moje dziecko. Jednak dziecko było w tym czasie pod opieką szkoły, więc nie uważam abym to ja była temu winna. Trochę głupio mi w stosunku do Pani nauczycielki, ale dlacz...
Zwrot kosztów wysyłki.
Sprzedałem osobie prywatnej odkurzacz. Działał podobno kilka dni. Kupujący chce zwrotu pieniędzy. ok, nie neguje tego. kupujący opłacił przy zakupie koszta sprzętu + wysyłka. natomiast ja zapłaciłem z własnej kieszeni za kuriera który ten zwrot miał odebrał od klienta. Kupujący zapłacił za wysyłkę 18 zł a ja za odbiór od niego 22 zł. Czy mogę odliczyć koszt wysyłki od kwoty zwrotu do kupującego ? Ja oraz kupujący jesteśmy osobami prywatny...
Prośba zwiazana z ustaleniem okresu wypowiedzenia
Witam serdecznie, W dniu 30.11.2021 podpisałam umowę o pracę na czas określony na 2 lata z zapisem w umowie, że pracę zaczynam z dniem 1.12.2021. W dniu 31.05.2022 złożyłam wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jaki mam okres wypowiedzenia? 2 tygodnie czy 1 miesiąc? Ja uważam, że 2 tygodnie bo nie przepracowałam 6 miesięcy w tej firmie, a pracodawca mowi, że 1 miesiąc. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Marta...

Wyszukiwarka