zakup laptopa z 2 ręki

Witam!
Chcę zakupić laptopa z 2 ręki jednak osoba która go sprzedaje nie może znaleźć dokumentów. Nie sądzę, żeby sprzęt był kradziony czy coś w tym stylu ale przezrony zawsze ubezpieczony.
Czy wystarczy mi umowa kupna sprzedaży i ewentualne oświadczenie sprzedającego, że laptop pochodzi z legalnego źródła w razie W?
anonim cytuj
07-10-2020
Art. 291. § 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Mocne jednakże taka podstawa prawna.
Jeśli zakupiony towar pochodził z kradzieży, w przypadku ewentualnego śledztwa, będzie badane czy kupujący miał powód sądzić że, zakupiony towar mógł być kradziony.
 
anonim cytuj
07-10-2020
właśnie stąd to pytanie. Tylko czy umowa kupna sprzedaży + oświadczenie sprzedającego że towar pochodzi z legalnego źródła uchroni przed problemami w razie W czy nie
 
anonim cytuj
07-10-2020
w tej kwestii nie uchroni - choć orzeczenie w tej sprawie wyda sąd, na podstawie dowodów w sprawie.
 
anonim cytuj
07-10-2020
jest jeszcze art. 292 k.k. (paserstwo nieumyślne)
 
anonim cytuj
07-10-2020
Czy wystarczy mi umowa kupna sprzedaży i ewentualne oświadczenie sprzedającego, że laptop pochodzi z legalnego źródła w razie W?


Nie, samo posiadanie umowy kupna-sprzedaży oraz oświadczenia sprzedającego o legalnym pochodzeniu laptopa nie jest w pełni wystarczające, aby uchronić Cię przed odpowiedzialnością karną w przypadku, gdy laptop okazałby się przedmiotem kradzieży.

Odpowiedzialność za paserstwo oparta jest na artykule 291 k.k., który został przytoczony w dyskusji. Kluczowe jest tu stwierdzenie: "Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa". Jednakże, aby oskarżyć kogoś o paserstwo, konieczne jest wykazanie, że nabywca miał świadomość lub powinien miał świadomość, że rzecz pochodzi z czynu zabronionego.

Dlatego też, w przypadku śledztwa, istotne będzie ustalenie, czy kupujący miał podstawy, by sądzić, że zakupiony towar mógł być kradziony. Przy czym warto podkreślić, że sama umowa kupna-sprzedaży oraz oświadczenie o legalnym pochodzeniu niekoniecznie wykluczą podejrzenie o paserstwo, jeżeli będą istnieć inne okoliczności świadczące o potencjalnej niewłaściwości zakupu.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na artykuł 292 k.k., który mówi o paserstwie nieumyślnym. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli nabywca nie miał świadomości, że rzecz była wynikiem czynu zabronionego, ale powinien był to rozpoznać, to może podlegać odpowiedzialności karnej za paserstwo nieumyślne.

Reasumując, choć umowa oraz oświadczenie mogą stanowić pewien dowód dobrej woli nabywcy, to nie są one gwarantem uniknięcia odpowiedzialności karności, jeśli inne okoliczności będą wskazywały na potencjalne paserstwo.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Pracodawca spóźnia się z wynagrodzeniem. Co zrobić
Witam. Mój pracodawca od kwietnia tego roku zaczął spóźniać się z wypłacaniem wynagrodzenia. Termin wypłaty w umowie o pracę wyznaczony jest na 10 dzień miesiąca, a wynagrodzenie na koncie pojawia się dzień, dwa lub trzy dni po tym terminie. Dzisiaj mamy 10 dzień miesiąca, wynagrodzenie znowu na konto nie wpłynęło, czyli będzie najszybciej w poniedziałek. Pracodawca zarzeka się, że przelewy robi w terminie. I teraz pytanie, jak go skutecznie &q...
Zwolnienie z pracy w trakckie ciąży
Dzień dobry, to mój pierwszy post tutaj bardzo proszę o pomoc i bez hejtu. Jestem zatrudniona już od prawie 3 lat na umowę o pracę. 2 umowy były po roku teraz trzecia na 10 miesięcy. Umowa kończy mi się w sierpniu. Pracodawca stwierdził że mi jej nie przedłuży już i żebym szukała innej pracy. A ja się właśnie dowiedziałam że jestem w ciąży. 6 tydzień. Czy ma prawo mnie zwolnic w tej sytuacji?...
Pozew o podwyższenie alimentów.
Złożony pozew o podwyższenie alimentów na początku sierpnia z zabezpieczeniem roszczenia. Dopiero w tamtym tygodniu sędzia zwrócił akta i pozew został wysłany do drugiej strony. Dalej brak odpowiedzi na zabezpieczenie. Czy to normalna procedura czy tylko u mnie wygląda to inaczej ? Ojciec nie utrzymuje kontaktu mimo, że są ustalone sądownie. Potrafił nie odzywać się po kilka miesięcy, w grudniu minie 3 lata jak ostatni raz widział córkę. Dziecko...
Kolizja w czasie pracy samochodem służbowym.
Witam, Mam taka sytuację. Byłam zatrudniona w pewnej firmie jako magazynier, sprzedawca ale w rzeczywistości pracowałam jako kierowca (badania miałam zrobione). Przywiozłam towar pod sklep, miejsce przy drzwiach ma znak zakazu parkowania ale właściciel terenu jak stajemy na kilka minut z towarem nie czepia się. Przyjechałam, wyładowałam towar, popatrzyłam w lusterka było pusto (bo za mną też jest zakaz parkowania), odpaliłam silnik, zapaliłam św...

Wyszukiwarka