Brak ubezpieczenia zdrowotnego.

Pewna osoba trafiła do szpitala, nie jest ubezpieczona. Był to stan zagrożenia życia. Będzie rachunek, którego opłacenie będzie nieosiągalne dla tego człowieka. Jest jakieś wyjście z sytuacji? Nie zarobi już nigdy tej sumy pieniędzy, bo jego organizm odmówił posłuszeństwa, pracował fizycznie, nie ma wykształcenia. Czy istnieje prawnie jakieś wyjście z tej sytuacji?
anonim cytuj
26-01-2023
W tej sytuacji szpital jak najbardziej ma prawo wystawić rachunek. Jeśli były pacjent nie zapłaci to szpital pewnie skieruje pozew o zapłatę, jeśli sąd przyzna im rację to będzie nakaz zapłaty a potem - jeśli szpital tak postanowi wobec braku zapłaty - postępowanie egzekucyjne.
 
anonim cytuj
26-01-2023
Zdaję sobie sprawę z tego jak rozwinie się ta sytuacja. Moje pytanie brzmi, czy na tym etapie jest jeszcze szansa odkręcenia tego i uniknięcia takiego rozwoju wydarzeń.
 
anonim cytuj
26-01-2023
Porozumienie się ze szpitalem - próba polubownego rozwiązania (przyszłego) sporu.
 
anonim cytuj
26-01-2023
Na czym miałoby to polegać? Szpital musi skądś pozyskać zapłatę za udzielone usługi. Coś w stylu, że ogarnięcie ubezpieczenia zdrowotnego po czasie, po odbytej hospitalizacji?
 
anonim cytuj
26-01-2023
Spytałaś czy jest szansa na odkręcenie tego to podałam jedyne możliwe rozwiązanie - ugodę/porozumienie ze szpitalem dotyczące płatności, ale obie strony muszą się na to zgodzić.
 
anonim cytuj
26-01-2023
Na czym miałoby polegać takie porozumienie? Na obniżeniu kwoty, czy rozłożeniu tego na raty, czy całkowitym anulowaniu należności? Nie przychodzi mi żaden pomysł do głowy, na czym by mogło polegać takowe porozumienie.
 
anonim cytuj
26-01-2023
Proszę iść do działu socjalnego w szpitalu i powiedzieć, że nie ma ubezpieczenia oni załatwiają ubezpieczenie z MOPS i człowiek jest ubezpieczony od dnia zdarzenia.
 
anonim cytuj
26-01-2023
Dziękuję ślicznie za podpowiedź.
 
anonim cytuj
26-01-2023
OPS w uzasadnionych przypadkach może ubezpieczyć wstecznie bez względu na prawo do ubezpieczenia. Chodzi właśnie o takie wyjątkowe sytuacje.
 
anonim cytuj
26-01-2023
W nagłych przypadkach szpital może wystąpić do pomocy społecznej z wnioskiem o objęcie ubezp. zdrowotnym. Wstecz do 30 dni.
 
anonim cytuj
26-01-2023
Pewna osoba trafiła do szpitala, nie jest ubezpieczona. Był to stan zagrożenia życia.

Każda osoba, niezależnie od statusu ubezpieczenia, ma prawo do świadczeń zdrowotnych w sytuacjach zagrożenia życia. W takim przypadku szpital nie może odmówić udzielenia pomocy, jednak może wystawić rachunek za wykonane usługi medyczne. Dla takich sytuacji przewidziane jest przede wszystkim ratownictwo medyczne. Osoby nieubezpieczone mogą korzystać z nieodpłatnej opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń ratunkowych, co reguluje Art. 68 Konstytucji RP oraz Art. 4 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W tej sytuacji szpital jak najbardziej ma prawo wystawić rachunek. Jeśli były pacjent nie zapłaci to szpital pewnie skieruje pozew o zapłatę...

Dokładnie tak. Jeżeli pacjent nie pokryje kosztów leczenia, szpital ma prawo podjąć działania zmierzające do ściągnięcia należności, począwszy od postępowania przed sądem a skończywszy na postępowaniu egzekucyjnym. To wynika z Art. 6 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Proszę iść do działu socjalnego w szpitalu i powiedzieć, że nie ma ubezpieczenia oni załatwiają ubezpieczenie z MOPS i człowiek jest ubezpieczony od dnia zdarzenia.

Rzeczywiście, w sytuacji gdy pacjent nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, może zwrócić się do działu socjalnego szpitala, który kieruje wniosek do właściwego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zgodnie z Art. 80 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, istnieje możliwość objęcia pacjenta ubezpieczeniem zdrowotnym wstecz.

W nagłych przypadkach szpital może wystąpić do pomocy społecznej z wnioskiem o objęcie ubezp. zdrowotnym. Wstecz do 30 dni.

Dokładnie tak, w sytuacjach kryzysowych istnieje procedura pozwalająca na wsteczne ubezpieczenie pacjenta, jednak ograniczone jest to do 30 dni wstecz od dnia wystąpienia zdarzenia.

Mam nadzieję, że powyższa odpowiedź przyniesie nieco klarowności w omawianej sytuacji.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Reklamacja
Jak mam złożyć reklamację na biurko zakupione na firmę przez internet, blat po 3 miesiącach zagiął się na środku ,chyba za cienki jest. Sprzedajacy ma poniższy zapis w regulminie: 1. Sprzedający na podstawie art. 558§1 Kodeksu cywilnego całkowicie wyłącza odpowiedzialność wobec Klientów z tytułu wad fizycznych i prawnych (rękojmia)...
Kupno domu w trakcie jego legalizacji.
Planuję kupno domu, mam już uzgodnione warunki ze sprzedającym, mam jednak kilka wątpliwości. Sprzedający jest w trakcie procesu legalizacji domu, ponieważ wykonał samowolnie adaptację poddasza i dobudował do bryły domu garaż i taras. Dodatkowo nieruchomość ma prawo pierwokupu przez KOWR. Sprzedający chce również zadatek (nie zaliczkę) w kwocie 50 tysięcy złotych. Czy w tej sytuacji odpowiednie będzie zawarcie umowy przedwstępnej warunkowej, gdzi...
Dłużnik wykorzystał adres najmu.
Witajcie, dawny najemca mojego mieszkania okazał się dłużnikiem, na którego przychodzą listy od firm windykacyjnych itd. Podanie informacji u źródła w tych firmach nie działa. Chcę pozwać z KK dawnego najemcę, podpowiecie jakie paragrafy mogę wykorzystać? Doprowadzenie do naruszenia miru domowego, który postrzegam także jak czystość skrzynki pocztowej?...
Pozew o uchylenie kary porządkowej.
Po wyczerpaniu procedur (decyzja o nałożeniu kary , sprzeciw ) pracownik otrzymał decyzje o odrzuceniu sprzeciwu bez zachowania terminu przewidzianego w procedurze ( 14dni ) wraz z pouczeniem o możliwości odwołania się do Sądu Pracy. Czy zasadne jest złożenie pozwu ? Pracodawca pomimo przekroczenia terminu nie wydał decyzji o uchyleniu kary. Czy zasadne jest w tej sytuacji żądanie pisemnej decyzji o uchyleniu kary i na jakiej podstawie prawnej...

Wyszukiwarka