Czy właściciel kamienicy może umieścić zapis mówiący o natychmiastowym rozwiązaniu umowy?

Dzień dobry i proszę o poradę czy właściciel kamienicy w którym wynajmuje mieszkanie może umieścić zapis w umowie że każdy wynajmujący jest zobowiązany do ogrzewania mieszkania że względu pobrania dodatku węglowego bo jeżeli nie będzie należycie ogrzewane zostanie rozwiązana umowa w trybie natychmiastowym, czy to jest zgodne z prawem ?
anonim cytuj
31-08-2022
Nie można rozwiązać umowy w trybie natychmiastowym.
 
anonim cytuj
31-08-2022
Dzień dobry i proszę o poradę czy właściciel kamienicy w którym wynajmuje mieszkanie może umieścić zapis w umowie że każdy wynajmujący jest zobowiązany do ogrzewania mieszkania że względu pobrania dodatku węglowego bo jeżeli nie będzie należycie ogrzewane zostanie rozwiązana umowa w trybie natychmiastowym, czy to jest zgodne z prawem ?


Po pierwsze, według art. 673 Kodeksu cywilnego, każda ze stron umowy najmu może wypowiedzieć umowę najmu, zachowując okresy wypowiedzenia. Jednakże okresy te nie dotyczą sytuacji, gdy jedna ze stron popełniła rażące naruszenie umowy. W takim przypadku możliwe jest natychmiastowe wypowiedzenie umowy.

Po drugie, w umowie najmu można zawrzeć różnorodne klauzule dotyczące obowiązków stron, w tym również obowiązek odpowiedniego ogrzewania mieszkania. Jednakże zapis umożliwiający natychmiastowe rozwiązanie umowy za nieogrzewanie mieszkania musiałby być oparty na jasno określonych kryteriach i przesłankach. W praktyce taki zapis mógłby być trudny do egzekwowania, chyba że byłby jasno udokumentowany fakt, że mieszkanie nie jest odpowiednio ogrzewane przez wynajmującego i powoduje to szkodliwe skutki dla budynku.

Chociaż właściciel kamienicy może mieć zrozumiałe powody do wprowadzenia takiego zapisu (na przykład zabezpieczenie budynku przed szkodami wynikającymi z niewłaściwego ogrzewania), istotne jest, aby zapis ten był jasny, precyzyjny i nie naruszał praw wynajmującego.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Pod koniec lipca złożyłam wypowiedzenie w pracy. Dostałam L4, które pewnie będzie wydłużone. Czy po zakończeniu będę musiała znowu je złożyć?
Dzień dobry, Pod koniec lipca złożyłam wypowiedzenie w pracy (miesięczny okres wypowiedzenia), które kończy się ostatniego sierpnia. Wczoraj okazało się ze mam dość duże problemy zdrowotne, dostałam L4 na 3 miesiące, które pewnie będzie wydłużone. Po okresie L4 na pewno nie chce wracać do tamtej pracy. Czy jeżeli za 3 miesiące lub dłużej skończy się czas trwania L4 to będę musieć znowu składać wypowiedzenie? Czy będę zatrudniona tylko do mom...
Brak ciągłości umów przy zakupie auta.
Mam takie luźne pytanie, jakie przepisy wymagają, żeby przy rejestracji auta mieć ciągłość umów, jeżeli ostatni właściciel nie jest wpisany w dowód? Przecież w WK powinna być informacja, kto był dotychczasowym właścicielem, bo jest obowiązek zgłoszenia. Dodatkowo sprzedawca oświadcza, że jest właścicielem sprzedawanego pojazdu i że pojazd jest wolny od wad prawnych....
Wynajem mieszkania, wyłudzanie pieniędzy na naprawę.
Problem z właścicielką wynajętego mieszkania. 23 grudnia zakończyłam wynajem - rozwiązany z za porozumieniem stron, podpisane oświadczenie, że właściciel odbiera lokal w stanie niepogorszonym, zaakceptowanym. Zgodziłam się na zatrzymanie kaucji w całości. 27 właściciel nagle wysyła zdjęcia z uszkodzeniami - które pierwszy raz na oczy widzę i żąda ode mnie pieniędzy na naprawy, pomimo, że ma 3000 zł kaucji. Oczywiście nie zgodziłam się, jak dl...
Zatrudnianie pracowników młodocianych.
Dzień dobry, będę mieć pytanie dotyczące umowy młodocianej czyli umowa o prace w celu przygotowania zawodowego. Dziewczyna jest na drugim roku szkoły zawodowej i odbywa praktykę we wtorki i środy, pozostałe dni to nauka w szkole. Szefowa każe jej obowiązkowo przychodzić w każdą sobotę i pracować całe wakacje czyli lipiec i sierpień jako praktykę, odbyła tez praktykę dwa tygodnie , codziennie przez ferie zimowe. Czy to jest zgodne z przepisami? Wy...

Wyszukiwarka