zakup laptopa z 2 ręki

Witam!
Chcę zakupić laptopa z 2 ręki jednak osoba która go sprzedaje nie może znaleźć dokumentów. Nie sądzę, żeby sprzęt był kradziony czy coś w tym stylu ale przezrony zawsze ubezpieczony.
Czy wystarczy mi umowa kupna sprzedaży i ewentualne oświadczenie sprzedającego, że laptop pochodzi z legalnego źródła w razie W?
anonim cytuj
07-10-2020
Art. 291. § 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Mocne jednakże taka podstawa prawna.
Jeśli zakupiony towar pochodził z kradzieży, w przypadku ewentualnego śledztwa, będzie badane czy kupujący miał powód sądzić że, zakupiony towar mógł być kradziony.
 
anonim cytuj
07-10-2020
właśnie stąd to pytanie. Tylko czy umowa kupna sprzedaży + oświadczenie sprzedającego że towar pochodzi z legalnego źródła uchroni przed problemami w razie W czy nie
 
anonim cytuj
07-10-2020
w tej kwestii nie uchroni - choć orzeczenie w tej sprawie wyda sąd, na podstawie dowodów w sprawie.
 
anonim cytuj
07-10-2020
jest jeszcze art. 292 k.k. (paserstwo nieumyślne)
 
anonim cytuj
07-10-2020
Czy wystarczy mi umowa kupna sprzedaży i ewentualne oświadczenie sprzedającego, że laptop pochodzi z legalnego źródła w razie W?


Nie, samo posiadanie umowy kupna-sprzedaży oraz oświadczenia sprzedającego o legalnym pochodzeniu laptopa nie jest w pełni wystarczające, aby uchronić Cię przed odpowiedzialnością karną w przypadku, gdy laptop okazałby się przedmiotem kradzieży.

Odpowiedzialność za paserstwo oparta jest na artykule 291 k.k., który został przytoczony w dyskusji. Kluczowe jest tu stwierdzenie: "Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa". Jednakże, aby oskarżyć kogoś o paserstwo, konieczne jest wykazanie, że nabywca miał świadomość lub powinien miał świadomość, że rzecz pochodzi z czynu zabronionego.

Dlatego też, w przypadku śledztwa, istotne będzie ustalenie, czy kupujący miał podstawy, by sądzić, że zakupiony towar mógł być kradziony. Przy czym warto podkreślić, że sama umowa kupna-sprzedaży oraz oświadczenie o legalnym pochodzeniu niekoniecznie wykluczą podejrzenie o paserstwo, jeżeli będą istnieć inne okoliczności świadczące o potencjalnej niewłaściwości zakupu.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na artykuł 292 k.k., który mówi o paserstwie nieumyślnym. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli nabywca nie miał świadomości, że rzecz była wynikiem czynu zabronionego, ale powinien był to rozpoznać, to może podlegać odpowiedzialności karnej za paserstwo nieumyślne.

Reasumując, choć umowa oraz oświadczenie mogą stanowić pewien dowód dobrej woli nabywcy, to nie są one gwarantem uniknięcia odpowiedzialności karności, jeśli inne okoliczności będą wskazywały na potencjalne paserstwo.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Mąż nie wstawia się na żadne rozprawy czy przesłuchania na policji.
Witam. Niebawem czeka mnie pierwsza sprawa o zaprzeczenie ojcostwa syna. Sprawa rodowodowa jest zawieszona na czas rozwiązania właśnie tej sprawy. Mąż nie wstawia się na żadne rozprawy czy przesłuchania na policji. Ma na koncie wyroki przez co jest poszukiwany do ich odbycia. Nie odbiera również żadnych pism, pozwów sądowych. Jestem pewna że na sprawie również się nie wstawi a zostało już mało czasu . Termin został ustalony tylko dlatego że zosta...
Alimenty na rzecz żony po zmarłym bracie.
Dzień dobry, Niedawno zmarł mój brat, jedyną rodziną dla niego i Jego żony jestem/byłem ja, Oni nie mieli dzieci a rodzice obu stron dawno nie żyją. Brat z żoną nie bardzo radzili sobie finansowo, wieczni bezrobotni utrzymujący się z rent i zasiłków, mieszkali w mieszkaniu które sfinansowali Im nasi rodzice a ja opłacałem im latami rachunki. Zamierzałem się zrzec prawa do spadku po bracie ale niestety dowiedziałem się pocztą pantoflową, że żona...
Żona pracuje od 5 lat w jednym zakładzie pracy, umowa na czas nieokreślony. Okazało się że jest w ciąży, czy może dostać wypowiedzenie i zostać zwolniona?
Dzień dobry. Żona pracuje od 5 lat w jednym zakładzie pracy, umowa na czas nieokreślony. Okazało się że jest w ciąży (test pozytywny robiony ok 2 tyg temu). Czy jeżeli powie o tym przełożonemu a nie była jeszcze u lekarza może dostać wypowiedzenie i zostać zwolniona? Chciałaby pracodawcę poinformować jak najszybciej lecz boi się jak zareaguje. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam...
Wysyłanie na urlop bezpłatny
W związku z pandemią pracodawca chce aby pracownicy podpisali urlopy bezpłatne. Inaczej pewnie będą zwolnienia. Na co się powołać odmawiając podpisania wniosku o urlop bezpłatny?...

Wyszukiwarka