zakup laptopa z 2 ręki

Witam!
Chcę zakupić laptopa z 2 ręki jednak osoba która go sprzedaje nie może znaleźć dokumentów. Nie sądzę, żeby sprzęt był kradziony czy coś w tym stylu ale przezrony zawsze ubezpieczony.
Czy wystarczy mi umowa kupna sprzedaży i ewentualne oświadczenie sprzedającego, że laptop pochodzi z legalnego źródła w razie W?
anonim cytuj
07-10-2020
Art. 291. § 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Mocne jednakże taka podstawa prawna.
Jeśli zakupiony towar pochodził z kradzieży, w przypadku ewentualnego śledztwa, będzie badane czy kupujący miał powód sądzić że, zakupiony towar mógł być kradziony.
 
anonim cytuj
07-10-2020
właśnie stąd to pytanie. Tylko czy umowa kupna sprzedaży + oświadczenie sprzedającego że towar pochodzi z legalnego źródła uchroni przed problemami w razie W czy nie
 
anonim cytuj
07-10-2020
w tej kwestii nie uchroni - choć orzeczenie w tej sprawie wyda sąd, na podstawie dowodów w sprawie.
 
anonim cytuj
07-10-2020
jest jeszcze art. 292 k.k. (paserstwo nieumyślne)
 
anonim cytuj
07-10-2020
Czy wystarczy mi umowa kupna sprzedaży i ewentualne oświadczenie sprzedającego, że laptop pochodzi z legalnego źródła w razie W?


Nie, samo posiadanie umowy kupna-sprzedaży oraz oświadczenia sprzedającego o legalnym pochodzeniu laptopa nie jest w pełni wystarczające, aby uchronić Cię przed odpowiedzialnością karną w przypadku, gdy laptop okazałby się przedmiotem kradzieży.

Odpowiedzialność za paserstwo oparta jest na artykule 291 k.k., który został przytoczony w dyskusji. Kluczowe jest tu stwierdzenie: "Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa". Jednakże, aby oskarżyć kogoś o paserstwo, konieczne jest wykazanie, że nabywca miał świadomość lub powinien miał świadomość, że rzecz pochodzi z czynu zabronionego.

Dlatego też, w przypadku śledztwa, istotne będzie ustalenie, czy kupujący miał podstawy, by sądzić, że zakupiony towar mógł być kradziony. Przy czym warto podkreślić, że sama umowa kupna-sprzedaży oraz oświadczenie o legalnym pochodzeniu niekoniecznie wykluczą podejrzenie o paserstwo, jeżeli będą istnieć inne okoliczności świadczące o potencjalnej niewłaściwości zakupu.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na artykuł 292 k.k., który mówi o paserstwie nieumyślnym. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli nabywca nie miał świadomości, że rzecz była wynikiem czynu zabronionego, ale powinien był to rozpoznać, to może podlegać odpowiedzialności karnej za paserstwo nieumyślne.

Reasumując, choć umowa oraz oświadczenie mogą stanowić pewien dowód dobrej woli nabywcy, to nie są one gwarantem uniknięcia odpowiedzialności karności, jeśli inne okoliczności będą wskazywały na potencjalne paserstwo.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

testament
Witam macocha pokazała mi testament ojca w którym rzekomo po śmierci mojego taty stała się właścicielką wszystkiego co zostawił i tu mam wątpliwości gdyż ojciec wielokrotnie mówił mi że zmienił testament dodatkowo macocha nie odczytuje tego testamentu gdyż twierdzi że skoro jest jedyną spadkobierczynią to nie musi tego robić i nie zrobi gdyż musiała by opłacić podatek od wzbogacenia i twierdzi że po pięciu latach nie będzie musiała takowego podat...
współwłaściciel blokujący sprzedaż
Witam czy może mi ktoś podpowiedzieć co można zrobić w sytuacji gdy jest 3 właścicieli nieruchomości z czego jeden współwłaściciel uparcie nie chce sprzedać swojej części i nie podaje powodu ???...
Rozwiązanie umowy z przedszkolem.
Dzień dobry, Syn dostał się do zerówki w przedszkolu publicznym, w związku z tym chcieliśmy złożyć wypowiedzenie w obecnym przedszkolu prywatnym z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jednakże napotkaliśmy na problem. W umowie widnieje zapis: 1. Rodzice/Opiekunowie prawni mogą rozwiązać umowę, bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku zmiany Regulaminu ograniczającej ich dotychczasowe prawa lub prawa dziecka, lub zwiększającej zakres ich obo...
Koszty postępowania klauzulowego.
Witam, proszę o poradę co do następujących okoliczności. Powódka złożyła w maju 2022 pozew o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Do nakazu został wniesiony skutecznie sprzeciw. Postępowanie przed Sądem Rejonowym trwało rok czasu, i zakończyło się wyrokiem 30 maja 2023r, umarzając postępowanie co do należności głównej w wysokości 3 tyś złotych, jednocześnie zasądzając od pozwanego na rzecz powódki kwotę 15 zł, słownie piętnaście złotych,...

Wyszukiwarka